22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

ÚVAHA: Nácek u doktora

Po mnoha letech praxe už mne hned tak něco nevyvede z míry. Přesto se to občas stane. A ani s odstupem času nevím, co je správné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kolář 23.9.2019 11:23

Jeden člověk u Vás v ordinaci měl svastiku na obou rukách, ale aspoň je může skrýt pod rukáv, ČT druhý program každý den mimo neděli dává pořad nebo rovnou dva o Hitlerovi, nebo druhé světové válce a to pod rukáv schovat nejde, svastik kolik chcete, tak doporučuji nekoukat.

B. Hájek 23.9.2019 0:39

Ja myslim, ze to mate tezke. Na jednu stranu je dulezite nackum vysvetlit v cem jsou odporni, na druhou stranu, pokud to sami dosud nepochopili, je diskuze zbytecna a casto take nebezpecna.

Ś. Svobodová 22.9.2019 13:29

Umělé dilema.

Vzniklo pouze z toho, že pacient byl viditelně označen symboly, považovanými za Zlo. Kolik pacientů asi mlátí manželky, nebo byli aktivními udavači, Stbáky, někomu zničili život atd...? S nimi pan doktor dilema nemá. Nemají to napsané na těle. Řekla bych, v tomto případě se jedná spíš o předsudek.

M. Varadinková 22.9.2019 7:44

A kdyby měl vytetovanou Gretu?

Nacismus je mrtvá ideologie a že si pár blbečků nechá vytetovat její symboly, to na tom nic nezmění. Dělají to z puberťáckého vzdoru, má to pro ně příchuť zakázaného ovoce, mohou se pak vytahovat před podobnými blbečky, jak jsou odvážní.

Od současných živých a nastupujících ideologií, rovněž ohrožujících naši svobodu, se nacismus a komunismus liší tím, že už je známý výsledek. Kdyby už v začátku nástupu nacismu či komunismu lidé věděli, že to povede k miliónům mrtvých a jak to zlo nakonec dopadne i na ně samotné, tak by nikdy nepodporovali ani Hitlera, ani komunismus. Jenže oni v tom zpočátku neviděli Zlo, ale Dobro. Nám se to dnes zdá nepochopitelné hlavně proto, že už známe ty konce. Ti, kteří předvídali ty konce tehdy predem, byli těmi "pokrokovými" a zfanatizovanými okřikováni, zastrašováni a zcela vytlačeni z veřejné debaty.

Dnes se mnozí stoupenci nových ideologií opět chovají stejně fanaticky jako Hitlerovi stoupenci v době nastupujícího fašismu, nebo komunističtí svazáci v 50. letech. A opět věří, že tak činí ve jménu Dobra. A je jim dopřáváno sluchu, média je podporují, politici jim lezou do zadku a rozum pláče někde v koutku. V tom je mnohem větší nebezpečí, než v tom, že pár blbečků oprašuje symboly ideologie, která je dávno mrtvá a profláknutá.

J. Anděl 22.9.2019 11:05

Greta ještě neposlala lidi na smrt. Třeba to udělá, nicméně ještě to neudělala. Nacismus či komunismus se už projevily v nejhorších barvách. Už se stalo, už není o čem pochybovat.

Nicméně samozřejmě mravní dilema se může týkat i jiných ideologií. Třeba v případě dortu oslavujícího homosexuální manželství. Nebo Grety.

Je dobře, že se autor ptá. Lepší, než kdyby diktoval, co je jediné správně. Žádný systém nás neuchrání před setkáními s morálními dilematy.

I. Štípek 22.9.2019 12:38

Perfektně vystiženo.

J. Pospíšil 22.9.2019 3:17

Autore, ten článek je o vaší etice, ne o tom, co měl někdo někde vytetované.

Vážně máte problém s léčením nepřítele?

J. Krásenský 22.9.2019 11:03

"Milujte své nepřátele" se zřejmě autorovi vrylo do paměti s dodatkem, že ty které nesnáší, ani ošetřit možná nemusí.

