25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Šlo o život? Teď o něj půjde ještě víc!

Velmi dlouho a velmi intenzivně jsme se v minulých týdnech zabývali novým typem koronaviru. Tak intenzivně a s tolika starostmi kolem, až jsme u toho trochu zestárli. Zda jsme také trochu zmoudřeli, jak se sluší na ty, kteří už mají něco za sebou, to se teprve uvidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Princ 4.5.2020 17:08

Ad pan Mravčík 13:32

Dopouštíte se zásadního omylu, pokud nás, lidi, vydělujete z přírody. My jsme příroda, jsme její nedílnou částí. My se nestavíme proti přirozenému výběru, naopak : neustále se vyvíjíme. Naše jednání není protievoluční, ale naopak : jsme subjektem evoluce. My (a život obecně) nevzdorujeme evoluci, ale entropii, a to je sakra rozdíl.

Všimněte si, prosím, že o nás píšu v 1. osobě. Narozdíl od Vás a ekologistů, kteří nás exkomunikují 3. osobou.

P. Moravčík 4.5.2020 17:52

Nevydeľujem, zle ste ma pochopil. Sami sa vydeľujeme.

P. Moravčík 4.5.2020 18:44

A ešte jedno - záleží na miere entropie, aby sme ju boli schopní ovplyvniť. Toto je zatiaľ nad naše sily. Napr.: Deti očkujeme proti všetkému možnému = ťažké narušenie vývinu prirodzenej imunity, štyri z piatich reagujú na podnety atypicky, alergiou a máme ešte väčší problém. A dosť dobre som nepochopil, prečo ste ma zaradili medzi ekologistov. Nemienim sa priväzovať k 90 ročnému dedkovi, ani nechať všetko pozomierať, keď sa prírode zachce. Tvrdím len, že sme sa pri "znižovaní entropie" dostali do slepej uličky, a teraz nevieme ako von. Niečo sme asi urobili zle. A o tom je aj ten článok. Ako ďalej? Babo, raď.

H. Paculová 4.5.2020 15:24

Podle prognózy centrální banky Riksbank bude švédská ekonomika trpět stejně jako zbytek Evropy. A to i přes fakt, že ve skandinávské zemi ke striktním krizovým opatřením vůbec nedocházelo.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/svedsko-ekonomika-hospodarstvi-krizova-opatreni-samoregulace-podniky-export-dodavatelske-retezce-cen.A200501_122556_eko-zahranicni_maz

J. Vorlický 4.5.2020 14:29

ad pan Šejna, 4.5.2020, 13:15, vlastní vidle

No, tam, kde je málo lidí, bude málo s k.virem. Celá ČR se nachází na území N.Y. (hustota cca 10500 na km2. Hustota Prahy cca 2400 na km2, celá ČR pak cca 130 na km2). Uvidíme za rok. A pak, umírají hlavně přestárlí a staří a nemocní, ref. pan Moravčík. Příroda si jen vybírá svoji daň, kterou se jí úporně snažíme odepřít. Takto se mi to jeví.

M. Šejna 4.5.2020 15:20

Já ale píšu a státu New York a nikoli o jeho hlavním městě.

Stát New York: 19,6 milionu obyvatel, plocha státu 141 300 km2, počet úmrtí na Covid19 v dubnu - 22 500 pacientů.

Česko: 10,7 milionu obyvatel, plocha státu 78 865 km2, počet úmrtí na Covid19 v dubnu - 200 pacientů.

J. Jurax 4.5.2020 14:08

No jo no, řeči, řeči, řeči ... řeči hodné pfilozófa ...

J. Zaorálek 4.5.2020 13:54

Mimochodem je tu ještě jedna zajímavá věc. V západním světě především je obecně přijímána hypotéza evolučního vývoje druhů, tedy i člověka, a za hlavní trumf evoluce je považován přírodní neboli přirozený výběr. Jen nejsilnější a nejschopnější se dokáží přizpůsobit nové situaci, přežít. A tím evoluce vytváří stále dokonalejší živočichy. No a tady máme učebnicový příklad v praxi. Vir s nímž se dokáže vyrovnat imunitní systém zdravých jedinců. Měli bychom si libovat, jak nás teď přirozený výběr protřídí a jak můžeme sledovat evoluci při práci. Ale my ne. Nejvíc, zdá se mi, se třese právě ten západní svět, pro který je evoluce často bohem. Jak typické.

