25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Nebylo by dobře již pomalu začít?

Celý život se podivuji nad tím, jak mnozí lidé, kteří žili několik staletí před námi, dokázali být jasnozřiví. Tak třeba třetí prezident USA a hlavní autor amerického prohlášení nezávislosti Thomas Jefferson.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 30.6.2021 10:48

Cituji: "Historie tím, že lidi zpravuje o minulosti, umožňuje jim soudit přítomnost."

Komentuji: Historie nás učí, že naše budoucnost bude zvětšující měrou jiná, než byla naše minulost.

Vysvětluji: Lidé jsou geneticky sice (v podstatě) stále stejní, ale podstatně se mění prostředky vyvíjené lidmi. A to také podstatně mění pravidla zavedené "hry". (Tomuto tématu jsem se profesně věnoval od doby, kdy jsem absolvoval školení IBM a stal se systémovým analytikem u počítače IB370).

Dnes prostřednictvím internetu sleduji Druckerovo fórum. Tzv. otec moderního managementu P. F. Drucker (narozený ve Vídni, November 19, 1909 – November 11, 2005, si pamatoval i na rozhovor svého otce s T. G. Masarykem, když vypukla 1. světová válka) je dnes na Druckerově fóru často citován (možná i více než kdysi V. I. Lenin).

Takže: Ten moudrý Peter Drucker analyzoval vývoj lidské společnosti od 13. století a všímal si společenských přechodových změn. Sdělil, že za 50 let od společenského neklidu je ustavena již zcela jiná společnost. A ta nová generace lidí má velké problémy pochopit, jak mohli v tom minulém systému tehdejší lidé žít.

L. Písařík 30.6.2021 11:28

Žil jsem před 50ti lety a žiji i dnes. Jak jsme mohli tehdy žít? Mohli, protože jsme neměli na výběr, pokud se nejednalo o aktivní nebo pasivní spolupráci s režimem, tam se vybrat dalo. Cenou za výběr byla existence první a druhé kategorie. Nikdy mně, tak do roku 1985, nenapadlo, že by mohl tak rychle socouš skončit. I když současná doba má zase jiná rizika ( nebezpečí renesance socialismu), těší mě, že jsem se dožil.;-)R^

M. Pivoda 30.6.2021 19:28

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky!

Upozornění pro příliš povrchní srovnávání.

L. Písařík 30.6.2021 19:46

Já už asi nevstoupím. Ale obávám se, že tam vstoupí ti co budou volit Piráty nebo ODS s Fialou a bez programu.

M. Pivoda 30.6.2021 20:56

Popravdě řečeno, já sleduji dlouhodobé (především technologické) trendy a nějaký politolog Fiala mne proto nechává zcela chladným.

L. Písařík 1.7.2021 11:41

Jsem dost starý, abych pamatoval i republiku ve stadiu zpětného vývoje, hospodářského i politického. Ujišťuji vás, že jakmile se takový vývoj začne týkat vaší peněženky, určitě vás chlad opustí. Sledování technologických trendů je krásná věc, taky se tím, co by stavební technik a už bývalý stavitel, zabývám. A taky jako fanda výzkumu kosmu.

Z. Lapil 30.6.2021 22:42

Jestli ono to není naopak: já chápu, jak jsem mohl před padesáti lety žít, ale nechápu - řekněme - některé aspekty dneška. Nic velkého, ale když si domlouvám setkání na zítřek, těžce nesu pokyny typu "přijeď na Smíchov a zavolej mi".

Už je to pár let: tábor (rodiny s dětmi), bojovka. NIKDO, včetně dospělých, nepochopil, jak jsem mohl vyrazit do nočního lesa BEZ MOBILU. Zdá se, že skutečnost, že strašidlo s pokyny pro další cestu prostě opustilo stanoviště, aniž se ujistilo, že už všichni prošli je moje chyba. Kdybych ,ěl mobil, tak by se to nestalo, zřejmě.

L. Písařík 1.7.2021 11:35

Ja jsem bydlel v lese víc než 10 let a to v době inmobilní a vůbec mi to nepřipadalo obtížné, naopak, na romantické bydlení jsem zlákal i mou současnou ženu, ale potom jsme to už dlouho nevydrželi. Ale život je plný zvratů a změn. Moje dcera tak před 40ti lety: tatííí a jak jste mohli žít bez televize?