ÚVAHA: Novoroční pohádka
Neumím věštit z křišťálové koule ani z kávové sedliny. Musím si proto vystačit s počtem pravděpodobnosti tu a tam přikrášleným zbožným přáním. Jedno i druhé vede k nesmyslně optimistickým představám a když jedno podporuje druhé, ocitám se zcela mimo realitu. Přesouvám se do pohádkového světa, kde je až závratně krásně. Nový rok je jedno z nejvhodnějších období pro přesuny tohoto druhu. Zkusím se s vámi rozdělit o matematicky podložené snění o tom, co nám přinese rok 2006.
Stačí zvolit vhodně formulovanou otázku. V letošním roce nás čekají dvě veliké sportovní události: Zimní olympijské hry a Mistrovství světa v kopané. Dvě velká sportovní klání zahrnující naše dva nejpopulárnější sporty: fotbal a hokej. První, zatím nedbale formulovaná otázka se nabízí: Uspějeme?
Těžko říct. Na takhle položenou otázku mohou být různé odpovědi: ano, ne, nevím, možná, určitě, těžko, uvidíme, jak v čem. Zadání je ovšem jiné. Jak by měla znít otázka, na niž by existovala pouze jediná, optimistická odpověď, která by nás přenesla do slíbeného světa novoročních pohádek. Přitom si musíme být vědomi i možných slepých uliček: otázka „uspějeme v hokeji i ve fotbale?“ by situaci jen zhoršovala, i laik cítí, že pravděpodobnost takového jevu je nižší než pravděpodobnost každého úspěchů zvlášť.
Nebudu vás dlouho napínat, řešení je poměrně jednoduché. Otázka zní: Která země je s nejvyšší pravděpodobností schopna získat v jednom roce zlaté medaile v olympijském hokejovém turnaji i na fotbalovém mistrovství světa? Odpověď je sladká, matematicky odůvodnitelná a jedině možná: Česká republika. Podotkněme jen, že taková země dosud neexistuje a nejspíš v příštích sto letech ani existovat nebude.
Jiné odpovědi by jenom budily úsměv: Pro letošní rok jsou zcela ze hry Rusko, Kanada i Brazílie (tu uvádím jen pro pobavení). Možná příště. Mizivou šanci mají snad Ukrajina a Polsko. S ještě nižší , jen teoretickou (ale snad nenulovou) pravděpodobností by to mohly být Japonsko, Itálie nebo Francie. Jedinými zeměmi s jakous takous šancí jsou Švédsko, Švýcarsko, USA a zejména Německo. Škoda, že ve hře nejsou Slováci – tam by určitá naděje existovala. Ale z hlediska pravděpodobnosti na Čechy nikdo nemá. Přibližný výpočet pravděpodobnosti pro jednotlivé země zase není tak složitý, stačí vynásobit hodnoty kursů vypsaných některou sázkovou kanceláří na vítězství té které země v jednotlivých soutěžích. Převrácená hodnota výsledku by měla být onou pravděpodobností.
Není to krásná pohádka? Už si představuji blyštivě nasvícenou skleněnou vitrínu, kde budou zlaté medaile z obou soutěží vystaveny vedle sebe. A před budovou tři sta metrů dlouhá fronta fanoušků s orvanými vlajkami, které jim na německých a italských tribunách pomohly medaile vybojovat.