29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ÚVAHA: Nejen české dějiny - samý klam a mámení

Každý evropský národ má tak trochu svérázný výklad svých národních dějin a tím pádem i dějin států sousedních. Angličtí i francouzští studenti samozřejmě najdou ve svých učebnicích pravdivý výsledek bitvy u Waterloo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Vrána 23.6.2021 9:42

Pánů tak bylo málo, hlavně to byli měšťané.

J. Pavelka 23.6.2021 11:14

Měšťan je patrně dáma...Ale my jsme se učili za komunistů, že šlechta a měšťanstvo rozpoutalo povstání odtržené od lidu...Museli najmout žoldnéře na kteé ani neměli peníze a proto prohráli (lapidárně řečeno) . Tato interpretace vbyla používána i v beletrii v té době, i v dětských knížkách, třeba Dobrodružství Jana Kornela...

J. Pavelka 23.6.2021 12:18

Resp. tady se pojem "pán" používá v širším smyslu, ne pouze pro příslušníka šlechty...v tom bych problém neviděl...

L. Vrána 23.6.2021 13:20

Ve smyslu panského stavu tak byli pouze 3 páni. Dále 7 rytířů a pak 17 měšťanů. Jistěže to ovšem všichni byli příslušníci české elity.

Co se týká vojska. Občanské vojsko, jako ve Spartě, v římské republice, bylo v té době nemyslitelné. I švýcarští halapartníci byli v té době už žoldnéři.. Možná na úrovni amatérů jako pikenýřů. Ale proti 4 druhům jezdců, masovému nasazení palných zbraní atd. asi už neúčinné.

V. Novák 23.6.2021 17:54

Pán byl příslušník vyšší šlechty - a ti byli popraveni 3. Budovec, Harant a Schlick. Dále 7 rytířů (příslušníků nižší šlechty - dále se v Čechách a na Moravě nerozlišovalo) a 17 měšťanů, přičemž 18. unikl útrpnému výslechu a popravě skokem do Jeleního příkopu.

Spravedlnost byla halt třídní nejen za Gottwalda a Husáka...

R. Szewczyk 23.6.2021 10:42

ale češi oslavuji sebevrahy , což mají v krvi, od sv vojtěcha, husa, přes ony tzv pány po palacha

J. Pavelka 23.6.2021 12:19

podobné hrdiny mají i jiné národy...

L. Beneš 23.6.2021 12:38

Nejspíš se mluví o 27 českých pánech, protože v dobových zápisech byli zmíněni jako böhmische Herren - tedy čeští pánové, nikoli ale nutně českého jazyka. (Pochopí ti, kdo pochopili rozdíl mezi ruskými slovy russkij a rossijskij, obě znamenají ruský). Josef Dobrovský nazval své dílo Deutsch-böhmisches Wörterbuch a nepochybně měl na mysli jazyk český (tschechisch).

T. Krystlík 23.6.2021 13:00

Omyl, pane Beneši! russkij znamená Rus (přídavné jméno zpodstatnělé), rossijanin státního příslušníka Ruské federace.

L. Beneš 23.6.2021 13:23

Vážený pan Krystliku, napíšu-li azbukou dvě slova russkij jazyk, mám na mysli pojem ruský jazyk, tedy jedno adjektivum a jedno substantivum. Příslušníka ruského národa, tedy Rusa, tam nikde nevidět. Označení člověka ruské národnosti to slovo přirozeně zahrnuje také. Mně šlo ale více o rozlišení pojmů tschechisch a böhmisch (vztah k jazyku a vztah k zemi), jehož mnozí nejsou schopni. Proto váhám nad vývěskami u restaurací na cestě od rakouské či německé hranice do českého vnitrozemí, které lákají tu na tschechische a jinde na böhmische Küche, což - jistě uznáte - může být dost velký rozdíl. (Viz také tschechische/böhmische Grenze). Dočetl jsem se před časem v Deníku o výročí velkého českého (!) spisovatele Adalberta Stiftera z Horní Plané (Oberplan), který byl Němec, jak se říká, jako poleno.

T. Krystlík 23.6.2021 13:51

Vážený pane Beneši, pro dvojici Tscheche/Böhme, česky pouze Čech, se hodí spíše russkij/rossijanin, česky Rus/státní příslušník RF, protože v tom vynikne český podvod, který zavedl již J. Jungmann. Rusové si vytvořili odlišný název pro své občany nerusky mluvící, Češi pro nečesky mluvící spoluobčany nikoliv. Důsledek: Jeden název ze z těchto dvou je pak naprostý nesmysl: Království české nebo Čech.

L. Beneš 23.6.2021 14:29

Ein wenig verwirrt. Rusové existovali ještě před vznikem nějaké Ruské federace, takže odvolávka na RF je poněkud mimo. Ten Mladý český muž jen reagoval na podvody německé, např. na to, že slovo Slawe je odvozeno od slova Sklawe atp. A podobných zlovolných tvrzení popisuje Das Böhmen- und Mähren-Buch (nepochybně dobře znáte) víc než dost.

