3.2.2023 | Svátek má Blažej


Diskuse k článku

VZDĚLÁNÍ: Lítost po nákupu, školní verze

Z dostatečně vysokého školného můžete zaplatit třeba dvacet proděkanů pro diverzitu a inkluzi, kdežto rozpočtová sféra s jejími podstatně skromnějšími fondy by přece jen musela být opatrnější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 25.11.2022 14:11

Souhlas.

M. Smutný 26.11.2022 1:48

Co je zadarmo, v principu je vnímáno jako nehodnotné. My u nás máme zásadní problém v tom, že podle zpráv v médiích kolem 20 absolventů medicíny odchází rovnou do zahraničí. Pak jsou studia medicíny zbytečně přeplněná a zhoršuje se kvalita výuky. Jaký má zájem společnost na tom, aby platila vzdělání někomu, kdo ho společnosti zase nevrátí svou prací? Školné ano, ale mělo by být spojeno 1) se stipendii pro sociálně slabé; 2) stipendii od krajů a okresů, jež dané specialisty potřebují, což teď doslova hoří u lékařů všeho druhu. Mohlo by se zavést také vratka stipendia za podmínky, že v příštích např. 10 letech větší část doby odpracuje absolvent VŠ v ČR nebo pro ČR[>-]. Nesmíme bránit v získávání zkušeností v zahraničí, ale současně už je nutno zastavit odliv mozků vystudovaných za peníze daňových poplatníků.

R. Polášek 25.11.2022 10:59

Přesně tak.

10, nebo možná 20 % nejlepších smysluplně využije vysokoškolská studia. Ti horší už obtížně nebo vůbec a dává smysl, aby ti horší místo studia placeného státem pracovali. Prací si mohou vydělat peníze a potom , když chtějí, mohou vysokou školu studovat za své.

Problém je v tom, že před časem populističtí politici nakoupili hlasy voličů právě na tom, že vysoké školství rozšířili z výběrového na masové, kde dostane fasovat vysokokolký diplom až 60 % populace. A to všechno za cizí peníze - peníze daňových poplatníků.

F. Navrátil 25.11.2022 8:13

Jsem zastánce pro školné pro obory, které sice zajímají studenty, ale pro společnost nejsou přínosné. Jestliže se někdo rozhodl studovat historii komiksů nebo význam sexuálních motivů v romských písních, měl by si to zaplatit. Naopak, stát by měl financovat systémem rozsáhlých stipendií obory, které jsou pro společnost a ekonomiku státu nezbytné. Negativně by to dopadlo zejména na rozbujelé fakulty sociálních věd a obskurní soukromé vysoké školy, produkující nepoužitelné absolventy, kteří najdou zaměstnání jen ve státní správě nebo v parazitických neziskovkách.

J. Jurax 25.11.2022 14:16

Ano.

Jenže to je moc racionální nápad, to nemůže projít. Když nic tak proto, že ti, kdož z naší vůle, neboť jsou námi voleni, o tomhle rozhodují, jsou z velké části absolventy právě těch zbytečných oborů.

J. Roškota 25.11.2022 8:04

Moc hezké, děkuji. Nemůže ta celá nespokojenost být spíše obecná? Znáte to, za plotem je tráva vždycky zelenější.

Vystuduji žurnalistiku, nastoupím do lokálního deníku a štve mě to tam : kdybych radši vystudoval stavařinu. No stavební inženýr který si představoval jak bude projektovat vznosné betonové oblouky je zahrabanej s partou Ukrajinců jako stavbyvedoucí kravína.

R. Polášek 25.11.2022 11:13

Určitě taky. R^

J. Jurax 25.11.2022 14:21

Jo.

Jenže kravín je po mém soudu užitečnější než články v lokálním deníku. Skrze kravín bude mléko, skrze lokální deník jen hromady keců.

K. Machala 25.11.2022 3:53

Studium algebry nebrání psaní dobrých článků, studium novinařiny k tomu nemusí pomoct. Problém je ale jinde. Student novinařiny nemohl kdysi tušit, jak jeho budoucí možnosti devalvuje přepnutí novin na obsah zdarma, čili za reklamy, čili pryč od nezávislého psaní, které se novinář nejspíš učil. Nezávisleji proto lze psát spíš zadarmo, pokud je to odměněno aspoň prodejem knih, jako u vás nebo u mne. Jinak musí novinář psát závisle, buď na firmách inzerentech typu pfajzr nebo asi někdo třeba na moskvě a jejích chapadlech, nebo sorosovi a jeho dotacích...

F. De Winter 25.11.2022 7:40

Nezávislá novinařina je mýtus. Nic takového nikdy neexistovalo.

J. Anděl 25.11.2022 8:06

Jak to myslíte?

Jistě existují různé stupně závislosti a problematický se mi jeví až ten, když autor píše něco, o čem má vážné pochybnosti, nebo o čem ví příliš málo na to, aby rozpoznal, jestli to může být pravda nebo ne, protože to po něm chce zaměstnavatel (resp. prostě někdo).

Ale jinak on neexistuje ani nezávislý objektivní čtenář, i to je mýtus.

M. Salaquarda 25.11.2022 8:56

John Swinton, bývalý personální šéf novin New York Times, při projevu v rámci přípitku v New York Press Club, v roce 1883 mimo jiné řekl:

"V současné době neexistuje taková věc, jako je nezávislý tisk. Víte to stejně dobře, jako já. Není mezi vámi ani jeden novinář, který by se odvážil upřímně vyjádřit svůj vlastní názor. Víte předem, že kdyby to udělal, nikdy by se to neobjevilo v tisku. Jsem týdně placen za to, že své upřímné mínění nezveřejňuji v novinách, pro něž pracuji. Vy ostatní jste placeni za stejnou věc, a kdo z vás by byl tak pošetilý, aby napsal svůj upřímný názor, brzy by se ocitl na ulici a hledal by si jiné zaměstnání. Kdybych dovolil, aby se v jednom čísle mých novin objevil můj poctivý názor, do dvaceti čtyř hodin bych přišel o místo. Prací žurnalistů je zabíjet pravdu, bezostyšně lhát, překrucovat pravdu, hanobit, plazit se u nohou mamonu a prodávat svou vlast a rasu za svůj denní chléb. Vy i já víme, že věřit v nezávislost tisku je bláznovství. Jsme nástroji a vazalové bohatých mužů za scénou. Jsme skákající tajtrlíci, oni tahají za drátky a my tancujeme. Naše talenty, naše možnosti a celé naše životy jsou vlastnictvím těchto mužů. Jsme intelektuální prostituti."

F. De Winter 25.11.2022 9:11

R^R^R^

R. Langer 25.11.2022 12:32

Ho hó! R^

T. Novy 25.11.2022 1:26

Nelituji studia Engineeringu a nelituji čtení tohoto článku.

Hezky den