19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Neexistující těla v chaosu

Sociální vědomí společností, které prošly fází modernity, se od těch, které touto fází neprošly, liší ve třech zásadních bodech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 26.6.2018 22:42

Dokonalý život zabíjí.

Experiment na myších, který překvapil - https://ifenomen.cz/veda/dokonaly-zivot-zabiji-experiment-ktery-prekvapil

A. Alda 26.6.2018 12:06

Velmi dobrý fejeton.

Ale přílišný potlesk asi nezískáte.

V. Student 26.6.2018 10:26

Význam společnosti

byl dán její potřebností pro přežití. Někdo koval koně, jiný šil šaty, další pekl. Dneska se bez téhle formy spolupráce sice také neobejdeme, ale jako bych potkával stále více lidí, kteří si myslí, že ti ostatní jsou na světě proto, aby jim pomáhali. A oni je místo toho vlastně obtěžují!

Takže individualismus tady máme jako důsledek bezbřehého sobectví. Některé věci se staly už tak samozřejmými, že si je někteří lidé ani neuvědomují.

Je taková teorie, že když se lidstvu dlouho dobře daří, není to vlastně dobře, protože člověk zdegeneruje. Snad je to příliš pesimistické, ale možná to něco do sebe má, ne?

P. Rada 26.6.2018 12:42

Re: Význam společnosti

Ano to co se adekvátně nenamáhá - atrofuje... Malý i přílišný tlak /stres proto vede k degeneraci. Přesto rádi vzýváme pohodlí jako modlu která se nám posléze směje.

K. Janyška 26.6.2018 17:59

Re: Význam společnosti

Žádná tzv. společnost neexistuje, marxáni. Je jen spontánní řád občanstva... Dzp.

V. Student 26.6.2018 22:19

Re: Význam společnosti

Kompozitivní teorie. My víme.

K. Janyška 26.6.2018 9:39

Autore, co je to spontánní řád lidského světa ?

Bez této znalosti budete vždy jen jeden z miliard lidí s tituly i bez, plácající nesmysly... Dzp.

V. Dosoudil 26.6.2018 8:16

Glosa o konstrukci auotbusu

mne oslovila, také jsem se nad tím už dříve zamýšlel a dospěl jsem ke stejnému názoru. Podobných příkladů dnes vidíme plno, třeba v neustálém vnucování metod, jak máme zacházet s počítačem a s vlastními daty nebo naprogramovaná filozofie ovládání přístrojů. Myšlení z Marsu, které mi jde silně proti srsti.

M. Bílý 26.6.2018 11:15

Re: Glosa o konstrukci autobusu

Jezdím autobusem přes osmdesát let, z toho to možná většinou bylo na sedadlech po straně a je mi úplně jedno jak sedím. Dokonce s ohledem na možnou bouračku upřednostňuji jízdu zády kupředu, porotože bych nevyletěl ze sedadla, ale nijak to nevyžaduji, sednu si, kde je volno. Zdá se mi, že řada lidí není uzpůsobena pro používání moderní techniky (nehodí se do moderní doby?)

Je zajímavé, že jízda zády kupředu vadí lidem jen v autobusech, ve vlacích se odjakživa jezdilo půl na půl (a to i na velmi dlouhé vzdálenosti)

P. Rada 26.6.2018 12:38

Re: Glosa o konstrukci autobusu

Pokud dojde k bouračce v rychlosti a nebude te mít opěrku hlavy - což je u městských autobusů běžné - můžete mít od poranění krční páteře daleko horší následky jak od nárazu hlavou do sedadla či těla před sebou. Navíce se při dopředném pohybu lze krýt rukama. Naštěstí je ale městská doprava obvykle koncipována s omezenou rychlostí do přijatelných mezí.

Sám preferuji jízdu čelem do směru už jen proto, že se dá lépe prohlížet okolí. Dopředu si totiž lze vytypovat objekt zájmu a pak teprve přijde přiblížení. Zkoušel jste to naopak? Ve vlacích pak bývá omezen úhel pohledu do boku a tak tam nejsou tolik znát rozdíly.

R. Langer 26.6.2018 17:44

Re: Glosa o konstrukci autobusu

Už jsi někdy narazil hlavou do tvrdého sedadla před sebou, Zelený sedmilháři? Asi ne, jinak bys tady zase tak blbě neteoretizoval...

M. Bílý 26.6.2018 19:57

Re: Glosa o konstrukci autobusu

Nechápu, proč se rozčilujete.

F. Houžňák 27.6.2018 6:57

Oni totiž ti, co rozhořčeně kritizují autobusová

"obrácená sedadla", to nedělají kvůli těm sedadlům, ale aby ukázali, jací jsou přemýšliví a ušlechtilí lidé. To je přece jasné.

B. Lukáš 26.6.2018 8:08

Svět se mění.

Poněkud komplikované čtení, ale má to šťávu a smysl, Svět a život lidí v něm se mění, bohužel v neprospěch historický doložitelných a osvědčených společenských pravidel.

M. Krátký 26.6.2018 14:08

Re: Svět se mění.

Tak to není, svět se nemění, jen my stárneme a svět se vyvíjí a my na to koukáme jako zjara. Hezký den. Jen malý příklad - před prvními automobily muse běžet muž s červeným praporkem - dnes úsměvná situace. Hezký den přátelé

P. Rada 26.6.2018 1:33

Na doplnění...

... dodávám, že ony "gumové" figury jsou od reality možná nejvíce odtrženy právě s hlediska ekologického, kterého se přesto autor jen letmo dotknul a jen to zkusím rozvést.

Fakticky totiž úzce lidské bunky představují jen s 10% s četnosti geneticky popsatelných entit nesených na organismu. Těch 10 % sice transformuje naprostou většinu energie, má nejintenzivnější propojení a tedy relativně bleskovou reaktivitu a tak proto se zvenku může jevit nad celým konglomerátem naprosto dominantně. Četností i informačním obsahem ale tvoří většinu (90% výskytů) zástupci docela jiných genetických entit - tedy "materiál" výrazně odlišný od "gumy". Ten naopak dominantně zajištuje "gumě" trávení potravy, zabezpečuje její imunitu a ovlivnuje nálady... Pěkně popsáno v publikaci "10% člověka"

https://www.udzoudyho.cz/knihy/10-cloveka

Egoismus tak nejspíše vyčlenil ze systému člověka vyumělkovaný "gumový" výtvor. Není divu, že na takovou nedomyšlenost sedí autorův závěr: ... "Gumový zrůdy do dáli jdou...". Jen přitom navíc pochybuji o rozměru "dálky". Pochod gumíků totiž může zkončit oproti existenci života relativně zakrátko a tak by se i vysvětlila absence dosavadního pozorování podobné struktury kdekoliv jinde ve vesmíru - tzv. Fermiho paradox.

R. Langer 26.6.2018 17:46

Re: Na doplnění...

Pro jedince odtržené od reality nemusíme chodit daleko, Zelený sedmilháři... :-D