30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

ÚVAHA: Zpomalování civilizace

Nejčastější nářky, které slyším, zní: Evropská unie je pomalá, české vládě všechno dlouho trvá. Otázka, na kterou se pokusím odpovědět, zní: Co to zpomalení způsobuje?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 22.9.2022 22:42

No, oni vstoupí do zaměstnání, nikoliv však do práce.

P. Princ 22.9.2022 18:45

"Vstoupí-li lidé s touto mentalitou do zaměstnání..."

No, lidé s touto mentalitou nevstupují do zaměstnání, která tvoří HDP. Jsou pouhými spotřebiteli.

P. Princ 22.9.2022 18:33

Přesně tak.

Výsledek havlistckého blouznění o "vzdělanostní společnosti".+

V. Čermák 22.9.2022 17:40

To, že tzv. všechno dlouho trvá a problémy se neřeší, ale přetrvávají je z důvodu Neschopnosti, Nevědomosti, Vyčúranosti, Hamižnosti, Arogance a dalších vlastností Vůdců. Civilizace na svém konci samozřejmě Nezpomaluje, ale Zrychluje, právě kvůli tomu..;-D

V. Hlad 22.9.2022 15:44

R^R^R^

R. Voráček 22.9.2022 14:40

Oni ti vědci ji nepředvídali, oni ji přivolávali, vzpomeňte na šílené krávy, sars, ptačí chřipku, prasečí chřipku a ono pořád nic. A když se jim konečně povedl kovid tak na to nikdo nebyl připravený, myslím, že na to pasuje ta povídačka o pasáčkovi, ovcích a vlkovi a tak je to s ledasčím...

J. Heincl 22.9.2022 13:01

Podle autora předvídali vědci covidovou pandemii několik let. Přestože sledují každodenně zprávy z celého světa, žádných předpovědí covidu jsem si nevšiml. Ale možná se jednalo o několik vědců, kteří měli dobré informace z laboratoří.

P. Molík 22.9.2022 13:00

Těžko lze domýšlet všechny možné důsledky iniciativního blbnutí bruselských eurohujerů, kteří jsou natolik "geniální", že se jim daří dál a dál navyšovat svůj škůdcovský potenciál. Tito eurohujeři nastavili podmínky soužití Evropanů tak, aby největší paraziti a škůdci byli glorifikováni a všelijak podporováni. Prostě si nastavili pravidla k obrazu svému a nějaké zodpovědné počínání je přece pro kočku a hledění na zájmy miliónů Evropanů je zbytečná nadbytečnost. Evropané mlčí nebo dokonce volí své dozorce a katy. Tak to bylo už před nástupem Hitlera.

F. Zrcek 22.9.2022 12:19

Ačkoli autora nemusím, téma je zajímavé. Proč se zpomalujem? Hlavní důvod bych viděl v degradaci vzdělání. Třeba je to tím, že mladší generace fakt hloupnou, ale sám si myslím, že je to jen zmanipulovaná statistika, kterou jsem si sám nezfalšoval. Spíš nějaký projekt potřeboval dokázat, že to tak je. Proč? Inu aby se naplnilo očekávání zadavatelů, které požadovalo: 1) nepřetěžovat děti 2) neučit je fakta (zatěžují hlavně rodiče), ale teorie (líp se papouškují) 3) teorie nahradit v dalším stepu ideologií 4) ideologie musí vyřadit bílé muže, neb statistiky ukazují, že jsou mezi nimi někteří o něco málo víc obdařeni intelektem, než zbytek populace 5) bílí chlapi můžou být i vzpurní 6) navrčené ideologie musí prodávat 7) dost bylo petrolejářů, teď nutno prodávat OZE 8) tak zní dohoda a nejede přes ni vlak.

A ve výsledku jsme tam, kde jsme. V hloupé situaci a řítí se na nás válka. A fćíl mudruj, autore.

P. Kubáč 22.9.2022 11:33

Po přečtení článku mě napadl citát z Nassima Nicolase Thaleba "intellectual yet idiot" - Tedy proč autor nyní protestuje, proti systému, na jehož budování od 90. let spolupracoval ?

V. Kuhaj 22.9.2022 10:55

Za prvé k podtitulku, že V komplikovaném společenství je nemožné domyslet rizika do možných konců. Proto šla společnost kupředu vždy pomalu a obezřetně, neboť si pravdivosti této věty byla vědomá. Kde bylo toto pravidlo narušeno ať už překotným během událostí, které ovlivnit nešly, nebo tzv. revolucemi, tedy skokovými změnami "kupředu", tam se to společnostem velmi nevyplatilo. Z tohoto důvodu jsem ke sluníčkářsko progresivistickým vizím skeptický - jejich schopnost vyvyšovat pozitiva a nevidět negativa je až zarážející.

Za druhé: z toho výčtu, co se mělo proti té válce preventivně udělat, jste vynechal reakce na osmileté předchozí provokace neustále se fašizující Ukrajiny v pohraničí. Proč?

L. Písařík 22.9.2022 10:37

Vůbec jste nemyslel špatně, pohleďte na fialovou vládu.

L. Písařík 22.9.2022 10:35

Lépe je posečkat, než něco rozhodnout pozdě a ještě špatně. Chcete příklad?:fialová vláda.

J. Majzlík 22.9.2022 9:54

Probudivší pan Hv. říká totéž velmi trefně v posledních dvou odstavcích jeho textu. Škoda jen, že má zpoždění oproti poznání reality vývoje věcí v EU o pí/2.

R. Toman 22.9.2022 9:06

Člověk jako živočišný druh nevyhyne, stejně jako krysy a potkani. A jinak M. Bárta a jeho tým zkoumali konec civilizací sedm tisíc let zpátky. Zjistili, že rozpad různých civilizací trvá průměrně cca 400 let. Pak přijdou barbaři, časem se zcivilizují (i případ naší civilizace) a opět nastane pomalá destrukce této civilizace. A zase přijdou barbaři a tak dokola. Podle M. Bárty začátek konce naší civilizace začal v devatenáctém století, podle všech známek které vedly k rozpadu předchozích civilizací.

K. A. 22.9.2022 8:51

Typický Hvížďala. Pamatuji jeho článek, kde před nějakými volbami psal: Nenechte se zmanipulovat strachem. Nebojte se islámu a Bruselu, musíme se bát Ruska a Číny. Teď zas píše o tom, že podceňujeme rizika a že západní elity je alespoň artikulují, zatímco postkomunistické země jsou mimo.

Odpověď autorovi:

1) Francie a Německo se snaží s Ruskem dohodnout, Itálii a Španělsku je to šumafuk, takže nic neartikulovaly a obavy z Ruska měly nejvíce Británie, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko. Žádný vyspělejší západ a zaostalý východ.

2) Lidé si zvykli na sociální stát? Veřejné systémy fungují čím dál hůř na západě i na východě. HDP roste, ale reálné mzdy na západě stagnují skoro 50 let. To znamená, že stále větší porce koláče si berou nejbohatší, kteří navíc veřejné systémy navíc tunelují.

Přijde mi, že Hvížďala se zoufale snaží aplikovat narativ typický pro 90. léta na dnešní situaci, kdy je ale všechno už příliš jinak.

J. Hanzal 22.9.2022 8:09

Jo, máte pravdu!! Problémy se hledají a nacházejí zejména tam kde nejsou, a kde jsou tam se čeká na signál či se donekonečna jedná a jedná a jedná....a nic!!:-/

R. Meišner 22.9.2022 8:02

překlad: není to ani tak zpomalování civilizace, jako spíše její úpadek---a to v přímém přenosu. no nic, nebudeme první, kdo na této planetě vyhyne. takže tak8-o

J. Pankovic 22.9.2022 6:41

...a já jsem si naivně myslel, že za to zpomalování civilizace může hlavně to, že ji řídí idioti, kteří tomu nerozumí a proto nadšeně řeší problémy, které buďto nejsou podstatné, nebo je vytvořili sami.:-)

R. Langer 22.9.2022 5:40

Ano, kdybychom ráznými sankcemi reagovali na Rusko v roce 2014, nemusela zřejmě už dnes EU vůbec existovat, a její ekonomičtí pohrobci by zřejmě byli v mnohem lepším stavu. Máte pravdu, soudruhu Hvižďalo, byla to chyba! ;-D