26.10.2020 | Svátek má Erik


VHRSTI: Tvořte komiksy. Ještě nikdy to nebylo tak snadné

16.5.2008

Každý z nás, když dostal v mateřské školce pastelky, věděl naprosto přesně, co s nimi má dělat. Toto nepopiratelné moudro jsme se jen tak mimochodem dozvěděli v jednom dílu mého nepravidelného seriálku o výtvarných blozích Jak být kreativní od Hugha MacLeoda. Co to znamená? Všichni jsme bez výjimky rození kreativci.

Pokud v sobě tedy objevíte dlouhá léta potlačovanou tvořivost, není třeba si dnes od dětí pokradmu půjčovat pastelky. Rozhodnete-li se stát třeba světově uznávaným tvůrcem komiksů, máte spoustu možností, jak svou kreativitu uplatnit během několika málo okamžiků se solidním a předem očekávatelným výsledkem. Existuje totiž spousta online programů, které uvedou vaši geniální myšlenku do života za vás. Rychle, spolehlivě, bezbolestně a zdarma.

Podívejte se třeba na Bitstrips. Omrkněte, jaké komiksy tvoří konkurence, a pak se vrhněte na ty svoje. Vytvořit si můžete vlastní postavičku nebo použít jakoukoliv z přednastavených. Vetkněte svým hrdinům ten správný výraz a hlavně – vpisujte do bublin ty nejvykutálenější hlášky.

Bude-li se Vám zdát, že i tak online program poněkud dusí vaši kreativitu, přepněte se do režimu SUPER BUILDER, kde už si můžete volit i celkové rozvržení stránky, vybrat si pozadí, scenérii, nejrůznější předměty, nábytek, tvary bublin a hrát si s barvami, gesty i takovými detaily, jako je třeba velikost zorniček.

Svou práci pochopitelně můžete uložit a publikovat přímo na stránce. A čekat na pochvalné komentáře nadšených čtenářů.

Velmi podobný program pracující s výtvarně vytříběnějším stylem, který skvěle podtrhne vaše novátorské myšlenky, má všeříkající název Stripgenerator. Opět si můžete vybírat ze slušné řádky postav, zvířat, objektů a bublin.

Své výtvory pak můžete sdílet nejen v galerii na webu, ale můžete si založit i vlastní strip blog. Když pak svou image komiksové hvězdy ještě podpoříte tričkem nebo kšiltovkou s logem projektu, svět vám bude ležet u nohou. Investujete-li navíc do firemního skicáku, můžete své geniální stripy tvořit i na papíře formou samolepek, takže se pak budete moci svým přátelům pochlubit i knihou svých sebraných komiksů…

Skvělým nástrojem pro vaše komiksy je také Comiqs. Oproti předchozím dvěma projektům nabízí vkládání vlastních obrázků, ať už vašich kreslených výtvorů či fotografií. Nemáte-li snad vlastní, můžete si vybrat z nepřeberného množství fotek v galerii a ty ještě upravovat v jednoduchém editoru přímo na stránce.

Potom už si stačí vybrat jen způsob rozvržení obrázků na stránce, tvar bublin, styl písma, a pak už jen nezkrotně tvoříte nekonečné příběhy plné dech beroucích dobrodružství nebo veselých historek z vaší domácnosti. Samozřejmostí je sdílení vašich komiksů s podobně kreativními kolegy.

Ještě jsem vám chtěl představit programy na správu vašich oblíbených komiksů z internetu (ComicReader nebo Woofy) i tištěných (Comic Collector).

Ale copak teď budete mít čas na cizí komiksy, když budete produkovat haldy vlastních?

(Převzato z blogu autora)
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.