T. Krystlík 23.6.2021 16:36

Á, pan Beneš je cz-nacionalista! Že Slave bylo odvozeno ze Sklave, které nahradilo původní latinský výraz pro otroka servus, je velmi pravděpodobné, protože největší obchodní s otroky byli ve středověku Slované.

L. Beneš 25.6.2021 9:35

Jsem český vlastenec a jsem na svoji českou národnost, na svůj český národ hrdý. Byl jsem k tomu svým otcem a matkou vychován. Opovrhuji těmi, kdo lezou do německého (ostatně i jakéhokoli jiného cizáckého) konečníku. A že se takových najde, viďte, Herr Krystlik! To neznamená, že příslušníky jiných národů opovrhuji, jsou-li vlastenci vůči svému národu.

L. Beneš 25.6.2021 9:54

BTW: Slovo otrok ve starých slovanských jazycích znamenalo také dítě (viz ještě dnes ve slovinštině, rusky otročestvo = dívčí/chlapecký věk), což naznačuje vztah k tzv. otrokům odlišný od toho, co pod ním rozumíme dnes.

V. Novák 23.6.2021 18:09

Rusové si nevytvořili odlišný název pro své občany nerusky mluvící.

Rossijanin je je občan Ruska (dnes RF) bez ohledu na národnost a jazyk mateřský. Tedy i russkij (Rus), stejně jako Burjat, Tatar, Čerkes nebo Chant či Jukagir.

V. Novák 23.6.2021 18:04

Myslíte třeba Thurna, který se vlichocoval co císařské přízně tak vlezle a veřejně, až mu to Slavata vrátil rovněž veřejně? Jak rád by ten kolaboroval! Jenže taky vyhazoval - a to mu Slavata a Martinic nezapomněli.

Nebo Jaroslava Sezimu Rašína z Rýzmburka, který práskal na Valdštejna a získal za to Chotěboř a byl povýšen mezi pány, když císařští na jeho udání zabili nejen Valdštějna, ale i bývalého kamaráda Trčku z Lípy?

P. Andrle 23.6.2021 6:45

Ti "moravané" byli hrabětem Šlikem najatí žoldnéři. A považovali za nutné si svůj žold odpracovat, nikoli utéci, jako ostatní. Leč hezky se ty pohádky okolo bělohorské bitvy a následné popravy "sedmadvaceti českých pánů" poslouchají. Je zajímavé, že již několik let po této bitvě, u nás vyšla řada knih, vnichž se ony události popisovaly naprosto nepravdivě a tendenčně. Marně (někteří) historikové protestovali a dodnes protestují. Zvykli jsme si totiž na to, že tomu tak bylo...protože jsme si to vymysleli. Ty nacionální výmysly protlačovali především politikové a činí tak dodnes. A mají řadu nadšených příznivců -i dnes.

F. Svoboda 23.6.2021 10:22

R^R^R^V!!

J. Pavelka 23.6.2021 12:16

Pokud se pamatuji ze školy, tak oni jako jedni z mála ten žold dostali, nebo aspoň zálohu, a ptak bojovali...

L. Vrána 23.6.2021 9:41

Prý se ti padlí Moravané pak hlásili kdesi u Brna vehementně o žold - je k tomu nějaký historický pramen....???

J. Pokoutný 23.6.2021 10:19

Podle jedné verze ani Němci ze Šumperska, ale Valoni. A "Schlick" (též Schlikové, s predikátem z Holíče a Pasounu, německy zu Bassano und Weißkirchen) se coby český šlechtic, byť z Chebu) patřil k rodině, která měla s Habsburky problémy již od 16. stol. a "díky" nim přišla o většinu majetku, který získala od dob Zikmunda Lucemburského po Ferdidanda I. Ono se vůbec od časů Václava II. psala jména české šlechty v oficiálních dokumentech a na pečetích německy nebo v poněmčené podobě - pány z Růže nenajdete, zato Rosenberky a Rožmberky ano, též Varten- i Wartenberky, a mnohé další. Konckonců, "hrdinou" české vzpoury 1619-1620 byl Martin Fruwein (z Podolí), původem ze Svídnického knížectví. O typicky české jméno tedy také nejde. Ono to v té době s českým nacionalimem, jak ho známe od 19. stol. nebylo moc slavné.

T. Kohout 23.6.2021 4:38

Výrok John the Blinda "Toho bohdá nebude, aby český krát z boje utíkal" je snad pravdivý. Nebo?

T. Kohout 23.6.2021 4:40

teda "král", jasně.

P. Hatina 23.6.2021 3:01

A proč by se s tím vlastně něco mělo dělat, když to podstatné bylo - leč neúplně řečeno již v úvodu. Samozřejmě že nejen každý stát, ale i každá generace vytváří a protlačuje svůj vlastní výklad dějin. Nebo tedy, ještě jinak, svůj výklad si může dělat každý a žádný není univerzální.

Ono dokonce, i když vezmeme do úvahy ty v článku zmíněné opravy historických citátů, tak i ty se vydávají poměrně často...