7.12.2022 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

ÚVAHA: Poklička

Jako většina z nás také my doma sledujeme vývoj cen energií, a nebudu skrývat, že s neklidem. Proto uvítám každou radu, jak elektřinu či plyn ušetřit a zjišťuji, že se na internetu objevují rady do kuchyně na úsporu energie jakož i financí. Nedávno jsem se dozvěděl, že vaříme-li, je výhodné používat pokličku, protože se voda či nějaká krmě rychleji ohřeje, neb se zabrání vypařování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Princ 15.9.2022 12:57

Voda má nejen autorem zmíněné vysoké výparné (a kondenzační - viz hurikány) teplo, ale má především velké měrné teplo (tepelný obsah), přibližně 4,2kJ/kg.K. Je proto žádoucí, aby domácnost neopouštěla voda o vysoké teplotě, ale aby toto teplo zůstalo doma. To se týká zejména odpadní vody z automatické pračky, myčky nádobí a relativně čisté vody z vaření brambor, těstovin a rýže, vody z ručního oplachu nádobí, praní atd... Pro nás, technicky zdatné chlapy, je podnětný propracovaný systém vodního a odpadového hospodářství, jak se o něm zmiňuje pan Kusák v 8:32.

R. Polášek 15.9.2022 16:31

To se vyplatí až když se sdruží odpadní vody třeba v paneláku s mnoha byty. Potřebujete totiž tepelné čerpadlo a k tomu speciální otevřený výměník tepla, protože odpadní voda má v sobě znečištění všelijakými pevnými látkami. A potřebujete regulovat výstupní teplotu té vody do kanalizace, protože když to s tím odebiráním tepla přeženete, ochladíte vodu v kanalizaci tolik, že za větších m mrazů snadno zamrzne.