12.5.2021 | Svátek má Pankrác


ÚVAHA: Prvomájová

7.5.2007

Byl jsem na oslavě Prvního máje, snad poprvé od školních let. Tento První máj ovšem měl zcela jiný ráz, proto jsem tam šel. Byl to První máj bývalých politických vězňů, tedy muklů, a konal se na Letenské pláni, kde kdysi dávno znudění účastníci různých povinných parád hledali u stánků nedostatkové zboží, tedy dietní párky. Teď tam chtěli být komunisté, ale političtí vězni je předběhli a byli tam oni. Komunisté odtáhli na Výstaviště.

Na Výstavišti pak zpívali internacionálu a vykřikovali pod vedením Vojtěcha Filipa, fízla a předsedy, hesla jako “Kapitalismus – bída, hnus”. Švorcová zase recitovala, to určitě muselo stát za poslech. Už by jich snad národ měl mít dost za ta léta, ale naopak, komunisté jsou pořád drzejší, ačkoliv to jsou většinou stařečkové nad hrobem. Přesto se scházejí a kují pikle. Chtěli by novou Velkou revoluci. Mají na to komisi a už jsou předem do ní nadšení. Neuvědomují si, že většina jejich členů je nad sedmdesát let, a tak ta revoluce bude poněkud zvláštní. Snad se jim podaří dojít z Václaváku na Staromák, až budou slavit vítězství. Revolucionář Vojtěch Filip již před několika týdny vyhlásil, že se máme učit od Lenina. Asi tím myslel, že se máme učit, jak budovat tajnou policii, Čeku, a jak stavět gulagy a kopat hromadné hroby. To bylo velké přiznání a aspoň pár lidí to zalarmovalo. Mnozí se o tom hlasitě vyjadřovali, protože tohle je přece jen nehoráznost. Od 19. února se pak v Praze konal festival proti totalitě, trval celý týden a mnoho lidí jej navštívilo.

V parlamentě někdo v té době hodil mezi poslance balík letáků. Na rudém letáčku byl obrázek Lenina, jak sedí v kolečkovém křesle a kolem něj stojí Naděžda Krupská, Jiří Paroubek a David Rath. U toho všeho je napsáno: Paroubek s KSČM půjde proti všem. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, jehož poslanci pod galerií sedí, poté vystoupil s rozhořčeným projevem. V emotivním projevu poslance zřejmě omylem oslovil "soudruzi": "Ptám se, jestli v této atmosféře lze nadále pracovat. Jestli ono plížívé vtékání nenávisti... A věřte soudruzi..., pánové, že my jsme první, pak budou následovat přátelé ze soc. dem., možná také zelení, možná také modří." Kdo letáky o formátu A4 mezi poslance hodil, se neví. Údajně při vstupu do Sněmovny prošel bez problémů přes ochranku, která ale obálku s papíry neměla důvod zabavit, na galerii si sedl dozadu a postupně se posouval dopředu. Pak letáky hodil dolů.

Političtí vězni na Prvního máje měli agendu, která na tu komunistickou za rohem navazovala. Jejich hlavním heslem bylo “Zrušte KSČ”. Teď už je zrušení na místě, komunisté měli plno let na to, aby se umoudřili, nepovedlo se jim to, proč tedy máme čekat, až vymřou. Až je zakážou, ať se schází po bytech a vzpomínají na léta nenávratně minulá. Toto heslo o zrušení KSČ podpořil I premiér Topolánek, který na Prvním máji na Letné mluvil, a dokonce také přítel naší česko-kanadské komunity David Kilgour, který tam také byl.

Mezi řečníky byl senátor Štětina, který vede senátní komisi mající rozhodnout, zda je možné legálně komunistickou stranu zrušit. Možné to je, komunistická strana prokazatelně pracuje proti demokracii, a je tedy protiústavní. O tom se Vojtěch Filip vyjádřil, že je to hon na čarodějnice. Asi si popletl dějepis. Čarodějnice neexistovaly, a hon na ně byl tedy nespravedlivý. Lidem čarodějnice neškodily, protože nebyly. Komunisté škodit mohou, protože jsou, a hon na ně tedy není honem na něco imaginárního, neexistujícího a neškodného.

Lidé se senátorem Štětinou bouřlivě souhlasili. Snad k rozpuštění KSČM tedy dojde. Lidé jejich vnucování se těžko nesou. Když nám třeba tak často soudruzi v televizi radí, jak se má řídit stát, je to absurdita. Měli čtyřicet let na to, aby ukázali, jak se vede stát, a viděli jsme to. Teď už by se do řízení státu plést neměli. Nemají na to, ale jsou hluční a vlezlí.

Političtí vězni tam měli jedno zajímavé heslo, “Josefe, Ctirade, Milane, díky. Mělo jich být více, hoši!” Aspoň někdo si vzpomněl.

Pozůstatky zahnívajícího socialismu asi budou v naší zemi ještě dlouho přetrvávat.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.