14.5.2021 | Svátek má Bonifác


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 23.4.2021 18:49

Redaktor Vlčák nám (kromě oslavné ódy na Neviditelného psa) sdělil i následující. Cituji z textu článku: "... o počítače se vážně zajímali jen ekonomové, matematici a party fanoušků sci-fi. Ti vykládali o tom, co všechno už brzo budou umět a dělat „počítače“, že jsem měl dojem, že už z těch vědecko-fantastických povídek a knih trochu blbnou a magoří. Navíc jsem vůbec nechápal jejich nadšení pro všelijaké ty programovací jazyky pojmenované jako HTLM nebo PSVZ ... "

Komentář:

V historii IT existuje nezpochybnitelný trend k uživatelsky přátelskému rozhraní (user-friendly interface). To byl velmi důležitý aspekt, který pomohl Steve Jobsovi udělat z firmy Apple, Inc. největší světovou firmu (dle její tržní hodnoty). Takže přes období "PSVZ - befeleme pes se veze", se rozhraní (interface) s počítačem stále usnadňuje. Ale tím se i současně ztrácí hlubší vhled do toho, jak vlastně ten počítač funguje.

Co všechno bude již brzy tzv. umělá inteligence umět? Vězte, že počítače již dnes dokáží udělat hodně užitečné práce, i přesto, že je zatím nelze klasifikovat jako vysoce inteligentní. Začínal jsem u počítače v útvaru Organizace a technika řízení jako systémový analytik u kdysi nejmodernějšího počítače IBM 370/145. Takže si od těch dob stále udržuji poměrně dobý vhled do toho, jak lze činnost člověka nahradit počítačem. Ten trend je úžasný.

Ano, Neviditelný pes má své pevné místo v české internetové diskuzi. Nejvíce oceňuji, že kromě vyloženě sprostých slov se zde diskusní příspěvky nemažou. Tím ale též upozorňuji diskutující, že vše, co zde bylo řečeno, bylo a je zdokumentováno. Takže cokoliv zde řeknete, může být i po letech použito proti vám. To není vyhrožování, to je prosté informování.

V. Kolman 23.4.2021 16:24

Připojuji se ke gratulacím a doufám, že tu bude NP ještě hodně dlouho s námi. Byly to, v minulém tisíciletí první internetové noviny, na které jsem narazil, které jsem se zájmem četl a občas se i (tehdy pod nickem) účastnil diskusí.

V. Sember 23.4.2021 14:27

Gratuluji Ondřeji Neffovi k pětadvacetinám.

https://www.youtube.com/watch?v=1W8MksLlhvA

:-)

J. Jurax 23.4.2021 14:02

Jojo, sleduji Psa cca od roku 1998, užívaje tehdy techniky a připojení svého zaměstnavatele - proto taky pod nickem Jura Jurax, jsa tehdy upozorněn, že mé poctivé pravé jméno je moc nápadné a můj chlebodárce na podobné aktivity hledí nevlídně, neboť můj nadnadšéf prý v pracovní době sleduje Psa taky ...

Takže přeji Psovi i jeho tvůrci dalších nejmíň 25 let ... :-)

V. Sember 23.4.2021 14:47

Já jsem odhalil Neviditelného psa už krátce po jeho zrození, v dubnu 1996. Někdy v květnu jsem tam začal dávat komentáře pod nickem vise. Na začátku byl NP něco jako rodinný deník a v komentářích se objevoval samotný autor Ondřej Neff. Další komentáře byly většinou od jeho kamarádů. Většina lidí o tom neměla potuchy, ani internetové připojení.

J. Farda 23.4.2021 13:52

Dobrý den pane Vlku, páně Neffovu Psu přeji úspěšné dožití nejméně Abrahámovin a Vám celé stovky, bo kardinál Špidlík kdysi na dotaz ke svému přání mety dožití pravil 100, bo je statisticky doloženo, že stoletých umírá velmi málo. Měj/te se obaja dvaja a živili! :-)

K. Herink 23.4.2021 13:40

take blahopreji NP ke krasnemu vyroci a at mu ta ruznorodost vydrziR^

D. Stirsky 23.4.2021 13:07

Před r. 89 jsem pracoval ve Výzkumném ústavu mat. strojů. Zde někdy na přelomu 50. a 60. let tým prof. Svobody sestavil první samočinný počítač u nás. Pamatuji sálové bedny, tabelační papíry, galoše na obutí, pláště... A samozřejmě děrné štítky, mag. pásky, Robotrony.... A propos: T 602 byl dobrý editor.

J. Jurax 23.4.2021 13:51

No jo, ono tu bude pamětníků víc, co krmili molocha v klimatizovaných sálech oděni v bílých pláštích, psali v IBM Assembleru, vlastnoručně si svá díla děrovali do osmdesátisloupcových štítků, vyměňovali disky zvící kola od Fabie o omračující kapacitě 7,25 MB, sluchem poznali cvakající magnetopáskovou jednotku nemohoucí přečíst pásku kvůlivá datachecku a hlídali si výpočty v nočních směnách ... a chrlili bedny potištěného papíru, tzv. sestav ...

Já začínal v roce 1972 na Tesle 200 a pak na EC 1021, což byly stroje o výpočetní kapacitě, již o několik řádů překonává i ten nejblbější dnešní chytrý mobil ... :-)

F. Nerad 23.4.2021 12:50

Škoda, že si v tom jubilejním roce NP už nepřečteme Jana Čecha.

R. Langer 23.4.2021 13:21

Také mi schází... :-(

J. David 23.4.2021 12:50

Občas má ten olysalý sci-fi strejc pravdu. Nora a Gari mu dělají milou štafáž, pointři (dříve to snad byl bultík). Jenom "na okraj" v diskusích: "Lidovky si nepřejí...", na NP selanka, na Seznamu Armagedon ve stylu "klečení na hrachu" (Váš účet je zablokován do...). Slovo tělem učiněno jest. Kurňa, jestli je Skot Kamara Finem ze Zimbabwe, Stávám se Laponcem ze Serengeti, byť jsem rodilcem z Gablonz u Reichenbergu. Nějak je tom v tom světě pomotané, 64 pohlaví, baby už ani neví, k čemu prs použít, jako dědek jsem zapomněl, k čemu je pisoir a kšandy. Samí aktivisti, MeToo, BlackMoother, občas nějaký Musulman či Prymula. Futrály na spařeném šnóblu, a kaše z planktonu ku zdravé výživě. Dědkovi zavřeli putyky s pivem a mariášem, tož užívejme penzi jinak. Systémem "guleváloš" na otomanu a s klábosnicí na Kompu v diskuzích, pokud za svobodu slova nelapnete ban.

P. Hatina 23.4.2021 11:52

Tak to se připojuji ke gratulantům četl jsem Neviditelného psa snad od začátků, kdy nás v práci připojili k internetu.

A dosud si udržuje vysokou kvalitu. Sice se dá s některými názory nesouhlasit a diskutovat, což ovšem potvrzuje ten prastarý verš "a názory a strany byly rozdílný". I za to díky.

Co je na tom smutný ,že si člověk uvědomí, že sám je o to čtvrt století starší. Třeba - se zavirovaným počítačem (ta vsuvka o „Gameboy) nebylo nutný ho vozit do opravny PC, to jsem osobně jezdíval čistit ke klientům dom - a taky ke známejm na kafe,..Ale v poslední době už mi nějak začínají haprovat nohy. :-/

J. Jirka 23.4.2021 11:39

buzík

J. Jirka 23.4.2021 11:39

Test svobody slova ;-D

J. Kraus 23.4.2021 10:56

Věřme, že až se zavře hladina nad svobodou slova, Neviditelný pes bude jako poslední stále neohroženě plavat.

L. F. 23.4.2021 9:57

Všechno nejlepší a díky za Neviditelného psa! Nejen že jsou tu zajímavé články, ale ještě mi název vždycky vylepší den, protože vzpomenu na všechny svoje bývalé pejsky...:-)

V. Výmola 23.4.2021 9:45

Když bylo kdysi desáté a pak dvacáté výročí, tak jsem si ještě říkal, jak to není možné, že to tak letí. Dnes je tedy pětadvacáté výročí a mě už to tak nepřekvapuje. Přehoupl jsem se konečně jako pamětník psích začátků do středního věku? :(

Neviditelnému psu přeji vše dobré!

S. Komik 23.4.2021 9:40

Připojuji se ke gratulantům. Neviditelný pes zůstává v internetových bouřích přístavem klidu a názorové tolerance. Jen tak dál a prosím vydržte.

Doufám, že si za dalších 25 let jako historickou kuriozitu s úsměvem připomeneme, jak tehdy nějaká podivná a už zapomenutá parta s názvem Manipulátoři ...

H. Lukešová 23.4.2021 9:23

Já také se přidávám ke gratulaci. Přeji Neviditelnému psu vše nejlepší.

P. Pepax 23.4.2021 9:28

Připojuji se ke gratulaci.

K. Křivan 23.4.2021 17:26

Já taky !

L. Písařík 23.4.2021 9:21

R^

F. Navrátil 23.4.2021 8:50

Občas zaslechni stížnost, že v diskuzích na NP se objevují vulgarity, osobní urážky, nenávist a nesnášenlivost k odlišným názorům. Jiné to nebude. Při každé činnosti se najdou jedinci, kteří nemají zájem na pozitivní činnosti, ale jejich snahou je prostřednictvím faulů činnost znemožnit, narušit a znechutit. Nejlepší je si jich nevšímat.

V. Výmola 23.4.2021 9:49

V dobách, kdy NP začínal, ještě existovala a dodržovala se 'netiketa'. A ono to fungovalo!

No jo, ovšem to byly doby, kdy se na internet dostali jenom novináři, věděcká obec, vysokoškoláci (včetně studentů) a podobná nějak moc kultivovaná intelektuální verbež...

R. Langer 23.4.2021 10:19

No, to máte prostě jako se staroanglickým pánským klubem, když tam v rámci politické korektnosti musíte dovolit chodit ženským i s dětmi. Také se tam prostředí asi dost změní... ;-)

D. Stirsky 23.4.2021 8:40

Dovolím si zážitek vlastní: V r. 1991 - 2 jsem absolvoval výborný právně-finanční čtyřsemestrální kurs na Právnické fakultě UK. Měli jsme také přednášky z informatiky, zpracování dat atd. A zavedli nás do učebny, kde bylo několik desítek PC. Dnes předpotopní obludy, ale tehdy... A přednášející nám vysvětloval, že existuje jakási celosvětová síť INTERNET a že se můžeme připojit třeba do knihovny Kongresu USA. A že na PF se učí s tím zacházet a mohli jsme si to vyzkoušet. Takže já internet znal od r. 1991 - 2.

K. Janovská 23.4.2021 9:24

Moje první zkušenost s IT patří počítači z dílny JZD Slušovice. Internet ještě nebyl, v práci zakoupili jeden tento stroj a daly se na něm hrát šachy. Když se kliklo třeba na věž, aby vyhodila jinou figuru, tak se proměnila v pochodující monstrum a fyzicky tu druhou umlátila. Byli jsme z toho úplně u vytržení a hráli bleskové šachy s cílem vidět co nejvíc soubojů...

A o pár let později nám doma taky začala na obrazovce tehdy jediného domácího compu naskakovat nevypnutelná reklama na nějaké pornostránky a nikdo z celé rodiny se nepřiznal, kdo to tam zatáhl...

R. Langer 23.4.2021 10:16

No, to my jsme datovali ještě na vytáčených linkách v době předinternetové na BBSkách... ;-D

P. Hatina 23.4.2021 12:04

Jenomže to už nebyly předpotopní nestvůry, ale moderna. Pamatuju přednášky z informatiky, zpracování dat atd o pár let dřív. Tehdy nás zavedli na exkurzi k sálovému počítači, ale řekli, sem normálně chodit nebudete, Vypište si zdrojový text svého programu do papírového formuláře, předejte ho v děrovně, tam to slečny vyděrují, zkontrolujte, předejte operátorům k počítači, tam to -až bude čas, projedou, předají Vám sestavu s výpisem chyb v překladu, podle ní zase napíšete do formuláře opravné štítky, předáte operátorům k počítači, a se štěstím budete mít školou požadovaný program do konce semestru hotový,,,:)))