19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ÚVAHA: O hodnotách

Každá společnost je postavena na nějakých hodnotách, na kterých si zakládá a které ji stabilizují. Tyto hodnoty využívají především mocní, aby společnosti vládli a vzbuzovali v ostatních sounáležitost. Deklarují je, propagují a ne vždy je zcela dodržují. Vyznávají anebo nevyznávají je a udržují je především obyčejní lidé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. De Winter 14.8.2022 11:29

Problém naší demokracie spočívá v tom, že si jednou za čtyři roky zvolíme poslance a ti pak čtyři roky zastupují jenom sami sebe a neexistuje síla, která by je přiměla k tomu, aby plnili to co slibovali. Zhusta se pak starají hlavně o to, aby zabezpečili sebe a svou rodinu, namísto toho, aby hájili zájmy lidi, kteří je zvolili. Potřebujeme nějaký nástroj, jak připomenout poslancům, že jsou jen zástupci a že mají hájit zájmy těch, které zastupují. Tím nástrojem je přímá demokracie švýcarského typu. Samozřejmě ani ve Švýcarsku se o všem nerozhoduje v referendu, zákony přijímá vláda a parlament, ale existuje zde možnost, že když vláda navrhne něco, co se lidem nelíbí, mají možnost jak to zastavit, případně pokud vláda nekoná, mají možnost jak jí přimět k činnosti. Příklad Švýcarska ukazuje, že stát, který je řízen přímo občany, nebo alespoň mají silný vliv na jeho řízení, má nižší daně, nižší zadlužení a vyšší životní úroveň. A to přesto, že Švýcarsko nemá žádné surovinové zdroje. Ukazuje se, že prostí občané hospodaří lépe a zodpovědněji než parlament obývající “elity”, které to často berou pouze jako cestu ke zdrojům. [>-]

P. Čech 14.8.2022 11:56

Máte velkou pravdu, ovšem musím zásadně nesouhlasit s prvními vašemi třemi slovy. Naše demokracie nemá žádný problém, protože prostě neexistuje. Náš politický systém je ryzí socialismus, pouze protkaný mnoha zásadami klasické anarchie, což je drze vydáváno politiky a novináři za demokratickou svobodu. Ona totiž ta svoboda demokratická se od svobody anarchistické dosti zásadně liší.

V. Kučer 13.8.2022 21:44

Demokracie je pro vzdělané lidi, napsal H. G. Wells. Jsou státy kde jim zavedli demokracii a zvolili si náboženské fanatiky. Jinde zase zvolili Green Deal.

J. Krásenský 14.8.2022 5:26

Podle Aristotela se demokracie zákonitě zvrhne ve vládu oligarchie. A měl pravdu, experimentálně potvrzeno nejen v antice. Aby demokracie fungovala, musí ji tvořit občané podobného postavení (morálky, inteligence, zdraví, majetku a motivace). To je podmínka nutná.

[>-]

D. Laurencikova 14.8.2022 9:35

To je ale podminka nesplnitelna.

J. Kulheim 14.8.2022 11:02

Právě proto demokracie, jako trvalá forma vlády, není možná. "Bude existovat do chvíle, kdy voliči objeví, že mohou sami sobě svým hlasem ve volbách velice štědře přidat dary ze státního pokladu. Od tohoto okamžiku voli většina vždycky kandidáty, kteří slíbí těchto daru nejvíce. V důsledku tohoto faktu musí KAŽDÁ demokracie zahynout v důsledku nezodpovědného hospodaření". Alexander Tytler

P. Čech 14.8.2022 12:10

A co Švýcarsko, pane Kulheime? Chcete snad tvrdit, že tamní zastupitelská demokracie obecně již více než 200 let nefunguje? Ale funguje a to zásadně efektivně. Zejména proto, že to je téměř jediná skutečná zastupitelská demokracie na světě. Jak říkám, existuje již více než 200 let a zatím nezahynula. Naopak! Efektivně se rozvíjí a tamní občané ji podporují. A přesně to dokazuje omyl nejen Váš, ale i Vámi zmiňovaného Alexandera Tytlera.

J. Kulheim 14.8.2022 21:52

Švýcarsko je ve Švýcarsku a žijí tam lidé, kteří dostali 200 let na to, aby mohli vybudovat funkční demokratickou společnost. Měli bychom si odpovědět na otázku, proč se to tam jde a jiné státy s tím mají problémy.

Já si netroufám takovou otázku odpovědět Co vím určitě je to, že Švýcarsko je jenom jedno a, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Ostatní státy na zeměkouli s tím mají problémy. Asi mají jiné obyvatele.

D. Laurencikova 14.8.2022 17:13

Na tom neco je.

D. Laurencikova 14.8.2022 18:57

Nevim jestli vetsina voli kandidaty, kteri slibuji milodary. Hodne lidi chce mit od statu hlavne pokoj. Nejhorsi je, ze "stat" si dokonce takove volice importuje, kteri jsou odkazani na jeho stedre dary... Takze otazka zni uz jenom: "Jak dlouho ty penize vydrzi?"

J. Kulheim 14.8.2022 21:59

Od státu chtějí mít pokoj, protože neplní svoje hlavní poslání tj. být pro občany službou a pomáhat jim řešit problémy, které si nedokážou vyřešit sami.

"Nejhorsi je, ze "stat" si dokonce takove volice importuje," To je důkazem toho, že demokracie nefunguje a stávající politický systém, bude muset nahradit diktatura.

D. Laurencikova 15.8.2022 9:17

Ja osobne bych byla pro osviceneho monarchu ;-).

P. Čech 14.8.2022 12:04

Šíříte zde jeden zásadní omyl. Skutečnou demokracii totiž netvoří a nemusí tvořit jen někteří lidé, občané podobného postavení, ale všichni občané. Ta Vaše podmínka je zcela nesmyslná a to zejména proto, že tam, kde existuje, téměř nic kvalitně nefunguje. Ani v USA, Francii či Německu, ani na Slovensku či v ČR o Rusku a nebo Číně vůbec nemluvě. Aby demokracie fungovala, musí vládnout obecně vůle nadpoloviční většiny občanů, přičemž menšina se musí dobrovolně vůli většiny podrobovat. Pokud toto takto nefunguje, potom nefunguje téměř nic a nejedná se o žádnou, opakuji ž á d n o u demokracii.

V. Mokrý 14.8.2022 5:40

Jsou i státy, kde jim demokracie nic neříká.

P. Čech 14.8.2022 8:48

Ano, takovým státem je i ČR, kde je demokracie zaměňována za socialismus, protkaný zásadami anarchie. Také proto zde téměř nic nefunguje.

D. Laurencikova 14.8.2022 9:30

R^

D. Laurencikova 14.8.2022 9:34

Ja rikam, ze Cechy jsou "cochcarna". Tam si proste kazdy dela co chce! Petardy po desate hodine vecerni, kdekoliv, kterykoliv den, kteroukoliv rocni dobou... to je pro me obzvlast nesnesitelne!

V. Mokrý 14.8.2022 10:53

ano, parodie na demokracii

J. Kulheim 14.8.2022 11:08

Demokracie je po tyranii, nejhorší způsob vládnutí.

Je to vláda většiny nad menšinou. Aby mohla fungovat bylo by potřebné zavést brzdy na straně možnostmi a mocí politiků a také na straně voličů.

V současnosti se ukazuje, že ve většině států, "demokratický" způsob vládnutí není.

To bychom si potřebovali definovat, co to demokratický způsob vládnutí je.

P. Čech 14.8.2022 11:50

Při tom, co říkáte, zapomínáte na jedno zásadní. Ano, demokracie je vládou většiny nad menšinou. Důležité ovšem je jedno. Ta menšina ve skutečné demokracii musí dobrovolně ctít vůli té většiny, jinak se nejedná o demokracii jako takovou Aby bylo ještě jasněji, pokud zde bude vládnout vláda skutečné většiny (nadpolovičního počtu hlasů voličů) a činy té vládnoucí většiny budou v rozporu s vůlí mou, osobně se té vůli většiny podřídím a to dobrovolně. Zejména proto, že se cítím být skutečným demokratem. A o tom to všechno je.

J. Kulheim 14.8.2022 22:23

Máte pravdu. To je jedna z příčin, proč nemůže být demokracie, trvalou formou vládnutí. Nikde není dost demokratů.

Vyměnit lidi nejde, není kde brát. Převychovat lidi lze těžko, protože jejich geny jsou stejné jako u našich předků před 30 000 lety. Pokoušeli se o to mnozí a nikde to nedopadlo dobře.

Asi by bylo lepší si to uvědomit a stanovit nějaké "brzdy" na straně voličů např. mohli by volit pouze lidé, kteří platí daně, vychovávají děti, apod. Také na straně politiků např. deficit rozpočtu odsouhlaseného většinou čítající 66 % poslanců, a pod.

To, že byste se podřídil vy nic neznamená. Je jich tam dalších 199, kteří budou jenom hájit svoje zájmy. Pokud dá peníze zdarma lidem, tak se najde dost voličů, kteří ho budou volit. Řeknou, že za x.y. bylo dobře. Bylo, ale že po sobě vláda zanechala velké dluhy, které oni zkonzumovali, a platit je budou jejich potomci, je nezajímá.

