13.12.2019 | Svátek má Lucie


ÚVAHA: Proč někteří lidé nenávidí Židy?

22.3.2017

Občas přemýšlím nad tím, kde se bere nenávist k Židům. V křesťanské Evropě, která hlásala odpuštění, pokoj a mír, byli Židé pronásledováni pokaždé, když vládnoucí vrstva potřebovala peníze na válku či umoření dluhů. Vždycky se nějaká záminka našla. Trvalou a kdykoliv použitelnou záminkou bylo, že nám Židé ukřižovali pána Ježíše, tou druhou, že bohatnou na lichvářství a obchodech a mají divné náboženství. V druhé světové válce jich zahynulo cirka šest miliónů. Dnes antisemitismus znovu roste. Proč?

Židé se vždy ze všech pogromů vzpamatovali a nakonec si vybudovali svůj stát Izrael. Ubránili jej ve dvou válkách. Jak je to možné? Odjakživa měli obrovskou úctu k práci a ke vzdělání. Jsou nesmírně pracovití a houževnatí (neberme v potaz hrstku ultraortodoxních fanatiků, kteří nepracují).

Uvědomme si, jaký obraz se nám vybaví, když se řekne Palestina: mým známým, kteří tam byli, se vybaví davy mladých mužů mávajících samopaly, terorismus, špína, nepořádek, závislost na mezinárodních institucích. EU prý dává na provoz palestinské samosprávy miliardy eur ročně. Platí desetitisíce lidí v Palestině za to, že nepracují (viz). V obou částech Palestiny vydržuje armádu 170 tisíc úředníků. Palestinci neustále křičí, že jim stát Izrael ubližuje, a proto jej chtějí zničit – místo toho, aby budovali svůj. Neumím si představit, jak by se zachoval kterýkoliv evropský stát, kdyby jej jeho soused chtěl trvale – po celá desetiletí - vymazat z mapy. A kdyby ho v tom zbytek Evropy podporoval.

Když se řekne Izrael, co se vám vybaví? Většině se vybaví pracující lidé v kibucech, geniální závlahový systém, kvalitní školství, úžasná věda a kultura, chytří a vytrvalí lidé i nenávist antisemitů celého světa vůči nim. I když to odporuje politické korektnosti, zkusme si říci, kdo je pro lidstvo cennější a přínosnější. Palestina nebo Izrael?

Podle historika Nialla Fergusona je role Židů v intelektuálním životě západního světa dvacátého století, zvláště v USA, neuvěřitelná. Židé, jejichž podíl na světové populaci činí 0,2 procenta a v USA tvoří 2 procenta populace, reprezentují 22 procent všech držitelů Nobelových cen; 20 procent matematiků do 40 let, kteří získali nejvyšší ocenění v oboru (Field Medal), 67 procent nositelů ocenění za ekonomii udělovaného ekonomům do 40 let (John Clarke Bates Medal).

Židé také získali 38 procent Oskarů udělovaných za režii, 20 procent Pulitzerových cen (za nebeletristická díla) a 13 procent ocenění Grammy za celoživotní dílo (Grammy Lifetime Achievements Award). Myslíte si ještě, že by se měl stát Izrael zničit? Neměli bychom jej chránit a podporovat?TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.