Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VÝCHOVA: Naslouchání

diskuse (16)

Vývoj všeho proudí jak vzduch v tryskáči. I vývoj výchovy. Nám starším se to pravda velmi těžce sleduje. Často máme již ukroucené hlavy aspoň třikrát dokola. Víme totiž, proč se dříve na děti kladly přiměřené nároky a proč byl ve výchově stanovený pevný řád.

Na to, jak rodiče nyní vychovávají své potomky se někdy velmi truchlivě dívá. Dívat se jaksi musíte, ale co nesmíte, je se k tomu vyjadřovat. A to si musíte hlídat tím bedlivěji, čím vyšší a k pedagogice více směrující vzdělání máte. Nic naplat, že jste si vždy bez ztráty kytičky poradili s bandou puberťáků a ti vám píší v době své dospělosti děkovné dopisy. Ve vaší rodině je vše naopak. To je pak nejlepší si nechat udělat lobotomii mozku, zašít pusu a dát klapky na oči. Jinak se vyčleníte z kolektivu svých potomků, zejména pokud jsou pohlaví mužského, jelikož jak známo nyní vychovává - pardon rozvíjí - dítě dominantně matka. Postavení matky je společností silně oceňované. Tím víc, čím méně dětí se rodí. Porodit je nyní hrdinský čin a za něj musí být tučné odměny. Té matce samozřejmě. Všichni jí musí jít cesty. Ona samotná ví nejlíp, co s děckem. Na pomoc můžete přispěchat pouze ve chvílích hlubokého duševního rozvratu zmíněné. Tím je příkladně třeba chaos v hlavě čtyřicetileté prvorodičky, která doposavad doma nevařila, neuklízela a ani její partner nemá o těchto činnostech přehled. Je nevyspaná, plačtivá a celá domácnost nějak ztrácí povahu domova. Pak teprve může za účelem pomoci nastoupit babička.

Později si ale dotyčná matka stejně sjedná dostatečně ochranitelský režim osobnostního rozvoje děťátka a stane se poctivou vrtulníkovou matkou, která kontroluje každý nádech a výdech dítěte ve fyziologické kvalitě. Též nepřetržitě a bedlivě střeží šťastnou a freneticky spokojenou atmosféru celého domova. Žádné překážky, žádné trauma! Všichni, kteří přijdou do styku s matkou a dítětem, musí jen a jen chválit, oceňovat, podporovat a obdivovat. Človíček se takhle projuchá až do puberty a pak si bere život, nebo se alespoň pořádně pořeže či počne konzumovat nějaké ty antistresové tabletky. Ale tak daleko nad kolébkou dítěte nedohlédneme a tak umetáme a umetáme klacíky z cesty. Mimčo přenášíme v té nejmodernější sedačce z auta do auta, dítě pokládáme pouze do sterilního prostředí, obkládáme měkoučkými polštářky a když přijde doba prvních krůčků, některé aktivistky nasadí dítěti i přilbu. Navykat dítě usínat o samotě je též přes čáru. Dítě se uspává výlučně v objetí dospělého. Jeden z rodičů je tedy hodinu mimo dosah civilizace. Často pak usne i on, tak i déle.

Ale chtěla jsem o tom naslouchání:

Mám sousedy. Super rodina – fakt sympaťáci. Tři děti jako zahrádka. Samostatné bytosti, se kterými matka při výstupu do bytu (4. patro bez výtahu) trpělivě rozmlouvá a čeká až se dítě samo rozhodne špatat do vrchu.

Jednou jsem zapředla hovor s touto maminkou a dozvěděla jsem se, že je hodně důležité těm dětem naslouchat. Vycvičena dobou jsem to samozřejmě objevně odsouhlasila a svůj názor, že by třeba bylo dobré, aby i to dítě naslouchalo rodičům, si ponechala pro sebe. Myslím si totiž krvelačně, že by mohlo i trochu poslouchat.

Dnešní příhoda byla takovou třešničkou na dortu: Je teplo, okna dokořán. Najednou dětský ryk. Dítě řve, jakoby jej řezali. V prvních okamžicích necháte tento jev plynout s tím, že tak za pár vteřin vše pomine. Jenže ono to pokračovalo ve stejné intenzitě a hodně dlouho. Při ohledání situace jsem zjistila, že matka tohoto čtyřletého klučiny v klidu naslouchá tomuto řevu deset metrů vzdálená od něj. Tuto etudu předváděli celému paneláku dobrých pět minut. Máma naslouchala a on řval. S ní jsme ovšem nuceně naslouchali i my pokojní občané této kapitalisticky a demokraticky vymazlené doby.

Ale, je to dobrý. Neděje se to nikterak často. Stalo se to vlastně jen jednou. Pro jistotu jsem se však zařídila. Pořídila jsem si chalupu na samotě u lesa.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Po poměrně turbulentním bouřkovém období do Česka přichází klidné letní počasí. V následujících...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz