25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Proč jsou vizionáři tak vzácní?

Jejich mozek je jiný, jsou jakousi mutací, která jim nedovolí vměstnat se do obvyklých škatulek. Uvažují jinak a také mají jiné priority. Vidí souvislosti a jevy, které jsou ostatním skryté.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 17.5.2020 20:41

To máte docela špatné příklady vizionářů, "Archimeda, Newtona, Koperníka či Descarta", podívejte se na jejich životopisy, u těch posledních tří jsou věrohodně zaznamenány. Různorodé, ale vcelku standardní kariéry v občanských, úřednických, církevních nebo vojenských povoláních.

J. Uzel 17.5.2020 18:01

Vizionáři vznikají především ve společnosti svobodných jednotlivců, což je dnes při prosazované identitě skupin dost těžké.

D. Polanský 16.5.2020 19:13

Mně nevadí, ať vizionarčí. Jenom škoda, že žádného nevidím. Nemáte nějakého na skladě?

V. Kolman 16.5.2020 17:17

Zajímavé je, že géniové byli velmi často také autisty, schizofreniky a homosexuály.

Což ovšem nijak nesnižuje jejich zásluhy v "popostrčení" společnosti vpřed. V soukromém životě jim to bohužel přinášelo nemalé problémy.

J. Fridrich 16.5.2020 14:18

Dobré připomenutí těch vynálezců, kteří nás posunuli z jeskyní do dnešních dob. Nelze - a není nutno jmenovat všechny, tedy za cca 5 000 roků trvání vývoje lidských společenství, ale jednoho přidám - " Kouzelníka z Menlo Parku" v Kalifornii, jak se mu přezdívalo, který získal více než tisíc patentů, mimo jiné na fonograf či žárovku...

V. Kolman 16.5.2020 17:32

Připodotknutí k T.A.Edisonovi.

Edison byl (kromě vizionářství) také dobrý obchodník. Patent na funkční žárovku (s platinovým vláknem) podal již mnoho let před Edisonem emigrant z Německá, jistý hodinář Gabel, který si svými "žárovkami" osvětloval výlohu. Na "startovní čáře" stálo tehdy mnoho dalších vynálezců.

Edison ale skoupil všechny tehdejší patenty a po dlouhých pokusech vyvinul žárovku, která svítila déle nežli předchozí žárovky a patentoval si ji.

HLAVNÍ POČIN EDISONA BYL ALE V TOM, že vymyslel i "bižuterii" kolem. To jsou vypínače, pojistky, rozvodné skříně, vedení. Postavil také elektrárnu a prodával žárovky včetně zavedení el. proudu do domu "na klíč". Dokázal protlačit vzácný laboratorní exemplář do všedního života. V tom vidím Edisonovu hlavní zásluhu.

F. Houžňák 17.5.2020 20:42

Ano. Edison byl především úspěšným manažérem a bezohledným obchodníkem.

D. Stirsky 16.5.2020 8:57

Vizionář, vize... Bohužel, dnes především módní floskule převzatá z anglického způsobu mluvy. Vize = vidění a já si nepřeji ezoteriky, kteří by řídili cokoli. Výraz "Vizionář, vize" řadím mezi stejné paskvily, jako projekt, je to o tom, že..., diskutovat něco, produkt, nicméně ...

P. Victorin 16.5.2020 9:23

Pane Stirský, pokud pokládáte každý "projekt" za paskvil, pak prokazujete chabý úsudek...

P. Princ 16.5.2020 10:57

Tématem článku nejsou floskule. Jeho kamenem úhelným je, cituji :"...u živých organismů některé vzácné mutace neznamenají zmar, ale naopak evoluční krok vpřed. To je na nich zvláštní. Nepředstavují spojitý pokrok vpřed, ale náhlou změnu, skok. Nový nápad...".

P. Victorin 16.5.2020 7:15

Článek se dobře čte, avšak jeho pointu lze úspěšně zpochybnit. Zcela jistě totiž existují i "vizionáři", např. typu Adolfa Hitlera, nebo Pepy Stalina, nemluvě třeba o současných pedofilních vizionářích na internetu a pod., kteří podporu občanské veřejnosti ani státu zcela jistě nezasluhují...

P. Hatina 16.5.2020 8:47

Víte, popsat to takto by znamenalo že vizionář je vlastně každý politik :)))

P. Victorin 16.5.2020 9:20

Pane Hatino, vstup do politiky, kvůli prakticky bezpracnému obohacení, myslím, že obecně není chápán jako "vizionářství"...

PS Nehodlám ale o uvedeném, zde vést principiální diskuzi, natož spor

P. Hatina 16.5.2020 2:04

Ono je to trochu jinak. Vizionáři nejsou vzácní. Ve skutečnosti na existenci vizionářů je postaven model kapitalismu, který zde funguje už téměř 200 let.

V čem je ten rozpor, že vizionář se svou vizí ale jen svými prostředky - může ovlivnit společnost jen do určité, nevelké míry. Aby došlo k masovému rozšíření jeho "vize" už musí jeho vizi převzít stát a ten jí pak masově šířit a podporovat sám - jak po stránce finanční, legislativní, úřední,technologické i logistické. A to už se samozřejmě pro všechny vize všech vizionářů dít nemůže, na to by žádný stát neměl...Ostatně, když vezmeme do úvahy současnou ́politiku dotací EU, ani to nemá smysl, většina těch vizí, se ani přes ty dotace neprosadi,,