Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

Aby se dosáhlo nějaké přijatelnější budoucnosti, muselo by se změnit lidstvo, tedy - lidé. O to se pokoušeli komunisté, kteří se ty nevhodné snažili měnit pomocí šibenice. Jenže jim začali mizet lidi.

S tímhle "materiálem" se těžko dá něco lepšího udělat, Lidské vlastnosti jsou natolik plné protikladů a podmíněné iracionálními emocemi, o čemž svědčí i myšlenková produkce IVK.

Pan autor ani nevidí rozdíl mezi žánry sci-fi a fantasy.

PH

Mimochodem, ono jde spíš o to, co kdysi popsali Strugačtí ve své krásné (čistě ruské) fantasy Pondělí přichází v sobotu.

Hrdina se tam dostává do světa litorální utopie , kde ke dveřím přichází pán v kožichu. Doslova - nic jiného na sobě neměl, protože nic jiného o něm (a jeho oblečení) autor v tom díle nenapsal. ;-D

Čili i společenský systém si autor ve svém sci-fi díle vymýšlí pouze jako kulisu do které zasazuje svůj příběh. Nemusí tedy nijak zdůvodňovat (pokud to není pro děj nutné) jak tedy systém vznikl, a proč, ani do hlouběji "sociálně" či ekonomicky popisovat. Je čistě na něm jakou tu kulisu zvolí, takže by šlo uvádět příklady pro i proti.

JS

J87i85ř90í 39S45u21k

9. 7. 2024 13:57

Ano, velmi souhlasím. Skoro to vypadá, že existuje virus politické moudrosti, který napadá mozek a jeho nositelům na celém světě pak vyjde planetární diktatura řízená vědci. Pozoruhodné je, že američtí lepševici k nám protlačují sovětský komunismus roku 3000, který popsal Ivan Jefremov v "Mlhovině v Andromedě": zrušíme státy, národy, rasy, rodinu. Zmanipulujeme klima. Vyluxujeme nevhodné informace. Američani pak ještě přidali gender a nahradili Jefremovovu vládu moudrých úřadů vládou globálních feudálů.

Koneckonců Bláhu s Patrasovou taky řídil počítač. Ano, moudrost je všude stejná a nebezpečná.!!

Foto

Jefremov napsal ještě pokračování, jmenuje se "Hodina býka".

PP
Foto

Ve vědě je v současnosti utopie považována za "protiklad" ideologie, nikoli dystopie: Ideologie je snaha o ospravedlnění těch vládnoucích, zatímco utopie jsou představy těch ovládaných. Dohromady se to nazývá ideologické paradigma (řešení otázky: Je svět spravedlivý?).

Samozřejmě často se stalo, že se utopie stala ideologií.

IB

I38a86n 71B28i23k57k55h31u

9. 7. 2024 14:59

Každá ideologie má na konci utopii ke které má vést. Tak jak můžou být protiklady. Ideologie je cesta a utopie je té cesty cíl.

Foto

No, pane Jakle, hodně jste to tentokrát zjednodušil. Zřejmě patříte k těm, pro které je sci-fi (resp. SF) únikovým žánrem - tj. podobně jako paní senátorka umístíte problém do interesantních kulis, čímž jej zatraktivníte.

Ale to nevadí, já vás rád čtu i tak...

FN

Utopie a dystopie jsou pouze dva subjektivní pohledy na budoucnost, která je pouze jedna. Nutno dodat, že i na přítomnost existují dva naprosto rozdílné pohledy. Zatímco například Česká televize hodnotí výsledky fialové vlády jako kvetoucí rajskou zahradu, občané zmučení daňovým šroubem a šikanou jako zpustošenou pláň.

PH

P34e51t98r 72H32á88k

9. 7. 2024 8:36

Pane Jakle, mnohokrát jsem Vás hájil, ale tohle je fakt strašný. Když něčemu, konkrétně literatuře SF, nerozumím, tak o tom nepíšu články.

1) Už dost dlouho se používá zkratka SF, právě kvůli tomu, že věda tam být nemusí. Klasická "tvrdá sci-fi" předpovídající a popisující vývoj techniky je v menšině.

2) Naopak "co to udělá s člověkem" se řeší v SF furt. SF literatura je dnes vlastně právě o tom. Tudíž je to přesně opačně, než se domníváte.

3) Situace popsaná v bodě 2) je tu právě proto, že přesně technicky předpovídat budoucnost je obtížné, ale žánr umožňuje modelové situace, které se dají rozebrat z hlediska "co to udělá s lidmi".

4) "Pro ostatní autor autory jde v zásadě o žánr únikový." Víte co? Přečtěte si něco z níže doporučených knih. Jestli si SF představujete jako Star Wars na papíře, tak Vám opravdu, ale opravdu chybí informace.

5) "Tito autoři jaksi automaticky předpokládají, že kapitalismus se v budoucnu stane odloženým haraburdím, vše bude patřit všem..." Fakt? A že jsem si toho nevšiml? Naprostá většina "nikoli předpotopní" významné SF předpokládá buď kapitalismus jak bič, nebo něco jako feudalismus. Systém, kam Evropa podle mnoha náznaků směřuje.

Jinými slovy, předpoklady jsou úplně mimo. Zbytek, vystavěný na mylných předpokladech, nemá smysl číst.

K dalšímu čtení: Pohl, F. a Kornbluth, C.: Obchodníci s vesmírem; Asimov, I: Nadace; Herbert, F: Duna (číst, neodbýt filmem); Pohl, F.: Gateway; Dick, P. K.: cokoli; Vonnegut, K.: cokoli; chcete-li něco novějšího a z východu, tak Lukjaněnko, S.: Genom... Už se toho sem moc nevejde, jiní jistě doplní.

ZL

R^

Mám za to, že pan Jakl moc chodí do kina a málo čte.

Jestli vás to dosud míjelo, tak vřele doporučuju povídku: https://www.databazeknih.cz/povidky/zatocit-jako-se-bzucivkou-jak-zatocit-s-masarkami-5496. Ona vůbec celá ta antologie (Armagedony) je MNOHEM serióznější literatura, než název napovídá.

JN

Naprostý souhlas.

Teď předseda WEF Klaus Schwab v Číně prohlásil, že globální elity musí být aktivnější při řízení světa, že musí prosadit agendu udržitelného světa, že se vyvíjejí technologie, které budou moci sledovat mozkové vlny a ovlivňovat lidské myšlení... Zvrácenosti nemající s demokracií vůbec nic společného. To musí skončit.

ZL

Neskončí. Viz úvahy o zakázaných technologiích.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz