2.2.2023 | Svátek má Nela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Radek 7.5.2007 22:51

Jestliže se EU dokáže zbavit socialistů

je na nejlepší cestě, stát se opravdovou unií. Nebo si myslíte, že třeba texaský automechanik je méně svobodný, než automechanik z Njů-jorku?

michal 8.5.2007 16:33

Re: Jestliže se EU dokáže zbavit socialistů

Jistěže jsou oba stejně svobobní, protože jim Washington nepředepisuje, jak mají podnikat, zatímco výrobce cukru atd. v Česku je ve svém podnikání omezován, čili je méně svobodný.

L'ego 6.5.2007 23:08

Vyborne pane Petriku

asi to je házení hrachu na zeď  - ale stejně: zamyslete se někdy nad tím, který z těchto fatorů má největší vliv na to, že se cítíte Čechem: a)krev a rasa b) místo narození c) výchova, vzdělání a osobní přesvědčení? A pak se zamyslete nad tím, co znamenají slova "konstrukt", "ideologie", "výmysl" a jaký je jejich vztah ke slovům "národ", "vlast", "rasa", "člověk", "lidstvo". A pak se zamyslete nad tím, co ta slova vlastně znamenají.

A když už argumentujete Hitlerem - nezapomeňte dodat, že jeho strana byla nacionálně socialistická.

A na závěr - nenechte se zmást: milióny lidí jsou schopni položit život za naprostou zhovadilost. Jestli dějiny vůbec o něčem vypovídají, tak jen o tom, že lidská blbost je věčná.

OF 7.5.2007 19:25

Re: Vyborne pane Petriku

Mnoho stran dekleruje ve svém názvu demokracii, ale jejich praxe je jiná. Nad příklady podumejte samostatně.

Kenavp 6.5.2007 19:47

Re: Vlastenectví a pocit evropské sounáležitosti se vzájemně vylučují?:

Ano. Protože EU je socialistická a idea multikulturnosti ji spolu se socialismem přivede k totální devastaci ekonomiky a tvořivých sil jejich obyvatel.

nepolitik 6.5.2007 14:19

Pravým vlastenectvím rozhodně není

ani fangličkářství, ani pořádání manifestací a průvodů, ani oslavování moderních gladiátorů (sportovců). Pravým vlastenectvím je práce pro vlast, kdy se člověk neptá co může vlast udělat pro něj, ale ptá se co on může udělat pro ni. Narodil jsem se více než deset let po skončení první světové války, ale tehdejší rodinná a školní výchova byla mnohem více zaměřena na výchovu k lásce k vlasti. To však neznamená, že byla vynucována tak jako byla v "reálném socialismu" vynucována láska k rodné straně a Sovětskému svazu. Poroto také byli naši lidé ochotní v době ohrožení nacistickým Německem svoji vlast bránit  a položit za ní i svůj život.

Právě vynucovaná láska k rodné straně a Sovětskému svazu zprofanovala vlastenectví a generace vyrostlé v "reálném socialismu" ztratily jakýkoliv pocit vlastenectví a lásky k vlasti. Ti, co dnes v ulicích vykřikují "Nic než národ!", rozhodně nejsou žádnými vlastenci, ale pouhými křiklouny zneužívajícími slov národ a vlastenectví.

Opravdová láska k vlasti musí být v srdci a ne v (odpuste mi to slovo) v hubě.

R 6.5.2007 15:36

Re: Pravým vlastenectvím rozhodně není

R^R^R^

Ryšánek 5.5.2007 22:51

Palacký řekl:

Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm. Já říkám, byli jsme před EU, snad budeme i po ni. Někteří lidé mi připadají, že vyměnili oddanost sovětskému svazu za oddanost EU. Jinými slovy s EU na věčné časy a nikdy jinak!!! K tomu lze ještě dodat, kdo bude proti, toho pověsíme v Bruselu na nejbližší ekologickou lampu městského osvětlení pro výstahu ostatním! Vážení, v EU není jediná možnost existence, stejně jako to neznamená, že EU musí zůstat takovou jaká je dnes. Může se třeba změnit jen na společenství národních států, nebo na jeden národní stát němců nebo na cokoliv jiného. Já si osobně myslím, že se stejně dříve či později rozpadne, stejně jako říše římská. Ostatně my už s dobrovolným vstupem máme své historicky špatné skušenosti, co třeba rok 1526 a následné cca 300leté nevolnictví, poněmčování, útisk,nerespektování našich práv atd pod hydrou Habsburskou??? Ne, ne svůj k svému. Cizí nechceme, ale své nedáme.>-

lis 5.5.2007 22:25

V pozadí každého nacionalismu je více či méně skrytá myšlenka, že jsme lepší než ti druzí. Obdobné postoje zastávali tzv. primitivní kmeny???

Pak tedy zrušme veškeré sporty, soutěže a hodnocení (známkování) ve školách, aby náhodou nebyl někdo lepší než ti druzí, i to je skrytý nacionalizmus!!! Vole blbej

michal 8.5.2007 16:24

Re: V pozadí každého nacionalismu je více či méně skrytá myšlenka, že jsme lepší než ti druzí. Obdobné postoje zastávali tzv. primitivní kmeny???

No, kdybys místo nadávek předložil protiargumenty, tal bychom mohli debatovat, ale jak figura ukazuje, nacionalismus opravdu nestojí na argumentech, že.  Ostatně soutěživost má tolik negativních doprovodných jevů, že je nutno se mít na pozoru. Spolupráce a soutěživost jdou po ostří nože, nezdá se ti?

Marbez 5.5.2007 22:21

Negativní důsledek vlastenectví

POZOR: vlastenectví vede k tomu, že i vysloveně podprůměrný, líný, neschopný člověk může být přesvědčen, že je zbytečné se snažit sám sebe zdokonalovat. Jelikož je Čech, je v hokeji něco jako Jágr (přestože sám neumí stát na bruslích), ve vědě něco jako Heyrovský (přestože z chemie propadal), něco jako Baťa (přestože jeho pracovní motivací je ulít se), atd. Vlastenectví popírá individualismus.

lis 5.5.2007 22:20

článek je pravdiv

 Pro ekonomiku ještě nikdo nezemřel, pro vyšší hospodářský růst se nikdo neobětoval, pro vlast a národ ano!

BOMBON 5.5.2007 23:48

Re: článek je pravdiv

no jasne, protoze prioritou je prece vzdycky aby na teritorium nasi smecky nevnikli jini samci a neoplodnili nam nase samice, ne? pak by nase geny zacaly mizet....:-D

Harpyje 5.5.2007 17:06

Vlastenectví a pocit evropské sounáležitosti se vzájemně vylučují?

Snad ještě nikdy ve svých dějinách nezažila Evropa tak dlouhé období prosperity, svobody a míru. Srovnávat "utopický projekt Hitlerovy Nové Evropy" s EU je nehorázná drzost. U základů společné Evropy stáli konservativní politici, kteří viděli nutnost sjednocené Evropy. Autor zapoměl vyjmenovat, v jaké míře konkrétně spojená Evropa omezuje jeho osobní svobodu a proč je "vlastenectví" jediná spása českého národa.

jasan 5.5.2007 20:29

Re: Vlastenectví a pocit evropské sounáležitosti se vzájemně vylučují?

staci se jen podivat na tech 50000 stran Ojrodirektiv... dalsiho netreba.

A pro Vas jeste Chiracova definice omezene suverenity...

Kopřiva 6.5.2007 10:24

Re: Vlastenectví a pocit evropské sounáležitosti se vzájemně vylučují?

Váš názor se mi zamlouvá.Jenom mám obavu,co se stane až poklesné prosperita,nepříjde potom na řadu mír?

michal 5.5.2007 15:54

Jan Hus

"Lepší dobrý Němec, nežli špatný Čech."

V pozadí každého nacionalismu je více či méně skrytá myšlenka, že jsme lepší než ti druzí. Obdobné postoje zastávali tzv. primitivní kmeny, takže možná je to obranný mechanismus, který máme v genech. Jako vždy však platí "Dobrý sluha, zlý pán!" a duševní mor.

Richard 5.5.2007 20:31

Re: Jan Hus

Zakladatel sjednocené evropy Jean Monet nebyl žádným konzervativcem včetně jeho kamaráda italského komunisty jehož jméno teď asi zkomolím Spinelli měli do konzervativismu daleko. Obecně řečeno myšlenkamy sjednocené evropy se zabývali levicově orientovanáí politici francie, Itálie a Německa

Kon 5.5.2007 12:19

Přirozenost nacionalismu

Člověk má v sobě geneticky zakódovanou tendenci ztotožňovat se spíše s lidmi kulturně a geneticky blízkými než s lidmi odlišnými. Bylo to tak vždy v historii i prehistorii, tvoření spojenectví se vždy opíralo především o příbuzenské a kuturní příbuznosti. Popírání a odsuzování nacionalismu je umělé a v rozporu s cítěním většiny lidí.

Ludva 5.5.2007 17:36

Re: Přirozenost nacionalismu

Problém je, s čím se mají identifikovat menšiny, kterých je stále více. Pro Romy nebo Vietnamce asi nebude Babička Boženy Němcové nebo Jan Žižka to pravé ořechové. Možná by bylo lepší na ty kořeny zapomenout a identifikovat se jako člověk. Nacionalismus a náboženství plodí války.

Ladislav 5.5.2007 17:54

Re: Re: Přirozenost nacionalismu

Ti lide maji zit mezi svymi, ve sve zemi a k tomu by se melo smerovat. 

A k zapominani na koreny: to pujde asi tak dobre jako vychovat noveho sovetskeho cloveka nebo snaha cirkve vymytit sex. Co je vrozene se moc zmenit neda.

Pavel 6.5.2007 17:12

Re: Re: Přirozenost nacionalismu

Světové dějiny nám dávají mnoho příkladů jak vyspělejší a bohatší společnost, pravděpodobně pod dojmem převahy, zapomíná na kořeny, z kterých vzešla. Naše evropská civilizace, která se skládá z mnoha národů, také pomalu spěje k sebedestrukci. Kromě válečných událostí je možný i tento scénař:

 Začíná to tím, že se vytvoří gheto, pak městská čtvrť, region,...  Část  takto vzniklé populace, která se v zemi narodila, už ani nezná jazyk země ve které žije, a odmítá se ho učit.  Natož pak dějiny, tradice, kulturu, ... Vzniká tak úplně nová společnost, která původní národní atributy neakceptuje, a stejně tak nemá žádný vztah k zemi, z které přišli rodiče.  

Jediná možnost, jak takovému vývoji zabránit, je vyžadovat po menšinách respekt k zvyklostem v dané zemi. Dělají to ostatně i američané při udělování občanství. Zničit tradice a kulturu národa, který danou oblast obývá, je přece nepřípustné.

I když na druhé straně - lidská práva platí pro všechny.

jk 7.5.2007 19:40

Re: Re: Re: Přirozenost nacionalismu

Lidská práva nelze absolutizovat. Mezinárodní právo opomělo rozlišit mezi pojmy OBČAN a HOST. Mezi nimi exstuje ještě široká stupnice statusů jimiž musí HOST projít než se stane OBČANEM. Každé společenství má právo stanovit si podmínky pro to než někoho přijme mezi sebe a než ho začne respektovat jako plnoprávného a rovnoceného.

BOMBON 5.5.2007 11:43

mily autore,

jsem rad, ze me mate v lasce, byt nikoliv proto, ze jsem neuveritelne krasny, vyjimecne chytry a straslive skromny, ale proto, ze jsem se shodou nejakych okolnosti narodil (teritorialne) blizko vas.

musim vas ovsem zklamat, neplati to i naopak. ja jsem totiz jiz pred delsi dobou zjistil, ze memu srdci je blizsi clovek, ktery ma stejny pristup k zivotu, ktery je zajimavy a muze me necim obohatit... zkratka, ktery je alespon trochu tak krasny, chytry a skromny jako ja (:-)). a prekvapive tyto jedince nenachazim pouze v cesku, ale jsou (stejne ridce jako po cesku) rozeseti po celem svete. a jak v cesku tak i po svete nachazim spoustu lidi, od kterych se snazim drzet co nejdal, protoze jsem clovek vznetlivy, tupost a hovadstvi me vytaci a ja nejsem v jejich blizkosti rad.

je samozrejme nestestim, kdyz stat dela tolik nechteneho "dobra", ze je vniman jako nepritel spolecnosti. pak je samozrejme, ze cim mensi stat, tim vetsi vliv muzu mit na to, aby ono "dobro" bylo vykonavano co nevice podle mych predstav, resenim je ovsem zapusobit spise na to, aby moderni stat prestal uz konecne ucit sve obcany zit a pouze dohlizel na to, aby prava a svobody jednoho nezasahovaly do prav a svobod jinych.

jinak jsem samozrejme rovnez pro cechy cechum, reky rekum a nory norum!!!

Ladislav 5.5.2007 12:07

Re: mily autore,

Clanek spis varuje pred tim abychom v zde ramci multi-kulti janceni nedovolili vytvaret izolovana gheta cizincu. Tam si zadnou milou nenajdete uz jen proto ze kontakt s okolni spolecnosti byva minimalni, omezeny na kriminalitu a devce co se spusti s domorodcem to nema zrovna lehke.

Zkuste pri cteni trochu vice uvazovat o cem to se to vlastne pise.

BOMBON 5.5.2007 12:50

Re: Re: mily autore,

no tak to faktys nevim, kde jste k tomu prisel.

jinak myslite jako ze kdyz si nekdo chce udelat ghetto a zit v nem, ze bychom ho jako meli pretahnout pendrekem? diky, ale v tom nejedu. i kdyz to s clankem nema podle me vubec nic spolecneho

Ladislav 5.5.2007 13:49

Re: Re: Re: mily autore,

V reading comprehension pred sebou mate jeste dlouhou cestu.

BOMBON 5.5.2007 15:50

Re: Re: Re: Re: mily autore,

vy byste se zrejme citil na to, abyste mi ukazoval cestu, ze? dekuji, nemam zajem

Pavel MB 5.5.2007 11:38

Vlastenectví - konzervativní postoj

Pane Ptetříku,

EU je organizace států, které jsme i my DOBROVOLNÝM členem. Je tedy poněkud hloupé srovnávat EU s hitlerovským Německem nebo komunistickým Sovětským svazem, se kterými jsme byli po určitou dobu spojeni NEDOBROVOLNĚ. Doufejme, že se EU bude dále upevňovat a že tomu lidé Vašeho ražení nezabrání. Ono totiž velmocenské Rusko a případně i velmocenské Německo zůstanou

BOMBON 5.5.2007 11:49

Re: Vlastenectví - konzervativní postoj

pane pavle, ja osobne jsem clenem nedobrovolnym. nikoliv z dovodu, ze cizinec neni nasinec, ale z duvodu, ze mi vadi cinnosti, ktere "evropsky stat" vykonava. tandem politik/byrokrat totiz vzdycky bude postupovat "v zajmu lidu proti lidu ve svem vlastnim zajmu", jak jsem jiz nekde citoval 20 let stary text jedne undergroundove skupiny.

ja jen pro upresneni, nemam rad, kdyz nekdo mluvi za me...;-)

hezky den