Diskuse
VOLBA: Právo na nedigitální život
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
V40l75a64d89i76m61i57r 77C56i55c19h55a
Tak inteligentní, rozumný, obsažný a současn oprávněně varující text se dnes nedá číst často, není jich dost. Při vší úctě k technické zdatnosti výrobců a navrhovatelů těchto digitálních zázraků, spokojím se tím obdivem. Ale jak známo, každá mince má dvě strany Ta jednou může být definice pokroku: Pokrok je schopnost člověka komplikovat jednouché (Heyerdahl). A konkretní případ z města kde žiji.Prosté, jednoduché a účelu dokonale služící parkovací automaty(hodiny), možno užit mince nebo kartu. Teď, za obnos veřejnosti neznámý, jsou automaty vyměněny za digitální monstra s jejich samozřejmě daleko složitějším uživánm. A procedura i pro zkušeného digitálumilovníka vezme více času a hlavně pro starší lid ta nezbytná a ne zcela jednoduchá maniulace je velmi nepřijenou aktivitou: A proč to? Proč věc jednoduchou, učel dokonale plnící, vyměnit za pravý toho opak! Jsou ty sloupy na mnoha ulicích a snad už na všech parkovištích parků a důvodné protesty obyvatel, případně turistů se množí. A tak se ocitáme na cestě k situacím tak skvěle popsaným G.Orwellem, byť zatím je to jen nápověda...
J49i35ř66í 49Š26a58m79á51n48e97k
Plně souhlasím.
Bez chytrého mobilu máte problém. Ne že by to nešlo - po zevrubném studiu návodu psaného mikropísmenky naťukáte do škatule registrační značku, zvolíte žádaný typ a dobu parkování a pak, máte-li drobné, zaplatíte.
A když máte štěstí a padnete na takového před sebou, počekáte si a ještě se naučíte nadávky Vám dokonce i jako senioru vyššího středního věku neznámé.
Takže mám jako digitální senior v chytrém mobilu aplikaci ClickPark a pak ještě pár lokálně podmíněných aplikací.
I60v27a16n 72P28o68l57á16k
Mno, naprostý souhlas, ale sem tam neshoda v detailech.
1. Automatické pokladny v supermarketu jsou o tom, jestli na závěrečné fázi nákupu pracuji já nebo placená a vycvičená obsluha. Čekám, že nejlevnější markety budou časem mít jen ty automatické pokladny jako cenu za tu láci.
2. Co nikdo příliš nespojoval s krachem digi-stavebky: Hned po zavedení plateb kartou v hospodách se řešilo, jak platit dýško ...
3. Díky elektronickým platbám všeho druhu mohly banky zrušit spoustu kamenných poboček, omezit počty zaměstnanců, ale na ceně jejich služeb se to moc neprojevilo - samozřejmě, nejsem odborník na přesné ekonomické detaily v této oblasti. Také v této souvislosti stojí za zmínku, že i bankám (trochu) vadí, že za platby kartou inkasují miliardy tzv. karetní společnosti - dnes už dinosauři před vyhynutím, ale "statečně" bojující o přežití.
A nakonec drobná perlička, že tržní zákony úplně nepřestaly fungovat: Objevují se reklamy hospod, kde jako plus uvádějí, že u nich LZE platit kartou.
J64i85ř14í 14Š37a28m19á89n94e49k
Jo.
A viděl jsem i reklamu, že se v provozovně jako plus uvádí, že se tam dá platit i penězi. Nedigitálně.

P14a53v19l20a 33B43o32u67b14l28í18k18o18v32á
Dovolila bych si s paní senátorkou tak trochu nesouhlasit.
Jedna věc je soukromá sféra. Je úplně záležitostí každé banky či obchodu, zda existuje jen "virtuálně" nebo vlastní kamennou pobočku, kde lze jednat osobně a používat hotovost. Obé si najde svoje klienty.
