31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

VYTÁPĚNÍ: Čím topit, když není čím topit

Lidi si vždy najdou něco, čím si zatopí. Takové ty rady, jako že mají lidé v krbových kamnech a krbových vložkách topit vyschlým dřívím, jak doporučuji i já ve svých knihách, jsou pár měsíců před zimou opravdu hraběcí radou. Palivové dříví musí schnout, a proces vysychání na povětří trvá nejméně rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 15.9.2022 13:33

Já jsem získal vědeckou hodnost v oboru Teorie řízení.

Takže právě proto mne zajímají otázky, jak by měla být racionálně řízena i lidská společnost, nejen byznys-firmy.

Jak lze nalézt poctivé experty, kteří provedou správnou předpověď. V tomto případě, tzn. pod tímto článkem, klimatology. A také, jak tu svou varovnou předpověď v lidské společnosti klimatologové rozšíří, aby v rámci demokracie kvalifikovaní občané se mohli většinově správně rozhodnout.

Konkrétní závěr: Bude tedy lepší se v nadcházející zimě energeticky spíše uskrovnit (protože politici evidentně selhali ve strategii), nebo nechat trpět další generaci lidí v důsledku silných negativních klimatických změn na planetě Zemi?

J. Vintr 15.9.2022 13:18

To, že nejste klimatolog je právě dobře. Protože takzvaní klimatologové mají mozky prožné alarmistickou ideologií a nejsou schopni myslet. Na to, aby člověk z pozice odborníka obhajoval naprosto nesmyslnou uhlíkovou teorii, musí být buď dobře zaplacený, nebo blbec.

A. Teply 15.9.2022 13:06

Nikde se taky moc nemluví o tom, že zvýšení globální teploty může být ve skutečnosti přínosem.

Nejpozději do 5 000 let (a klidně výrazně dříve) má nastoupit další doba ledová - a to je změna klimatu pro lidstvo nepříjemná. Dochází k výraznému vysychání kontinentů, hladina moře klesá o 100 m, pevninský ledovec končí na severní hranici ČR nebo u New Yorku. Dochází k velké expanzi pouští a severské tundry - obyvatelné jsou jen úzké mírné pásy a úzký tropický pás. Současnými postupy lze pak uživit tak 300 mil. lidí.

Globální oteplování by totiž mohlo zbrzdit současné ochlazování planety (posledních cca 2 mil. let) a poskytnout (z dlouhodobého hlediska) lepší podmínky pro život na Zemi.

https://www.novinky.cz/clanek/kultura-salon-blizi-se-dalsi-doba-ledova-rika-archeolog-geolog-a-antropolog-petr-sida-40406545

L. Novák 15.9.2022 13:05

Solíš si tu hrachovou kaši s vejci a nebo jen pepříš? :-P

M. Pivoda 15.9.2022 12:47

Opakování mého diskusního příspěvku.

Nejsem klimatolog, takže k ukončení Green Dealu nejsem schopen dodat pádné argumenty.

Klíčový problém je tedy jinde: Jak najít skutečného (apolitického a poctivého) experta na předpověď možných negativních klimatických dopadů.

A. Teply 15.9.2022 12:45

Přesně tak.

Je to docela problém, když si většina našich "lídrů" myslí, že přírodní zákony určuje Europarlament.

M. Pivoda 15.9.2022 12:45

Nejsem klimatolog, takže k ukončení Green Dealu nejsem schopen dodat pádné argumenty.

Klíčový problém je tedy jinde: Jak najít skutečného (apolitického a poctivého) experta na předpověď možných negativních klimatických dopadů.

P. Molík 15.9.2022 12:41

Ve jménu svatého grálu gretensko-klimatického učení se hloupě, tedy zeleně angažující nepřátelé evropské civilizace přece nebudou zabývat nějakými existenčními "podružnostmi" od miliónů obyčejných Evropanů. Markétiny svetry a stání ve frontách na úřadech práce v rámci marného doufání v příspěvek od státu jsou už jen doplňkovými jevy v rámci postupného zbídačování lidí. Kdo nechápe podstatu současného dění respektive některých očividných lumpáren a nadále slepě věří blbostem z Bruselu či z propagadistické ústředny vládní pětikolky, ten bude zaskočen vývojem příštích událostí.

M. Pivoda 15.9.2022 12:41

Vlk v posledním odstavci píše: "No, Evropská Unie a naše vláda si také koupily ekologickou „kánohéhu“ a měli v Bruselu veliký opasek s nápisem „Buď připraven“. No a nebyli. ..."

Komentář

No ano připraveni skutečně nebyli, ale dnes se nedozvíte, kdo konkrétně za to může. To je ta další česká „kánohéha“, která může položit český stát, který si navenek říká "demokracie".

Pro pamětníky, včetně autora Vlčáka: K práci a obraně vlasti, VŽDY PŘIPRAVEN!

Z. Lapil 15.9.2022 12:39

Prostěradla sušit neumím, ale umím si zahřát nohy. Tedy na tibetský způsob, ne že si vezmu lepší ponožky :-).

A mám i čistě fyzikální trik. Vlezu pod deku. Člověk je nahoře větší než dole, takže nahoře je mu za chvíli teplo, ale nohy stále zebou. Načež deku otočím teplým koncem k nohám. Ty dostanou "zahřívací forsáž", a trup si s chladným koncem deky poradí.

Z. Lapil 15.9.2022 12:33

Možná zvyšují, možná nezvyšují. Já k tomu přistupuju tak, že bez velkého zkoumání nevěřím, že v tak složitém (a neuzavřeném) systému, jakým je živá planeta, nemá ŽÁDNÝ jev jednu rozhodující příčinu.

J. Jurax 15.9.2022 12:31

Jo. Ale ne vsichni.

J. Jurax 15.9.2022 12:27

K ekonomickému krachu v hospodářství jakýchkoliv organismů musí nutně dojít pokud nebudou respektovány přírodní zákony a zákonitosti, pravíte a máte recht.

Přesně to činí zelení magoři grýndýlem, skrze Energiewende, bojem proti kysličníku a zbožštěním občasných zdrojů energie.

L. Novák 15.9.2022 12:14

Netřeba dramatizovat. Zdražování energií začalo už před rokem a každý soudný majitel rodinného domu má zásoby paliva nejmíň na rok dopředu. Plyn je do dubna příštího roku zajištěn, takže je to jen otázka ceny a schopnosti dokázat rozumně ušetřit. ;-)

P. Vychodil 15.9.2022 12:13

No, místní debilni rada to již vyřešil,...

J. Krásenský 15.9.2022 12:06

Tak mne napadá "Čím se opít, když není čím topit". Piráti navrhují legalizaci konopí, nějaký slovenský politik doporučuje jen kvalitní alkohol. No, když bude levnější a k dostání. Ne každý je tibetský mnich, který dokáže i v hlubokém mrazu vysušit na svém těle několik mokrých prostěradel.

J. Novak 15.9.2022 11:58

Tohle vse muze vlada zakony ovlivnovat i po privatizaci.

Ale musi chtit a byt schopna.

Fialova nechce nebo je neschopna. Nejspis oboji.

L. Novák 15.9.2022 11:44

Otázkou je, jestli vůbec má na klima "pozitivní" vliv celé to klimaalarmistické šílenství, i kdyby se podařilo (měřitelně) snížit globální emise CO2 z fosilních paliv. Nejspíš vůbec ne. Klimatická hysterie a přijímaná opatření typu Green Deal nejspíš produkci fosilního CO2 ještě zvyšují... :-P

R. Polášek 15.9.2022 11:32

R^

J. Majzlík 15.9.2022 11:32

Jenže není zde náhradní mančaft, který by byl připraven řešit tyto a další problémy v rozporu se zbloudilými požadavky EU. Kdo by jim kryl záda při předvídatelných střetech s bruselskými byrokraty ?

P. Pepax 15.9.2022 11:26

Souhlas, ale ta spousta lidí je docela menšina, většina to nemůže realizovat.

J. Fráňa 15.9.2022 11:12

V podstatě se těším na letošní zimu a víte proč? Protože výsledky zeleného údělu uvidí každý ekoterorista na vlastní oči. Uvidí ty čmoudíky z nekvalitního uhlí, dřeva a hlavně petek. Snad některým z nich dojde, že chudí lidé se ekologicky chovat nebudou.;-D

Z. Lapil 15.9.2022 10:34

Obávám se, že někde tak, někde jinak. Podle mě (nemám odnikud potvrzeno) je velký problém se směsí: papírové nálepky na sáčcích plátkovaných uzenin a tak. Někdy úplně blbě - bylo mi líčeno, jak se v Malešicích natrápili nad požadavkem spálit 100(?) tun Jaru.

Dobrá spalovna funguje tak, že odpad prožene nějakou dost šílenou teplotou (v Malešicích 900 - 1200 st. C), čímže se i poměrně ohavné sajrajty spálí na vodu a CO2. Celá ta sranda pochopitelně produkuje vodu/páru. Viz: https://www.psas.cz/princip-technologie-zevo.

Co se dopravy týče - v Malešicích to má být 200 aut denně. Občas jezdím kolem a v podstatě o nich nevím.

Od jisté doby odpad předběžně oplachuju, protože jsem si kdysi představil ty nešťastníky, co ten materiál dobře předkvašený na sluníčku v pytlích třídí. (Že je to divná věta? Ale ať koukám, jak koukám, je to napsané správně.)

I. Hermanek 15.9.2022 10:27

Vyvracim lži o tom ze Rada je blbec...není to pravda Rada je obrblbec!!!

I. Hermanek 15.9.2022 10:22

Vyvracím lzi Rada není blbec!!Rada je obrblbec!!!!

Z. Lapil 15.9.2022 10:18

To zas pozor:

Ad 1: energie zdražovat budou, jednoduše proto, že ty levné se postupně spotřebovávají a nahrazují se novými, obvykle dražšími.

Ad 2: Je to drahé, ale z důvodu 1 to bude ještě dražší (budou to chtít všichni). Viz též Až se zima zeptá.

Ad 3. Tady nemám námitek. Rozhodně je problematika dost složitá na jednoduchou všeplatnou odpověď.

Příklad: už je to dávno, kdesi chtěli v obyčejné jen a pouze plechové hale začít něco vyrábět; nějaká zámečničina či co. Neměli zároveň na instalaci topení a zateplení. Střecha nakonec skončila pod balíky slámy s tím, že napřesrok už snad budou zavedená firma a banka jim půjčí. Jak to dopadlo, nevím, jak řešili stěny - nevím; na ty snad peníze sehnali.

J. Zeman 15.9.2022 9:54

Čim topit? Věřím, že spousta lidí v tom má jasno. Vším, co hoří a vydá víc tepla, než se spotřebuje na zapálení. Tuto zimu razantně klesne množství vyprodukovaného odpadu, což ekology jistě potěší. Tedy pokud se při svém rozjímání nad zářnou budoucností v socialistické unii nenadechnou. Velká část odpadu stejně hoří, ale za podstatně lepších podmínek. Vytříděné plasty, které už Čína nechce a nejsou pro ně zpracovatelské kapacity, se "využívají energeticky". Podobné budovatelské experimenty jsme už zažili. Regulační stupně pro odběr elektřiny i plynu také. Uhelné prázdniny se jen přejmenují na plynové nebo mazutové. Tak hlavně kupředu levá, zpátky ni krok.

L. Králová 15.9.2022 9:54

Máte naprostou pravdu.

P. Pepax 15.9.2022 9:44

R^ Fialová vláda snad ani neví že zde máme i hutě a spousty jiného energitecky náročného průmyslu, oni se asi domnívají, že naši ekonomiku dělají vznešené myšlenky.

Z. Lapil 15.9.2022 9:43

Celosvětové dopady G.D. na klima budou mizivé, i kdyby A/ se stal zázrak a celé to neštěstí perfektně fungovalo a B/ Byl CO2 rozhodující příčinou oteplování. Proč? Protože EU produkuje asi 9% CO2.

Nemluvě o tom, že přestavba energetického hospodářství by vyprodukovala tolik CO2, že by ho za několik let vyletělo do vzduchu tolik, že by se tenhle dluh splácel další desítky let. Uvědomujete si, že sklo - jak FV panely, tak tepelná izolace - je přetavený kámen?