13.10.2019 | Svátek má RenátaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: Víra, pravda, svobodaVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 5, poslední: 19.11.2008 23:26, přehled diskusí

Re: No,myslím.....:
Autor: Martin Datum: 17.11.2008 10:32

že zrovna T.Baťa moc velkej pravičák nebyl.On byl hlavně chytrej a rozumnej podnikatel,kterej už tenkrát pochopil,že aby měl dost spokojených a pracovitých zaměstnanců,musí se jim posterat o levné a na tu dobu dobré bydlení za nízký nájem.To samé praktikoval i v několika jiných státech světa.Kdyby se choval jako dnešní ""pravičáci - podnikatelé"",nikdy by se nestal ""tím Baťou""jakého známe.

Re: No,myslím.....:
Autor: PPP Datum: 17.11.2008 11:39

On ten Baťa hlavně pochopil, že když nebude mít každý dělník peníze na boty pro sebe a pro celou svou rodinu, nebudou mít jeho podniky budoucnost. Stejnou myšlenku měl i H. Ford, který chtěl, aby každý dělník měl peníze na auto a dost volného času k jeho využívání. Tyto myšlenky bohužel mnozí podnikatelé nechápou.  

Re: No,myslím.....:
Autor: Patron Divný Datum: 17.11.2008 12:13

Jenže to byla jen první věta té myšlenky. Ta druhá zněla, že ten dělník se pochopitelně nesmí flákat, aby si vydělal na auto. Takže jak Baťa, tak Ford byli pravičáci. Levičák je ten, kdo SLÍBÍ auto i flákačům. Pak jim pochopitelně žádné nedá, ale vždycky to dokáže nějak okecat.

Jistě, vyskytují se dnes (a vyskytovali se vždycky) podnikatelé, které se snaží své změstnance (a obvykle i zákazníky) co nejvíc odřít v představě, že tímto způsobem nejvíc a nejrychleji zbohatnou. Ve skutečnosti si tím kopou jámu, do které nakonec sami spadnou. Z toho bych vědu nedělal.

Re: No,myslím.....:
Autor: Kolemjdoucí (J.Š.) Datum: 17.11.2008 13:23

Já myslím, že v současné době nám kopou jámu spíš naší politikové svým neuváženým podporování politiky volného trhu. Ten má smysl pouze mezi zeměmi na přibližně stejné životní úrovni.  Ale jít do konkurence s asijskými výrobci, kteří nejsou omezováni srovnatelným zákoníkem práce, placením zdravotního a sociálního pojištění, dodržováním mnoha bezpečnostních a ekologických předpisů, to je ekonomická a později i politická sebevražda.

Přitom na jedné straně platí ČR miliardové pokuty za to, že nějaké západní firmě „neposkytla stejné podmínky“ jako ostatním (ale mlčí, když ty západní země své výrobce proti našim zvýhodňují všemožnými dotacemi), na druhé straně naši politikové znevýhodňují naše vlastní podnikatele nespočetnými předpisy, jejichž dodržování od vietnamských a čínských obchodníků nevyžadují. Výsledkem je krach jednoho odvětví za druhým. Brzy se i těch pár zdejších zahraničních firem, kterými se tu pyšníme, ale které k naší zemi nic nepoutá, může sebrat a odejít dále na východ, za ještě levnější pracovní silou (která se spokojí s pár hrstmi rýže na den a minimálními bezpečnostními, zdravotními a ekologickými předpisy).

Nakonec zkrachuje celá republika, ale hlavně že nás bude hřát vědomí, že jsme vzorně dodržovali poučky volnotržní ekonomie!

Je na čase, aby někdo z povolaných konečně pochopil, že volný trh vůbec nemusí být zárukou cesty k prosperitě a svobodě, ale že to platí jen za určitých podmínek. Za jiných podmínek může naopak znamenat cestu do chudoby a nesvobody.

Re: No,myslím.....:
Autor: Patron Divný Datum: 17.11.2008 14:19

Ale všechny ty věci, o kterých píšete - a v mnohých s vámi souhlasím - nemají s volným trhem nic společného. A mimochodem už je to hodně daleko od původního tématu. A také přehnaně katastrofické. Protože tato země v podstatě pořád ekonomicky prosperuje. A náš "pracující lid" (nemluvě o tom nepracujícím) se pořád má líp, než by si reálně zasložil. Až tohle praskne, toho se bojím. Naštěstí je pravděpodobné, že se toho nedožiji.