Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚVAHA: Okomentované komentáře

diskuse (14)
Bratru Petrovi zemřel přítel, a Čechům významný umělec, herec a mezinárodně uznávaný filmový režisér. Bratr Petr napsal vřelou, kamarádskou vzpomínku. Uveřejnil ji v on-line novinách, do kterých už dlouho přispíval. Dočkal se asi čtrnácti stran odpovědí a reakcí.

Bratru Petrovi zemřel přítel, a Čechům významný umělec, herec a mezinárodně uznávaný filmový režisér. Bratr Petr napsal vřelou, kamarádskou vzpomínku. Uveřejnil ji v on-line novinách, do kterých už dlouho přispíval. Dočkal se asi čtrnácti stran odpovědí a reakcí.

Z nichž nejméně tři strany se týkaly smrti významného umělce. Většinou vyjadřovaly zármutek a vzpomínaly na umělcovy úspěchy a význam, často i v osobní rovině. Mnohé obsahovaly poděkování za umělcův dar jak jednotlivcům, tak české kultuře jako celku. Ovšem některé vyjadřovaly kritiku, ať už politicky nebo „umělecky“ založenou. Kritiku tím rozhodnější a nesmlouvavější, čím méně fundovanou. Ať už politicky nebo umělecky. A rozhodně zaostávající v oblasti citové, v oblasti lidské slušnosti, taktu a kontextuální orientace.

Ty ostatní reakce na pietní, a přece vřele osobní vzpomínku na významného umělce a autorova přítele byly čert ví o čem. O problémech se současnou virovou epidemií a zda je řešena správně, o vztazích s Čínou, o těžkých závadách českých politiků (a potažmo české justice), o problémech Běloruska a Ukrajiny, o Trumpovi, konservatismu a hlouposti Američanů, samozřejmě i o hlouposti řeporyjského starosty, něco málo o problémech imigrantů a zvyšujícím se počtu státních zaměstnanců a podobně. Jak vidíte, samé věcné a důležité připomínky in media res.

Uvážlivý a zřejmě zásadně slušný čtenář (myslím, že Moravan) si dovolil, dokonce opakovaně, namítnout, že tyto reakce vskutku pod nekrolog nepatří. Že mu připadnou nevhodné, neslušné a neuctivé. Rázem byl okřiknut a postaven na své místo. Aby prý nepoučoval a nemoderoval.

A to vlastně byla poměrně slušná reakce. Protože množství „diskusních příspěvků“ se omezovalo na vzájemné výpady a nadávky, často dost hrubého zrna. V lepším případě zaujaly tón znaleckého sarkasmu. Jeden „znalec“ chybně přičetl autorství vzpomínkového textu někomu jinému, ale tomu to pak dal pěkně „mezi voči“. Jiná dáma se poněkud podezíravě divila, kterak mohl skutečný autor napsat tu vzpomínku, když je přece už rok mrtvý... (Není!) Ale opakuji, to byly ty „lepší“ reakce. Vzájemných nadávek a sprosťáren bylo víc.

V tomtéž vydání stejných novin jiný autor rozebírá Kunderovu Chválu bezvýznamnosti a trochu spekulativně ji vztahuje k českým poměrům. Ke groteskním poměrům. Kde významy jsou směšné (přidal bych – a zesměšňované) a bohatýrský rozmach se mění v trapas. Myslím, že Kundera měl mnoho důvodů být na Čechy a české poměry naštvaný, a tak netřeba spekulovat, proč se prohlašoval za francouzského spisovatele a dlouho odmítal dát svolení k českým překladům svých knih. Z lidského, psychologického i literárněvědného hlediska by mě zajímalo, zda jeho nedávný souhlas s překlady do češtiny a se založením jeho archivní knihovny v Brně představuje nějaké vyrovnání se, usmíření, „atonement“ zahořklosti.

„Diskuse“, která se poměrně nedávno vedla v tomtéž listu kolem kontroverzní knihy o Kunderovi, byla ještě vypjatěji zlá a mimo mísu, než současná „diskuse“ o Menzelovi. Ale duch a úroveň byly víceméně stejné. A kruh se uzavírá a důvodů k zahořklosti je dost. Dost pro každého, na všechny se dostane.

Čím to je? O čem to je?

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

van Kateřina Vaníčková
15. 7. 2024

Znovuzvolený europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček na sociální síti oznámil, že závažné osobní...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Marie Vejvodová
15. 7. 2024

Sochařka a výtvarnice Filomena Borecká o tom, jak se tvoří dechem, co se stane, když si uvědomíme...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

V noci na pondělí došlo v Praze 3 v okolí Žižkova náměstí ke konfliktu mezi několika cizinci, který...

Miloš Balabán
15. 7. 2024

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb přineslo překvapení. Zvítězil v nich levicový blok...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz