Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

PK

P60e49t63r 22K98u89b30á18č

10. 9. 2024 8:58

Japonci před pár lety zvedli ze židle celý svět, když vysoké školství přísně rozdělili na státem dotovaný STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) a na soukromě placené humanitní kecy.

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/japans-government-asks-all-universities-shutter-humanities-and-social-sciences-departments-180956803/

Tohle je podle mně praktická hranice mezi vysokoškolským titulem jako veřejným statkem a vysokoškolským titulem jako "výtahem v korporátní kariéře". Navíc ty "humanity" kde vám stačí tužka a sešit - nejsou tak drahé aby si tyhle "rychloškoly" nemohli studenti zaplatit sami.

A ještě poznámka - otec mi vždycky říkal "všechno co se učíte jsou lži, ale soudružce učitelce to říkat nebudeme...."

FN

Nemohu souhlasit s tím, že "vysokoškolské vzdělání je statkem soukromým, je to investice do vlastního kapitálu na trhu práce." Vysokoškolské vzdělání je investicí pro celou společnost, pro celý stát a profitují z něj všichni občané. Tím vysokoškolským vzdělání mám ovšem na mysli obory s reálným přínosem pro společnost jako jsou technické, ekonomické, zdravotní, zemědělské, pedagogické, a pod. Soukromým statkem je pseudovysokoškolské vzdělání v mnoha oborech sociálních věd, především na soukromých vysokých školách, jejich užvanění absolventi nacházení zaměstnání jen v parazitických neziskovkách, politice a státní správě.

JH

Je to poněkud rozporuplné.

Vzdělání pro všechny, nebo jenom pro ty, kteří na to mají?

Jeden z vnuků studuje na Fakultě strojní Západočeské univerzity. Přes bakalářský stupeň jich prošlo cca 10 % z těch, kteří původně studovat začali.

Kdyby si měli studia platit, tak by si především rozmysleli, zda vůbec studovat půjdou ("mám na to?") - studovat, ne jen "to zkusit".

Během studií by možná byli o fous pilnější. Snad.

MK

Nebo kdyby škola provedla selekci dřív, řekněme po prvním maximálně druhém pololetí, a nedržela si studenty, kteří zájem studovat nemají, jen kvůli penězům na ně.

MK

Vyšroubovat daně, kam až to jde, a pak začít spekulovat nad tím, co by si lidé měli platit sami - to je současný trend. Propagovaný zhusta lidmi, kteří nejsou ochotni si sami zaplatit ani jídlo v kantýně.

BL

A jeje, že Vy se chcete vrátit do stavu, kdy vysokou školu měl jen někdo a odejít od stavu, kdy ji má skoro polovina populace a k ničemu? Tak by to soudruzi ale nešlo. Do 26 let je třeba se proflákat za státní, tj.za peníze těch, co makají třeba v montovnách.

JH

Takové studium dočasně snižuje nezaměstnanost mládeže, leč to má svou hranici. Dále pak řeší případnou nezaměstnanost neziskovky, podporované státem... tedy zase z peněz těch, kteří makají třeba v montovnách.

Takže vše pokračuje, peníze se tisknou, protože materiální hodnoty se nevytvářejí, úspory žere inflace a ..... dál bych mohl lamentovat, ale k čemu by to bylo, že?

JH

Ještě bych dodal, že stádo hlupců se velmi dobře ovládá A některé, prý VŠ, jsou toho zářným ukazatelem

PH

P54e60t41r 89H95á80k

10. 9. 2024 15:45

"Kdo bude platit školné, bude se převelice zajímat, za co platí."

Ano. Možná by nebylo od věci se zajímat za co platí studenti New York University" v Praze. Nebo v jiných převážně pražských soukromých VŠ.

A ne, tvrdé dovednosti a znalosti to fakt nejsou.

Tolik k soukromým VŠ v českém prostředí.

PA

P95e68t60r 71A91d58á23m92e43k

10. 9. 2024 16:20

Já jsem chodil do školy v 50. letech a (málokdo mi to věří) od první třídy až do 11. ročníku jsem se ze strany učitelů nesetkal se žádnou ideologizací, nikdo z nich nehlásal Se Sovětským svazem na věčné časy a podobně, a tak optimisticky doufám, že si i učitelé/ky mých pravnoučat zachovají zdravý rozum a zdrží se blbnutí s gendery a grýndýlem.

VM

To však byli páni učitelé/paní učitelky, s přirozenou autoritou, kterou ctili i rodiče žáků, schopní udržet si pořádek ve škole a naučit děti povinnostem k učení.

Na rozdíl od současné doby, kdy jim do toho mluví kde kdo a masíruje děti proti nim - práva nejdříve, potom teprve povinnosti

MP

M36i86r30e79k 13P37e76s60a85t

10. 9. 2024 16:08

RE: "A ještě poznámka - otec mi vždycky říkal "všechno co se učíte jsou lži, ale soudružce učitelce to říkat nebudeme...."

kupodivu ja jsem az v USA zjistil jak dobre/kvalitni vzdelani nam rudobolsevici zadarmo poskytli. V USA jsou samozrejmne vyborne soukrome skoly, ale tzv. statni/verejne skolstvi to je tragedie, v mnoha pripadech srovnatelne se zvlastnimi skolami v Cesku

VM

Veřejné do maturity zadarmo.

Možné i soukromé školy placené.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz