30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


ÚVAHA: Už je to tady!

8.1.2018

Se Zemanem se něco děje. On už není on

Hodně se změnil. Vyrojily se různé spekulace o jeho zdraví. Choroby ale Hrad důrazně odmítá. Zbývá jediné kloudné řešení: na Hradě dlí jeho dvojník a ten celkem dovedně předstírá prezidentské postoje.

Rozdíl mezi současným Zemanem a Zemanem v minulosti je nicméně frapantní až tak, že dvojník přece jen tak zcela dokonalý není. Ale neměli bychom se nad tím pohoršovat. Sehnat si dvojníka bývá mezi diktátory běžné. Měl ho kdekdo.

Též sovětští vůdci mívali své dvojníky a někdy je okázale předváděli na veřejnosti, aby zastřeli to, že jsou na tom zdravotně již bídně. Někteří první tajemníci byli dokonce již mrtví a pod zástěrkou dvojníka probíhal boj o nástupnictví. Případně se potentáti báli atentátu na svou osobu.

Ale vezměme třeba Hitlera. Hitler měl podle všeho svého dvojníka a tento dvojník zemřel v berlínském bunkru. Reálný Hitler mezitím s pomocí Bormanna uprchl do Argentiny a tam připravoval třetí světovou válku. Že by byl Zeman též v Argentině a cosi tam chystal, není moc pravděpodobné. Pravděpodobnější je, že ho Rusové oživují na nějaké gasudárstvenné JIPce v Moskvě a snaží se, aby jeho dvojník nyní vyhrál presidentské volby.

Tato informace je ovšem celkem lhostejná. Zabývat se tím, kde se nyní Zeman nachází, ztrácí smysl s tím, že je snad v dobrých ruských rukou, které až do posledních chvil svého života oddaně líbal.

Spíš se nám otevírá prostor ke spekulacím o tom, kdo ho asi nyní nahrazuje. Nabízí se především jeho mladší bratr Leoš. Leoš měl být krásnější a chytřejší, jenže pak se za záhadných okolností ztratil. Vyrojily se dokonce úvahy o tom, že ho nechal Miloš odstranit, přičemž aby to zastřel, opakoval dokola stále to, že je jedináček. Snažil se tím ututlat svůj podíl na jeho zmizení. Nabízí se nyní přímo pokládat současného Miloše za Leoše a tak pochopit ty hluboké změny.

Ovšem všechny okolnosti do tohoto scénáře dokonale zapadají. Například to, že již na podzim se Zeman zapřisáhl žádnou kampaň nedělat. Pak se sice objevily billboardy s jeho obrovskou fotkou u všech silnic a dálnic, ale fotka se dá použít vždycky a ještě ji lze retušovat dle potřeby. Vyjížděl sice do různých krajů, ale tam ho vždycky přivedli a posadili do křesla daleko od hlučícího davu a na tu dálku ho nikdo poznat nemohl, hlavně díky tomu, že reagoval jen na připravené otázky. Utkat se s jinými kandidáty bylo příliš riskantní a hrozilo prozrazením - ukázalo by se, že tento člověk nemá vůbec žádnou soudnost a víceméně blábolí. Skutečný Zeman býval přece jen protřelý a vychytralý, proslul svou zálibou v diskutování o čemkoliv. Něco takového tento člověk vůbec nemá; nynější Zeman na Hradě působí již delší dobu dojmem mentální trosky nad hrobem. Asi i Milošova bratra Leoše doběhl nezřízeně poživačný styl života, ale v mírnější podobě. Jisté je jen to, že jde o člověka jiného. Ta jeho gesta jsou docela průkazná; například hrozit pěstí v rámci vánočního poselství či šermovat holí nad premiérem země. Jen trochu zkušený psychiatr by takového člověka nechal hospitalizovat již dávno.

Lze se ještě ptát, kdo to všechno mohl takto provést a co ho k tomu vedlo. Staré římské pravidlo „cui prodest“ se zde obzvlášť hodí. Vždyť Zeman se až do posledních chvil choval servilně k Putinovi a Putin stál o to, aby měl na Pražském hradě i nadále svého člověka; vždycky Putionovi pochleboval až tak, že ho ukazovala Rossija coby prvního odvážného muže, jehož slova měla demonstrovat kýžený rozpad EU a tím manipulovat přihlouplou ruskou veřejností. Jediný, kdo mohl takovou taškařici nařídit a řídit, je Putin. Putinovi je úplně jedno, kterou figurku do té role nastrčí. Hlavně když bude sloužit jemu.

Převzato z blogu autoraMáte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.