29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ÚVAHA: Nenávist

Je zajímavé, že toto slovo nemá po odstranění předpony ne- opačný ekvivalent. Jako by mělo zůstat osamoceno ve svém ryzím a nedělitelném významu. Děsivé a nekompromisní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Barančík 14.3.2022 17:12

Pro autora článku. Slova návist i návidět existují - viz https://cs.wiktionary.org/wiki/n%C3%A1vid%C4%9Bt jen se příliš nepoužívají. Naposledy jsem o návidění panny Térinky četl v Lišce Bystroušce.

J. Kostelanský 11.3.2022 13:34

Pan Vodvářka se tváří, jakoby nic před rokem 2022 nebylo. Jako kdyby Ukrajina a Rusko měli až do letošního roku ideální vzťahy. Bez minulosti ale je stěží pochopíte současnost. Jako vždy je nejasné, kam až v minulosti zajít, kdy to všechno začalo. Např. sunnité a šiíté se nenávidí a vraždí, protože někdy pred 1200 lety u nich vnikl spor, kdo má být nástupcem Mohammeda.

Nejlepší je asi jít do minulosti postupně. Nebyli to Rusové, kdo v novodobé historii prvně začal nenávidět ty druhé. Ďžin byl z láhve vypuštěn Majdanem, nebo krátce před ním. Bez pochopení Majdanu se tedy dál nedostaneme. Proč Majdan "oficiálně" začal? Tehdejší prezident Janukovyč (zvolen na ukrajinské poměry v standardních volbách) odmítl přístupovou smlouvu s Evropskou unii. Kvůli nátlaku nebo vydírání Ruska (jak kdo chce), že v takovém případě Rusko bude od Ukrajiny žádat standardní světové ceny a ropu a plyn. Bylo to vydírání? Nebylo? Bylo by vydíráním, kdybychom chtěli odejít z EU, že ta nám pohrozí zastavením dotací po našem odchodu? Ukrajinci ale chtěli sedět na 2 židlích - mít i levné suroviny z Ruska i být členem EU. Z jejich pohledu tím zlým ovšem bylo Rusko. Proto vznikl Majdan, proto následně politický puč v Kyjevě, ostrakizace Rusů na Ukrajině, upálení 40 Rusů v Oděse, a už to jelo. Přitom stačilo počkat do příštích prezidentských voleb - měli být myslím v 2015 - a tam zvolit takového prezidenta, který tu přístupovou smlouvu podepíše.

J. Kostelanský 11.3.2022 13:39

Někdo by mohl říct, že se Ukrajinci mstí za hladomor ve 30. letech. A do jisté míry by měl i pravdu. Jenomže: Byl někdy od 80. letech u nás zabit nějaký Němec kvůli tomu, že Německo vypálilo ve 40.letech Lidice a Ležáky? Navíc hladomor byl dílem Stalina, a ne Rusů. Stalin byl pánem nad každým životem a smrtí v Sovětském svazu. Stalin vraždil Ukrajince tímhle způsobem, Rusy zase jiným. Existují dokumenty, ve kterých se Stalinovi předkládaly PLÁNOVANÉ počty popravených a uvězněných nepřátel států. V také oblasti 15 tisíc mrtvých, v jiné 20 tisíc. A jinde zase 25 tisíc. A ta plánovaná čísla jsou na mnoha místech přepsána Stalinovou rukou: 20 tisíc škrtnuto, napsáno 25 tisíc, atd.

Takže kdo byl tím prvním, co po rozpadu Sovětského svazu začal šířit nenávist? Rusko, které dodávalo Ukrajině suroviny za "bratrské" ceny (jako kdysi do celého východního bloku), nebo Ukrajina, která se Rusku za to chtěla poděkovat tím, že životně důležitou základnu na Krymu předá, a vlastně i prodá (protože za její nájem by tekly miliardy dolarů) Američanům?

Kdo první začal po rozpadu SSSR bezdůvodně vraždit ty druhé? Rusové Ukrajince nebo Ukrajinci Rusy?

Kdo seje vítr, žně bouři.

H. Rybnická 11.3.2022 13:51

Ježíš Vy jste trouba. A kdo Stalinovi předkládal ty seznamy? A kdo ty lidi vraždil? Kdo vedl ty vyvraždovací gulagy? A co je Rusku do Krymu? a co je co namítnout proti tomu kdyby si jej Ukrajina pronajala? A tak dále.

Š. Hašek 11.3.2022 13:58

Mein lieber Gott!

Nebudete též organizovat nějaká školení o nedělích? O Stalinovi, Gretě, alkoholu, Zemanovi, Havlovi, Dukovanech, cenzuře, veřejnoprávní televizce, Peksovi a Jourové v bruseleboji, virech, TBC, ...................... . Možná zas pomrznou meruňkové květy. Bacha na to!

K. Křivan 11.3.2022 16:34

A co je Rusku do Krymu ?

Hodně ! Od doby kdy ho Rusové dobyli a vzali tatarským otrokářům, je ruským obyvatelům Krymu hodně moc. Že ho ožralý mužík Chruščov v roce 1955 "daroval" Ukrajině, to až na Ukrajince nebral nido vážné.

H. Rybnická 11.3.2022 21:32

Slušný člověk a slušné státy se v dnešní době domluví. Od těch tatarských vpádů totiž uběhlo pár dní. Říká se tomu civilizace. Dle Vaší teorie by tedy Sudety patřily do Německa nemyslíte?

J. Farda 11.3.2022 22:20

Bzdíte tuná s džinem Haškem zdatně, leč marně, Křivane! Chrušov nemohl Krym nikomu darovat. Nebyl v té době u moci. U moci v SSSR byl Georgij Malenkov, Lavrenty Beria. Nikita Chrušov. V roce 1958 odstranil Chruščov své konkurenty a stal se tím, kdo vládl po Stalinovi v SSSR. Poloostrov Krym, který Rusku nikdy historicky nepatřil, byl kořistí Kateřiny II., která Krym vlastně 2. února 1783 pro sebe zabrala. . Převod tehdejší tzv. Krymské oblasti do Ukrajinské SSR trval celkem půl roku (od ledna 1954 do června 1954) a za tu dobu prošel všemi stádii schvalování, včetně změn v tehdejší sovětské ústavě. Všichni to chtěli a nebyla to vůbec záležitost jednoho soudruha, byť jakkoli vysoce postaveného. :-/Rv

J. Bárta 11.3.2022 14:35

Ono také stojí za úvahu, kdo a proč ten Majdan zorganizoval a hned máte viníka ruské agrese. A k té Oděse jsem dal link níže, trvá to sice přes hodinu, ale stojí za to, to vidět.

L. Písařík 11.3.2022 16:18

Levnými surovinami z Ruska se tady ohání každý druhý, ale ještě jsem neviděl realitu, kolik skutečně stál plyn z Ruska a co za něj a za jaké ceny dodávala Rusku Ukrajina. A srovnání cen za které byly takové komodity prodávány na evropské burze.

V. Kain 11.3.2022 16:24

O upálení živých v domě odborů v Oděse jsem se zmínil na Seznamu a tamější rudý cenzor měl dal trvalý ban.Dneska se pravda říkat nesmí.Ten problém mezi Ruskem a Ukrajinou vzniknul ještě před Majdanem.Dost v tom sehrálo roli krádež plynu který proudil přes Ukrajinu a Ukrajina s k placení moc neměla.

Z. Lapil 11.3.2022 22:20

Něco jsem si o tom přečetl a trochu popřemýšlel a opravdu se mi nezdá, že by někdo tem barák úmyslně zapálil nebo dokonce zapálil proto, aby někoho upálil..

V. Kuhaj 11.3.2022 12:14

Tak tenhle článek, pane autore, si schovám. Až do chvíle, kdy se začnete vyjadřovat k volbám prezidenta, najmě osobám Zemana a Babiše. Pak vám tady z něj budu citovat;-D;-D;-D

R. Langer 11.3.2022 12:17

Touché! R^ ;-D

Š. Hašek 11.3.2022 12:55

R^

P. Sykora 11.3.2022 15:07

R^R^

V. 3 11.3.2022 11:58

Procenta, jenom samá procenta, aneb pan Hašek hlásá bludy...

Když se zeptáte běžného Ukrajince (a já se jich ptávám), tento nerozlišuje na bázi etnicity, zda někdo mluví ukrajinsky, rusky, rusínsky, či jak, berou se jako jeden národ, respektive obyvatel Ukrajiny. Taktéž mi bylo sděleno, že více než 90% obyvatel UK nechce mít s Ruskem nic společného, tedy, kromě hranice, ten zbytek, který Rusy chce, sídlí v "lidových" republikách, což není dostatečně reprezentativní vzorek.

Možná někdo hloubavý namítne, proč tolik Ukrajinců, respektive Ukrajinek (80% dospělých migrantů), prchá před fašistickými narkomany až teď, a neprchalo již před 24.2.2022, v pravdě, nevím...

Ukrajinci chtějí "mír na práci", a ne okupanty, nic víc. 8-o

Š. Hašek 11.3.2022 12:55

Myslíte, že Ukrajinci chtějí "dráby z druhé strany Země"? A sloužit jim? Někteří určitě. Ale jen tak 1/3. Možná. Ti, co mají nový telefony, bydlí v Kyjevě a koupili si mírně vodřenou, velkou, vojetinu z Německa.

Mám sousedy, kteří si bez brusele ani neumějí koupit tu správnou mrkev. A mám premiéra, který pokrčí rameny a sdělí mi, že mu velí nějaká Jourovka.

Mně to připadá dost švihlý, voboje. Jak ta televizní Ukrajina, tak někteří sousedi. A ti sousedi čučí na cenu benzínu, úplně stejně jak na Jílkovou z televize.

Zkráceno.

L. Kuča 11.3.2022 18:26

Přestože Ukrajinci nejsou žádná neviňátka, tak si myslím, že tvrzení předchozího přispěvatele má jádro sdělení, které má hlavu a patu. Vy jste argumentaci tak nějak ohnul přes roh a od původního tématu 'Nenávist' zavlekl úplně jinam. To, jak moc chtějí být svázaní s nějakými jinými státy, je sice otázka legitimní, nicméně ani s článkem ani příspěvkem se to moc nepotkává. Navíc polemizujete s tvrzením, které ani nepadlo. Takhle se diskuse zanáší jen množstvím zbytečného textu a všichni se jenom zakopávají na svých pozicích.

J. Karza 11.3.2022 11:16

Jsou 2 druhy nenávisti. Nepovolená a povolená. Ta druhá je politickomediálním kartelem pěstovaná a považovaná za státotvornou a žádoucí.

Podobné dělení po linii "my a oni" uplatňuje i Facebook.

Nic nového.

P. Pepax 11.3.2022 12:04

R^

Š. Hašek 11.3.2022 12:07

R^

R. Langer 11.3.2022 12:18

R^ [>-]

V. Kuhaj 11.3.2022 12:18

S tím "dočasným povolením" nenávistných výroků vůči Putinovi, Rusku atd. ze strany Facebooku se taky musím trochu vyrovnávat. Ani kdyby to povolilo policejní prezidium, tak se to zákonným nestane.

Š. Hašek 11.3.2022 13:10

Ale uznejte, že to je "přímo kolosální"!!!

Na to by nepřišli ani Göbbels, Heydrich, Kopecký, Zelenka (ten byl v ČT), .............. dohromady. Kdyby se sešli. Dejme tomu na Letné.

V. Kuhaj 11.3.2022 13:12

Přišel na to Orwell. Se svými dvěma minutami nenávisti je ovšem dnes žabař.

J. Kraus 11.3.2022 10:05

Humor, nadsázka, ironie, sarkasmus, jedovatost, jízlivost, tomu všemu se dnes říká nenávist. Starci ta slova rozlišují, mladší, jejichž slovní zásoba je stejná jako slovní zásoba klipů a esemesek, sotva tuší co ta slova znamenala. Jako kluk jsem nikdy neslyšel mluvit o "nenávisti", ale používalo se slovní spojení "opravdová nenávist" a to bylo velmi málo kdy a jiným tónem hlasu. Kromě toho každé slovo má i svůj vnitřní význam získaný vývojem, náboj který do něj vložily generace našich předků. Kdo mluví o "nenávisti", sám ji k sobě přitahuje. Podobně jako esoterici říkají "kladné síly" a jejich "opačná strana".

K těm Němcům by bylo mnoho co říci. Teta vzpomínala, jak říšskoněmecká rodina zarisovala židovský obchod, kde prodávala a jak se zhrozili, v jakých podmínkách zaměstnanci pracovali (zázemí na nekrytém dně světlíku, přes poledne v mrazu musely holky na ulici, ...). Z naší obce na okraji Prahy, velká kasárna, se chodilo do biografu dolů do Prahy. Tam většinou autobusem, zpátky v noci pěšky. Cesta přes pole, babička s mojí matkou se bály, až u kasáren s německými strážemi se cítily bezpečně a často prý padlo i vlídné slovo. Ale třeba v Brně s velkou německou menšinou to bylo jiné - v Národním osvobození vychází teď na pokračování od B.Golombka Co v dějepise nebude a brněnští Němci byli opravdu drsní nadlidé. Mám dojem, že opravdová nenávist začala, když se začali vracet koncentráčníci. Že se tam dost umírá se vědělo, ale byli to sokolové, statní chlapi, snad se bouřili a utíkali. Nikoho nenapadlo, že Němec je fysicky zdeptá a nechá umřít hlady. Ví se, že existují strašlivé židovské kletby, přeskakující cca ob generaci, a Němcům se jich dostalo, a nejen od Židů, v míře vrchovaté. I to může být jedna z příčin současného jejich zpitomění. Kvůli úplnosti doplňme, že Rusové jsou jacíkoli, nikoli ale prokletí. Jsou dokonce názory, že na rozdíl od umírajícího Západu mají vyšší ochranu a odříznutí od Západu s jeho LBGT+, BLM a podobně je zachrání i pro naši budoucnost.

H. Rybnická 11.3.2022 12:19

A kde jste to o tom Brně četl? Jen tak namátkou, říká Vám něco jméno dr. Ludwig Czech nebo Wilhelm Niessner? Theodor Schuster? Nebo (německá) Masarykova škola lidová? Jasně že ne. Zkazilo by Vám to Vaše teorie.

Z. Lapil 11.3.2022 22:25

v Národním osvobození vychází teď na pokračování od B.Golombka Co v dějepise nebude. Zdroj: příspěvek, na který reagujete.

F. Navrátil 11.3.2022 9:17

Ukrajina není národnostně jednotným státem a vaše slova o nenávisti zřejmě nebudou platit všeobecně. Představte si, že jste ukrajinský občan ruské národnosti (takových je tam 15 miliónů) a po majdanu vám zakázali ruštinu jako úřední jazyk, zrušili politické strany, zrušili novin, časopisy, rozhlas a televizní stanice, začali likvidovat ruské školství a nepřiznali menšinový statut.