20.9.2020 | Svátek má Oleg


Diskuse k článku

ÚVAHA: Zlaté doby pokroku končí

Když ministr Brabec vypočítává, co musíme udělat, jak musíme přejít na elektřinu, ale zároveň zrušit elektrárny, jak musíme zateplit domy, což znamená už žádný dům nepostavit, co nás tedy čeká?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 45, poslední: 8.12. 2019 18:30, přehled diskusí

J. Kanioková 6.12.2019 19:00

Díky pane autore, 1*****

V. Kain 6.12.2019 19:51

Dneska jsem mluvil s prodejcem vozů Fiat.Vozy Fiat 500 budou dodávány jenom s el.pohonem.Ostatní vozy budou zatím hybrid.Cena vozu Fiat 500 je dost vysoká na takové autíčko cca300 tisíc je skoro dost.Cena vozu na el.pohon bude 600 tisíc.Tzn.prakticky neprodejné.Ta prodejna ještě musí na vlastní náklady zbudovat na svém území 3 dobíjecí stanice. Vše na náklady prodejny.Jak to asi dopadne? A to nebude jenom značka Fiat.Ekologie? Koho by zajímala?Jenom likvidace těch baterií a co výroba? Nehledě na to že lithiové baterie jsou pěkné svinstvo když hoří.Takže bouračky na dnešní úrovni? Ani na to nemyslet.Že se Evropští politici zbláznili nás brzo sami přesvědčí.A proto je třeba v žádním případě nevolit ty, kteří tento absurdní blázinec podporují.U nás moc dobře víme o koho jde.Jestli se nevzpamatujeme tak dopadneme nevalně.Dokonce jsem slyšel úvahu,že lidé ze západu budou utíkat na východ až na ně dopadne ta ekologická sekyra.

M. Pivoda 6.12.2019 21:58

Asi hodně zklamu V. Kaina, který výše píše: "... Jestli se nevzpamatujeme tak dopadneme nevalně. ..."

Já se domnívám, že už jste na Neviditelném psovi nevalně dopadli. Elektromobily v reálném světě určitě budou a bude jich přibývat, zatímco počet rakváčů zde bude průběžně ubývat.

Toto je demokratický názor jednoho rakváče.

M. Pivoda 6.12.2019 18:03

Zaujal mne provokativní nadpis článku. Obsah už tak atraktivní nebyl. Bohužel. Jen dva mé komentáře k vytrženým větám při mém letmém čtení článku.

1. "Předhánění v rozdávání završil pan Fiala (předseda ODS), který navrhl příspěvky mladým, aby mohli cestovat a poznávat svět." --- Proč neposkytovat státní finanční příspěvky na brýle virtuální reality? S tímto technickým zařízením lze dnes také poznávat svět, ale levněji a ekologičtěji - a z křesla ve vlastním obýváku.

2. "... Potřebuje odhodlané, pracovité lidi mající lásku ke svému prostředí a ke svému rodu. Takové věci se musí dělat se sounáležitostí s rodnými kolektivy a rodnou zemí...." --- Toto souvětí bylo snad vytrženo z náborového letáku pro vstup do Komunistické strany, asi tak před 50 lety. Poučení? Pozemské ideologie nemají dlouhého trvání. Do KSČ vstupovali lidé pro okamžitý prospěch, nikoliv s noblesní ideou dosažení komunismu až v přespříští generaci.

A ještě závěrečná douška: Naše budoucnost bude podstatně jiná, než byla minulost. Proto historické paralely mají jen omezenou možnost při předávání životní moudrosti starců.

J. Zika 8.12.2019 18:30

Se smutkem v srdci a nechápáním v hlavě Vám závidím to přesvědčení, že Armagedon už nezačal a bude "jen nějak jinak než v minuĺosti". Homo "sapiens", místo aby využil všechny své znalosti a technologický pokrok k sebezáchraně a nastoupil cesty, které popisuje autor, tak nevhodným využíváním těch pokrokových technologií tu zkázu jen urychluje. ..a množí se jak sarančata...

Z. Vydra 6.12.2019 15:54

Jistě, pane Podradský, zlaté doby pokroku, založeného na nekonečném zvyšování HDP, jednou skončí. Pokud vydržíme dostatečně dlouho, tak pravděpodobně konec nastane někdy po dosažení vrcholu technologické revoluce 4, kdy pracovat by měli jen roboti a lidi dělat jen co je baví. HDP totiž do nekonečna zvyšovat nejde, jednak dojdou suroviny, jednak by nás ty haldy roboty vyrobených krámů a odpadů asi postupně zavalily. Dnes tu žijeme podle zásady starých Římanů "carpe diem", pohodlníme, slábneme, jsme spokojeni s nějakým tím "panem et circenses" a stejně jako oni podceňujeme sílu těch, které oni nazývali "barbary". Ve všech těch zaniklých říších to bylo podobné. Také tam byli mravokárci, kteří varovali. Poučením pro Vás budiž, že je to marný, je to marný. Je to marný! Cesta zpět není možná. Snad po nějaké atomové válce, pokud tu někdo zbyde.

