Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Hrozba nebo požehnání

Jsou historická období, zdánlivě nenápadná, jež však zpětně nazírány po letech byly dějinnými milníky, o nichž neměl nikdo tušení

Konec 19. a začátek 20. století byl převratnou dobou ve fyzice. Do té doby platila ta newtonovská, snadno pochopitelná, protože se dalo všechno změřit, zvážit, vypočítat a výsledky v dalších experimentech vycházely stejně. Tuto selanku narušil až Albert Einstein a Max Planck. Oba přinesli zcela novou teorii, zpočátku odmítanou jako fantasmagorie, aby teprve čas ukázal, že jsou platné a že mohou v klidu spolužit s tou klasickou z dob Isaaca Newtona. Od té doby se ve fyzice nic tak převratného nestalo (i když samozřejmě dílo Stephena Hawkinga a jeho Stručná historie času – 20 milionů prodaných výtisků – bylo samozřejmě pozoruhodné).

V medicíně 20. století byly samozřejmě rovněž objevy, které ji posunuly dále. Aantibiotika, šroubovice DNA popsaná Watsonem a Creekem, doklady epigenetického přenosu dědičné informace či role mikrobiomu v těle člověka, byly jistě zásadní. Nicméně převrat, jako tomu bylo u dvou zmíněných fyziků, to nebyl. Tím převratem, o kterém se zatím mnoho neví, je cosi, co dostalo jméno CRISPR.

Oč jde? Ve stručnosti jde o možnost naši genetickou výbavu, která je zakódovaná ve zmíněné šroubovici desoxyribonukleové kyseliny, rozbalit, rozstřihnout jako proužky papíru a gen, který je příčinou lidské nemoci, prostě odstranit, změnit, případně nahradit. Což by znamenalo, že se již dále v této rodinné linii nebude dále šířit.

Dosavadní medicína přes všechny své úspěchy prakticky jen řeší následky ať už genetické chyby, infekce, špatného prostředí, v němž žijeme atd. Popsaný CRISPR je schopen řadu nemocí zcela eliminovat. V neurologii jde kupříkladu o spinální svalovou atrofii či Huntingtonovu nemoc (obě silně destruktivní ke svému nositeli a jeho záhubou). V každém oboru medicíny je podobných chorob velké množství. U nich lékaři spíše jen tlumili chorobné projevy, ale nikdo je nemohl vyléčit, odstranit. A najednou to nejspíše půjde.

Každá dobrá věc má svou stinnou stránku. Jestliže jsme schopni vystřihovat a vkládat geny, půjde samozřejmě i to, čemu by se dalo řici „vylepšení člověka“. Představme si sportovně založený pár, který bude chtít potomka, jenž bude mít stejné vlastnosti, jako jeho rodiče. Víme, že některé geny kódují zvláštní svalovou výbavu, umožňující nositeli lepší výdrž i větší sílu. I v obecné linii, kteří rodiče by nechtěli krásné modrooké blond děvče místo „ošklivého káčátka“ ? V rodině se vyskytuje deprese? Najdeme gen, dáme jej pryč a z morouse je světoznámý komik. Že je to sci-fi? Počkejme 50 let.

Každý zná malíře Edvarda Muncha. Respektive jeho dva obrazy s názvem Výkřik a Úzkost. Munchovi zemřela matka v jeho 5 letech na tuberkulosu, jeho sestra v 15 na totéž. Otec byl bigotní katolík. Tenhle děsivý eintopf příliš životní radosti nepřinese. Munch trpěl depresemi a namaloval oba zmíněné obrazy. Po úspěšné léčbě maloval dál, ale jeho další dílo nikdo nezná. Pokud by tedy byl podroben CRISPRu a jeho „depresivní geny“ byly eliminovány, ty dva obrazy by nikdy nikdo nenamaloval. Podobných příkladů z umění najdeme celou řadu.

Je v zájmu lidstva vyrábět stovky a tisíce Jaromírů Jágrů nebo Karlů Gottů? Umíte si představit tu nudu?

A kdyby jen to. Jen málokdo může pochybovat o zvrhlosti vládců velkých říší, kteří by dostali celkem jednoduchý nápad. Představte si miliónovou armádu Arnoldů Schwarzenegrů, které geneticky upravíme tak, že jim odejmeme jakoukoliv empatii, soucit s bližním a současně i gen vnímání bolesti. Opět si myslíte, že je to až tak nesmyslné?

Byly postulovány celkem tři možnosti dalšího vývoje.

Bude možné měnit genetickou výbavu jedince s danou chorobu. Zde nejsou zpochybnitelné žádné etické argumenty. Pokud půjde odstranit příčinu potíží, jedinec prožije lepší život a ona změna s jeho smrtí zanikne. Zde by protestoval jen málokdo.

Další možností je změna vadného genu u potomstva, u něhož předpokládáme dědičný přenos nemoci. I zde při prvním pohledu je vše jasné, který rodič by si za daných možností nepřál mít zdravé dítě, když ví, jaké trápení má on sám. Je však nutné zvážit další argumenty (případ Munch), rovněž nelze vyloučit, že změna jednoho genu může vyvolat nějakou řetězovou reakci a že se objeví další problém. Podobných experimentů, zpočátku velmi nadějných, skončilo špatně. Je to do jisté míry hra s ohněm.

Poslední možnost je „free style“, tedy úprava genů jaksi na přání. Už jsem zmiňoval možnost zvrhlé úvahy vládců říší, případně možnost movitých rodičů si de facto objednat budocího mistra světa v čemkoliv. Teorie některých filosofů, že by technický pokrok měl jít ruku v ruce s pokrokem v etice, je bohužel málo naplňována, zde i z důvodů finančního, protože si lze snadno představit, kolik bude stát zrození „nového“ člověka a jak se na tom napakuje firma, která bude podobné služby nabízet. Tady již etici bubnují na poplach.

Ať to dopadne jakkoliv, z hlediska molekulární biologie jsme v přelomovém období, natolik vážném, že se časem bude možná měnit označení počítání letopočtů, kdy zkratka B.C a A.C nebude mít význam Before Christ a After Christ, ale spíše before CRISPR a after CRISPR.

Inspirováno přednáškou Marka Orko Váchy.

Aston Ondřej Neff
5. 12. 2024

Bojovníci za svobodu slova budou mít půl roku čem si třepit pysk.

Jan Bartoň
5. 12. 2024

Vyhlášení stanného práva bylo ranou z čistého nebe.

Starý vlk
5. 12. 2024

Nejsem moc lekavý. Nebojím se pavouků, ani myší, ani hadů – tedy těch trochu jo.

Jakub Michálek
5. 12. 2024

Jak absurdně pak vypadá rozštěpení české společnosti na dva tábory, když vidíte, jak jsou...

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Aston Ondřej Neff
4. 12. 2024

Andrej Babiš rozpouští svěřenský fond, který od roku 2017 opatroval akcie jeho Agrofertu.

Jan Bartoň
4. 12. 2024

ODS má největší podporu v generaci 45-54 let a některé zmiňují i ještě starší voliče.

Marian Kechlibar
4. 12. 2024

Normálnější jedinci jasno nemají a spekulace v IT světě neberou konce.

Tomáš Lánský
5. 12. 2024

Před Obvodním soudem pro Prahu 5 dnes stane expolicista Tomáš Strnad. Žalobce ho viní z těžkého...

kurl Lenka Kuřilová
5. 12. 2024

Ve čtvrtek ráno se v Hartigově ulici srazila tramvaj a osobní vozidlo. Nehoda na místě omezila...

Lidovky.cz, ČTK
5. 12. 2024

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak ve středu jednal ve Washingtonu s blízkými...

Lidovky.cz, ČTK
5. 12. 2024

Na Maltě začíná dvoudenní zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kterého...

Lidovky.cz, ČTK
5. 12. 2024

Izrael se při bojích v Pásmu Gazy dopouští genocidy. Ve své nové zprávě to tvrdí organizace na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz