30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


ÚVAHA: Paradox Františka Procházky

13.12.2007

Motto
Právě roku 1907 vyšla v novinách fotografie, na které byl císař František Josef I. Pod ní stál popisek: Procházka na mostě. A od té doby se císaři říkalo Frantík Procházka. Stalo se to… Ano, právě před sto lety.

A dnes? Jistý další „Frantík Procházků“ (mimochodem, jak symbolické jméno), jak víme, už před několika lety pracoval v peněžním ústavu, odkud náhle v hotovosti zmizelo 23 milionů, přičemž Frantík nebyl vůbec ani podezírán. Zato jeho kolega strávil ve vazbě devět měsíců, načež ho zase bezradně propustili.

Ano, je to trochu zvláštní, že. Ale je zvláštní i jiný paradox. Kdyby totiž při své další krádeži dne 1. prosince 2007 zanechal pan Procházka před svou procházkou na místě (totiž v trezoru) asi tak 450 milionů a vzal si „jenom“ padesát, byl by teď „v pohodě“, ale nikoli legendou. (A kdo ví, ono zmizení peněz by agentura třeba ani nenahlásila, aby nepřišla o pověst…)

František Procházka to ale neudělal a radši „trhl rekord“. Má tedy tolik peněz, že je smrtelně ohrožen podsvětím, ale na druhé straně se stal i jakousi „celebritou", takže si po svém dopadení (dožije-li se ho) odsedí pouze „povinných" šest roků (ale ano, sazba je dvanáct, nicméně polovina trestu se obvykle pro dobré chování promíjí), načež může „žít ze slávy".

Jistě, jistě. Záměrně trochu přeháním, aby vynikly určité skutečnosti, ale přiznejme si i další. Ono „nápravné“ věznění nebude panu Procházkovi utrpením, spíše naopak. Když vás totiž všichni počínaje bachařem a panem prokurátorem konče obdivují (ať už vědomě anebo nevědomě, ať už přiznaně anebo nepřiznaně), tak vám zpola bezděky touží i pomáhat. A on „ten Franta“ přece nikoho nezabil, žádnou fyzickou osobu neokradl a - dokonce - udělal tu „čistou prácičku“ tak, že škodu musí uhradit pojišťovna.

Konečně pak trhl i rekord ve výši odměny vypsané za informaci o něm (52 milionů korun).

Na celém světě jsou už momentálně vypsány jenom dvě vyšší odměny za „informaci o“, a to za Bin Ládina (něco přes pět set milionů, tedy převedeno na českou korunu)… a za jistého drogového bosse. Procházka je třetí a není potom divu, když potom jde jeho přítelkyně (slečna Matušková) pražskou ulicí, jak jsme to viděli v televizi (je barmankou, ale nyní „na dovolené“), a když spatří kameramana, pouze ležérně zrychlí krok a zřejmě zcela bezděčně projde záběrem s velice volně zdviženou pravou rukou, navíc úplně uvolněnou nahoře v zápěstí.

Toto možná nehorázné gesto zná každá herečka, ale tady bylo očividně naprosto spontánní. „Holky, záviďte!“