29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ÚVAHA: Večírek skončil

Pokud jsme zrovna neuvízli na poznávacím zájezdu v Asii, Americe nebo Africe, sedíme v domácím vězení kvůli nařízené karanténě nebo si z domova děláme kancl. Dobře, je to divné, ale nějak to vydržíme a pak se zase rychle vrátíme k tomu, na co jsme byli zvyklí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 15.5.2020 17:58

Takových hrdých řečí, jak musí být lidé silní a postavit se koronaviru čelem, už bylo.

Jenže skutečnost je taková, že člověk se musí postavit čelem ke dvěma hrozbám - a) že onemocní těžkým průběhem sám, b) že, aniž by o tom dopředu věděl, nakazí někoho jiného.

A pro zodpovědného člověka je samozřejmě dúležitější b) (protože pokud si svým chováním přivodí a), dá-li se tomu vůbec zabránit, odnese si následky sám).

Takže nosí tu proklínanou roušku, v práci se důmyslně dělí na skupiny, které se spolu nesetkávají atd., aby mohl říci: čelil jsem hrozbě a udělal maximum.

P. Kubáč 15.5.2020 14:59

Nassim Taleb ironicky psal o současnosti jako o tělu, které má jednu plíci a jednu ledvinu a ještě se "globální manažéři" snaží vymyslet jak fungovat na polovinu plíce a polovinu ledviny.

Koronavirus je velice velice velice jemnou připomínkou, že společnost nemůže dlouhodobě fungovat na dluh a práci otroků z tramtárie na druhém konci ZeměKoule.

Takhle zkušenost smete pár bohatýchh, kteří hlasitě pláčou a moře chudých, kteří jsou ( zatím ) zticha.

Okamžikem výskytu koronaviru ovšem "tamten" svět skončil - nikdo nedostane z hlavy rakve na hokejovém kluzišti aby utrácel lépe, radostněji, zbytečněji....

K. Kocourek 15.5.2020 19:47

No vidíte, a přece to jde.

Všichni si pamatují, jak naši ministři museli (a nebo si alespoň mysleli, že musí) pobít čelem před lidovou Čínou, aby mohli za přemrštěnou cenu koupit dostatek roušek pro chod ČR. Před týdnem jsm byl v Makru a tam se zcela normálně prodávaly jednorázové roušky za cenu asi 20 Kč/ks. Samozřejmě "Made i China". Výběr hned z několika značek.

Ono je to tak snadné - použít roušku, zbavit se jí, s ničím se neprat a nežehlit. To celé za pouhou dvacku...

V. Klepetko 15.5.2020 14:30

Mám takový pocit, že tento článek jsem už na Psu četl i komentoval:

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/uvaha-vecirek-skoncil.A200426_232934_p_spolecnost_wag

To má být nějaká časová smyčka? :-)

J. Ptáček 15.5.2020 9:56

Čím veselejší večírek, tím úpornější kocovina, ze které se člověk časem vyspí. Jenže večírek může přinést mnohem horší trable, které nelze zaspat. Táhnou se dlouho, někdy postaví na hlavu celý život.

F. Navrátil 15.5.2020 9:18

Stačí pár týdnů omezujících pravidel a panikáři v tom vidí totalitu nebo dokonce zánik civilizace, jak ji známe. Přitom máme co jíst, máme kde bydlet, máme práci, nepadají nám bomby na hlavy a nepohřbíváme své děti. Nic historicky mimořádného se neděje. Berte to ovšem jako přípravu na události, které přijdou a při kterých nebude místa pro ufňukánky.

P. Princ 15.5.2020 9:30

Vidím to podobně.

A jedna taková událost, která přijde, už je vlastně tady : sucho.

R. Langer 15.5.2020 10:12

No, a když bude 14 dní pršet, tak zase přijdou povodně. To si nevyberete. ;-)

P. Dvořák 15.5.2020 11:22

"Přitom máme co jíst, máme kde bydlet, máme práci, nepadají nám bomby na hlavy a nepohřbíváme své děti."

To až na pár výjimek ale platilo i za Heydrichiády.

F. Navrátil 15.5.2020 13:12

Nejste vůbec schopen pochopit, co jste právě napsal. V té době viselo na každém rohu oznámení, že "Kdo ukrývá nehlášenou osobu, bude popraven s celou svojí rodinou!" a k tomu červený seznam popravených. V komoře v rodinné usedlosti ukrýval v té době otec celostátně hledaného odbojáře a strýc byl v koncentračním táboře Mauthausen-Oranienburg. Že se nic nedělo, to možná platilo pro rodiny kolaborantů! Styďte se!

J. Jurax 15.5.2020 20:44

No, být Vaši rodiče či prarodiče mezi těmi výjimkami, nepsal byste tu teď takové ... ehm, pošetilosti.

J. Nevrkla 15.5.2020 9:11

Několikrát už jsem četl, že covid statisticky daleko méně postihuje kuřáky. Když už jsme u té odolnosti, proč to není seriózně zkoumáno a pak propagovano?

R. Langer 15.5.2020 10:14

Protože na takový výzkum potřebujete několik let, a do té doby Covid dávno chcípne, nebo bude nějaký úplně jiný. ;-)

J. Nevrkla 15.5.2020 10:30

Mnoho vyzkumniku mohlo mít nějakou dobu krásný život. Ale na tohle grant nedostanou :-).

M. Matura 15.5.2020 8:47

A je to tu zase. Zemřít s nadšením ve prospěch budování společnosti. Autor by se uplatnil i v Rudém právu padesátých let.

J. Plíva 15.5.2020 8:28

Pojem "imunita", používaný v medicíně je dost specifický, omezený na anatomicky vypátratelné složky, dohromady nazývané "imunitní systém".Bílé krvinky,receptory,protilátky atd. Obecněji se řekne "obranyschopnost" a ještě obecněji "odolnost" a tu je možno brát v úvahu i duševní záležitosti - vyrovnaný člověk je odolnější, odvážný člověk ochotný přijímat riziko je také odolnější ("co mně nezabije, to mně posílí".

Hrubá síla, jakou současná vláda používá v boji proti virům, tj. zamezit virům vstup, a ochranářský přístup k obyvatelstvu,tj. "spolehněte se na nás a poslouchejte" není podle mne správný, je škodlivý, dělá z lidí něco jako králíky v králíkárně.

P. Princ 15.5.2020 9:27

Ta hrubá síla měla za cíl zamezit prudkému nárůstu počtu onemocnění, který by přetížil zdravotnická zařízení. A to se povedlo.

Jinak souhlas.

D. Polanský 15.5.2020 8:19

Je pravda v tom, že prázdniny nemohou trvat věčně. Je možné, že nás umřou miliony, ale v 2. světové válce také miliony vojáků položili životy za nás a my si toho dokonce nevážíme, ba nimi dokonce mnozí pohrdají. A najednou když máme bojovat sami, jsme zalezlí!

M. Matura 15.5.2020 8:55

A jak vy si ten boj s virem představujete. Že si ho nebudete všímat a budete ho šířit s úsměvem na rtech. Nebo si odpustíme jednu dovolenou, aby mohli přežít i ti, kteří bojovat nemohou?

R. Langer 15.5.2020 10:14

Hm, trochu divné přirovnání, nemyslíte?

J. Vorlický 15.5.2020 8:01

Naprostý souhlas s autorem.

Mám jen jeden návrh pro navrácení do reality. Pokaždé, když někdo uvede ve veřejných médií kolik lidí včera umřelo ,na koronavirus ́, bude muset říci, kolik ostatních lidí včera umřelo. Pakliže to neřekne, měl by jeho projev být považován za šíření poplašné zprávy a tak souzen.

R. Vacek 15.5.2020 7:54

To nalití čistého vína ale nebylo nalitím čistého vína, ale zlehčováním situace. Proto s tím taky vlády obvykle rychle přestaly. A i lidé se s žádným virem nechtěli hrdinně utkávat, ale ve vlastním zájmu se před ním začali chránit. Bohužel tam, kde na to nepamatoval zákon, ti nezodpovědní beztrestně ohrožovali i ty zodpovědné.

A budoucnost bez očkování/léčby? Ti nezodpovědní se nakazí dříve a obvykle jako imunní nebudou pro společnost nebezpečím. A ti, kteří ještě nemocí neprošli, se budou chránit - tedy budou se chovat jinak, než před pandemií. I když jak víme, člověk si zvykne i na šibenici.

P. Victorin 15.5.2020 7:39

S autorem nesouhlasím v jediném, a to s tímto jeho tvrzením - "o budoucnosti lze bezpečně a poctivě konstatovat pouze to, že o ní nevíme vůbec nic. Tedy pokud nejsme nakaženi virem samolibosti... /citace/".

Podle mne o budoucnosti je v řadě vědních i praktických oborů třeba reálně vědět o mnoho více než "vůbec nic".

Pokud autor měl na mysli žalostně předvídavé, tzv. prognostiky, z nichž jednoho t. č. máme na Hradě, měl se v článku vyjádřit jasněji /byť plně chápu, že tak není vhodné činit jmenovitě/...