P. Čech 14.8.2022 8:46

Green Deal nikde nikdo nezvolil. Ten byl lidem nadiktován mocichtivými jedinci, ponejvíce z politických stran. A H.G. Wells? Ten asi nikdy nebyl ve Švýcarsku a neseznámil se s jeho systémem zastupitelské demokracie. Není totiž možno tvrdit, že ve Švýcarsku žijí jen vzdělaní lidé. Žijí tam lidé stejní a stejně jako i v jiných státech. Pouze systém mají zaveden jiný, zcela odlišný od jiných politických systémů na světě. Pomocí tohoto systému lidé vládnou sami sobě (i pomocí jejich volených zástupců, kteří se ovšem musí většinové vůli lidí přizpůsobovat). Mocenské touhy politických stran jsou eliminovány právě tím systémem, který preferuje vládu a moc většiny občanů - skutečnou demokracii. demokracie není jen pro vzdělané lidi, je pro všechny lidi, kteří ji skutečně chtějí. Přitom si ji ovšem nesmí plést s anarchií či socialismem, jako tomu je např. u nás.

B. Liborek 13.8.2022 18:41

R^

J. Sinnreich 13.8.2022 15:43

Nejcitovanejsi frazi vychazejici z Komise EU je dodrzovani t.zv. "Evropskych hodnot". Nikde ovsem neni uvedena definice techto hodnot. Otevrene hranice? Cenzura nepohodlnych projevu? Zruseni prava veta? Ekonomicka devastace Green Deal? Propagace LGBTQ+ ?, nebo cesta do pekel dlazdena dobrymi umysly?

D. Laurencikova 13.8.2022 18:26

Tuto otazku si take casteji kladu, kdyz slysim EU-politiky svadronit o "nasich evropskych hodnotach". R^

P. Čech 13.8.2022 18:44

Máte pravdu. Pojem "evropská hodnota" není mikde definován a každý si pod ním může představovat něco jiného. Využívají toho zhusta jen politici a novináři, kteří, zdá se, tento pojem stvořili, aby jeho pomocí mohli ohlupovat veřejnost.

F. Zrcek 13.8.2022 14:59

Myšlenku známe a není marná. Ale její autor byl pěkný fašistický řízek a ve 30. letech nepokrytý obdivovatel hitlera. (Emil Cioran by mohl Miloši lánskému posloužit jako správný příklad cinknutého intelektuála místo toho "ztraceného" Peroutky, viz Wikipedie). Život mu zachránilo, že se po válce už do Rumunska nevrátil.

Akorát ta citace ausgerechnet od Vratislava Hlubučeka mi přijde hodně přes čáru. Když už ocitoval myšlenku se kterou lze aspoň parciálně souhlasit, nezasloužil by si čtenář v kontextu i vědět, kdo byl její autor?

A ještě jedna věc mě přitom napadá - odkud se asi bere ten antisemitismus a obdiv k diktátorům v postmoderních levicových stranách? Nemohl by pocházet od podobných filosofů totalit?

J. Jurax 13.8.2022 15:14

Odkud se bere obdiv k diktátorům v postmoderních levicových stranách?

Protože jedině diktatura může prosadit Naše Jedině Správné Myšlenky (NJSM)! Kdepak demokratická žvanírna, kde by nám do toho kdekdo kecal a realizaci NJSM sabotoval! Nebo dokonce volby - lidi do ničeho nemají co strkat nos, MY víme, co je pro ně dobré!

No a ten antisemitismus se už tak nějak sveze, židi můžou za všechno a občas je třeba lidu naznačit, kde má hledat viníka ...

P. Čech 13.8.2022 18:53

Nesouhlasím. Demokracie totiž neznamená žvanírnu ani žvanění. To je fenoménem našeho současného politického systému, který nemá se skutečnou (ani parlamentní) demokracií téměř nic společného. Vyznačuje se totiž ryze socanskými zásadami, protkanými jako úlitba hlupákům mnoha prvky klasické anarchie. Pouze takový systém se honosí neustálým žvaněním bez jakéhokoliv logického smyslu. Vyznačují se jím zejména socanští intelektuálové, lidé zcela odtržení od běžného, normálního života. Ponejvíce se takoví lidé vyskytují zejména v Praze a podle toho to tam také vypadá. Jedna demonstrace stíhá druhou ta za to, jiná za ono. Smysl a význam žádný. A takovému chaosu naši politici a novináři drze říkají demokracie. K smíchu!

J. Jurax 13.8.2022 19:48

Zastupitelská demokracie s rovným a všeobecným volebním právem zákonitě po jistém čase nemůže než zdegenerovat ve slibotechnu a prázdnou žvanírnu. Neboť ti, kdož toto pravidlo nectí, prostě nejsou zvoleni.

A pozor, tzv. přímá demokracie, pro niž pořád horujete, trpí stejným neduhem.

Chyba je v tom rovném a všeobecném volebním právu, neboť ti, kdož chtějí být voleni už dávno zjistili, že nejde zde o souboj politických idejí jednotlivých subjektů zastupujících své množiny voličů se stejným či podobným názorem na věci veřejné a jejich správu, nýbrž o prostý nákup voličů skrze předvolební sliby ryze materiální a jejich případné plnění. A voliči jednak jsou k tomu po desetiletí (tedy u nás) vychováváni, jednak těch primitivně koupitelných bude vždy víc. No a aby se to ufinancovalo, dluhy rostou ...