26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ÚVAHA: Řešení porodnosti

Rození dětí v přelidněném světě by mělo být jednou z hlavních příčin, proč by státy světa měly uvažovat o jeho regulaci. Momentálně je rodičovství zcela chaotické a děti má, kdo chce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 8.12.2019 20:54

Oprava - ne zeleným názorům, nýbrž zeleným MAGORŮM

P. Khail 8.12.2019 17:16

Děti žádný příspěvek nedostávaly, o vámi uvedené částky se snižoval dluh na novomanželských půjčkách.

M. Konupčík 7.12.2019 10:16

A co snížit daně a nemít žádné dotace? Pak by se diskuse nesvrhavaly v urazenost vyjmenovaných skupin. Jenže to v tomhle korporátním fašismu neprojde. Lidé už jsou tak vyfukování, že samotná myšlenka abs nce "sociálního" státu je děsí.

J. Schwarz 7.12.2019 8:44

Řešením je méně feminismu a více machismu a hlavně změna zákonů v případě rozvodu. Inteligentní a dobře vydělávající muž si vezme prostší ženu, která mu porodí víc potomků a bude se o ně starat. Inteligentní ženy dávající přednost kariéře si můžou na sex vždycky někoho ochotného najít. Hlavně je ale třeba změny zákonů tak, aby nepreferovaly ženy. Dnes to na "vyspělém západě" vypadá tak, že si hezká ženská co nemá nic vezme úspěšného chlapa, pak se s ním rozvede / třeba proto, že tráví hodně času v práci - jako by to netušila už před svatbou / a pomocí právníků a soudů ho obere. Pokud by si v řípadě rozvodu každý nechal to co do manželství přinesl vypadalo by to s rozvody i porodností jinak.

J. Kanioková 7.12.2019 15:37

R^R^R^

Š. Hašek 8.12.2019 17:34

R^

P. Pepax 7.12.2019 8:22

Takže vzdělaní a chytří mají méně, nebo žádné dítě. A ti co mají více děti jsou hloupí... asi proto že chápou hlavní důvod pobytu člověka na této zemi.

J. Jurax 7.12.2019 15:56

To máte těžký.

V současnu ne každý má na to, aby poskytl náležité zaopatření, vychování a vzdělání více dětem. Řekněme třem čtyřem a více. Dítě je koníček náročný na čas i peníze.

Takže inteligentní a odpovědný člověk zváží své možnosti a plánuje. Nezodpovědný a/nebo neinteligentní se množí podle chuti - stát se postará za peníze jiných - nebo se naopak nemnoží vůbec, ovšem důchod z průběžného systému samozřejmě požaduje, ač žádného plátce do něj nevychoval.

L. Novák 7.12.2019 23:51

Jo ono je potřeba vychovávat plátce, jo? ;-D Chovné stádo na socialistickém dvoře...

J. Jurax 8.12.2019 12:13

Jistě.

V průběžném důchodovém systému, jaký tu máme a patrně ještě dlouho mít budeme, je to nezbytné. Tedy chcete-li k stáru nějaký důchod.

Spoléhat se na přistěhovalce je z mnoha důvodů ošidné.

L. Novák 10.12.2019 1:05

Typicky socialistický přístup...

J. Jurax 10.12.2019 10:45

V čem?

Z. Rychlý 7.12.2019 6:20

Řešení je jednoduché. Legislativně zajistit, aby v průběžném důchodovém systému mohly děti přispívat k důchodům rodičů ze svých příjmů - a příspěvek odepsat z daňového základu. Čím více pracujících dětí, tím vyšší důchod. Takhle svoje příspěvky dáváme do společné husitské kádě - anonymní přispěvatelé přispívají anonymním důchodcům.

Asijské důchodové systémy jsou většinou založeny na péči dětí o rodiče - a jak jim porodnost kvete!

P. Boublíková 7.12.2019 6:35

Zase: úspěšní lidé se dokážou zajistit na stáří nezávisle na důchodovém systému, natož aby je zajímalo pár šušnů navíc podle počtu dětí.

Je prostě třeba vzít na vědomí, že úspěšným se nemůže ekonomicky vyplatit mít děti! Vždyť na to přišli i v tom Honkongu. A hledat pro ně jinou než ekonomickou motivaci. Jakou, naprosto netuším. [>-]

J. Schwarz 7.12.2019 15:38

A je až tak nutné aby úspěšní lidé měli děti? Podle mne je důležitější, aby všechny talentované děti měly možnost se rozvíjet, bez ohledu na případné úspěchy či neúspěchy svých rodičů. Pokud je tomu tak že úspěšní lidé se věnují zvyšování lesku svých "úspěchů", nezbývá nám než spolehnout se na schopnosti dětí těch méně "úspěšných". A pokud jde o ty úspěšné, pak tam dělá západ obrovskou chybu tím, jakou legislativu uplatňuje v případě rozchodů. Ta je nastavená z dob, kdy byly 1)rozvody vzácné, 2) ženy bývaly v domácnosti a plně závislé na příjmu a majetku manžela. Dnes si úspěšná žena /manažerka, podnikatelka, zpěvačka, sportovkyně či celebrita / nemajetného manžela nepořídí. A pokud najde "úspěšného" protějška, moc dětí mít nebudou už kvůli nedostatku času. Ale úspěšní chlapi by klidně měli i vícero dětí s milými, hezkými a klidně nemajetnými ženami - pokud by jim nehrozilo že je manželka-zlatokopka kvůli nějaké ptákovině opustí a za pomoci právníků obere. Howgh.

J. Jurax 7.12.2019 16:55

Inu, předmanželská smlouva může - ne vždy - pomoci ...

Z. Rychlý 7.12.2019 18:26

Určitě máte pravdu pro jistou množinu schopných lidí. Ale existuje mnohem větší skupina lidí, která by bez současného důchodu téměř neobešla. A bude ta skupina růst, kdežto příspěvek z důchodového fondu bude směšnější a směšnější. Tahle velká skupina nemusí být zrovna cikáni, jsou to i slušní lidé, kteří děti chtějí mít i za cenu uskrovnění se. Jejich děti mohou být docela úspěšné a rodičům by rádi důchod přilepšili. Není to tak černobílé jak to vidíte.

J. Jurax 8.12.2019 12:55

Ano.

Ovšem ekonomicky úspěšní lidé až od jisté, poměrně vysoké míry ekonomické úspěšnosti. Je otázka, kolik takových je. Odhadem - nemám tvrdá data - bych si za sebe dovolil tvrdit, že poměrně nemnoho.

A dál je celá řada profesí pro chod společnosti nezbytných, které potřebnou míru ekonomické úspěšnosti a priori vylučují.

J. Kanioková 7.12.2019 15:39

Souhlas R^

P. Boublíková 7.12.2019 5:38

Vážený autore, v předposledním odstavci jste popsal návrh, jak řešit situaci méně vzdělaných (méně chytrých) - navázat sociální dávky související s rodičovstvím na práci. Přičemž sám píšete, že tato skupina lidí má více dětí jaksi sama od sebe. Popsaný postup by možná, vzato do důsledků, vedl k tomu, že méně vzdělaní by měli méně dětí.

Jak ale přimět vzdělané (chytré), aby měli více dětí? O to tu přece jde. Vzdělaní nemají obvykle problém sehnat práci. Sociální dávky je tolik nezajímají - ztráty z výpadku příjmů v souvislosti s rodičovstvím jim sociální dávky nenahradí.

Jak přimět vzdělané ženy, aby pokud možno do třiceti let měly první dítě, tak aby případně do pětatřiceti mohly mít další děti? Je tolik (většinou vzdělaných a úspěšných) žen, které zjišťují před čtyřicítkou, že je nejvyšší čas pořídit si prvního (a posledního) potomka, přičemž se stává, že nakonec zůstanou bezdětné.

Dovolit studium vysoké školy pouze otcům a matkám? :-) [>-]

V. Mokrý 7.12.2019 7:49

Poslední 2odstavce mají hodně do sebe, k úvaze,

Asi by to též chtělo připomínat současným generacím (rozmazleným, zpohodlnělým ) připomínat, co všechno zvládali jejich předkové, babičkami a dědečky počínaje.

J. Schwarz 7.12.2019 8:52

Mám zato, že inteligence se zase až tolik nedědí. Pokud byste lidi rozdělila na dejme tomu lidi s IQ nad 110 a na ostatní a obě skupiny by se množily jen ve svém rámci, po pár generacích by v obou skupinách bylo rozdělení inteligence zase podle gaussovy křivky. Rozdíly vznikají spíš výchovou než dědičností. Vzdělaní rodiče více dbají na vzdělání potomků a navíc na to mají víc prostředků. Jenže takoví potomci vyrůstají v komfortu a pohodlí, obklopeni "podněty" a tak nejspíš sami nebudou mít moc vlastních potomků kteří by je brzdili v rozletu. Bez závazků je život jednodušší, je snazší plnit si okamžitá přání.

J. Pokoutný 7.12.2019 9:40

A proto máme tolik romských doktorů, inženýrů etc. Brilantní úvaha!

J. Schwarz 7.12.2019 13:11

Tady bude problém v něčem jiném než v tom že romští doktoři a inženýři mají málo dětí...

;-D

J. Jurax 8.12.2019 13:00

Jistě podle Gaussovy křivky. Ovšem s maximy na vyšší nebo nižší úrovni.

S. Moc 8.12.2019 1:05

Pí Boublíková, přinutit vzdělanou ženu aby měla dítě asi nelze, ale snad by šlo odpustit matkám a snad i otcům(?) s dítětem nebo dětmi(!)všechny poplatky spojené s vystudováním? Kdyby se na universitu hlásila rodina s dvěma dětmi odpustil bych poplatky i otci. S jedním dítětem jenom matce. Ideální by bylo, kdyby Universita dokázala zajistit studentům s dětmi i ubytování a jesle. po případě školku. Neříkám, že by to bylo pro stát laciné, ale jistě by to bylo výhodné pro stát do budoucna. A ovšem vystudovaní rodiče malých dětí by měli přednost pro státní zaměstnání...

L. Novák 8.12.2019 10:28

Podívejte se taky na věkovou hranici, v níž stát umožňuje "bezplatné" studium hrazené státní pokladnou... Kdo nestihne vystudovat do daného věkového limitu, ztratí nárok. Podle mě je i toto téma k diskusi... ;-) [>-]

K. Salajka 8.12.2019 10:57

Mimoškolní vzdělání je předražené a to školní je zřejmě bezcenné, když nevadí zanedbané pátky. Méně vzdělané iredenty se rozmnožují více proto, že z více dětí se spíše některé uchytí. Další si rozmnožování stanovili jako povinnost - otcové poutníci, katolíci, ale i muslimové a hinduisté.

Např. Jižní Koreji podle koreanistů už péči o rodiče děti nezvládají a to ekonomických důvodů a pro problémy s udržením práce.