Diskuse
VĚDA VERSUS ROZUM: Léky občas léčí a vždy vydělávají
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J77i67ř36í 98Š41a98m12á87n87e60k
Ano.
Jenom - autor je lékař nebo lékárník?
P84e20t13e 34B15r36i92c88h
"Nejdůležitějším úkolem lidstva v současnosti je vyvinout technologii termonukleární fúze, "
Obávám se, že to je stále ještě spíše sci-fi.
J44a95n 95V12i72n95t80r
Špatná léčba je údajně nejčastější příčinou úmrtí. Daleko před kardiovaskulárními nemocemi nebo před rakovinou. Na straně doktorů stojí fakt, že v případě léčby konkrétního pacienta s fatálním koncem nelze vyzkoušet jinou alternativu, takže se vždycky dá říct, že by se ten člověk neléčil nebo léčil jinak, tak by stejně zemřel v nebo že by dokonce zemřel dřív....
J39i79ř94í 44Š85a17m84á52n11e77k
Klid.
I bez přispění lékařské vědy zaručeně umřete.
P25a83v95e90l 42P26r19i72n75c
Poslední odstavec, zmiňující ITER, považuji za velmi užitečný. Dodám ještě podobný pohled :
1 miliarda EUR = přibližný náklad na stavbu ITERu za jeden rok
370 miliard EUR = náklady na fedrpuše států EU za jeden rok (2022)
Z89d31e59n54ě92k 16K49o30u62t31e54c75k93ý
S nadužíváním léků v Evropě si autor nemusí dělat starost. Výroba většiny z nich, zejména levnějších generik, byla už dříve, kvůli zvýšení zisků, přesunuta do Indie a Číny. Takže dnes jsme ze 70% závislí na dodávkách léků z Číny, včetně antibiotik, a surovin potřebných k výrobě dalších léků. V důsledku dalších a dalších sankcí EU na Čínu budou dodávky všeho, včetně léků odtamtud nepochybně klesat, což už začínáme dost pociťovat. Pokud vypukne válečný konflikt mezi Čínou a USA ustanou dodávky z Číny i Indie nepochybně úplně. Pijavice a hořčičné placky se nám ještě budou hodit.
S39t28a11n28i16s52l11a52v 10R66á11d56l
Autor má zjevně určitý názor na oblast farmaceutického průmyslu a pro tento názor uvádí podpůrné argumenty, a to vesměs pravdivé. Na druhou stranu znalý člověk mající zcela opačný názor (já s autorem občas částečně souzním) by si nalezl argumenty také.
Nejvíce se autor zabývá statiny, takže zůstanu u nich. Jsou celosvětově bezesporu nadužívané, ale jejich přínos je nezpochybnitelný, a to nejen ve snížení hladin LDL a VLDL. Stačí porovnat úmrtnost na onemocnění spojené s vysokými hladinami „cholesterolu“ před jejich zavedením a po nich. Autor jistě zná Framingham Heart Study nebo na jeden z prvních statinů simvastatin zaměřenou studii 4S. Pokud projdete známé Cochrane Reviews, tak většina těchto metaanalýz také podporuje užívání statinů. A s farmaceutickými firmami nemá Cochrane nic společného.
Co se týká nákladů na léčby statiny, tak jednotkové náklady jsou nízké, celková suma je dána rozšířením. Musíme vzít v úvahu, že posledním schváleným statinem je nepříliš rozšířený pitavastatin a že všem statinům už prošla patentová ochrana a jsou vyráběny generickými firmami.
A ještě názory o ovlivnění zdravotního stavu životním stylem platí jen částečně a je zajímavé, že se vždy objevuji pokud stát nedokáže zajistit řádnou zdravotní péči. A vysvětlovat diabetikovi, že měl od mládí jíst jen kořínky (teď možná larvy) a onkologickému pacientovi že to má z alkoholu nebo uzeného opravdu není adekvátní. Tím nereaguji úplně na tento příspěvek.
F88r52a96n97t11i78š86e38k 96N15a58v79r35á12t37i46l
Postup farmaceutických firem je následující: Vyvine se lék a k němu se objeví nějaká metla lidstva.
M86i32r31o55s12l30a53v 76Š88e24j20n65a
No jistě. 
Nejprve vyvinuli penicilín a pak se objevila angína a další zánětlivá onemocnění.
M70i32r89o63s58l96a13v 63Š52e31j61n51a
Teda já nevím, kam chodí autor na tyhle informace, ale já si od dorosteneckych let coby sportovec vrcholového střediska pamatuji, že už v 70.letech 20.století byl hodnota správného krevního tlaku 120 / 80. Rozhodně ta horní hodnota nebyla tehdy 140.
L65i77b45o55r 54H67a97n29č18a85r
S tou Tinou jste mě potěšil. Odmítl jsem až u pultíku lékárny po konzultaci s moudrým lékárníkem. Prostě jsem ten úpis ďáblu nepodepsal. Tu rockerku musím překonat, sám jsem bubnující rocker. Nemám ještě všechno hotový a do 83 bych to určitě nestihl. Ten vyšší tlak zrovna nyní potřebuji, mám v plánu pořídit si vlastní vnoučata. Mí 3 dospělí potomci stále ne a né se rozhoupat. Jsem ryzí kutil, udělám si to sám.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz