20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ÚVAHA: Nový světový řád ve hvězdách

Vývoj ke sjednocenému světu milujících se lidí a v náručí si ležících kultur se zadrhl už islámským terorismem, ale globální změna klimatu a korona nás navádí se opět zamyslet nad novým řádem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 15.6.2020 22:02

Pěkná a inspirující úvaha.

1. Cíl je zřejmý, ale jak ho dosáhnout? Současný vývoj jde určitým směrem a jeho setrvačnost je obrovská. Vidoucí starci jsou dnes pologramotným mladým, odtrženým od minulosti a světa svých předků, leda k posměchu a současný stav je pro ně normou. Filosof či esoterik si dokáže s radostnou myslí leccos odepřít, pro ostatní je to image a póza - rád bych se mýlil. Obrátit směr vývoje po dobrém asi nebude možné. Nemá smysl rozebírat zde potenciální pohromy způsobené lidským jednáním nebo přírodní kataklyzmata. Jisté je, že jsme pod dohledem, že Země je neskonale cennější než přemnožené miliardy a že bude zvolen způsob nápravy co možno nejšetrnější.

2. Propad člověka do hmoty. Původním úmyslem bylo produchovnění hmoty člověkem. Zanikl svět rolníků a řemeslníků a stroj hmotě neodevzdá část své duše. Současně s propadem do hmoty lidé ztratili schopnost přímého kontaktu s jinými světy, s nadsmyslnem. Víra v bohy, Boha je dnes jen víra, přímou zkušenost má málokdo. Dokud lidé opět nevstoupí do přímého styku s transcendentnem, aspoň někteří, líp nebude. Nejsem si jistý, jestli opravdu žádný člověk v sobě nemá automatický mravní řád. To teprve naše doba v malých dětech vše utluče nebo, ještě hůř, jsou v rámci formování osobnosti vedeny k dominanci "kdo s koho". Jsou náznaky, že se nyní pro lidstvo otevírá jakési okno, kdy by se mohlo vymrštit blíže světům vesmírných supertechnologií, létajících talířů a podobně. Otevře se, pokud na Zemi převládne vlídnost, vzájemná úcta, duch spolupráce a sounáležitosti. Místo toho část lidí pěstuje kult negace, mají rozkoš z rozvratu, zla, nenávisti a vše rychle graduje. Tito udávají směr, ostatní se jich bojí. Je stále nepravděpodobnější, že lidstvo jako celek obstojí. Na ruském venkově jsou zakládány zemědělské občiny hospodařící postaru, v Bolivii jsou menonité, jistě existují i další poloutajená malá společenství, povznášející se k vyšším ideálům. Ale jak to skutečně dopadne, o tom prý ještě rozhodnuto není.

J. Jurax 15.6.2020 23:00

Jojo, stejný text byste mohl napsat před sto lety, ba i před dvěma sty lety. Myslím, že do těch dob by dokonce snad pasoval líp. A z dnešního pohledu by byl jasně zcestný.

Neboť již tehdy se lidé "propadali do hmoty" a ztráceli schopnost přímého kontaktu s jinými světy, s nadsmyslnem a bylo tedy lze nad tím lkát a prorokovat smutné konce, nespojíme-li se ale fofrem hned s trancendentnem.

Již tehdy nesporně byli vidoucí starci pologramotným tehdy mladým, odtrženým od minulosti a světa svých předků, leda k posměchu a tehdy současný stav byl pro ně normou. Třeba ti tehdy mladí jezdili vlakem a ne dostavníkem.

A ti odtržení od transcendentní vymysleli telegraf, Bessemerův postup výroby oceli, postavili obrovské železné parolodě, vymysleli elektrické světlo a naučili se létat a vůbec založili technickou civilizací, zatímco starci lamentovali nad duševním úpadkem.

Přesto i tehdy část lidí tehdy mladých pěstovala kult negace, měla rozkoš z rozvratu, nihilismu, zla, nenávisti, což vše rychle gradovalo. Dekadentní umělci třeba ... A tito i tehdy udávali módní směry a ostatní se jich báli, doslova třeba anarchistů zvěstujících nový řád bombami. Akorát bylo takových míň, doba tehdy tolik parazitů jako dnes nebyla schopna uživit.

Nic nového pod sluncem.

J. Ptáček 15.6.2020 21:59

"Lež se nastoluje jako světový řád".

Myšlenka Franze Kafky (1883-1924). Zdá se čím dál aktuálnější.

F. Žůrek 15.6.2020 19:41

Je možné nějak uspořád společnost? (Evangelista Jan například říká: "Do vlastního přišel, ale vlastní ho nepřijali. Prolog. 1, 11. )

D. Polanský 15.6.2020 12:47

Je skutečností, že téměř veškerý společenský pokrok je produktem vědeckotechnického pokroku. Filozofové všeho druhu do toho spíš vnáší chaos.

M. Pivoda 15.6.2020 16:28

Výhled do budoucnosti:

Bude-li technologický pokrok pokračovat stejným tempem jako dosud (viz například baterie elektromobilu Tesla s životností 1 600 000 km), pak během 30. let21. století bude na této planetě zaveden minimální nepodmíněný příjem, nebo dojde k vyhubení nepotřebné (stále se zvětšující) části populace.

Mrtví lidé už pak nemohou filozofovat.

J. Jurax 15.6.2020 22:36

Jojo, a co na to Kurzweil?

J. Jurax 15.6.2020 22:35

Přesně.

I tento článek je toho vnášení chaosu důkazem. Ale napsané je to pěkně a až ušlechtile. Nevzpírejme se kosmickému řádu ... jenže mám dojem, že bez tohoto vzpírání bychom tu nediskutovalo po netu, ale posílali si po rychlých poslech pergameny popsané husím brkem máčeným do inkoustu z duběnek, a to ještě v tom lepším případě.

V. Podracký 15.6.2020 11:38

Trochu filozofie neuškodí. Mozkové závity se musí trochu protáhnout a vytlačit z nich všední přízemní uvažování a žití z dne na den. Co bude dál? Je možno takto žít dále? Proč se bojíte odpovědí trochu do hloubky?

J. Vlček 15.6.2020 18:57

Protože myslet bolí, pane Podracký. Kecat láry fáry je mnohem snazší, proto se většina uchyluje ke kecání a k nevraživému napadání toho, kdo narozdíl od nich myslí.

Takže není treba si dělat hlavu z příspěvků některých takových kecalů. R^

J. Jurax 15.6.2020 23:05

Jojo, teď jenom poznat, kdo je kecal a kdo myslí.

Neboť ne každý, kdo si myslí, že myslí, skutečně myslí, a to i tehdy, když si někteří myslí, že ten dotyčný myslí a není kecal. :-)

P. Princ 15.6.2020 10:19

Naše civilisace bílého muže nesporně trpí různými nešvary, ale toho největšího neduhu jsme se zbavili předáním inteligentního tvůrce do péče filosofům a svíčkovým babkám. Proto žijeme šťastně, pravděpodobně jako nikdy předtím.

D. Polanský 15.6.2020 12:50

Neboli transformovali jsme univerzálního transcendentního Boha do podoby osobního Boha. Každý ať ho má takového, jak mu vyhovuje, potažmo žádného nebo v jiné podobě, např. hmotných statků.

M. Pivoda 15.6.2020 10:07

Nový světový řád ve hvězdách? Ne v alternativách: Buďto bude nová (revoluční) technologie využita nebo zneužita. Jak prosté!

Autor zjevně začíná magořit, že si toho sám toho kritického faktoru nevšiml, ač je sám původem technického zaměření. Jeho současný článek jsem jen přeběhl očima odshora dolů - a nic o vlivu technologií jsem tam nenašel.

To, co je pro budoucnost kriticky důležité, autor zcela ignoruje. A asi právě proto dostává tak velký prostor k publikaci na blogu bývalého českého sci-fi spisovatele.

P. Grigar 15.6.2020 16:15

.. už před hodně dlouho dobou jsme tady na NP došli k závěru, že jediný objev, jediná technologie, která nebyla zneužita, byl objev krevních skupin.

A není to málo, Antone Pavloviči.. ?

J. Nevrkla 15.6.2020 7:51

Myslím, že to autor s tím filozofovanim trochu přehnal. Méně je mnohdy více.

V. Kolman 15.6.2020 7:03

Poněkud delší, ale zajímavá úvaha.

P. Victorin 15.6.2020 6:52

Autor zapomněl zmínit další nebezpečí, schopné zahubit populaci - nadměrné žvanění, které, patrně nechtěně, zde prakticky předvedl...Rv

R. Tesařík 15.6.2020 8:08

Doslova.