29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zdeněk 7.4.2009 13:32

člověk to nesmí tak žrát a musí trochu riskovat

cestu vlakem přes hb místo čt jsem taky absolvoval, průvodčí neřekl slovo

pH 77 6.4.2009 16:21

.

Tenhle článek taky potěšil, ale proti některým starším byl slabší. Tuze a převelice jsem si ale užil ten o ČKD Stalingrad! Pane Boudný, jste skvělej!

Ladislav N 6.4.2009 0:37

Re: Na byrokracii nereagujte

Rozumný průvodčí by se na nějaké problémy kvůli jedné koruně vykašlal. ;-)

Liberta 6.4.2009 0:15

Re: Máme na TO?

My máme na leccos. Na mistrovství světa v lyžování např. Nebo si myslíme, že máme na olympiádu v Praze :-/ - to jsou peníze vržené do černé díry, na rozdíl od těch  "obamích".

Liberta 6.4.2009 0:08

Mé dceři je 9 let

Mám taky jeden drážní:

kamarádka cestovala s 11letou dcerkou na trati Praha  - Hradec Kr., jako už mockrát. Když přišla průvodčí, předložila jeden dospělý a jeden dětský lístek, jako vždy. Průvodčí žádala, aby se dítě prokázalo, že je dítě (holčička vypadá mladší, tak na devět). Matka pravila, že jsouc dítě, občanku ještě nemá, a že to může prokázat např. svým pasem, v němž má dceru zanesenou. Dle průvodčí toto není dostatečné prokázání, a žádala speciální průkaz ČD, že dítě je dítě. Nic takového děvčata neměla. Nastal tvrdý konflikt a hrozilo, že budou vysazeny z vlaku.

V nestřežené chvíli kamarádka zalistovala jízdním řádem a přilehlými informacemi, a dočetla se, že tzv. dítě je dle ĆD osoba do 15 let, a je-li dítěti 10 a více let, prokazuje to jakousi listinou, kterou vydávají (za poplatek) ČD. Předpisy neošetřovaly situaci, kdy by šlo o dítě pod 10 let. Když se tedy průvodčí vrátila pokračovat v konfliktu, kamarádka kamenně opakovala:mé dceři je 9 let. Nikde není totiž psáno, že tento fakt se musí dokazovat. Prostě tvrzení. :-/ Nakonec to ustála. - Tak blblé předpisy mají ČD.

Ota 5.4.2009 17:04

Na byrokracii nereagujte

Problém s doplatekem jstre si tak trochu zavinil sám, protože to berete moc vážně. Na vašem místě bych se na to vykašlal a doplatek zaplatil jednoduše ve vlaku při kontrole jízdenek. Tvářil byste se trochu překvapeně, protože jste si nevšiml, že jste nastoupil do nesprávného vlaku.Průvodčí by formality vyplnil za vás, asi tak za pět minut. Možná byste zaplatil pár korun navíc, ale ušetřil byste spoustu času stráveného ve frontách. Učte se. V Thajsku byste pravděpodobně nepřežil, česká byrokracie je proti tomu sranda. :-)

žibřid 5.4.2009 15:49

Re: byrokracium

A nemá poločas rozpadu, nýbrž poločas nárůstu.

Talián 5.4.2009 15:36

Re: tarifní předpisy

Jen krátce k výpočetní technice: U nás kraloval Celatron s výstupem na el. Consul, který byl tak hlučný, že bylo nařízeno nosit jako chrániče protihlukové přilby nazývané blembáky. Proti byrokracii existují dva způsoby boje: 1) finanční a odbytový. Oba způsoby některé státy aplikují. Při prvním se přidělí určitému tématicky zaměřenému kolektivu odměřená čast peněz a vedoucímu se dá pravomoc libovolné alternace počtu pracovníků a jejich platů. Obvykle zbyde vedoucí a sekretářka. Při druhém dostanou ještě míň peněz s tím, že každé vyprodukovanélejstro, nebo výnos musí někdo zaplatit.Nejlépe ten, kdo si to objednal. Pokud na své výpotky neseženou odbyt museli by hladovět. Existuje ještě jedna varianta, kterou jsem objevil u jedné zahraniční firmy v ČR. Je to konečný počet židlí. Firma zjistila, že se jí předvýrobní a řídicí struktury přemnožily a tedy stanovila konečný počet židlí. Kdo jen tak lelkoval záhy o židli přišel. Když  tam služebně jezdím, vozím si svoji skládací. Žádná volná v celém provozu není a nikdo vám tu svoji nepůjčí.Počet židlí se periodicky zmenšuje, vžy minus dvě.

Ladislav N 5.4.2009 15:28

Re: K té byrokracii

V česku platí: "Dej blbovi úřad, vymyslí papír...."

Liberta 5.4.2009 14:43

Re: Něco k historii počítačů v ČR

Jo Basic, to už byl pokrok! A ta miniaturizace! Diplomku jsem programovala v Basicu a počítala na Sinclair ZX Spectrum (přivezený ze studentské stáže z Dánska), který byl velký asi jako bonboniéra. Byla jsem v kruhu absolutní hvězda - nemusela jsem děrovat a krmit Teslu a týdny ladit program jako ostatní. Výstup jsem vyřešila obyčejnou televizní obrazovkou (tam jsem si kreslila nějaké grafy pro informaci). Program (nějaká adaptivní regulace chemické kolony to byla) běžel non-stop 24 hodin (dnes by se to na PC odbylo několika desítkami sekund) a co 2 hodiny jsem radši data nahrávala na obyčejnou magnetickou kazetu do kazeťáku, co kdyby v síti něco kmitlo a muselo by to znovu startovat ;-P:-D:-) - S odstupem 20 let to zní skoro idylicky ;-)

R 5.4.2009 12:27

Re: Něco k historii počítačů v ČR

To už je dávno OT, hlavně že to tehdy fungovalo.

ferdinandeste 5.4.2009 12:14

Re: byrokracie nesmrtelná

nějaké smlouvy, dané slovo platilo víc než papír, kdo by kradl, byl okamžitě za zločince atd.

ferdinandeste 5.4.2009 12:12

Re: byrokracie nesmrtelná

Náš děda naopak rakouskou byrokracii chválil, na rozdíl od nepředstavitelného bordelu, který zavládl po vzniku republiky. Postavil dva mlýny bez uzavření

sic 5.4.2009 12:08

Re: tarifní předpisy

jsem nedavno jela, na zpatecni zakaznickou, vim, ze jsme pokazde jeli jinou trasou ale vubec me nenapadlo se o to starat a ve vlaku taky zadny problem nebyl. Ac jedna z tech tras musela byt kratsi ci delsi. Pro priste si jizdenku prectu.

glos 5.4.2009 10:56

Re: Máme na TO? jistě, máme

Tak to opravdu přijdou dráž USA než Rusi.

Stoura 5.4.2009 10:47

Re: Něco k historii počítačů v ČR

Děrnoštítkové stroje IBM uměly dělat základní operace už za války. V Los Alamos na nich počítali američané jadernou bombu.

Kanuk 5.4.2009 10:42

K té byrokracii

Kanukův zákon: Když blbec chce ukázat jak je důležitý, tak řekne "NE".

Kanuk 5.4.2009 10:32

Re: Něco k historii počítačů v ČR

R. ..Vámi popisovaná technika byla nevýhodou Fortranu, t. z. kompilačního programu. Ten se musel celý zkompilovat (přeložit do strojového jazyka - to dělal t.zv. kompilátor), pak sjet, a teprve potom vylezly chyby a bylo možno je opravovat). Naproti tomu program Basic umožňuje úpravu programu během výpočtu. Pracuje to snad tak, že se překládá a provádí řádka po řádce. Nemohu se ale hádat.

R 5.4.2009 8:36

Re: Český Hollerit byl v n.p. Aritma okopírovaný do detailu

Štítek naděrovaný nakřivo se myslím dal poznat bez problémů pohledem, na to tam byl na štítku vytištěný ten tabulkový rastr, díry s ním musely pasovat. Spíš už ty děrovačky nedělaly takové správné díry s ostrým krajem a přesného obdélníkového tvaru, jak měly. Naše skupina to tehdy chytla v pravý čas, děrovačky ještě byly kvalitní a výpočetní středisko zrovna mělo nějaké volné kapacity, takže jsme to dělali na počkání. Štítky čekaly na zpracování pár minut, než se objevila volná desetivteřinovka strojního času výpočetního střediska, během které se naše prográmky sjely. Pro případ zacyklování po smutných zkušenostech s programem jednoho začátečníka, jak se tradovalo, kterému se povedlo zacyklit tisk na tiskárnu a tiskárna hodinu v kuse vytiskla kilogramy nesmyslů, než to obsluha zarazila, byla na každý náš program vyhrazena maximálně minuta strojového času.  Program jsem mohl udělat najednou, přijet do střediska,  za cca dvě hodinky vyděrovat a cca 20 x sjet, než byl odladěn a zpátky odjet do školy s fungujím programem a správnou sjetinou. Byla to jiná firma a škola už tehdy v socíku za strojový čas firmě platila, takže následující skupina další rok už měla povolené  pro každého studenta maximálně  tuším dvě  sjetí  programu. A potom byly štítky nahrazovány 8 bitovými osobními počítači.......

R 5.4.2009 8:07

Re: Překvapení

Já jsem už napsal jinde, že dříve byla cena jízdenek podle pásem. Například ze severní Moravy na Prahu bylo jedno pásmo střelím 300 - 350 kilometrů a další pásmo 350 - 400 kilometrů. Moje nástupní stanice na vlak jsou dvě, jedna je asi 3 kilometry daleko, druhá 4 kilometry daleko. Když jsem jezdil do Prahy, nastupoval jsem výhradně v té vzdálenější stanici, protože tam platilo pro Prahu Hlavní nádraží nižší pásmo, jízdenka byla o cca 60 Kč levnější než kdybych nastupoval v té bližší stanici, ty stanice jsou od sebe vzdáleny 3 - 4 kilometry. Tím chci říct, že možností, kde lze po železnici na jedno místo dojet dvěma nebo více trasami, je spousta. Pokud tam byl rozdíl kilometrů malý a vešel se do toho jednoho pásma, prostě se tím dříve nikdo nezatěžoval, jezdilo se na jednu jízdenku oběma trasami. Teprve pokud byl rozdíl větší než pásmo a tudíž jízdenky by měly rozdílnou cenu, vyžadovalo se dodržet příslušnou trasu. Nyní asi rok jsou zrušena pásma a jízdné je stanovovano přesně podle ujetých kilometrů. Protože dvě různé trasy se vždy o nějakou jednotku kilometrů liší, liší se dneska i cena příslušných jízdenek, takže dneska je tlak ze strany ČD, jet vždy tou trasou, na kterou je jízdenka.  Protože je cena jízdenek podle kilometrů v podstatě nová věc, vypadá to, že ČD prostě tady tento problém ještě nemají vyřešený.  Je tedy třeba, pokud vznikne takový problém, si na příslušných místech stěžovat a dotlačit ČD k řešení vhodnému pro cestující a ne pro ČD.

JanaB 5.4.2009 8:05

Re: Český Hollerit byl v n.p. Aritma okopírovaný do detailu

Ještě v roce 1985  jsem na vysoké škole psala programy na děrné štítky, ale to už opravdu ty stroje dosluhovaly  a o prázdninách se vyhodily. Byla to hrůza, museli jsme si předem zamluvit určitou hodinu na konkrétní stroj, pak tam třeba člověk přišel, mašinu opravovali (což bylo časté, opravdu dosluhovaly) a i když měli asi jednu náhradní pro tyto příležitosti, nekdy jich současně kleklo víc, takže náhradní nebyla. Když se podařilo program natypovat na štítky, daly se štítky dál a po týdnu, myslím, jsme se dostali k výsledku. Ovšem občas se stalo, že štítek nebyl snímačem přečten,protože byl naděrován nakřivo. To bylo o zbláznění. Naštěstí jsme měli ve výpočetním středisku protekci a oni nám ty vadné štítky děrovali pak znova (spolužačka tam dřív pracovala, takže nám to domluvila). Program asi tak o délce dvaceti příkazových řádků jsme tímto stylem ladili celý semestr. Hrůza.

R 5.4.2009 7:39

Re: Něco k historii počítačů v ČR

Totéž to bylo se štítky. 1 řádek programu byl jeden štítek, na děrovačce se navolil příslušný příkaz a štítek se najednou vyrazil. Program potom byl balík děrných štítků, které se nesměly přehodit a které se dávaly obsluze sálového počítače. Ta program sjela a vrátila program plus sjetinu výsledků. Vstupní data se tuším vkládala do toho balíku na příslušné místo jako speciálně naděrovaný štítek nebo štítky. Já jsem na seminárku dělal program pro výpočet kvadratické rovnice, ten vyšel na cca 16 štítků. Pamatuji si, že se mně to nechtělo učit, protože mně to připadalo strašně jednoduché a tak jsem se usídlil ve výpočetním středisku a ten program dělal podle hlášení chyb. Vždycky dal sjet program, z hlášení chyb opravil řádek, dal sjet program a z hlášení chyb opravil další řádek.... dokud to nebylo hotovo. 

V 5.4.2009 7:39

Re: Byrokracie

byrokracii Francouzu znam z komiksu Bidochon, ci jak se to jmeno toho komiksoveho 'hrdiny' pise, jsou to prihody obycejneho maleho Francouze, ktery se setkava s neporazitelnou byrokracii, moc usmevne, doporucuji.

honzak 5.4.2009 7:36

Re: Něco k historii počítačů v ČR

"takový psací stroj" je dálnopis....

Kanuk 5.4.2009 4:05

Re: Máme na TO? jistě, máme

I když USA nějak moc nemusím, tak návštěva p. Obamy Česko přijde mnohem levněji, než stálo přátelství s SSSR (dojení čs průmyslu RVHP a Sovětským svazem).

Kanuk 4.4.2009 23:49

Re: Děsím se chvíle, kdy veškerou administrativu převezmou počítače.

Počítače nedělají chyby, ale selhávají. Třeba když jim vypnou proud nebo "vybouchne" disk. Lidi dělají chyby, ale neselhávají. Proto všechny důležité funkce na válečných lodích bylo možno dělat také ručně, když automatika byla poškozena

Liberta 4.4.2009 22:48

Re: Něco k historii počítačů v ČR

Já pamatuji začátkem 80. let na ČVUT sálový počítač Tesla 200. Tedy "pamatuji", on byl za dveřmi, kam student nevstoupil. Chodili jsme děrovat své programy (ve Fortranu nebo Cobolu) do děrovny k takovému psacímu stroji, jehož klávesy razily dírky do pásky, produktem bylo pár metrů děrné pásky. Přepásaná gumičkou se házela do krabice od banánů v předsálí počítače, tu tak 2x denně obsluha z počítačového sálu přinášela k počítači, "sjela" naše programy a do druhé krabice vrátila velké plachty - výpisy. První 2-3 dny to většinou byla jen chybová hlášení, a my museli vždy znovu a znovu program opravovat (formální chyby, překlepy, syntaxi).

Liberta 4.4.2009 22:38

Re: Překvapení

Asi prostě jezdíte "načerno", ne? (Myslím, že na původní nezměněný lístek).- Kdyby to pan autor také učinil, zřejmě by to bylo jedno.

Jaromir Hromádka 4.4.2009 21:57

Re: tarifní předpisy a 2 nebo 4 koruny

zdravým rozumem bráno, kdo zbohatne nebo zchudne na 4 kč? a jak psal jeden dopisovatel - toho ztraceného času a papírování - nebylo toho více jako za 4 ká...  Nemohl by cestující se vyhlonit z okna, aby ho jelo ve vlaku jenom 90 % a tím by se ten rozdíl jaksi vyrovnal..

Jaromir Hromádka 4.4.2009 21:51

Byrokracie francouzská

no to snad není ani možné, že by to bylo tím, že Francé žeré mandlé...