23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ÚVAHA: Slovo k 1. září 1939

Ačkoli druhá světová válka měla na evropském kontinentu něco jako trojí prolog – anšlus, Mnichov 1938 a protektorát – skutečné boje začaly až 1. září 1939. Toho dne se stalo něco, co natrvalo Evropu změnilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Novák 3.9.2020 14:40

mimochodem: maše média jsou natolik zahlcena "důležitostí" Vystrčilovy Cesty, že tohle smutné výročí prošlo bez povšimnutí...

A. Novák 3.9.2020 14:37

otevřeně se Vystrčila nikdo zcela logicky nezastal, protože jeho Cesta je klukovina, která popírá základní diplomatická pravidla.

Německý ministr se pouze ohradil proto siláckým výrokům Číny, k Vystrčilovi se nijak nevyjadřoval.

I. Štípek 2.9.2020 23:57

"něco tak šíleného, děsivého a hrůzostrašného, obludného a brutálního" oslabuje vyznění toho co chcete říct, jak mohutně to na vás působí. Je to zkrátka moc. Já vám věřím, co říkáte je veskrze pozitivní a nechci tady působit jak otravný kazatel, prostě míň je někdy víc.

F. Navrátil 2.9.2020 16:59

Stejskal kupodivu převzal argumentaci obhajoby německých nacistických zločinců. Podivuje se nad tím, že se německý národ nechal svést jedním diktátorem. Tedy háže veškerou vinu za německé zločiny na jednoho člověka a tím současně očišťuje celou pyramidu zločinců od Hitlerových souputníků až po samé dno dozorců koncentráků a blokfýrerů či udavačů gestapa. Oni prý jen plnili rozkazy svých nadřízených. Hitler nesvedl německý národ! Německý národ si fýrera vygeneroval! Byl výsledkem německého politického, ekonomického, filosofického i kulturního vývoje. Vůdce se nemusel jmenovat Hitler, ale postupoval by stejně brutálně. Proto není třeba dělat z Hitlera fenomén geniálního zločince. Koberec byl rozvinut a Hitler byl první, kdo po něm vykročil.

P. Milan 2.9.2020 17:01

Co Rusko/SSSR? Taky tak?

F. Navrátil 2.9.2020 17:11

Samozřejmě. Tam po polonevolnickém carském režimu, válečné porážce a občanské válce, byla připravena půda pro nového Ivana Hrozného. Revoluce a bolševická ideologie byly pouze nástroje pro jeho příchod.

I. Schlägel 2.9.2020 17:31

Je to samozřejmě chyba i národa samotného. Hitler mistrně využil frustrace, pocitu ponížení a touze po odvetě, která v Německu doutnala. Až zahořelo. Což pan Stejskal zmírňuje. Němci se nepostavili zlu v jeho počátku. Proto jsou spoluviníci.

L. Písařík 2.9.2020 11:48

Dobře popsáno, Stalin byl jen více upraveným obrazem Hitlera a nejen on, všichni diktátoři používaji stajné metody.

T. Kočí 2.9.2020 11:31

V televizi běží skoro neustále dokumenty o Hitlerovi. Jaká zrůda byl Stalin, který spoluzapříčinil vátku, ani slovo. Viz Suvorov !

R. Tichý 2.9.2020 13:56

Kdyz to je tezke. Sovetske archivy jsou skoro nepristupne, cokoliv je problem.

Mozna by nebyl marny medailonek vsech moznych bolseviku-Pol Pot, Ho ci min, Mao a doplnit to jejich soucasniky-Bandit, Baroso, Mogherini, Ashton.

R. Langer 2.9.2020 15:10

Jo, to by byla reportáž! ;-D

V. Mokrý 2.9.2020 15:22

Jenom sovětské ?

P. Milan 2.9.2020 17:02

Ještě PRC a KLDR.

V. Mokrý 2.9.2020 19:54

A co takhle Vatikán, USA, VB.

J. Jurax 2.9.2020 18:47

Ono by stačilo sáhnout do našich archívů. Namátkou Gottwald, Reicin, Čepička, Slánský, Vaš, Grebeníček starší, Indra, Bilak, Husák, Lorenc a další - o těch by se v archívech jistě našlo i s obrázkama ..

I. Semrád 2.9.2020 14:15

To máte pravdu, Vožď se musí v hrobě obracet, když vidí, že mu skoro všechnu slávu (publicitu) sebral ten, kterého vlastně porazil.

A to je opravdu vůči Stalinovi nespravedlivé, tak to ale chodí.

Řekl bych, že to má dva důvody:

- i když měl Stalin na Evropu (a svět) velký až obrovský vliv, dokonce dodnes přetrvávající, přece jen je (poněkud iracionálně) brán jako "orientální panovník", a co je/bylo na Východě, to nás (tak) nezajímá.

- a druhý důvod je snad ještě silnější a hlavně "materiální": archivy a přístup k nim. Přístup k německým, středo a západoevropským archivům je relativně bezproblémový, Rusové pustí k archivům (s malou a krátkou "jelcinovskou" výjimkou) jen toho, koho chtějí a sdělí z archivů jenom to, co se jim hodí. A navíc je možné, že kvalita/kvantita archivů, už v okamžiku vzniku/nevzniku(!) dokumentů spíš nahrává Hitlerovi. To se týká i obrazových dokumentů.

