Neviditelný pes

VÍRA: Výstava Papa's body – v čem je rozdíl, k čertu?

11.4.2008

Polští katolíci chtějí exhumovat tělo papeže Jana Pavla II., rozpitvat ho a jeho srdce vystavit v katedrále Wawelu (viz zde).

Morbidní nápad jako vystřižený z temného středověku? Obdoba komunistické adorace Leninovy mumie? Ale fuj! Proč hned volit tak silná slova... Co je nám agnostikům vlastně do toho jak katolíci s ostatky svého Božího náměstka naloží?

V této souvislosti si ale člověk hned vzpomene na pobouření, které před časem mezi českými křesťany vyvolala výstava plastifikovaných lidských těl Bodies v pražské Lucerně. Místopředseda KDU-ČSL mluvil o "nedůstojném zacházení s lidskými ostatky a za nerespektování základních etických principů naší společnosti" (viz zde). Páter Tomáš Halík psal o "jednom z nejodpornějších útoků na důstojnost lidské bytosti v dějinách naší civilizace" (viz zde).

Obou pánů bych se proto veřejně rád zeptal: v čem je rozdíl, k čertu? A půjdete se na polskou výstavu "Papa's body" podívat, nebo ji budete pobouřeně bojkotovat stejně jako tu pražskou?zpět na článek