1.4.2023 | Svátek má Hugo


Diskuse k článku

VYTÁPĚNÍ: Když se ochladí o 30 stupňů

Když na Silvestra 1978 zamrzla celá republika, ten tehdejší malér také nespad jen tak z nebe, zrovna jako problémy dnešní nevznikly 24. února. Už od roku 1972 začaly být problémy s dodávkami uhlí a stupňovaly se až do podzimu 1978. Naše dnešní problémy s energií, plynem a ropou nezačaly, jak se snaží dnešní vláda a EU tvrdit, s útokem Ruska na Ukrajinu, to byl jen poslední katalyzátor, tedy urychlovač dějů, jak nás učili v hodinách chemie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 14.9.2022 10:41

To není úplně pravda, ty plasty potřebují na spalování mnohem víc kyslíku než běžná palivy. V běžném kotli tak obvykle hoří nedokonale , ať se topič snaží, jak chce a produkují tak množství sazí a nespálených toxických látek.

M. Krátký 14.9.2022 10:40

Mám 2 vzpomínky na příšernou a náhlou zimu - ochlazení : 1. v zimě 1962/63 jsem byl na vojně a v té době uhodily takové mrazy, že zamrzly vlaky s uhlím ze Sokolova do Prahy a tak jsme nastoupili my vojáci z dopravní roty v Chebu s našimi Tatrami 111 s vlekem a vozili jsme uhlí do Prahy. 2. v zimě 1978 na Silvestra jsem bydlel v Praze 4 - sídliště Krč a zásoby piva atd jsme uskladnili na balkoně - a v noci jsme z těch lahváčů měli zmrzlé kuželky a honem je tahali do bytu - pár jich už praskalo - krásný den R^R^R^

O. Vašíček 14.9.2022 10:36

Ty rituální tance způsobují velmi vysokou cenu plynu. Tzn. i přes sankce a "omezování" odběru má Gazprom vyšší zisky než před sankcemi, no a navíc to krásně ničí ekonomiku nepřítele. :)

O co méně a dráž dodává plyn na západ, o to levněji a více může dodávat jinam.

A pak že sankce jsou neúčinné. Víte kolik firem a států na tom zbohatne?

V. Povolný 14.9.2022 10:30

No, při spalování PVC vzniká fosgen, u PET zase ftaláty, taky pěkné ňamky. V domácích kamnech dokonalé spalování takových věcí nezajistíte. Na závěr vám ještě můzou chytit saze v komíně.

O. Vašíček 14.9.2022 10:25

Věřím, že "rozhození" systému by nikoho nezajímalo. Tedy ty, co bydlí blíž k výměníkové stanic. Ty dále by to zajímalo velmi. I ty ve vyšších patrech. Ty soustavy jsou nastaveny tak, aby i ten nejvzdálenější objekt a nejvyšší patro mělo topení s dostatečně teplým radiátorem, aby mělo topení žádaný výkon a tekla teplá voda.

Proto se většině na trase zdá, že se přetápí.

M. Pivoda 14.9.2022 10:14

Chybí posudek důvěryhodného klimatologa!

M. Pivoda 14.9.2022 10:13

Volně cituji P. Radu: Bez víry by člověk nepřežil.

Komentuji: No, ano. Uvedu dvě extrémní lidské reakce.

1. Inovátor Elon Musk věří, že se mu podaří zálohovat dosažený stupeň lidské pozemské civilizace někde na vzdáleném, nehostinném Marsu. Elon Musk to tedy osobně nevzdává. Bojuje.

2. Jiný autor (záměrně nejmenuji), naopak, v podstatě na současní zoufalý pozemský stav rezignuje. Ten autor předpokládá, že současná lidská civilizace na planetě Zemi určitě vyhyne. Proč? Konflikty (hlavně mezi starým a novým lidským mozkem, tj. mozkem plazů a neokortexem) nutně směřují k zániku současné pozemské civilizace. Takže jediné rozumné, co se dá dnes snad udělat, je, umístit někam do okolního vesmíru vzkaz pro další inteligentní civilizaci, která se určitě ve vesmíru vyvine. Jenže to vyvinutí další vesmírné inteligence může trvat miliony ba přímo miliardy let. Takže velký kumšt bude, zanechat takový viditelný vzkaz současného pozemského lidstva o své civilizaci, který přežije (tzn. bude stále viditelný a čitelný) i po miliardách let.

I. Hermanek 14.9.2022 10:10

Blb Rada jako vždy...blbne...

V. Petr 14.9.2022 10:09

Všelijakých plastů nebylo nikdy dost, aby významně přispěly k topení. Za den se spálí třeby 4 uhláky, umíte si představit tu horu plastů, co by je nahradila?

V. Petr 14.9.2022 10:07

Podotýkám, že uhlí je dnes dost. Chybí akorát plym, na který nechali eurohujeři všechno předělat!

S. Hejda 14.9.2022 9:56

Jen poznámka tomu mýtickému spalování PET obalů: spalování polyetylenu při kvalitním provzdušnění nemůže nic špatného v kouři vytvořit, neb konečnými produkty spalování jsou zde, (míníme polyethylen PE, polypropylen PP a polyethylenglykol-tereftalátu PET), oxid uhličitý a voda. Při nekvalitním provzdušnění vznikají též saze = patrně nejsnadněji vnímatelný odpad. Čili: kouří se nepříjemně z komína? Nepochybně probíhá nedokonalé spalování..., topič nemá vyčištěný kotel či spalinovou cestu, příp. řízeně "netopí", jen čudí... avšak tohoto stavu lze dosáhnout s jakýmkoliv palivem, významně smrdí např. tuzemské hnědé uhlí. /// Pomíjím úvahu na téma "Jsem chudý, nemám na otop, ale nakupuji relativně drahé balené nápoje v takovém objemu, že PETkami topím v kotli na tuhá paliva." :-)

J. Rybník 14.9.2022 9:54

Mluví se o tom. Nikoli na provládních médiích. Hodně času pošetří, když našinec nesleduje ČT, Seznam, Aktuálně, ČRo, a také zdejší ukrofilský server.

M. Pivoda 14.9.2022 9:52

Specifika současné české demokratury. Cituji:"... nikdo nemluvi o pricinach tohoto stavu ..."

Komentuji

Příčinou byl Fantomas. Jak prosté!

Z. Lapil 14.9.2022 9:49

Záleží na kritériích. Mnohé mate, že za socialismu toho spoustu budoval stát a patřičně to propagoval, zatímco dnes si toho spoustu lidi vybudují sami, aniž byste si toho všimnul. A nemluvím jen o tom, že by bylo smutné, kdyby se za 30 let život (schválně nepíšu životní úroveň) nezlepšil, samozřejmě s výjimkou, že před 30ti lety jsem chodil méně často na záchod a naopak častěji za děvčaty, než chodím dnes.

Vybudovalo se toho docela dost, počínaje odsířením elektráren už v 90. letech (víte, že sádrokarton, přesněji sádra, je odpadem z odsíření?), vyčištění řek (k roku tuším 1999 pokleslo NA 10%), výstavba ČOV dnes už skoro všude. On i ten přechod lokálních topidel z uhlí na plyn je významný ekologický počin, ne že ne), vlaky by jistě mohly jezdit a dálnice se stavět rychleji a lépe, ale taky to není žádný malý počin. Viz také jistě milióny zateplených bytů nebo aspoň omítnutých (panelákových i "normálních").

Připomínám taky tisíce a tisíce kruhových objezdů a chráněných ostrůvků na přechodech pro chodce, připomínám momentálně budované "evropsky kompatibilní" zabezpečení železnice a přestavbu stejnosměrného napájení vlaků na střídavé (rychlejší vlaky potřebují větší výkon a stejnosměrná trakce už nestíhá), připomínám - vlaky docela umím - stovky a stovky kilometrů lokálek přestavěných z rozpadajících se "drncavých" kolejí na nové hladké (ano - kdyby"se" část z nich zrušila a těch pět cestujících bylo voženo Rolls Roycem s livrejovaným šoférem, vyšlo by to nejspíš levněji).

Nemluvě stovkách a tisících chrámů konzumu, FV elektrárnách na kdejakém poli, momentálně budované (ve velkém, věřte tomu) infrastruktuře pro elektromobilitu... Nemluvě proto, že mnozí (já první) pochybujeme o smysluplnosti podobného budování, ale je to vybudované a je to velké.

V. Němec 14.9.2022 9:48

To jsem myslel jako ironii. Pochybuji, že vůbec někde pohoda byla.

D. Laurencikova 14.9.2022 9:45

Tak to uz je minulost. Dnes jsou neschopna vedeni zemi i na Zapade.

D. Laurencikova 14.9.2022 9:44

Porad se vsude diskutuje o tom, jak setrit energii a jestlipak nam vystaci a jak si koupit tri svetry, a kolik minut se sprchovat, nebo prece jen pouzit pri myti zinky.... Zmrznout ci nezmrznout? Daji nam Nemeci neco ze sveho plynu? Ne, sami nemaji. Prvni nemecke firmy uz hlasi bankrot. Co me zarazi, nikdo nemluvi o pricinach tohoto stavu a jak z nej ven. Pritom to neni vule bozi, ale dusledky spatnych politickych rozhodnuti!

V. Němec 14.9.2022 9:39

Ale tyhle potíže byly tenkrát jen na Východě, pro neschopnost tehdejšího vedení země. Na západě od nás byla pohoda. :-):-):-)

[>-]

R. Tichý 14.9.2022 9:38

:-)

Ja to vedel celou dobu. Jsi levicacky extremista, pro nehoz je nejvetsim nepritelem lidstvo.

Uz vypni PC, nesviti a nefouka. Jdi si pripravovat louce na zimu bez energii, kterou jsi i ty zpusobil svym ekofasismem.

