19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Odkaz Ježíše Krista (nejen) ateistům

Pokud si snad někdo po přečtení titulu článku pomyslí, že autor se musel totálně zbláznit, pak nechť laskavý čtenář počká se svým úsudkem až na konec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Klepal 19.5.2016 7:19

tvrzení bez důkazu

Nebudu komentovat autorovy názory, má jistě na své bludy právo a žijeme přece ve svobodné zemi. Avšak pro své tvrzení "Veškerý pokrok na světě, tak jak ho dnes vnímáme, by nebyl možný, kdyby u jeho zrodu před dvěma tisíci lety nestál Ježíš Kristus." by měl doložit alespoň nějakým důkazem. Fakta dosvědčují pravý opak, totiž, že přes náboženské a jim podobné bludy, které tvrdě prosazovaly náboženské organizace po řadu staletí, dosáhla evropská civilizace technologické převahy díky vědecké metodě poznání, o jejíž správnosti musela a často ještě musí přesvědčovat jednoduché lidské mysli. Jak se zdá, autor ještě nikdy neslyšel pojmy jako renesance a osvícenectví.

J. Jurax 19.5.2016 0:55

Hm, při vší úctě k Ježíškovi

považuju tvrzení " Veškerý pokrok na světě, tak jak ho dnes vnímáme, by nebyl možný, kdyby u jeho zrodu před dvěma tisíci lety nestál Ježíš Kristus. Právě na platformě křesťanství bylo možné dosáhnout technického pokroku, který nás dovedl až k bodu, kdy můžeme používat mobil, TV, PC, atomové elektrárny, satelity a řadu dalších vymožeností." za hloupost u věřícího sice pochopitelnou, ale přesto až zarážející. I věřící by měl užívat mozku.

To si snad autor myslí, že nebylo-li by křesťanství, kleslo by lidem IQ?

Svět by byl jistě jiný, ale všech těchto vymožeností bychom dosáhli možná později, možná i dřív - římské úrovně v přírodních vědách a technice dosáhla křesťanská Evropa až dobře tisíc let po pádu Říma (v něčem pravda dřív, v něčem i později) - a možná ne v Evropě. Kdyby Blizký východ nezadusil islám; taky Čína měla nakročeno, Indie taky ...

J. Vintr 19.5.2016 1:37

Re: Hm, při vší úctě k Ježíškovi

Indie i Čína měly rozvinutou civilizací v době, kdy na většině Evropy žili lidé málem v jeskyních. A od té doby nic nového nevymysleli. Stejně by se asi "vyvíjela" antická civilizace a všechny ostatní. Křesťanství se ode všech ostatních náboženství liší tím, že přiznává člověku svobodnou vůli a nesvazuje jej nějakou osudovou předurčeností. To je základní předpoklad uvolnění a uplatnění tvořivých schopností nadaných jedinců. Dalším předpokladem rozvoje lidského poznání je altruismus, který je podstatou křesťanství a který lidem umožňuje sdílet dosažené poznání a budovat na něm další.

Kdybychom dali na jednu hromadu všechny poznatky, ke kterým došly všechny civilizace před tou naší a mimo ni, a na druhou poznatky, ke kterým došla naše civilizace, tak to bude jako kopka hnoje proti Everestu.

J. Jurax 19.5.2016 21:52

Re: Hm, při vší úctě k Ježíškovi

Nesouhlasím s Vámi. Nicméně tohle by bylo na rozsáhlou diskuzi, hromady argumentů a rozsáhlé texty a citace. Na to tu opravdu není prostor.

Jen jedno - nejsem znalec jiných náboženství, nicméně že by právě křesťanství bylo jediné, co přiznává člověku svobodnou vůli a nesvazuje jej nějakou osudovou předurčeností se mi nezdá. Stejně tak altruismus - nesobecký způsob myšlení a cítění; nezištné jednání ve prospěch druhých - tedy určitá míra altruismu je podmínkou jakékoliv funkční společnosti. Nemyslím, že by právě křesťanství bylo v tom něco extra a praxe křesťanské společnosti tuplem.

Indie a Čína zaostaly díky souběhu mnoha faktorů; byly o tom napsány tlusté knihy a bezpochyby další napsány budou.

Ono obecně jakákoliv víra v bohy omezuje - někdy víc, někdy míň - protože se naráží na dogmata dané víry. U křesťanství navíc na pevnou organizaci církve katolické, jež byl v Evropě hegemonem. Ostatně rozvoj techniky a přírodních věd se datuje v Evropě až od renesance, kdy moc jednotné církve a víry poněkud povolila. Do té doby Evropa nijak zvlášť nevynikala; ostatně i o tom byly napsány tlusté knihy.

A poslední odstavec je jistě pravda, jenže tak by tomu bylo i bez křesťanství.

J. Kernal 18.5.2016 17:47

Kde není Bůh

a Ježíš Kristus , tam zabírá místo Satan a protože se Evropa odklonila od křesťanství, tak to nese svoje důsledky. Křesťan není ten, kdo si tak říká, ale kdo je v Kristu je křesťan a řídí se jeho učením.Pokoj Vám všem.

S. Landa 18.5.2016 17:58

Re: Kde není Bůh

No, kdyby Vás tu takových, jako jste Vy, bylo víc, pravděpodobně bych raději zdrhnul k Islámskému státu, je to asi menší zlo... :-)

J. Sova 18.5.2016 18:24

Re: Kde není Bůh

Evropa se odklonila od křesťanství, protože se málo modlíte. Jan 14,13 "A začkoli budete prosit ve jménu mém, učiním to, aby byl Otec oslaven v Synu."

R. Langer 18.5.2016 12:59

Ta civilizace naštěstí už není

křesťanská, ale euroatlantská. To je asi tak všechno, co se k článku dá dodat.

V. Čermák 18.5.2016 14:38

Re: Ta civilizace naštěstí už není

Ta dobrá podstata euroatlantské civilizace je naštěstí stále křesťanská. A zůstane i nadále tím dobrým zrnem, i když okolí bude zaplevelováno vším možným včetně islámu.

J. Vintr 18.5.2016 16:13

Re: Ta civilizace naštěstí už není

naše civilizace jednoznačně vyrostla na křesťanské morálce. Jestli někdo tvrdí, že k morálce není křesťanství zapotřebí, jeho tvrzení je stejně hloupé, jako kdyby tvrdil, že není zapotřebí pěstovat na poli obilí, když se dá chleba koupit v supermarketu. Ano, morálka přetrvá ve společnosti, která se odklonila od křesťanství, jednu, dvě generace, ale pak začne mizet se všemi negativními důsledky. Lidé se nestydí krást (ani v exponovaných veřejných funkcích), většina dětí vyrůstá bez obou rodičů, osoby mužského pohlaví (ne muži) opouštějí jen tak ženy, jimž udělali dítě (a odlétají opylovat jiné květinky), a další a další ...

S. Landa 18.5.2016 17:34

Re: Ta civilizace naštěstí už není

Jak si tedy vysvětlujete, že prakticky stejný pohled na to, co je morální, mají i v končinách, kde o nějakém Ježíši nikdy neslyšeli?

J. Vintr 18.5.2016 22:58

Re: Ta civilizace naštěstí už není

To si jenom myslíte. Proč by se jinak křesťanství tak rozšířilo po světě, kdyby lidem nepřinášelo něco lepšího, než jejich původní kultura? A proč se mapa civilizovaných zemí prakticky kryje s mapou zemí, kde dlouhou dobu dominovalo křesťanství nebo kam se křesťanství rozšířilo.

S. Landa 18.5.2016 23:28

Re: Ta civilizace naštěstí už není

No, křesťanství se vesměs rozšířilo za použití násilí, dobrovolně ho přijali málokde.

A v mapě civilizovaných zemí naprosto převládají takové, ve kterých bylo náboženství vytlačeno na "vedlejší kolej".

J. Jurax 19.5.2016 1:01

Re: Ta civilizace naštěstí už není

Přesně.

J. Jurax 19.5.2016 1:07

Re: Ta civilizace naštěstí už není

Hm ... Čína i Japonsko byly civilizované když žid Jošua, pozzději zvaný Christos neboli pomazaný, byl jen jednou z možností budoucího věku. Ostatně Řecko a Řím taky. A v Číně i Japonsku je importované křesťanství marginální.

A křesťanství se rozšířilo po světě násilím či hrozbou násilí, případně ohněm a mečem jako víra dobyvatelů.

J. Jurax 19.5.2016 1:00

Re: Ta civilizace naštěstí už není

" Jestli někdo tvrdí, že k morálce není křesťanství zapotřebí, jeho tvrzení je stejně hloupé, jako kdyby tvrdil, že není zapotřebí pěstovat na poli obilí, když se dá chleba koupit v supermarketu." je až pozoruhodně hloupý.

Považujete snad Číňany, Japonce, Indy v zásadě křesťanstvím nedotčené za nemorální?

A. Richtr 18.5.2016 12:36

Kristus byl clovek co kazal vpodstate budhizmus... snazil se naucit lidi vyssi moralni principy. Cirkev je neco co na Kristu a vire jen parazituje stovky a tisice let... jen o majetek a moc vzdy slo cirkvi! Za tu dobu co je cirkev se stala nejvetsim vrahem historie... vsetsim vrahem nez druha svetova se vsim vsudy. Ostatne i bible sama ve svych predpovedich mluvi o cirkvi jako o antikristu... kristus vira a cirkev jsou rozdilne veci... vira nemusi byt v boha aby clovek zil spravne ale cirkev je parazit zalozeny na strachu...

M. Hanko 18.5.2016 15:38

Re:

Vy víte co Kristus kázal? :) Já tedy moc ne, a to co vím, mi jako Buddhismus příliš nepřijde ;)

M. Hanko 18.5.2016 10:49

Civilizační exploze

"Civilizační exploze", prostě věda, technika, vědecká metodologie, atd., má přece svůj počátek cca v 16.-17. století. Nevím, jakým příčinám lze tuto explozi připsat, ale v Ježíši Kristu, který "působil" celých 1500 let předtím, aniž se cokoliv dělo, lze tuto příčinu hledat asi jen těžko.

J. Vintr 18.5.2016 16:24

Re: Civilizační exploze

Kristovo učení položilo základ tomu, čemu dnes říkáme lidská práva. Kristus řekl, že před Bohem mají všichni lidé stejnou cenu. Ve všech ostatních společnostech jsou "obyčejní lidé" míň než nic. Právě rozvoj individuality člověka umožnil rozvoj společnosti. Nešlo to samozřejmě ze dne na den, muselo to zrát spoustu století.

J. Sova 18.5.2016 17:45

Re: Civilizační exploze

Rovnost lidí před Bohem nemá žádnou spojitost s lidskými právy. Křesťanství je vlastní otrokářský a feudální řád: Ef 6,5 "Otroci, poslouchejte své pozemské pány s uctivou pokorou." I Ježíš mluví o tom, že otroka (sluhu) je možné bít.

Rozvoj individuality je pak největším nepřítelem křesťanství, které je kolektivistické, založené na modelu pastýř - ovce.

"Hlavním nepřítelem křesťanství je individualismus:"

http://www.christnet.cz/clanky/562/hlavnim_nepritelem_krestanstvi_je_individualismus.url

A. Reček 18.5.2016 10:49

Našinci nejsou nevěřící, věří téměř všemu

Lze se opřít o průzkum z r.2006 Sociologickým ústavem AV, ze kterého vyplynulo, že naprostá většina občanů věří skutečně kdečemu. Samozřejmě je otázka co to je "věřit" a čemu. I údajní ateisté věří v "něco nad námi", tím nemyslí vrchnost. Také nelze si představovat za věřící jen ty, kteří navštěvují bohoslužby. U nás to činilo 7% občanů. Nejvíce lidí věří ve schopnost věštců předvídat budoucnost - 54% a pak jde o víru v horoskopy - 46% občanů, ale ne ty z novin. Dost lidí věří i v amulety - 41%. Někteří lidi věří i záměrným konspiračním teoriím, že např. Američané nepřistáli na měsíci, nebo letadlové napadení těch dvou výškových budov v New Yorku a budovy Pentagonu, že to bylo dílem vlády USA. Nebo utajování existence mimozemšťanů. No a na závěr je to pak u řady lidí i víra v pokrokovou ideologii a její budoucnost.

J. Sova 18.5.2016 11:11

Re: Našinci nejsou nevěřící, věří téměř všemu

Bibličtí proroci tedy nepředvídali budoucnost?

Většina lidí, kteří věří horoskopům, jsou též nábožensky věřící. Hlavně jsou to přímo ti atrologové (Baudyšové atd.)

Ronald Reagan se přece řídil radami astroložoky. Byl ateista? Astrology měli i papežové.

M. Hanko 18.5.2016 13:09

Re: Našinci nejsou nevěřící, věří téměř všemu

Výborná poznámka! Zajímala by mě odpověď pana Rečka. Té se ale asi, hádám, nedočkáme...

Z. Frys 18.5.2016 13:38

Re: Našinci nejsou nevěřící, věří téměř všemu

K těm konspiračním teoriím - každé náboženství je v principu konspirační teorie. A že amíci nikdy nebyli na měsíci, to přece ví každé BlBouše: http://bouse.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=479735

J. Sova 18.5.2016 9:45

Graf, který ukazuje

vliv křesˇtanství na vědecký pokrok:

http://atheistnexus.org/photo/religions-effect-on-scientific

R. Langer 18.5.2016 13:01

Re: Graf, který ukazuje

To bude nějaký prolhaný bolševický graf, bacha na to, aby vám to tady nějaký věřící nevytmavil, jako na tom grafu - och! :-D

Z. Frys 18.5.2016 13:47

Re: Graf, který ukazuje

Samozřejmě, že ten graf je zcela vylhaný. Křesťané přece vynalezli skoro fšecko. Např. chůzi po vodě.

K. Janyška 18.5.2016 9:37

Lidé pevně až fanaticky věřící v Boha jsou na tom stejně,

jako lidé pevně a fanaticky nevěřící v něho. Jak vědí to nebo to nechápu. Kde vzali informace o existenci a neexistenci jakéhosi nadčlověka. Věřit v něho i nevěřit je nutno 50 na 50 až do doby, kdy bude jasno. A nezabíjet se, primitovové, u toho, ju ? Dzp.

R. Langer 18.5.2016 13:03

Re: Lidé pevně až fanaticky věřící v Boha jsou na tom stejně,

Po sto padesáté, nedá se věřit v to, že něco neexistuje. Když to neexistuje, tak věřit v neexistenci toho je nesmysl.