25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Zadlužit se je pohádkově snadné

Pud shromažďovací a touha vlastnit, uspět a vyniknout provázejí lidstvo již od pradávných dob, kdy se teprve intelektuálně probouzelo a sociálně formovalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Černý 26.4.2022 14:46

Když jsem si přečetl to zlodějské ptydepe pana Konečného o tom, jak jsou občané z naší ekonomické transformace nadšení, je mi už jasné, že si část občanů a převážná většina polistopadových politiků myslí, že Česko patří k nejbohatším státům světa.

Jinak by je muselo zajímat, proč české firmy a spotřebitelé nakupují elektřinu třeba i za osm korun, když její výroba u nás stojí patnáct haléřů. Proč platíme za plyn dvojnasobek ceny, co Slováci. O Němcích s Maďarech nemluvě. A jak se tato situace asi projeví na inflací a konkurence schopnosti české ekonomiky.

Ale mělo by je to začít zajímat. Protože to, co mohlo dřív vypadat jako běžná zlodějna, na kterou jsme si už zvykli, se může v době krize projevit jako naprostá ekonomická katastrofa.

P. Černý 26.4.2022 14:50

Čísla jsem převzal z článku v dnešních PL.

O. Hein 26.4.2022 18:27

Je mi líto, že tolik lidí nepochopilo podstatu této úvahy. V r.1990 jsem napsal úvahu "Je třeba uzákonit skromnost?", která byla inspirována římským zákonem proti rozmařilosti z období 1.punské války. Tehdy jsem napsal, že jsme (tehdy) v přechodném období jako po válce, kdy je třeba investovat především do školství, zdravotnictví a perspektivního výzkumu a výroby. Výsledky takového šetrného hospodaření by se dostavily během dvaceti let. Byl jsem označen za černou ovci a jak to dopadlo, vidíte všichni sami. Perspektivní stát ve střední Evropě se vinou dvou nezodpovědných kohoutů rozpadl, "rodinné stříbro" bylo rozprodáno a dnes jsme celé Evropě pro smích. Výsledky šetrnosti se nikdy nedostaví hned, ale často i po celých desetiletích tvrdého odříkání (viz Německo a Japonsko po válce).

P. Černý 26.4.2022 18:47

Mám takový pocit, pane Heine, že jste vy příliš nepřemýšlel o motivacích, které vedly k tomu, že polistopadová reforma u nás proběhla tak, jak proběhla.

Nehodlám svůj názor nikomu vnucovat, ale podle mého mínění šlo především o vzpouru předlistopadových normalizačních elit, ať už politických nebo ekonomických, právě proti zákonům fakticky narizujicim chudobu a stridmost.

Takže, pokud mám pravdu, těžko jste mohl v roce 1990 nebo kdykoli později pro svou iniciativu najít nějakou větší společenskou podporu.

O. Hein 26.4.2022 19:01

Ale o tom jsem přece v této úvaze psal - o chamtivosti a mocichtivosti. Byla ještě šance to zastavit, ale Havel na to neměl vědomosti, sílu, vliv ani potřebné rádce. Způsobené škody už nikdy nikdo nenapraví.

P. Černý 26.4.2022 19:24

I kdyby Václav Havel nebyl člověk, který jen zřídka myslel vážně, to, co říkal, těžko by se mohl postavit proti zájmům těch, kteří ho prosadili. Kdysi jsem četl, že se uvažovalo i o Kňažkovi. Tak trochu mi Havel připomíná prezidenta Zielenskeho.

To, co ovládlo Česko i Slovensko, byla skutečně až na pár výjimek jenom chamtivá a navíc odnárodněná banda. (I k neustavnimu rozdělení federace došlo v rámci dělení ekonomických sfér vlivu.)

Taková koncentrace hamižných potenciálních kolaborantů s kýmkoli se kromě Československa vyskytla snad jen na Ukrajině.

Ale berte mě s rezervou. Jsem tím vším stále ještě frustrovaný a možná nejsem tak úplně objektivní.

O. Hein 26.4.2022 21:11

Dobrý večer, už končím, ale tohle je na delší diskuzi, kterou raději ponechám na osobní korespondenci. Nechci tu totiž vyvolat vášně. Přeji Vám příjemnou noc - a nebuďte frustrovaný! Můj strýc František Hein (naleznete jej i na internetu) mi kdysi pravil: "A nad vším tím lidským hemžením se rozléhá tichý kosmický smích."

M. Konečný 26.4.2022 10:43

Pane Hein, vy jste takový zapšklý mravokárce. Přitom váš život je v ostrém kontrastu - žijete si vysoce nad poměry, jezdíte si po světě, žijete z neštěstí druhých.

Tak se ještě hezky politujte, trochu si potruchlete. Potom si běžte pro radost koupit nové titanové skoby, na booking.com si zarezervujte hezký hotel a kupte letenky.

Naprostá většina lidí je nadšena z našeho vývoje v posledních 32 letech. Nemyslíte si, doufám, že byste si mohl jezdit po horách a užívat života v takovém hmotném přebytku, kdybychom neabsolvovali dramatickou ekonomickou transformaci.

Jestli jste v bankovnictví pracoval tak asi víte, že například na byt nelze našetřit. Ceny totiž letí mnohem rychleji nahoru než příjem. Pracovní potřebu typu auto si také musím koupit dříve, než začnu pracovat. Takových příkladů je mraky.

Mimochodem, je krajně drzé, když vrcholný materialista jako vy, poučuje tvrdě pracující, co si mají a nemají dopřávat.

O. Hein 26.4.2022 10:56

Milý pane, je mi 75 let a ve velkých horách jsem byl ještě v dobách, kdy vy jste možná ani nebyl na světě. Jako důchodce si opravdu nemohu vyskakovat, ale nemohu si ani stěžovat. Z našeho vývoje po r.1990 opravdu nejsem nadšen, neboť kdyby se tehdy šetřilo od začátku (což jsem již v r.1990 doporučoval), mohli jsme být mnohem úspěšnější. Ostatně co je fyzická práce dobře vím, 15 let jsem pracoval na věžích a střechách. A bydlím v nájmu, protože vlastní bydlení jsem si nikdy nemohl dovolit. To jen pro upřesnění vašich mylných představ.

P. Černý 26.4.2022 11:18

A takové lidi zde máme, pane Heibe. A není to jen díky té naší transformaci. Tento typ lidí se u nás nejspíš vyvijí už od protektorátu. Jejich rodiče museli v normalizaci spatřovat životní příležitost.

P. Černý 26.4.2022 11:20

Heine. Promiňte, píšu na mobilu při skládání uhlí.

P. Černý 26.4.2022 10:58

Mladí, kteří neseženou dostupné bydlení ani když podstoupí obrovské riziko nebo obyvatelé kolonie závislé na nízkých mzdách, ruských surovinách a odbytu součástek v Německu, kteří teď možná masově a náhle schudnou na úroveň životního minima, nejspíš část toho nadšení budou v brzké době nuceni postrádat.

P. Sura 26.4.2022 15:34

KAŽDEJ člověk má rodiče. Je vhodné se jich zeptat (pokud nevíte kudy kam), jak přežili dobu, kdy museli oproti dnešku vyjít se čtvrtinovým majetkem a desetinovým příjmem, někde bydlet a ještě vychovat děti.

P. Černý 26.4.2022 16:05

Uskromnit se lze. Ale těžké je to v oblasti základních potřeb. Uvědomujete si, co nedostupnost bytu udělá třeba s už tak slabou porodností?

J. Nevrkla 26.4.2022 9:05

Za dost přehnanou v dnešní době považuji ochotu zadlužit se otrocky na celý život, jen aby nemuseli žít v trigeneracnim bytě či domě.

P. Sura 26.4.2022 15:37

R^R^

.... ale obdobně se ukazuje jak zbytečné je upravovat svoje plány v době prosperity s ohledem na možné budoucí potřeby dalších generací.....

P. Černý 26.4.2022 9:00

Zajímalo by mě, jakou morálku někdo hledá ve státě, jehož vláda kdysi nechala mimo jiné vědomě rozkrást všechny banky a kampeličky, zafixovala směnitelnost koruny na zlodějem vekslackem kursu, způsobila měnovou krizi, vyhnala úroky na 18% p a. a vyvolala situaci, kdy nikdo neplatil nikomu, aby pak po letech bankrotů dala ve státě zcela volnou ruku stejně zlodějské vrstvě exekutorů.