P. Rada 14.9.2022 9:29

Pevně věřit lze. Bez víry jako základu by ostatně žádný narozený člověk své nejútlejší dětství nepřežil. Později alespon někteří více používyjí racionalitu. Ta třeba popisuje míru setrvačnosti a míru stability systému, eroei.... Toto snad ještě snad rozumě uvažujícím dává naději ale zároven nabádá k nebývale radikálním změnám dosavadních postojů.

Pro spotřebitele je zásadní nadějí zbytečně nespotřebovávat a o to dnes v částečně válečné situaci především jde.

Co se týká obecněji energetiky a vývoje společnosti popisuje to dnes i věda a její některé konkrétnosti (historická pamět, měrná spotřeba...) propagátoři vědění:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

https://www.youtube.com/watch?v=ILnqBIyIfTM&list=PLQL6z4JeTTQkjTp2Vsuha6-07yN70o9G0&index=5

J. Rybník 14.9.2022 9:25

Nerozjela se ani auta, co měla zataženou ruční brzdu, neboť ta jednoduše zamrzla. Ale lidi si i bez toho byli nějak víc blízcí. A nenadužívali ani to blbý slovo ŠOK, kterým si akorát hážeme hady do holínek.

Z. Lapil 14.9.2022 9:19

S Německem je nějaká dohoda. Neptejte se mě za kolik a jak dlouho vydrží.

Upozorňuji ale p.t. publikum, že Putin peníze za plyn potřebuje (a EU potřebuje ten plyn), takže polovina těch děsů, o kterých se píše a hovoří, jsou rituální tance. Všimněte si například, že nedodávky skrz náhdné složité opravy začaly až poté, co "se" naplnily zásobníky. Putin je hrdinný nedodavatel, EU zoufale ječí, ale fakticky bude jediným výsledkem vysoká cena. Ne však tak vysoká, aby se (bezprostředně) vyplatilo měnit dodavatele.

Aneb je spousta řečnění o tom, jak Rusko potřebujeme, ale je holá skutečnost, že taky Rusko potřebuje nás. Protože - absurdně přeženu - co s plynem, když si z něj neumějí vyrobit budík.

J. Vavrochová 14.9.2022 9:19

Též si na to dobře pamatuji, byl to šok; skoro do půlnoci vlaho, do rána všechno zamrzlé, vlaky ani autobusy nejezdily, nebyly vybaveny zimní naftou (i některé vlaky jezdily na naftu). Tak náhlý přechod teplot se, pravda, od té doby již neopakoval, zato zimní teploty kolem -25°C po dobu deseti až čtrnácti dnů jsme zažili mezi léty 1985 až 1990 nejméně čtyřikrát, alespoň v našem regionu, a žádná legrace to opravdu nebyla. Pravda, topilo se vším, přídělové uhlí bylo často téměř nehořlavé, kaly byly podpultovka, smog by se dal krájet, ale přežili jsme to. V panelácích si přitápěli pomocí trouby elektrického sporáku, nosili svetry a teplé ponožky. Od roku 2000, možná v důsledku globálního oteplování, už nic podobného v zimě nebylo.

P. Rada 14.9.2022 9:15

Dokážete s toho "ledačemse" alespon něco konkretizovat?

M. Kanda 14.9.2022 9:13

Autore, já pevně věřím, že se krizové scénáře nenaplní. Ale pokud by k tomu přece jen došlo, pak věřte že nějaké rozhození systému opravdu nebude nikoho zajímat. Pak půjde opravdu jen o to, dostat ke spotřebitelům ty zbytky tepla, která ještě budou k dispozici.

P. Rada 14.9.2022 9:13

Do pravěku bez civilizace má namířeno přebujelá lidská chtivost a arogance. Na tu pěl zlost už Kristus.

R. Tichý 14.9.2022 9:12

Jaci Putinovci?

OZE jsou vybuch-placeno penezi kradenymi v dotacich. Nebyt V4, Putin by slavil v Kyjeve.

Mame evropskou zeleznici, mytne? Ne! Mame cyklostezky, detska hriste.

EU =RVHP a zrovna tak dopadne.

Z. Lapil 14.9.2022 9:09

Určitě? To se mi nezdá. I ta pitomá trouba u nás v kuchyni má tepelnou pojistku, takže jakmile plyn jednou zhasne, vypne se a zůstane vypnutá. Podobně domácí kotle - i náš prastarý si "neporadil" s tím, že umřel ventilátor, a v několikamálovteřinových odstupech "se zapálil" a obratem zase umřel na přehřátí.

R. Meišner 14.9.2022 9:09

...a jak je to vlastně s Nord Stream? proudí nebo neproudí? ---jinak upozorňuji, že naše *naplněné* zásobníky s bídou vystačí do Vánoc--a pak co? že by LNG? no, jako z udělání trubky z Holandska vedou přes Něměcko--které také bude v té době bez plynu...hádejte třikrát, jak to asi dopadne. jojo, plány jsou krásná věc--ale srážka s realitou, to je fakt sviňa. 8-o

P. Pepax 14.9.2022 9:06

Kdo jsou ti Putinovc, to jsou děti a vnoučata Putina :-)?