Druhá věc je státní sféra. Uvedu příklad kritizovaného stavebního řízení. Portál stavebníka není špatný proto, že je digitální, ale protože digitalizaci někdo zvoral - Portál ne vždy funguje. (Stavební řízení samo o sobě je děs proto, že všelijakých předpisů je strašně moc.) Kdyby Portál normálně fungoval (snad se toho někdy dočkáme), není důvod, aby na stavebních úřadech seděly pluky úředníků (většinou jde o stavební inženýry, kterých je na tu práci škoda - na hrabání se v lejstrech a na znalost mraků vyhlášek nemuseli studovat stavárnu). Chceš stavět? Tak se buďto nauč s Portálem zacházet nebo si zaplať někoho, kdo za tebe vše potřebné zařídí. Ostatně úplně stejné je to s papírovou podobou stavebního řízení - buďto si zjistíš, co všechno je potřeba vyřídit a vyřídíš si sám, nebo to za tebe musí někdo (obvykle projektant) udělat (zpravidla ne zadarmo).
Chceš důchod? Pošli si elektronickou žádost, pošli číslo svého účtu v bance a šmytec. Chceš mít peníze v hotovosti - vyber si banku, která ti na přepážce hotovost vydá, ale nechtěj to po státu.
A například představa, že by studenti VŠ nosili na vysněné školy papírové přihlášky, obdrželi papírový index a zapisovali se ručně ke zkouškám, je v dnešní době dokonale absurdní.
Ś16á41r24k46a 82S14v42o88b29o49d90o33v50á
U studentů VŠ se předpokládá určitá míra inteligence a znalostí, které jim umožňují existovat v digitálním světě. Ale pokud existuje 1/5 společnosti, která z jakýchkoliv důvodů neovládá digitální technologie, musí mít právo na přístup ke státnímu aparátu. Začleňujeme děti s výraznými poruchami učení a přidělujeme jim asistenty. Začleňujeme postižené a přizpůsobujeme jim dopravu i ifrastrukturu. Umožňujeme mužům aby soutěžili v ženských sportech. Ale donutíme devadestátiletého seniora odnést všechny úspory do banky a místo hotovosti mu dáme plastovou kartičku, kterou u místního Vietnamce nezaplatí a kterou spolu s pinem předá příbuznému, aby mu někde peníze vyral. Donutíme ho nechat si posílat důchod na účet, který nedokáže ošéfovat a tak jeho správu předá dětem. Atd.
F45r97a47n40t35a 63P39a46v94e87l49k92a
Co lze, vyřizuji online. Řadu věcí (elektronika, spotřebák) nakupuji přes e-shopy. V obchodech platím cca v 80% mobilem, z 20% hotovostí. Důvod: Vlastní pohodlnost.
Zásadně podporuji a v případě potřeby budu "bojovat" za zachování alternativních metod, tedy plateb hotovostí, možnosti osobního vyřizování záležitostí a proti povinnosti mít virtuální účty, doklady, aplikace a podobně.
Plná digitalizace společnosti i života každého jedince není ničím jiným, než dokonalým otroctvím.
D71a17n90i16e24l 33S69t29i10r91s86k68y
Byt platím převážně kartou, mobilem a řadu věcí elektronicky vyřizuji, s Paní senátorkou souhlasím.
J65a87r82o54m77i84r 20L53u74k53a20v63s81k34y
I ty peníze byly kdysi naprosto revolučním nápadem. Předtím si sedlák s pytlem obilí musel najít ševce, který mu za něj dal boty. Když nenašel... chodil bos. A teprve když z Číny přišly revoluční peníze papírové (Marco Polo o tom píše). Stejně tak knihtisk, kdy místo vyprávění si lidi začali číst. No ale cash nebo kartu by si asi každý měl zvolit sám. Stejně ale měďákům už odzvonilo, karta je pohodlnější. J.L. end
M89i51c44h55a69l 47K13a44n67d28a
Myslím, že bychom především měli mít právo na svobodu volby.
Obchodník si může svobodně vybrat způsob platby jako podmínku prodeje.
Zákazník si svobodně může vybrat obchodníka.
V čem je problém?
J71a33n 32S71c27h30w92a79r61z
Problém je v tom že nemáte pravdu. Pokud by obchodník žádal platbu ve zlatě nebo perlách nejde o to že by nenašel zákazníka, ale o to že je povinen akceptovat platnou státní měnu.
V91l97a50s24t10a 98M94o86k51r38ý
Ano je to právo volby a stát má povinnost to brát na vědomí i se podle toho chovat
Vyhledávání
Lidovky.cz
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz