28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

ÚVAHA: O názorových kabátech

Když jsem byl hoch školou povinný, byla kolem husákovská normalizace. Byla to taková totalita light. Sovětské tanky ukončily pražské jaro a to bylo něco, co neskousla ani většina přesvědčených komunistů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Švec 22.8.2019 19:22

Nihil novi sub sole

Vzpomínám si, jak jeden starý muž, jenž seděl v padesátých letech s Gustavem Husákem, vyprávěl u piva, že dotyčný už jim tenkrát v lapáku líčil, jak se má správně vládnout. Říkal tomu technika utahování šroubů. Princip byl v tom, že v dobách klidu pomalu a postupně utahujete třeba o dva závity a když je toho moc a lidi začnou projevovat nespokojenost, o jeden závit povolíte. Lidi se uklidní, protože přece vidí, že jim na Vás záleží, dokonce je to doprovázeno různými materiálními výhodami a nastává klidné období pro další utahování šroubů o dva závity. A tak dál a dál, postupně, pomalu, není to záležitost na jednu generaci, ale na několik, dokud nad společností nebudou mít úplnou kontrolu a ta společnost o tom navíc nebude mít ani potuchy.

P. Harabaska 21.8.2019 8:29

Re: Ona je všude nějaká názorová totalita.

Máte naprostou pravdu, madam. Když vám zlomí vaz policajt, je to něco naprosto jiného, nežli zlomí-li vám vaz nadřízený v zaměstnání. Jenom ta rakev je stejná.

Ś. Svobodová 20.8.2019 20:14

Re: Ona je všude nějaká názorová totalita.

Tento případ ale není názorová totalita. Totalita by to byla, kdyby byl za svůj postoj potrestán represivními složkami státu.

P. Zinga 20.8.2019 19:05

Tak jest.

.

Z. Lapil 20.8.2019 14:39

Re: Ona je všude nějaká názorová totalita.

Škodit nesmí, ale může. Když se šéfovi nebudu líbit, nebudu to u něj mít dobré; a abych to dobré měl, rozhodně si nebudu pouštět svou ateistickou hubu na špacír před ortodoxním katolíkem. Například; Sparta/Slavia může způsobit na pracovišti podobný rozvrat.

Nevím, co je to aváns, ale vím, že kdo chce s vlky žíti... Samozřejmě i přetvářka v zájmu klidu na práci má svoje meze, ale je dobré si uvědomit, že jedním ze způsobů, jak si od těch mezí udržet odstup, je o některých věcech prostě nemluvit. Což jsou všechny ty úvahy o svobodě pěsti omezené cizími nosy aneb ano, můžu svobodně skočit z mrakodrapu, ale nemůžu si svobodně zvolit počet těch skoků.

P. Harabaska 20.8.2019 14:20

Re: Ona je všude nějaká názorová totalita.

Dost možná mu vadilo spíše to vědomí, že se to o něm ví v zaměstnání nežli u sousedů. To vy ale nejste zřejmě ochoten připustit, protože v demokratickém státě vám kvůli vašim názorům v zaměstnání nikdo nemůže škodit, že? Akorát holt nemáte ten očekávaný postup, neboli -jak se říká moderně - ten aváns.

Z. Lapil 20.8.2019 13:31

Re: Ona je všude nějaká názorová totalita.

Je rozdíl mezi totalitou sousedskou a státní. Neboli stát nemá do mých názorů co mluvit, ale na sousedy se člověk musí ohlížet vždycky. Naopak - kde jsou ty časy, kdy platil argument "To se přece nedělá". Dělání a říkání jsem si pro tento případ dovolil ztotožnit.

A. Alda 20.8.2019 12:46

A se smyčkou.

A. Alda 20.8.2019 12:45

Připojuji se.

P. Lenc 20.8.2019 11:10

Autore dík!

P. Harabaska 20.8.2019 10:47

Ona je všude nějaká názorová totalita.

Vzpomínám, jak po osvobození od povinných účastí na prvním máji, jsem se ptal svého rakouského známého hlásícího se v soukromí k protestantské variantě křesťanství, proč platí církevní daň - Kirchensteuer - katolické církvi. Řekl, že je také někde zaměstnaný a má sousedy a že by s nimi jinak nevydržel.

B. Rameš 20.8.2019 9:51

Re: Bez vzdělání kompozitivní teorií budete všichni jen čumět

Srdečné pozdravy, pane Janyško. Čumím tady na drát, a ... on je to špagát! Jvb.

B. Rameš 20.8.2019 9:50

Autor má pravdu

byť u nás to je, zaplať Přírodo, ještě celkem dobré. Snahy o nastolení jediné správné Pravdy a Lásky jsou, ale prosazují se spíše v určitých médiích. Nicméně, představa veškerých existujících i budoucích šmíráckých technologií v rukou otevřeně totalitního režimu je velmi děsivá. Ona je tedy děsivá již teď, kdy jsou v rukou vizionářské demokracie.

K. Janyška 20.8.2019 8:54

Bez vzdělání kompozitivní teorií budete všichni jen čumět

na drát a - nic... Dzp.

D. Polanský 20.8.2019 8:32

Líbit, nelíbit,

tak si to nedejte líbit! Jak jednoduché!

M. Prokop 20.8.2019 8:29

Výstižné shrnutí.

A teplota v hrnci se žábou se zvyšuje pozvolna, ale jistě. Viz pan Kechlibar výše.