2.12.2022 | Svátek má Blanka


ÚVAHA: Také nemáte čas na přemýšlení?

11.7.2022

Možná se vám to stává také. Rád vysedávám u počítače a surfuji a pročítám nejrůznější informace. Mnohé z nich jsou zajímavé, překvapující, ale nezřídka se přistihnu i u skutečných hovadin. Jsou ulpívavé a jeden link vás vede k dalšímu. Někdy mám pak už hlavu jako věrtel, zvlášť, když je ještě pylová sezona, a nacucaný informacemi jako houba si pak musím jít odpočinout na pohodlný gauč. Tam si uvědomím, že hodiny takto strávené jsou na nic, většinu čteného si ve svých letech stejně nepamatuji a díky nasávání informací zapomínám přemýšlet. Stávám se pouhým automatem na vstřebávání informací, které mnou protékají, jak podtékajícím záchodem.

Teprve na gauči si uvědomím, pár zajímavostí, o kterých jsem četl a začnu o nich přemýšlet. A také o sobě, jak vlastně málo si v klidu sednu a přemýšlím. O světě, o okolí a o sobě. Co bych chtěl, co plánovat, čeho se vystříhat. Jde o to zastavit se, vypadnout ze zajetí bubliny informační průtrže, pak už to jde.

Ta záplava informací, která se na nás line z médií, sociálních sítí i internetu je totiž monotónní, toxická a ubíjející. Postupně ničí naši schopnost přemýšlet a hodnotit. Místo toho spíše přejímáme a vezeme se. Přestáváme být sami sebou, stáváme se masou hnětenou médii. Nabídka informací totiž zdaleka překračuje poptávku. K čemu jsou nám informace, které nepotřebujeme? Informace bychom si měli sami aktivně vyhledávat. K řešení něčeho zajímavého či k dalšímu vzdělání. A to nemluvím o statusu na sociálních sítí typu: „Tak jsem právě snědla jogurt a byl dost kyselý.“ Blahoslavení ti, kteří nemají televizi a události sledují jen zpovzdálí. Myslíte, že o něco přišli? Možná z hlediska nás závisláků. To podstatné se jim ozve stejně i z žehličky nebo od sousedů. Ale toho času, který mohou věnovat sami sobě a svým drahým. Je příjemné zase zjistit, jak zajímavé a užitečné dokáže být přemýšlení. Konec konců proto nám byl mozek dán. I proti nástrahám našeho okolí. A když už jsme, tak abychom k něčemu byli, jak by řekl J. Werich.

Doporučuji si každý den vyhradit aspoň půlhodinku na klidné přemýšlení a meditaci. Zjistěte, jestli to s vámi není ještě ztracené, jestli máte naději. To, co se kolem vás děje a co jste vstřebali, je třeba zhodnotit, utřídit a dát do souvislostí. Jedině tak vám jsou informace k užitku a nejste v jejich vleku. Možná vás pak i napadne vynechat surfování či nějaký seriál a vzít do ruky knihu, něco poznat hlouběji nebo si ujasnit, co chcete v příštím půlroce dokázat. Tak třeba dnes v podvečer?