31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

VYTÁPĚNÍ: Čím topit, když není čím topit

Lidi si vždy najdou něco, čím si zatopí. Takové ty rady, jako že mají lidé v krbových kamnech a krbových vložkách topit vyschlým dřívím, jak doporučuji i já ve svých knihách, jsou pár měsíců před zimou opravdu hraběcí radou. Palivové dříví musí schnout, a proces vysychání na povětří trvá nejméně rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 15.9.2022 16:07

Plácáš hovadiny. Komunizmus už měl být v roce 2000, a zbyly z něj jenom StBácké trosky jako ty. :-P

J. Pankovic 15.9.2022 16:05

Starý dobrý termofor taková gumová láhev, to se dalo pod peřinu a člověk vydržel v teple i bez topení, ale ty peřiny, opravdu plněné peřím, to byl člověk, jak zasypanej

L. Novák 15.9.2022 16:05

Na největší skládce světa u Rio de Janeira (už byla uzavřena) se hodně lidí na okraji společnosti živilo vybíráním plastů z dováženého odpadu přesně podle zadání firmy, která je od nich vykupovala. Žádné dotace, normální tržní systém. Ti lidé přesně věděli, co mají vybírat, zbytek se zahrnul do skládky. Jeden známý fotograf o skládce a komunitě kolem ní natočil zajímavý dokument ( https://www.csfd.cz/film/278097-umeni-odpadu/ ) a pomohl získat peníze pro tyto lidi, aby se mohli osvobodit a začít dělat něco jiného.

Mimochodem, na té hoře odpadu byly otevřené díry, z nichž unikal metan a plál oheň z jeho spalování. Energie zadarmo. :-)

L. Novák 15.9.2022 15:53

;-D

L. Novák 15.9.2022 15:52

Pokud je rovnou nevyhnali do exilu.

L. Novák 15.9.2022 15:51

Z NASA tě taky vykopli? ;-D Pivodo, nechceš začít žrát něco jiného, než hrachovou kaši s vejci. Ty tvoje prdy úplně s cesty to tady zbytečně zamořují. Stejně jako ty Radovy...

J. Pankovic 15.9.2022 15:48

Víte, problém je v tom, že on ten " vytříděný plast" z kontajneru se musí třídit na různé druhy plastu, aby se některý dal využít.

Třeba PET láhev je jiný druh odpadu, než víčka

L. Novák 15.9.2022 15:48

;-D R^ Zelené oběti klimatickému božstvu. Skok do bezedné propasti za tisíci miliard, které zbytečně prošustrovali a mohly být využity ve prospěch občanů.

M. Pivoda 15.9.2022 15:42

Technologické nedostatky v době českého reálného socialismu? Hm. Srovnejte s tím, o čem například dnes, v roce 2022, diskutují důchodci v kapitalistické zemi USA. Použil jsem na anglický text Google Translate, a vypadl mi následující překlad do jazyka českého:

NASA si nedělá, co chce. NASA dělá to, co jí Kongres přikazuje. Pokud Kongres říká „postavte raketoplán“, NASA staví raketoplán. Pokud Kongres říká „nestavte raketoplán“, NASA raketoplán nestaví. Pokud Kongres říká„přestaňte vyrábět vesmírné sondy a začněte dělat květinové aranžmá“, NASA zasadí zahradu. NASA nemůže dělat nic jiného než poslouchat příkazy Kongresu. Tak fungují federální agentury.

Raketoplán byl posraný design, brzděný tím, co se ukázalo jako hloupá designová rozhodnutí diktovaná Kongresem. Navrhl jej výbor – ale výbor politiků, nikoli raketových vědců. Ve skutečnosti to nebyl vesmírný náklaďák, ve skutečnosti to byla vesmírná stanice, která mohla zůstat vzhůru jen týden nebo dva a musela být znovu vysazena a vypuštěna. Kvůli návrhu na výbor to bylo neuvěřitelně nebezpečné a ukázalo se, že je zázrak, že jsme ztratili jen dva.

Nejlevnější, nejrychlejší, nejbezpečnější a nejspolehlivější způsob, jak se dostat do vesmíru, je opakovaně použitelná konvenční raketa, ne hybridní letoun/vesmírné letadlo/okřídlená vesmírná stanice.