P. Staronový 6.12.2019 16:05

Zkuste tedy lidem vysvětlit, že stagnace HDP v podstatě znamená, že se ani oni, ani jejich děti nebudou mít lépe, pokles HDP, že se budou oni nebo jejich děti mít hůře. A že by si to ne lépe nebo hůře měli přát a pracovat na tom.

J. Schwarz 6.12.2019 17:58

Máte divnou představu o zvyšování HDP. Při tom jde hlavně o čísla a iluze, že se máte čím dál tím líp. Vy si snad kupujete čím dál tím víc zbytečných krámů nebo vás do toho dokonce někdo nutí? HDP zvyšují i opravy, údržba a třeba i rekultivace , stavby čističek a odlučovačů nebo pěstování dražších "bio" potravin....

J. Kanioková 6.12.2019 18:59

R^R^R^

I. Schlägel 6.12.2019 13:32

Autorovi za jedna. Podtrženou. Dvakrát.

P. Urban 6.12.2019 13:29

Podobné snahy existovaly, pokud vím, už v 19. století. Vesměs neuspěly. Mimo jiné i proto, že to s tou efektivitou využívání energie prostředí nebylo na venkově tak slavné. Autor odmítá nesmyslná opatření vedoucí ... jenže zrovna ta biopaliva představovala kombinaci dobrého záměru s nedomyšlením důsledků. A sluneční panely samy o sobě nejsou špatný vynález. Pokud autor odmítá způsob, jakým byla biopaliva vnucena veřejnosti, pak by mě zajímalo, jak jinak chce prosadit to, co si sám definoval jako "přirozený stav věci". Představa, že když zakážeme (nebo jak se jich chce zbavit?) univerzalismus, genderismus, multikulturalismus a politickou korektnost, pak se lidé vrátí ke klasické rodině a k lásce ke svému rodišti a národu je naivní. Podobně naivní jako víra nepovedených pedagogů konce čtyřicátých let, že když zakážeme komiksy, budou děti číst Němcovou a Jiráska. (To spíš nečetly vůbec.) Ne že by tyhle věci spolu nesouvisely, ale jde o symptom, ne o příčinu. Nebylo by lepší snažit se zbavit radikálů všech barev a s umírněnými stoupenci daných směrů hledat konsensus? Pokud je ovšem někdo přesvědčen, že našel univerzální klíč k řešení problému (v tomto případě návrat k "přirozenosti" definované k obrazu "těch správných"), pak konsensus s umírněnými hledat nebude. Sám je totiž radikálem, ať už si to o sobě myslí nebo ne.

P. Staronový 6.12.2019 16:08

"Pokud autor odmítá způsob, jakým byla biopaliva vnucena veřejnosti, pak by mě zajímalo, jak jinak chce prosadit to, co si sám definoval jako "přirozený stav věci". "

Obvykle se nové věci prosazovaly tím, že byly lepší než ty staré. Biopaliva a podobné podfucky jsou opačná snaha, prosadit horší, tedy dražší a nepohodlnější technologie.

J. Schwarz 6.12.2019 18:03

Ideologické nesmysly netřeba zakazovat - stačí, když je nebudeme podporovat, platit z veřejných rozpočtů a umožňovat jejich propagaci za peníze zahraničních agentur...

L. Severa 6.12.2019 10:43

Pane Podrázký, opět naprosto souhlasím. Rozumím také vaší poznámce o návratu k vesnickému způsobu života. Nikomu nevadí ty statisíce kamionů, které zasmraďují naši zemi. Co vlastně vozí ? Také něco jako my, když dovážíme zeleninu z Německa, nebo z jiné západní země, když ji umíme vypěstovat doma? My raději třeba tu řepku, nebo postavíme supermarkety na místě, kde se ta zelenina pěstovala. (Brno, Modřice.)

L. Písařík 6.12.2019 12:17

Myslíte, že umíme pěstovat zeleninu? Řepka je výnosnější.

P. Grigar 6.12.2019 13:17

.. řepka je výnosnější jen díky dotaci "MEŘO". Zrušme dotaci, zrušme povinné přidávání do PHM a bude hned po srandě.

V. Čermák 6.12.2019 18:26

Řepku pěstuje leckdo. Nehrozily by Arbitráže?

P. Urban 6.12.2019 13:31

Vy už jste se k vesnickému životu vrátil? Kolik vypěstujete zeleniny?

P. Grigar 6.12.2019 13:46

. .inu, já se po třiceti letech života ve městě vrátil v r.2013 na venkov. Bydlím ve svém, na svém si dělám po svém a za své. Letos se dařilo všemu, krásné ředkvičky, kapusta, saláty, bazalka, majoránka, lilky, brambory, rajčata, meruňky, švestky, hrozny, jablka, jahody, fazole, celer, pórek, česnek A***, ovšem cibule nic moc.. ale to bylo odrůdou, vrátím se k původní Všetaně. Také růží bylo dosti.Trávník smaragdový díky vlastní studni. V krbu oheň praská, díky vlastnímu lesu a práci, mozoly nemám - používám rukavice. Prostý venkovan.. ;-D;-D

L. Severa 6.12.2019 15:44

Asi jste nepochopil o co jde a vyhovuje Vám, když tu mrkev dovážíme z Německa. Jinak, žiji ve městě a na malé zahrádce vypěstujeme zeleniny dost pro vlastní spotřebu.

P. Staronový 6.12.2019 16:10

Milerád si koupím vaši zeleninu, pokud ji umíte vypěstovat a prodat tak, aby to pro mne bylo výhodnější než superhyper. Kde ji najdu?

P. Grigar 6.12.2019 16:29

..pokud vás zajímá jen cena a dostupnost po celých 12 měsíců v roce, musíte do hypersuper, máte -li zájem o kvalitu, rajčatovou chuť u rajčat a.p., jděte na venkov k soukromníkům.

"Jdi na Západ, mladý muži." Tak nějak začal zlatý věk Ameriky

J. Schwarz 6.12.2019 10:12

Zachraňování Planety je pitomost planetárního rozsahu. Lidi se nikdy nedohodnou a nenechají si žvanit do životů od cizích mudrlantů. jedinou rozumnou možností je chránit si vlastní životní prostor, vlastní území. Nemůžeme zabránit afričanům v exponenciálním množení, ale můžeme jim zabránit v exportu svých populačních přebytků k nám. To samé platí pro pákistánce, bangladéžany a araby. Ani oteplení o dva stupně Evropě neublíží, a když tak zdaleka ne tolik jako nekontrolovaná imigrace.

Ś. Svobodová 6.12.2019 12:13

S první polovinou sohlasím, s druhou nikoliv. Z hlediska dlouhodobého vývoje nebude možné zabránit - jak píšete - exportu. Se stárnoucí domovskou populací a útoky zvějšku i zevnitř je dlouhodobý odpor marný. Plus oteplení o 2 stupně se rovná vytváření dalšího tlaku na migraci ze zasažených území.

J. Schwarz 6.12.2019 18:23

Odpor "zevnitř" by se dal eliminovat minimálně rozdělením země mezi "vítače" a obránce. Vítači ať si svou část předají vetřelcům, ale ať se nese/rou do vnitřních věcí té druhé části obyvatel. Ono to stejně dopadne tak že Evropa / a možná celý západ / díky boji s CO2 zchudnou a už nebudou mít prachy na nákladné nesmysly. Asiati jsou nacionalisti a do svých zemí si vetřelce nepustí. Dnešní "pokrokové mládí" si myslí že se budou živit žvaněním, youtuberstvím nebo jako "influenceři", módou, marketingem, administrativními pracemi popřípadě "neziskovými aktivitami". Ale to je ptákovina! Všechny takové pohodlné aktivity záleží na levné masové výrobě. Kde by bylo takové Rakousko nebýt bohaté Evropy! V horách se nic neurodí a když tak jen za cenu veliké dřiny, chudí evropané by do Alp lyžovat nejezdili...

J. Jančura 6.12.2019 9:29

Ty návrhy autora článku jsou jen hezká fikce. Návrat lidí z měst do vesnice je absurdní - to už ty vesnice nebudou vesnicemi. Je velmi pravděpodobné, že Západ čeká velká krize, které se nepodaří vyhnout. Je totiž zhola nemožné, aby se lidé dobrovolně vzdali dnešních vymožeností - cestování letadly, vlaky, dovolené v zahraničí, bytů pro každého jedince, levné energie, dobré lékařské péče apod. Je nutné si uvědomit, že současná ekonomika je nebývale komplexní, vytržení některého jejího článku povede k jejímu kolapsu. Např. nelze mít vysokou úroveň zdravotní péče bez ekonomických zdrojů, které její vysoké náklady zaplatí. To platí o bytech, dopravě apod. Pokud budou chtít Gréta a spol. urychleně prosadit své vize, tak to zcela určitě povede ke kolapsu ekonomiky Západu a do značné míry i celého světa. A Gréta a její příznivi by si měli uvědomit, kdo jsou druhými obětmi takových revolucí - oni sami.

D. Polanský 6.12.2019 8:43

Jediný pokrok v dějinách dělá technika a přírodní vědy, nikdy ne humanisté a politici. Ty se jenom technologickému pokroku zoufale přizpůsobují.

V. Heidlerová 6.12.2019 9:06

Promiňte, ale jestliže není technika a vědy současně humanizovány, mohou se od cesty pokroku silně odchýlit a sloužit neblahým cílům.

B. Pesek 6.12.2019 9:48

Nesmysl, bez humánních myslitelů byste ještě dnes pracoval na panským a vzpomínal na souseda, co ho četníci rozstříleli při loňských nevolnických rebeliích.

M. Valenta 6.12.2019 9:59

Já jsem technik, ale takovou blbost bych nikdy nenapsal.