Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚVAHA: Pozitiva pandemie koronaviru?

diskuse (13)

Nepochybně jsou a není jich málo. Je to takové poslední varování, abychom změnili některé zvyky a způsob života. S rozvojem medicíny jsme nabyli dojmu, že jedinou hrozbou je rakovina a kardiovaskulární choroby, případně ty civilizační. Infekce že máme pod kontrolou díky antibiotikům a očkování.

Před lety přišlo první varování v podobě viru lidské imunitní nedostatečnosti (HIV). Je sice smrtelný, ale trvá to dlouho a lidé si za to konec konců mohou sami, svým chováním. Další epidemie eboly či SARS jsme vždy jakž takž uhasili. Vrací se ale i banálnější infekční choroby. Ale globalizace, kdy lidé často a mnohdy zbytečně cestují, a pronikání přemnoženého lidstva do divočiny vytváří ideální podmínky pro rychlé rozšíření epidemie. A tak budou přicházet další infekce, až se vyšlechtí vysoce smrtelný a tak akorát rychlý virus, s kterým si už neporadíme. Jistě nevymře úplně celé lidstvo, na opuštěných ostrůvcích v Polynésii či jinde pár lidí přežije, ale vrátí je to o mnoho století, ne-li tisíciletí zpět. Dinosauři měli svůj asteroid, my můžeme mít svůj virus.

Po útocích 11. září zůstalo mnoho opatření, která výrazně ovlivnila náš život. Pochopitelně nepříjemně, ale dokázala utlumit letecký terorismus. Nejinak tomu bude po koronaviru. Zjistíme možná, že mnohdy zbytečně cestujeme, a obchodní cesty nahradí a zlevní videokonference a naše dovolené později možná virtuální realita. Ztratíme sice genia loci, ale získáme pohledy a nadhledy, které bychom na místě nikdy neviděli. A za zlomek ceny a bez úmorného vedra či mrazivého chladu. Budeme možná méně bloumat po obchodních centrech a o to víc brouzdat po e-shopech. Že tak lze kupovat i potraviny, mnozí zjistili během karantény. Řada lidí si uvědomí, že jsou schopni efektivně pracovat z domova, a ulehčí sobě i zaměstnavateli. Jiní, že by je to zničilo a zaměstnavatel nakonec vyhodil.

Digitální technologie už teď narušují sociální kontakty a tento trend „každý jen ve své malé sociální bublině“ se možná prohloubí. Epidemiologové zajásají a sociologové zapláčou. Epidemie se stanou trvalým sezónním koloritem a roušky častým módním doplňkem. Některá odvětví jako letecká doprava či cestovní kanceláře čeká trvalý útlum a s tím se svezou i hotely a restaurace. Na několik točených budou chodit opravdu jen skalní štamgasti. Ostatní jen příležitostně s oslavou či výročím. Posílí to domácí turistiku a naše země rozhodně má co nabídnout.

Lidé i stát pochopí, že není možné neustále nastavovat ruku a volat „stalo se mi toto příkoří, státe, pomoz a nahraď“. Jsou rizikové oblasti podnikání a bude jich stále více. Omezí se a lidé se do nich tak nepohrnou, jako se nehrnou do záplavových oblastí. Naučí se přijímat riziko a rány osudu. Nebude to jednoduché a povede to k politickému boji, zda se navrátí socialismus, tentokrát evropský se všemi neduhy, nebo kapitalistická společnost sebevědomých, samostatných lidí. Věřme a přičiňme se o to druhé.

Budeme stále více sledováni a registrováni, pochopitelně v zájmu našeho zdraví a bezpečnosti. Zpočátku nám to bude vadit, ale zvykneme si, jako dosud na všechno. Nakonec si dáme dobrovolně zavést podkožní čip, který nahradí občanku, platební kartu, zdravotní pojištění, tramavajenku, průkaz do knihovny a bůh ví, co ještě. Vždyť náš pes ho má už roky a vždycky ho najdou, když se ztratí.

Jaké je tedy poselství koronaviru? Možná takové: už jste byli moc zpovykaní a nevěděli roupama co dělat. Přemnožujete se a je vám to jedno. Lezete nám do divočiny a vůbec jste moc bezstarostní. Potřebujete lekci.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Na východě Španělska jižně od Valencie zavřeli v úterý několik pláží kvůli černé, zřejmě palivové...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Ve věku 69 let zemřel bývalý hráč NBA Joe Bryant, otec zesnulé basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta....

Pavel Kortus
16. 7. 2024

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradí na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice...

min Miloslav Novák
16. 7. 2024

Dvě posily během jednoho večera. Fotbalová Sparta získala španělského obránce Imanola Garcíu z...

ČTK, kh Kateřina Havlická
16. 7. 2024

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz