15.1.2021 | Svátek má Alice


Diskuse k článku

ÚVAHA: Řešení? Možná les bukový…

Počátkem října poskytl Lidovým novinám obsáhlý, velmi kritický rozhovor výtvarník Jiří Sozanský. Na otázku Jany Machalické „Máme svobodu a demokracii, nebo se rýsuje nová totalita?“ umělec odpovídá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Lukáš 10.11.2019 18:05

Nad moudrými slovy Jaroslava Maxmiliána Kašparů přemýšlejí a hledají řešení jen charakterní intelektuální vzdělanci, kterých je málo. Z toho mála je ještě méně těch, kteří mají odvahu jít do střetu s mocichtivími politiky, kteří přímo nebo prostřednictvím svých bohatých příznivců ovládají přímo nebo nepřímo média. Takto je veřejnost často ovlivňována pokřivenými fakty a pravdami, protože většinové společenské mínění musí vyhovovat především těm, kdo média financuje, v tomto případě materiálně bohatým.

A vypadá to tak, že pokud ještě nějaká nezávislá média existují, brzy již tomu tak nebude.

Dík za vynikající článek.

:-(

I. Hendrych 9.11.2019 18:37

Zemské uspořádání plus okresy je prověřená praxe, kterou zrušil až prašivý bolševik.

M. 9 9.11.2019 11:23

Mno, taky je problém, co by všichni ti "uspoření" úředníci dělali. Aby sami neskončili na podpoře. O jejich schopnostech vytvářet nějaké užitečné a potřebné hodnoty mám trochu pochyby. Nebo to vzít opravdu zgruntu, zavést nepodmíněný příjem, a pak jen rozvíjet osobnosti a kreativitu a ... No jo, chápu, utopie. V Emirátech cosi na ten způsob vrchní šejk provozuje, a kam to vede ? Domorodci "jako" pracují v úřadech asi tak dvě hodiny týdně, na práci jsou tu expati. Asi by to nejdřív chtělo vyměnit lidi :-/.

V. Kain 9.11.2019 15:14

A ptal se někdo těch tisíců občanů kteří byli propuštěni z textilního průmyslu co budou dělat a čím se budou živit.A přesto si našli jinou práci.To samé by bylo s těmi úředníky.Stát nehodil záchranné lano těm tisícům propuštěných zaměstnanců, jako pomohl tisícům celníků.

P. Aron 10.11.2019 11:52

Souhlas. Nejen textilního. Také třeba sklářského i jiného. Přestěhoval jsem se z Prahy do Jizerek. Pohled na to množství chátrajících fabrik je smutný. A spousta lidí po zavření těch fabrik měla velký problém. Zejména ti starší před důchodem už byli bez šance najít si jiné zaměstnání.

I. Mertl 10.11.2019 17:53

I kdyby ti uspoření úředníci skončili na podpoře, přišli by stát levněji, než když pracují jako šrouby. Pro emirátské řešení nutno objevit emirátské zásoby ropy. Snadné, pane M.

Z. Lapil 9.11.2019 10:11

S těmi úředníky je to, obávám se, dost jinak. Nevěřím, že by se vysloveně flákali a už vůbec nevěřím, že překreslením hranic ubude spravovaného území a lidí na něm, neboli že bude méně důchodců, stavebních povolení, podniků s EET i bez něj...

Neboli ta kýžená reforma nespočívá ve sloučení tří krajů do jednoho, ale v zákonech, které nebudou požadovat tolik úřednické práce. Ne že bych měl jediný konkrétní kousek představy, kudy do toho.

J. Jurax 9.11.2019 19:38

Ouřednická práce - ondyno jsem někde slyšel, že sehnat všechna razítka potřebná ke stavbě rodinného domku trvalo stavebníkovi 286 dnů.

Neposoudím, nakolik za to můžou ouředníci se svými lhůtami k vyřízení a nepružnost byrokracie a nakolik spletitost předpisů a z nich plynoucí množství nezbytných razítek.

P. Aron 10.11.2019 11:54

Nejde o to zda se flákají. Neznáte knihu Zákony profesora Parkinsona ?

Z. Lapil 10.11.2019 14:28

Právě že znám. Proto tvrdím, že úředník se nefláká, nýbrž že plní zákony. A protože nechce udělat chybu, plní je alibisticky neboli ad absurdum.

J. Pokoutný 12.11.2019 10:54

Kamarád kdysi pracoval jako ekolog MěÚ. Pravidelně si stěžoval, že když se snaží postupovat podle platného zákona, je označován ekoaktivisty za žábu na prameni a podnikateli za ekoteroristu. :-/

J. Schwarz 9.11.2019 8:23

Kdo bude ty odborně zdatné a nestranické hejtmany vybírat? Jeho Veličenstvo král?

V. Kříž 9.11.2019 9:52

no přece ta moudrá, demokratická většina, co volí Babiše a Zemana!

Z. Lapil 9.11.2019 10:04

Já naopak myslel, že ta moudrá demokratická většina, co volá po Babišově demisi.

P. Lenc 9.11.2019 10:23

A ona to je většina?

Z. Lapil 9.11.2019 12:31

Z hlediska podílu na celkové moudrosti a demokratičnosti státu rozhodně ano. Aspoň si to myslí :-).

J. David 9.11.2019 10:16

Nu, koho si demokraticky zvolíme, toho pak máme. Ovšem pak nám chybí to, čemu se říká zpětná vazba, aby onen zvolený měl povinnost nésti následky, pokud jeho předvolební sliby se v praxi rozplynou. Historicky, ony ty pražské defenestrace by mohly být i příkladem pro dnešní politiky. Druhá defenestrace ale proběhla sametově (zbabraná), Martinice, Slavatu a Fabrizia hodili do hnoje v Jelením příkopu, takže skoro bez úhony přežili (zhmožděniny a jedna zlomená ruka). Ale nic, koho jsme si demokraticky zvolili, toho máme na 4 roky a "maul halten und weiter dienen" do dalších voleb. Tož tak.

P. Grigar 9.11.2019 12:02

..většina znamená větší část nějakého celku. Nic víc, nic míň. Přívlastky, ironií nebo urážkami ji nemůžete znectít, ale můžete/musíte ji porazit převahou jediného volebního hlasu. Tož chutě do toho... hyn sa hukáže.

J. Jurax 9.11.2019 19:49

No jo, ale nezvážil jste demokratičnost, moudrost až genialitu oné početní menšiny ve srovnání s blbostí té většiny.

Dlouhodobým a pečlivým pozorováním jsem dospěl k názoru, že ti blbí jsou vždy ti, kdož si myslí něco jiného než já a co volí jinak než já, ať je jich kolik chce. A dalším pozorováním jsem si doplnil, že totéž co já si o těch druhých jinak myslících a volících myslí jeden každý obyvatel naší krásné republiky.

Resumé je arciť nepovzbudivé - blbci jsme podle názoru ostatních semtam všichni.

P. Aron 10.11.2019 15:06

;-D;-D;-D

P. Andrle 9.11.2019 22:37

Je to úplně jedoduché pane kolego. Kandidáta na hejtmana doporučí okresní sněm starostů měst a obcí Zemskému sněmu. A ten rozhodne. Lidé v místě (v okrese) se totiž většinou dobře znají. Zrovna tak o dotacích státních i EU by rozhodovala okresní shromáždění starostů. A starostové dobře vědí, jaké jsou poměry a potřeby v obcích a městech okresu. Takže žádné švindly. Navíc by se na ně přišlo daleko rychleji... Přenést rozhodování tam, kde lze předpokládat znalost lidí a věci... Etc, etc ...

J. Jurax 10.11.2019 18:35

Tak tohle ne!

To by velmi znesnadnilo odklánění peněžních toků do těch správných kapes na celostátní úrovni! Jednak na nižších úrovních jsou ty sumy k odklánění menší, jednak je tam víc politických subjektů a tudíž i potenciálních odkláněčů, čímž by se do fungujícího systému vnášel nepřehled!

J. Pokoutný 10.11.2019 19:21

Tak to vážně nevím. Už jste zaopmněl na ty šikuly v Regionu Sever? Nebo obce, které nejsou schopny zvolit zastupitelstvo či jen starostu několik měsíců? Závidím vám optimismus.