M. Pivoda 2.9.2020 10:33

Slovo k září 2020 maskováno nadpisem "Slovo k 1. září 1939".

R. Langer 2.9.2020 15:11

Co to zase blábolíš, ty naše malá hloupoučká UI? ;-D

L. David 2.9.2020 10:29

A postavil se snad nyní vůči jednomu zločinci jménem Merkelová?? Která pozváním muslimské lůzy už nadobro a nevratně zničila nejen Německo, ale celou polovinu Evropy??

Dějiny jednou budou na Merkelovou vzpomínat obdobně, jako na Hitlera ! !

T. Zlesa 2.9.2020 10:26

Souhlas s většinou komentářů, dobrý článek, jen Vystrčila do toho nemotat.

Má pravdu autor, že s odstupem let ještě více vystupuje ta nesmyslnost a zvrácenost činů všech tehdejších agresorů, zvláště německých.

Dnes si už všímám i těch poznámek našich lidí, kteří jsou často v Německu, když říkají "je to v nich pořád". Dříve jsem si myslel, že je to trochu přehnané emocemi. Ale všímám si, co by neznalý života v Německu přímo, jen přes média, že i v těch německých filmech a seriálech ze současné doby, je na těch Němcích něco jiného. Jak se k sobě chovají, jak spolu mluví, jak jednají s podřízenými. Když to porovnávám hlavně s americkými, je vidět ten rozdíl. Američané jsou jiní lidsky. Samozřejmě je třeba se oprostit od uměleckých záměrů různých tvůrců tam i tam.

V Německu jsou si své národní minulosti mnozí lidé vědomi. Bohužel se jejich snaha Německo ukazovat jako již napravené někdy ukazuje kontraproduktivně. Viz spása migrantům.

D. Zítko 2.9.2020 9:34

Hezký článek, díkyR^. Potrefené husy se zase ozvaly;-D

D. Stys 2.9.2020 8:34

Vystrčila se zastal německý ministr vnitra Heiko Maas a určitě to nebude zadarmo. Jak se jmenovaly ty dva státy, které ve 20. století KOLONIZOVALY prostor, který dnes nazýváme Českou republikou? Heiko Maas už to ostatně řekl, za to, že jsme byli kolonizování, musíme být solidární s kolonizátory ...

J. Ganaur 2.9.2020 8:27

Pane Stejskale, podívejte se kolik "Hitlerových" přátel se pod Vaším článkem podepsalo.:-(Říkají si demograti.:-PAle je to jen rudý xindl.

Z. Ukolébavka 2.9.2020 8:23

Další plytká a zjednodušující agitka. Dle autora zápletka začala 12. 3. 1938. Ach, ach...

J. Kocián 2.9.2020 7:31

To je zase blábol. Celý západ na nějakého pošuka a Tchaj-wance Vystrčila kašle. Uznává snad některý západní stát Tchaj-wan jako samostatný stát? Slyšel někdo Vystrčila, že by protestoval proti tomu, co se dělo v Katalánsku nebo Francii? Proč nejdříve nezaletěl onen posel dobra a spravedlnosti za katalánskými politiky ještě předtím, než je demokraticky pozavírali? Stejskal jako obvykle má klapky na očích.

J. Pavelka 2.9.2020 8:03

Jenže takhle se dá vždy říci, proč někdo neprotestuje proti nespravedlnosti někde jinde? Co Katalánsko, ale třeba (teď vysloveně namátkou) Katar, kde rozpoutaly Irán a S. Arábie občanskou válku, co - když to dovedem ad absurdum...romské osady na východním Sovensku, třeba nakonec ti "černoši v Bronxu". ....Kromě toho on jedde na Tchaiwan, ne protestovat proti Číně...

S. Novák 2.9.2020 13:17

J. Kocián.....máte pravdu, je to tak! U nás v TV o 1. září a začátku války kterou začalo Německo ani zmínka! R^

M. Krátký 2.9.2020 4:46

A porušení ochrany Evropy před nájezdem zfanatizovaných muslimských teroristů Merkelbabou společně s nedonošeným Macronem a dalšími hrobaři je totéž jako řádění Hitlera a jeho Němců v druhé světové válce. Dobré ráno všem !!!!!!

V. Mokrý 2.9.2020 5:43

Tak jest R^ !! [>-]

P. Hatina 2.9.2020 3:16

Jenže, ve skutečnosti právě o to jde. Tehdejší Západ vedl vůči Německu skutečně politiku appeasementu. Protože do války, skutečné války s ním se mu nechtělo. A proto Německu povolil aušlus Rakouska, obsazení Sudet, pak celé ČSR, potom vojensky nepomohl ani Polsku. Zase a jen z toho důvodu, aby nebyl sám zavlečen do dlouhé a krvavé války.

Ale pokud by šlo o nějaká mediální politická prohlášení - na podporu občanů v těch okupovaných území, jistě by se dala v tehdejším tisku dohledat.. Stejně jako ta opačná, jak se říká, kdo hledá najde..

A o to jde i dnes, jistě že "odvážnou cestu" pana Vystrčila mnozí západní politici !v médiích " ocení. Ale kdyby nedejbože zasáhla Čína vojensky v Tchajwanu (stejně jako třeba Rusko v Bělorusku), vojenskou pomoc jim neposkytne ze Západu nikdo - a ani Senát s panem Vystrčilem, a ani Praha s panem Hřibem..