Nevěděli jsme, že když jsme postavili raketoplán (a nezáleželo by na tom, kdybychom to udělali – účelem národního vesmírného programu není dostat se do vesmíru co nejlevněji a nejspolehlivějším způsobem, je to (o tom), aby senátoři byli znovu zvoleni). Teď už to víme.

J. Pankovic 15.9.2022 15:38

...a pokud vyhubí dostatečný počet Zelených Magorů,, tak bude Planeta zachráněna před jejich škůdcovskou činností ;-)

M. Pivoda 15.9.2022 15:29

"... ale zároveň už podstatně méně úživné pro narostlou dynamiku podnebí která povede k degradaci půd suchem a povodněmi v zápětí. ... Uživit dlouhodobě několikamiliardové lidstvo bude proto s každou desetinou nad glob oteplení 1.5C stále obtížnější až nemožné."

Dva komentáře: 1. podnikatelský a 2. okultní

1. Sucho? Z podnikatelského hlediska tedy už víte, jaký obor by přednostně měli studovat vaši potomci, aby na tom vydělali: Přívod mořské vody do Česka, její odsolování a zavlažování půdy. Doporučuji též stáž ve státě Izrael.

2. Nebude možné uživit lidstvo? Okultní středověký Nostradamus již na příští rok, tj. 2023, předvídá velkou válku, která prý vyhubí 2/3 lidské populace na planetě Zemi.

J. Pankovic 15.9.2022 15:28

...a pak bude nutná lidská oběť, aby se počasí vrátilo do normálu a konečně budou Zelení Magoři užiteční :-):-)

T. Diblík 15.9.2022 15:22

Mně babička před šedesáti lety požehlila prostěradlo žehličkou.

M. Pivoda 15.9.2022 15:15

EUhnije?

Povídal prý jeden pán: "Já mám ptáka Ohniváka"!

"On vám jiskří?"

"To ne, ale ohnívá."

P. Rada 15.9.2022 15:14

"Blbost" sám předvádíte tvrzením o uvaření o 2C. Problém totiž tkví v té mimoděk naznačené "sklizni plodů". K té při glob oteplení +2C už u nás už občas nemusí dojít. V mírném pásmu glob +2c odpovídá +4c a u polů až +10C a to změní chod větrů, navýší dynamiku podnebí spolu s rozvratem přenosu vláhy nad pevniny.

Pro nedostatek a záhy naopak nadbytek vláhy - tedy pro narostlou vodní a větrnou erozi i narstlou dynamiku teplot,délku dob sucha/ povodní... nejspíše zásadně poklesne úrodnost mírného pásma.

Představte si např., že v lednu se oteplí na cca měsíc na průměrných 4C a proto začne rašit obilí... Posléze v únoru ale přijde ochlazující facka s holomrazy a ta naději na úrodu zlikviduje.

Sklizen plodů pokud nastane tak jinde a nejen Vy za ní budete muset jít jak kočovník migrovat... Pro obsazenost planety pak až nesmiřitelně válčit.

"Sklizen polodů dnešní blbosti" proto může tkvět v konci civilizovanosti.

I. Širůček 15.9.2022 14:56

Vono se řekne, "ukončit válku na Ukrajině", ale vykládejte to Putinovi! Zvlášt, když tam není žádná válka, ale "speciální vojenská operace"!

P. Rada 15.9.2022 14:55

Zásadní omyl pane Vintr a to proto, že planetární klima je dnes v tzv metastabilní situaci kdy stačí relativně málo a může přejít do daleko stabilnějšího modu kdy už na lidech ani obsahu skleníkových plynů nebude zdaleka tak záležet. Praktickyskokem za století může nastat situace konce třetihor.

Poroblém tkví v tom, že v cílové oblasti bude sice výpočtově v proměru roků relativně daleko stabilnější teplota - ale při dynamičtějším podnebí které smyje půdu... a tak nebude co jíst.

I. Širůček 15.9.2022 14:52

A teď už zase ...

P. Rada 15.9.2022 14:47

Pane teplý Petr Š. se pro zúžení nadhledu jen na kvartér zásadně mýlí. Už i dnešní koncentrace CO2 totiž odpovídá stavu třetihor před 10miliony let a tedy planetě bez letních polárních čepiček. O přínosu potenciálního oteplení se v limatologii diskutovalo už daleko dříve s úhrně negativním výsledkem který obsahují i zprávy IPCC. Nejspíše proto se o tom dál mluví málo. Tak problematiku zkusím znovu trochu vysvětlit.

Předně je známo že nad pevniny může vláhu ve významné míře přenést jen vzdušné proudění - nikli difuze vodních par.

Cirkulaci vzdušných mas zejména v mírném pásmu však spoluurčuje poloha bílých polárních čepiček které pro zásadně jiné albedo zas spoluurčují oblasti chladného polárního vzduchu a tedy popohy a směry tryskového proudění.

Tento systém se se ztrátou letních polárních čepiček zřejmě tak jako tak rozpadne = přestane v létě stabilizovat směry větrů, už v polovině tohoto století. Už dnes jsou některé jeho nestability zhoubné.

Sám nárůst průměrných telot tedy nemusí vadit zdaleka tolik, jako zásadní změny přenosu vláhy nad pevniny. Narostlá dynamika neobvyklého typu počasí takto pravděpodobě povede k ohrožení vitality lesů i polí mírného pásma, jehož podmíny se změní na za posledních 10tis let nevídané.

Budou sice postupně co se týče jen glob teploty stále méně závislé na sycení atmosféry uhlíkem a tedy výpočtově teplotně stabilnější - ale zároven už podstatně méně úživné pro narostlou dynamiku podnebí která povede k degradaci půd suchem a povodněmi v zápětí.

Ze sedimentů víme, že taková situace panovala na planetě po celé desetimiliony let konce třetihor ale za obecně zásadně nižší aktivity biosféry a i oproti dnešku snížené biodiverzity.

Uživit dlouhodobě několikamiliardové lidstvo bude proto s každou desetinou nad glob oteplení 1.5C stále obtížnější až nemožné.

https://www.databazeknih.cz/knihy/sest-stupnov-posledne-varovanie-454316

P. Brich 15.9.2022 14:37

Ovšem k třídním nepřátelům nejen zaujímali nesmlouvavý postoj!!

I. Širůček 15.9.2022 14:31

Jak jsem se před dvěma hodinam,i koukal z okna, tak mi to připadá jako dobrý vtip ;-D

J. Vintr 15.9.2022 14:04

Pokud nastávají nebo nastanou na naší planetě nějaké klimatické změny, tak se stanou zcela nezávisle na tom, co udělají nebo neudělají lidé. Lidé sice můžou v omezené míře škodit, ale absolutně ne produkcí užitečného oxidu uhličitého.

J. Vintr 15.9.2022 14:00

Komunisti byli jen neschopní. Nechtěli lidem záměrně škodit. To je naopak hlavním cílem nových eurobolševiků.

P. Brich 15.9.2022 13:52

Císař pán není vůl. Císař pán je korunovanej!!;-D

P. Brich 15.9.2022 13:51

A ta otázka ceny je naprosto nepodstatná od záchrany planety!!;-€EU;-O

P. Brich 15.9.2022 13:48

Zasloužíte vyfotit před rozvinutou zástavou EUhnije!!;-D

P. Brich 15.9.2022 13:45

Mj. podle expertů právě začalo 500 leté sucho!!

P. Brich 15.9.2022 13:43

Pane Pivodo, myslím že v Brně na to máte celý výzkumný ústav se štědrou dotací EUhnije;-)

P. Brich 15.9.2022 13:40

Stádo přírodními vědami nepolíbených, z našich daní královské prebendy pobírajících a zároveň technicky negramotných v Bruseli určuje, co má věda zkoumat a technika aplikovat a do kdy. Komunisti to neměli tak detailně prokoumané!! Inu, německá důkladnost a učenlivost. Převzali socialistické závazky - pětiletku splníme za 4 roky (uhlíková neutralita) a poručíme větru, dešti (zachráníme planetu od uvaření o 2 stupně), atd., atp.

Inu, blbost odkvétá a začíná sklizeň plodů!!;-€EU;-O

M. Pivoda 15.9.2022 13:37

Do 5 tisíc let by lidstvo již mělo osídlit i jiné planety a nebýt stoprocentně závislé jen na planetě Zemi.