M. Šejna 4.5.2020 13:57

Virus zatím pečlivě třidí přirozeným výběr západní civilizaci. U nás moc neřádí a čím víc na východ, tím je mrtvých méně.

Dokonce ani v Africe není koronavirus nijak zvlášť úspěšný.

J. Kalina 4.5.2020 16:49

zdaleka nejsem odborníkem na přirozený výběr, ale řekl bych, že u lidstva skončil zhruba někdy s vynálezem nástrojů, jejich vylepšováním, vynálezem ohně. Pak se lidstvo dostalo na úroveň, kdy dokázalo ve skupinách očurávat prostý přirozený výběr a spoluprací a rozvojem technologií se dostalo nejen na čelo potravinového řetězce, ale i jiných "čel". Zatím se jeví jako jediný druh, který by dokázal odvrátit zkázu nejen svého druhu, ale i ostatních v případě nějakého blížícího se asteroidu. Už se o tom aspoň točí filmy a možná na tom někdo pracuje.

Je otázka, zda lidstvo nakonec nevyvine nějakou technologii - inteligenci, která by mohla putovat mimo sluneční soustavu resp. by dokázala "sestavit" člověka z jednotlivých prvků, molekul v jiných planetárních soustavách a nahrát mu do palice nějaký ten rozum. jinak by se nebál, že nás jen tak nějaká umělá inteligence nahradí, pořád lidi ještě dlouho zůstanou levně se množícími bytostmi ne úplně blbými a se schopností přežít kde co. Covid je sranda (pokud ho nechytnu tedy i já) a lze se opět něco nového naučit. Za pár let jako když najde.

P. Moravčík 4.5.2020 13:32

Autor len napísal to, čo je zrejmé, ale v našom humánnom svete sa to dá ťažko stráviť. Ľudský život je projekt asi na 40 rokov. Potom sa napr. prestávajú tvoriť T-lymfocyty, významná obrana proti rakovinovým bunkám, vírusom, vnútrobunkovým parazitom... Telo skrátka pomaly prestáva fungovať. Za cenu značných nákladov sa podarilo predĺžiť život na dvojnásobok. Za cenu ďalších obrovských nákladov sa ho snažíme udržať vysoko nad biologickú hranicu. Je len otázka, dokedy nám na to budú prostriedky ako-tak stačiť. Celá príroda sa riadi prirodzeným výberom, len človek sa mu postavil. A ak sa niekto, či niečo postaví niečomu, čo sa zatiaľ nedá obísť, musí sa postaviť aj následkom. Príroda nám to vracia z druhej strany. Neviem, možno už za pár rokov budeme vedieť opravovať chybné gény, dosiahneme, že teloméry na chromozómoch sa nám nebudú skracovať a budeme žiť večne, dokážeme zabrániť narastajúcim chybám pri delení DNA, skrátka zavládne raj na Zemi. Ale zatiaľ musíme čeliť dôsledkom svojho protievolučného konania tak, ako teraz musíme čeliť problému, pred ktorý nás postavil koronavírus. A podľa všetkého veľmi nevieme čo s tým. V tomto bode s autorom úplne súhlasím.

M. Šejna 4.5.2020 13:55

Už Vám bylo 40?

Ptám se proto, zda je Vaše existence na tomto světě spojená s vysokými náklady a zda by nebylo lepší, kdybyste se sám levně za vlastní peníze odebral na věčnost, protože Vaše bytí je už neekonomické.

P. Moravčík 4.5.2020 15:02

Samozrejme, dávno. Ale privítal by som niečo konkrétnejšie ako hlúpe rady. Inak, moja existencia je spojená s prakticky nulovými nákladmi na zdravotné zabezpečenie. Nevolám po likvidácii zdravotnej starostlivosti - konštatujem len realitu. Vôbec ste nepochopil, čo som napísal, tak nepodsúvajte Vaše vlastné podvedomé riešenia.

A, pán Šejna, nepodíval by ste sa lepšie na dôvody Vašej existencie?

P. Victorin 4.5.2020 15:27

Pán Moravčík, váš problém spočívá právě v tom, co nám o sobě upřímně svěřujete - "Inak, moja existencia je spojená s prakticky nulovými nákladmi na zdravotné zabezpečenie... /citace/".

