28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: O inteligenci

V plynném stavu se molekuly pohybují chaoticky a po zkondenzování v kapalinu sice ještě nemají tvar, ale zachovávají objem a už nejdou moc stlačovat. Ještě zajímavější je pevné skupenství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 9.3.2023 16:06

No, netechnickou inteligenci, potažmo civilizaci, bychom nejspíš ani nerozpoznali, respektive neuznali za inteligenci a civilizaci.

Obecně je ovšem tohle doména scifi. Viz třeba Lem - Solaris, Nepřemožitelný; Harisson - Na západ od ráje; u nás Kadlečková - Na pomezí Eternaalu, Mycelium; nebo i Čapek - Válka s mloky.

P. Princ 9.3.2023 11:30

Poslední tři odstavce obsahují věty, které naznačují, že pan autor chápe nás, lidi, a přírodu jako dvě oddělené entity. Domnívám se, že my, lidé, jsme nedílnou součástí přírody. My jsme příroda - i s našimi kuželosečkami, boeingy a baby-boxy. V pozorovatelném vesmíru nestojí nic mimo přírodu.

M. Pivoda 9.3.2023 10:53

A co tzv. umělá inteligence, AI, na planetě Zemi pro málo inteligentní občany? Zde je aktuální názor člověka, o kterém jste určitě všichni již slyšeli, ale kterého jsem zde záměrně utajil:

Otázka: ... AI je aktuálním tématem. Je to všude v článcích. Myslíte, že to může pomoci? Odpověď: ... umělá inteligence bude hrát velkou roli a já jsem hodně zapojený do... všichni tito lidé se snaží, aby umělá inteligence vypadala hloupě. Ale každopádně je to v pořádku, nic nehrozí. Technologie, se kterou si většina lidí hraje, je stará generace. ... z dlouhodobého hlediska, pokud jsou AI dostatečně dobré, vyvolává to otázky nejen o tom, že jste psali svou práci, ale víte, jaké budou zákazy pro určité práce? A víte, jakou hodnotu má vzdělání? To je v budoucnu hodně na jih. Dojde k určitému vytlačení pracovních sil, ale hlavně k větší efektivitě. ...

Question: ... AI is the topic of the moment. It’s all over the papers. Do you think that can help? Answer: ... AI is going to play a big role and I’m very involved in ... there’s all these people trying to make the AI look stupid. But anyway, I mean, it’s fine, there’s no threat. The technology most people are playing with, it’s a generation old. ... in the long run, if AIs get good enough, it raises questions about, not just did you write your paper, but you know, what will the bans for certain jobs be? And you know, what’s the value of an education? That’s a long way south in the future. There will be some labour displacement, but mostly there’ll be more efficiency. ...

M. Pivoda 9.3.2023 9:47

Pokračování úvahy o inteligenci:

Jiní (statistiky, a tedy vědecky, nevýznamní) jedinci planety Země považují za osoby s nízkým stupněm inteligence právě ty lidské tvory planety Země, kteří svěřili svůj osud výhradně Neviditelné ruce trhu! A v skrytu duše doporučovali, v pokleku (tzn. nábožně), vzývat Neviditelnou ruku trhu právě před ČNB v Praze.

Z. Lapil 9.3.2023 13:26

Neviditelná ruka trhu je stejná jako neviditelná ruka gravitace. Můžete vymyslet dotace a můžete vynalézt vrtulník, ale nemůžete ji vypnout. Tu ani onu.

M. Pivoda 9.3.2023 13:30

Neviditelná ruka trhu je metaforické přiblížení tématu čtenářům Neviditelného psa, neekonomům. Zde nediskutujete ve vědeckém časopise.

J. Jurax 9.3.2023 16:09

No jo - AI i UI je zjevně ještě nedokonalá ... a nechápe neviditelnou ruku trhu, což je fenomén přinejmenším statisticky popsatelný.

M. Pivoda 9.3.2023 9:39

Článek mohl být o božské inteligenci, ale jen pro některé lidské jedince.

Cituji z článku: "... zamrzají řeky a jezera od hladiny a u dna se udržuje vrstva vody 4 °C teplé, umožňující přežívání živočichů. Není divu, že to někteří považují za božský záměr. ..."

Návrh pro další Hlubočkovu hlubokou úvahu: A co konjukce planet na naší obloze, ke které došlo nedávno, tj. po zhruba 2 tisíciletích. A povstal již bratr proti bratrovi, aby se (na planetě Zemi) dělo něco historicky významného?

Máme vlastně štěstí, že jsme se (bez jakékoliv vlastní zásluhy) narodili právě do této doby. Chápete to s vaší nízkou inteligencí?

J. Jurax 9.3.2023 16:11

Vaše UI to taky nechápe ... :-)

F. Navrátil 9.3.2023 7:52

Doba, kdy lidé žili v souladu s přírodou, nebyl žádnou idylkou, ale každodenním bojem o přežití. Kmeny a klany přírodních lidí se v nekončících válkách navzájem zabíjeli a pojídali. Už otrokářství bylo velkým civilizačním pokrokem, protože zajatec nepředstavovat náboženskou oběť nebo potravu, ale pracovní sílu. Zatím poslední realizovaný návrat k životu v souladu s přírodou a bez průmyslové civilizace představoval experiment Pol-Pota v Kambodži.

R. Langer 9.3.2023 7:50

To nebylo o inteligenci. Ale o čem to vlastně bylo... 8-o

M. Boháček 9.3.2023 7:01

Veľkým testom iteligencie bola covid plandémia. Ľudstvo v nej prepadlo.

(Mike Adams, Natural News) Britský denník The Telegraph práve zverejnil výbušnú sériu článkov dokumentujúcich kampaň psychologického terorizmu a biologickej covidovej vojny, ktoré proti ľuďom viedli ich vlastné vlády.V priebehu pandémie úradníci a ministri zápasili s tým, ako zabezpečiť, aby verejnosť dodržiavala neustále sa meniace pandemické opatrenia. Jednou zo zbraní v ich arzenáli bol strach.

The Telegraph cituje britského ministra zdravotníctva:

„Všetkých vystrašíme tak, že pustia do gatí,“ navrhol Matt Hancock v jednej správe cez aplikáciu WhatsApp svojmu mediálnemu poradcovi.

V jednej chvíli sa Matt Hancock, bývalý minister zdravotníctva Veľkej Británie, pýta iného zamestnanca vlády: „Kedy nasadíme nový variant?“ Takto si písal v sms-ke s Damonom Pooleom, ktorý to okomentoval: „Áno, to spôsobí správnu zmenu správania.“

V ďalšej správe sa Hancock chválil: „Novým kmeňom vystrašíme všetkých tak, že pustia do gatí...“

https://www.badatel.net/uniknute-spravy-potvrdzuju-ze-nove-varianty-covidu-boli-psychologicka-teroristicka-kampan-na-strasenie-ludi/

https://www.naturalnews.com/2023-03-06-uk-health-ministers-leaked-messages-reveal-truman-show-psychological-terrorism-campaign-covid.html https://www.telegraph.co.uk/news/lockdown-files/ https://www.telegraph.co.uk/news/2023/03/04/project-fear-covid-lockdown-files-matt-hancock-whatsapp/

R. Meišner 9.3.2023 6:58

celá historie biologie je založena na tom, že silnější požírá slabšího. / možná jsou i jiné druhy inteligentní,ale zatím žádný z nich nepostavil raketu a neodletěl do vesmíru. / je dokázáno, že kdyby se pustil celý film znovu od začátku, žádné lidstvo by nevzniklo --byla to jen souhra neuvěřitelných náhod. miliony křižovatek,a na každé z nich se mohl život vyvíjet úplně jiným směrem.

V. Mokrý 9.3.2023 7:08

R^

R. Langer 9.3.2023 7:49

R^

J. Jurax 9.3.2023 16:20

To jistě.

Nicméně mohlo - nebo možná muselo - by vzniknout něco jiného než člověk, co by bylo inteligentní a vytvořilo civilizaci.

V. Kučer 9.3.2023 18:04

Nikoliv silnější ale přizpůsobivější. Pouze západní civilizace krmí nepřizpůsobivé.

B. Liborek 9.3.2023 1:54

Opravdu můžete říci, že zde jisté živočišné druhy žijí tisíce let v harmonii? V harmonii s čím, kým? Musí se nějak živit a to jaksi odnese buď další živočich nebo rostlina. Je to harmonie?:-)

Z. Lapil 9.3.2023 7:52

Jako muzikant vím, že aby skladba držela pohromadě, musí být kmitočet jednotlivých tónů v poměru malých celých čísel; mmch, to objevil Pythagoras. Tím se způsobí, že jednotlivá skladba jaksi drží pohromadě, není to nepřehledná změť zvuků.

Tím chci říct, že harmonie není synonymum pro krásu nebo dokonce pro idylu, ale slovo pro skutečnost, že vše do sebe zapadá.

O. Vašíček 9.3.2023 9:21

Je to harmonie. Za normálního stavu predátor sežere jen takovou část potravy, aby se dále množila. Ale zase jen tak, aby nespásla moc rostlin a ty udržely svoji produkci a úrodnou půdu. A tak pořád dokola. :-)

Z. Lapil 9.3.2023 13:34

Je to mnohem drsnější.

Predátor žere, seč může a rozmnožuje se, seč může. Tím vznikne stav, kdy je potravy nedostatek (je skoro všechna sežraná). Predátoři tak začnou umírat hlady, čímž jich ubude natolik, že potrava stíhá dorůstat a predátor žere, seč může a repetice ad libitum.

O. Vašíček 9.3.2023 15:17

V globálu rovnovážný stav. :-)

Oscilace kolem nějaké optimální hodnoty. Lev sežere moc antilop. Je více zeleně = málo antilop. Lev začne ubývat, protože málo antilop. Více antilop, protože málo lvů a hodně trávy. Více antilop, tak více lvů. Atd.

J. Jurax 9.3.2023 16:35

Ano.

Ale v tomto modelovém případě se neuvažují jiné scénáře a vnější vlivy.

Třeba - ubude antilop, ubude trusu, jenž hnojí, takže zeleň zkomírá a antilop ubývá dál. A lvů taky. Po nějakém století až tisíciletí zbude polopoušť, na níž se uživí leda plši. A plchů lev neloví.