P. Černý 26.4.2022 9:01

zlodějském

O. Hein 26.4.2022 9:05

V r.1992 jsem se pokusil zabrzdit podvodnou privatizaci národního majetku. Skončilo to mým okamžitým propuštěním ze zaměstnání - samozřejmě bez udání důvodů.

P. Černý 26.4.2022 9:16

Já p vaší morální integritě nepochybuji, pane Heine. Jen jsem se zamyslel nad důvody, proč naše politika a veřejný život vypadá, jak vypadá.

P. Černý 26.4.2022 9:17

vlastně o mravní integritě :-) Nic ve zlém.

F. Navrátil 26.4.2022 9:00

Zadlužit se je pohádkově snadné, jak nám předvádí jedna vláda po druhé. Je to snadné a pohodlné tím spíše, že dluhy platí občané.

P. Sura 26.4.2022 15:42

Zadlužují se OBČANÉ vlastní pílí a přičiněním. Vlády s tím nemají nic společného. Ani v době divoké privatizace to nebyla jejich "vina". Dluhy si vždycky dělali jednotlivci. Přečtěte si ten článek, než začnete něco namítat.

P. Černý 26.4.2022 16:02

Dluhy si vždy dělali výhradně jednotlivci? Jste ignorant, co se ekonomie týče, nebo záměrně lžete? Slyšel jste už někdy například o státnim dluhu? Nehledě na dluhy společností, obcí apod.? Nehledě na to, že vláda zásadně ovlivňuje finanční politiku státu, která s veřejným i soukromým dluhem běžně pracuje.

P. Černý 26.4.2022 8:53

Dobry den, pane Heine.

Bylo by nejspíš vhodné upozornit, že dluhem je dnes kryta naprostá většina objemu obchodních transakcí. Dluh USA údajně dosahuje třiceti trilionů dolarů. Na dluhu spočívají mimo jiné základy sociálního státu. Dluh je motorem ekonomického růstu. Ti, co nestihli pořídit bydlení na hypotéku, dnes hořce litují. Na dluzích spočívá fungování globální ekonomiky. Dlužník i věřitel žijí v symbióze, přestože obě strany dobře vědí, že všechny dluhy nemohou být nikdy splaceny. Že zejména USA, které tzv. kvantitativním uvolňováním financují svou chronicky pasivní obchodní bilanci, svůj celkový dluh nikdy nesplatí.

Jediné, o čem se dnes diskutuje, je drzá otázka zejména asijských zemí, proč by bank světového finančního systému měly držet jenom Spojené státy.

Obávám se, že o roli světového dlužníka se dnes dokonce vedou odporné války. Nejspíš i ta na Ukrajině.

J. Nevrkla 26.4.2022 9:02

A proto se Amerika tolik bojí, že se ropa, plyn a další třeba přestanou obchodovat v petrodolarech. Povinnost států kupovat si dolary, když chtějí kupovat tyto komodity, drží americkou měnu nad vodou. Možná už dlouho ne.

O. Hein 26.4.2022 9:02

Dluh je motorem ekonomického růstu i ekonomické zkázy. Jak jste jistě postřehl, zdůraznil jsem nutnost myslet nad papírem, než si nějaké peníze půjčíme. Nic více, nic méně. Zažil jsem stovky nešťastných klientů banky, kteří pouze nezvážili své schopnosti, možnosti a okolnosti. Kdyby lidé více mysleli, obchodní transakce by se sice snížily a lidé by na mnoho věcí nedosáhli, ale (patrně) by mohli žít mnohem šťastněji. A o tom to je.

P. Černý 26.4.2022 9:14

Jen upozorňuji, že dnešní volatilní doba nás nutí podstupovat i rizika. Nepodstoupit riziko je někdy větší ekonomickou hrozbou, než ho nepodstoupit. Třeba nebudeme mít kde bydlet. To hlavní, co musíme vážit je, zda to riziko uneseme a zda nám za to stojí.

P. Černý 26.4.2022 9:18

než ho podstoupit

O. Hein 26.4.2022 9:31

Vždyť to říkám - myslet nad papírem, aby podstoupené riziko neskončilo katastrofou pro celou rodinu.