J. Anděl 22.9.2019 11:11

Milovat neznamená nekriticky sloužit. I když to někteří ve snaze manipulovat takto používají. Jako třeba pašeráci migrantů.

J. Anděl 22.9.2019 11:09

Ano, je. A ano, má pochybnosti. Znamená to, že je to živý člověk. Píše, že v situaci, ohrožující život, by pochybnosti neměl. "Léčení" je široký pojem. Reakce slovenského kolegy je taky forma pokusu o léčení. Svým způsobem nejde o dilema, zda léčit, nýbrž jak léčit.

J. Anděl 22.9.2019 11:23

Což možná lze poradit autorovi v odpovědi na položenou otázku. Aby na první místo jak otázku, jak pacientovi pomocí se uzdravit. Někdy holt pomůže plivnout do obličeje. Ale to je holistický přístup a v systému zdravotnictví snadno zneužitelný k hojení si vlastních komplexů.

Druhé morální dilema je tedy skryto v otázce, zda především léčit, nebo dodržovat schválené a zavedené postupy. A to už je najednou jedno, jestli je pacient nácek, prezident, obézní nebo neurotický podpantloflák s bolestí zad.

Nicméně je symptomatické, když nácek (řekněme, že jim opravdu byl, to samozřejmě nevím) potřebuje vyšetření, jestli má v pořádku nervovou soustavu.

I. Štípek 22.9.2019 12:37

Pan Vodvářka prostě neodolal pochlubit se, jaký je správňák. Ostatně, o ničem jiném žádný jeho blog není. Sebechvála ale opravdu, opravdu smrdí.

I. Spálený 22.9.2019 2:52

Hákový kříž je zároveň symbolem několika velkých náboženství. Což by snadno vyneslo mastnou pokutu za vyhození takového pacienta. Co někde zatracují, jinde vyzdvihují. Ostatně o symbolech to není. Principy fašistické totality, tedy kontrola informací a určování cílů shora, mají i dnes mnoho zastánců.

J. Hanzlík 21.9.2019 20:58

Na místě pana doktora bych tomu pomýlenému muži hned nepodsouval rasistické choutky, ale po skončení lékařského úkonu, kterým jsem povinován, bych ho upozornil jaké je pro něho riziko žít s takovým druhem tetování, kterým nechal „vyzdobit“ své tělo a bez obalu bych vysvětlil proč. Ideologické symboly měly svůj vývoj. Po obrovském nadšení mas získaly špínu až děsivými skutky. V době, kdy se osnovaly norimberské rasové zákony, už nikdo neměl sílu to zastavit. Podívejme se na stejně „hodnotný“ symbol jako je srp a kladivo, v jehož jméně bylo povražděno a vyhladověno miliony lidí bez ohledu na etnický nebo rasový původ! Je snad tento symbol, který ještě vidíte na demonstracích v Rusku i leckde ve světě, proto méně hrozivý?

J. Ptáček 21.9.2019 14:51

Normalizační politik číslo jedna, Gustáv Husák, přece v době Slovenského štátu, v bratislavské kavárně Štefanka, často popíjel právě s nacistickým ministrem vnitra, Alexandrem Machem. odtud se zachoval Husákův trefný výrok: Čo politika rozdeluje, to slivovička spája. Jen mě udivuje, že jednoho oslavujeme, druhého zatracujeme. A prndáme o dvojím metru.

V. Liptovský 21.9.2019 18:01

Pekná historka na rozprávanie pri pive... Ale inak - nie celkom korektná. Isteže sa poznali - Bratislava bola vtedy primalá, aby sa mladí ľudia takého rangu nestretli... Mohli navzájom aj diskutovať pri víne pod viechou... Ale tým sa to končí... Čo ste vlastne svojim príspevkom mali na mysli? To sú tie legendy, ktorým veria tí, čo chcú veriť... A kde sa ten výrok zachoval? Akiste nebol (ak bol) písomný...

J. Ptáček 21.9.2019 18:45

Jistěže jsem u toho nebyl. Tak to většinou chodí. Notářské ověřovací zápisy s kulatými razítky nebývají obvykle k dispozici. Každý má plné právo historce věřit, nebo nevěřit. Podle svého gusta. Ať tak nebo onak, údajně Husákova poznámka je vtipná, pravdivá a platí dodnes.

V. Liptovský 21.9.2019 20:23

No, hovorí sa (to je na tom najkrajšie - to "sa"), že hoci neboli priatelia, občas diskutovali a Šaňo mal veľkú zásluhu na Husákovej slobode počas tzv. Slovenského štátu. A naopak - vraj Husák sa pričinil, aby Šaňo nedostal po vojne povraz. A najväčší paradox - vraj sa napokon stretli v jednej cele v Leopoldove... No, hoďme si kockou, či je to pravda, alebo ďalšie pekné historky k pivu...

V. Šedivý 21.9.2019 12:36

V zásadě jen obvyklý problém - mohu veřejně poskytovat služby, ale přitom odmítat některé zákazníky ze subjektivních důvodů? U lékaře ještě "vylepšené" tím, že je vázán smlouvami se ZP, které nepochybně podobnou možnost příliš nepodporují.

I. Babková 21.9.2019 10:08

Možná jste se ho mohl před vyšetřením zeptat, jestli mu nevadí, že jste příslušníkem antirasy, kterou nositelé symbolů, které si nechal vytetovat, chtěli vyhladit ze zemského povrchu. Proč šetřit city člověka, který je lhostejný k utrpení milionů lidských bytostí.

R. Szewczyk 21.9.2019 8:59

no budiž, akurát technická poznámka, jsou nacistické symboly, a symboly převzaté nacisty, například co má svastika společného s nacisty není zcela jasné, asi nic, ovšem co mají nacisté společného se svastikou je jasné snad každému,

druhak, měl li by onen mladíček vytetovaný jiný symbol, například belgický frank, v jehož jménu bylo okolo l.p.1900 vyvražděno 10 mega, tehdá podlidí v kongu, co by ste si pane doktore pomyslel, ?

I. Schlägel 21.9.2019 9:34

Pokud by měl vytetovaný belgický frank a krále Leopolda, tak by se nějak reagovat dalo. Podobně nesmyslně můžete spojovat pouhý symbol amerického dolaru a úmrtí původních obyvatel Ameriky.

R. Szewczyk 21.9.2019 10:30

dolar či libru či rubl, jsem vynechal zcela záměrně, obdobně kříž či půlměsíc, bo v konečném důsledku vždy jde jenom o peníze, obecně o majetek, pokud jde o štouraly, ano i sex, tedy povětšinou ženské, i když ne absolutně vždy, tedy ženské byli do docela nedávna taky majetkem, a lhostejno, pod jakým symbolem se vraždilo, tedá osvobozovalo, získavalo otčinu, čistilo rasu, přinášelo kulturu, či víru tu takovou onde jinakou,

J. Pokoutný 21.9.2019 8:55

Kdysi jsem četl cosi o Hippokratově přísaze. A co vy, pane doktore?

V. Novák 21.9.2019 9:07

O Hippokratově přísaze jste četl, článek zjevně ne.

O. Prokop 21.9.2019 13:20

Ještě jste k té přísaze zapomněl přidat, že kromě přísahy studoval pan doktor i za dělnické peníze:

J. Kanioková 21.9.2019 18:45

Proč ?

R. Meišner 21.9.2019 8:04

...dobrý den, asi bylo opravdu nejlepší řešení to mlčky přejít,,---myslím že počet našich občanů s vytetovanými nacistickými symboly se limitně blíží nule--čímž se nevylučuje, že nějaký ten magor se vždycky najde.

I. Schlägel 21.9.2019 9:29

Ve společnosti existuje podstatně více podobných magorů, kteří takovéto poznávací znamení nemají. Stačí, že mají ten svinčík v hlavě. Kéž bychom dokázali stejným způsobem odsuzovat ty samé magory, běžně se na veřejnosti projevující stejně "hodnotnými" symboly (hvězda, srp, kladivo).

M. Mařák 21.9.2019 9:56

Nebo Che Guevara a tak...