Přátelské doporučení /slovensky priatělske odporučenie/: Navštivte lékaře! Pomůže vám. Uvidíte!

M. Šejna 4.5.2020 15:34

To si ale odporujete, protože nejprve jste napsal, že lidský život je přirozeně nastaven na délku 40 let a cokoli nad to je už moc drahé a společnost na to nebude mít prachy.

Asi jste nějaká vylepšená forma Homo sapiens, že přežíváte hranici 40 let s nulovými náklady na zdravotní péči.

Moje důvody existence spočívají v tom, že státu zatím víc platím na daních a pojištění, než od něho dostávám.

P. Moravčík 4.5.2020 16:01

To je úžasné pán Šejna. Znamená to, že akonáhle Váš prínos pre spoločnosť skončí, odoberiete sa do Valhaly?. Vy ste vôbec nepochopil, čo som napísal. Ešte raz - znášame následky nášho zasahovania do toho, čo nás vytvorilo. Ukážte mi kde vyzývam k prerušeniu starostlivosti o samých seba, tzn. o ľudí. Tvrdím len, že sme sa dostali do úzkych, a teraz nevieme kam z nepríjemností. Ak položíme ekonomiku, nebude dosť zdrojov na udržanie doterajšieho konania. Ak ju nepoložíme, príroda bude pokračovať v tom, do čoho sme jej zasiahli. Po každom umelom vzostupe prichádza kríza. Tá si vyberie svoju daň, a po dočasnom poklese bude špirála vývoja zase pokračovať vpred. Ja neviem ako z tejto nepríjemnosti von. To by som bol Einstein na tretiu. Navrhnite teda niečo použiteľná, keď si myslíte že môj názor je návodom. Ešte raz môj názor: Investujeme toľko do ochrany ohrozenej skupiny, že možno nebudeme mať na to, držať ju nad vodou potom. Nenavrhujem nikomu sa od strachu pred smrťou sám vopred odpravil.

P. Victorin 4.5.2020 16:16

Pán Moravčík, je to opravdu ohromně až přímo převratně chytré, co nám zde jako autor skromně svěřujete! Škoda, že Harvardova univerzita v USA nekomunikuje slovensky a ani nejlepší evropská univerzita v Cambridgi. Jinak byste "na tuty" byl navržen na Nobelovu cenu!

J. Kanioková 4.5.2020 15:11

Vaši rodiče musí být hrdí na to, že vychovali tak zdvořilého člověka.

M. Šejna 4.5.2020 15:25

Pokud pan Moravčík píše, že náklady na život člověka po čtyřicítce jsou moc vysoké, tak předpokládám, že Vám ještě 40 let není, když Vám tahle dementní poznámka pana Moravčíka vůbec nevadí.

P. Moravčík 4.5.2020 16:05

Chcete povedať, že každý pacient dostane tú najlepšiu a najmodernejšiu liečbu? To si asi robíte srandu. Na to pomaly nebude mať ani Deutschland a tí doja všetkých okolo. U vás sa ľudia skladajú 1,5 mil. dolárov na liečbu jediného chlapca (sú ešte traja, myslím), lebo ani vy si to nemôžete dovoliť. A koľko ľudí zomrie, napriek tomu, že adekvátna liečba existuje nikto presne nevie. Staviate sa do polohy humanistu, čo Vás ctí, ja však poukazujem na realitu.

P. Victorin 4.5.2020 16:22

Pán Moravčík! Nechcete abych vám pomohl proniknout do Harvardu, abyste odtud mohl být nominován na Nobelovu cenu? Budete raději, když s vámi budu komunikovat slovensky? PS Nestyďte se vyjádřit!

J. Vorlický 4.5.2020 12:20

ad F Kubáč

Kdo se bojí jezdit výtahem, nebude pracovat v mrakodrapu. Všude jinde může pěšky.

Pesimismus a optimismus hrají jistě roli v každé úvaze. Výsledkem by mělo být objektivní pochopení situace. To teď, k naší velké škodě - jsem si jist, abstinuje. Jak jinak si vysvětlit uhranutí číslem 230, když ve skutečnosti se jedná o desítky tisíc (které nikomu nevadí)?

P. Kubáč 4.5.2020 11:31

Existuje určitá pravděpodobnost události, kterou už lidská psychika považuje za významnou - S kolika lidmi se utrhne výtah a přesto se někteří bojí.

Macron po každém atentátu vykládal jak "nezměníme náš životní styl" - opak je pravdou. "Koronaviroví optimisti" tvrdí něco podobného - a taky to vyzní naprázdno, protože riziko koronavirové smrti je nad limitem vnímání jako reálné nebezpečí.

J. Vorlický 4.5.2020 11:00

Je skutečně zoufalé, jak asi většina lidí chápe problém obecně. Zcela souhlasím s panem Kosorinem.

Pro pana M.Šejnu: ne, nééééé, nééé, nemáme 23 mrtvých na milión obyvatel. Máme každý rok cca 11 tisíc mrtvých na milion obyvatel, naštěstí!

M. Šejna 4.5.2020 13:15

Pan Vorlický si naběhl na vlastní vidle.

Nejen my, ale i v New Yorku mají každý rok cca 11 tisíc mrtvých na milion obyvatel.

Pan Vorlický ale zapomněl, že 11 tisíc za rok znamená zhruba 920 mrtvých za měsíc na milion obyvatel.

Takže zatímco se u nás zvýšila díky Covid19 průměrná měsíční úmrtnost z 920 na 940 (což je běžný měsíční výkyv), tak v New Yorku se jim v dubnu zvýšila úmrtnost z 920 na 2100 mrtvých na milion.

M. Šejna 4.5.2020 9:06

Autor nic nepochopil.

V Česku byla zavedena tvrdá restrikce a díky tomu máme jen 23 mrtvých na milion obyvatel. A ekonomika šla do hajzlu.

V New Yorku se na restrikce vykašlali a mají 1300 mrtvých na milion obyvatel. Ekonomika tam šla ale do hajzlu taky.

J. Nevrkla 4.5.2020 8:59

Autor vyzývá k chladnemu rozumu a zároveň mluví o zamorenem životním prostředí. Může tu radu aplikovat i na sebe.

D. Zítko 4.5.2020 8:27

Pane Kosorine, souhlasím s Vámi.

J. Zaorálek 4.5.2020 7:20

Otázka je, jaké možnosti máme v nějaké dlouhodobější perspektivě. 1. Žít prostě v karanténě, větší nebo menší, dokud vir nezmizí. Tedy asi na furt. 2. Žít v karanténě dokud nenajdeme lék/vakcínu. Otázka zase je, jak dlouho to může trvat. 3. Snažit se žít normálně, eliminovat možnosti nákazy rozumnými opatřeními, především každý sám za sebe, jsme dospělí, něco jak píše autor. 4. Na všechno se vybodnout a jet dál.

Další možnost nevidím, ale snad někdo najde. Nicméně je nutno si uvědomit jednu neoddiskutovatelnou věc: život nikdo z nás nepřežije. :) Jistě ne v současném fyzickém těle. To je dokázaný. Tedy, je to jen otázka času. Proč se tedy tak stresovat?

P. Victorin 4.5.2020 7:10

"Who is Who? /že píše takové blbosti/."

Bc. Pavel Kosorin /1964/ po maturitě na gymnáziu studoval Teologickou fakultu Jihočeské university v Českých Budějovicích, kterou zakončil roku 2002 bakalářským diplomem a pokračoval postgraduálním studiem personálního managementu a organizačního rozvoje na Masarykově universitě v Brně. Vedle toho je certifikovaným systematickým koučem a certifikovaným instruktorem kondičního běhu. Žije s rodinou v Šakvicích na Pálavě.

Od roku 2006 působí jako ředitel Centra sociálních služeb Armády spásy v Brně, v roce 2014 založil Potravinovou banku pro Brno a Jihomoravský kraj a dodnes ji vede.

V letech 1994–2016 publikoval sérii 12 knih aforismů na různá témata v brněnském nakladatelství CESTA. Roku 2010 mu vyšla kniha rozhovorů Sláva vítězům, čest poraženým aneb Ameriku objevili bezdomovci. Společně s Milošem Škorpilem vydal 2017 Modrou knihu o běhání v nakladatelství Euromedia. Vedle knih dlouhodobě publikuje články na různá témata.

Zdroj: Wikipedia