28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Na polích nejen flanderských…

Když bylo mému otci (ročník 1921) sedmnáct roků, poslali jej jeho rodiče na cestu do Francie. Byla to dlouhá pětitýdenní cesta. Pas máme dodnes v našich rodinných análech uschovaný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 14.11.2017 22:23

Děkuji...1*

já už jsem na tu dehonestaci národních států neskutečně alergická !

J. Jurax 14.11.2017 20:32

Dobře napsáno.

S vyzněním článku souhlas.

Do zákopů naženou lidi politikové; a aby se kanonefutr necukal, využívají - mimo jiného - i vlastenectví.

M. Prokop 14.11.2017 13:16

Paradoxně nejlepší obrana před velkými válkami

není zánik nacionalismu (dokud nezanikne lidstvo, vždy budou lidé cítit nějakou sounáležitost a ta, daná jazykem, tradicemi, územím a sousedy, je nejlogičtější), ale atomové zbraně v únosné míře rozšíření.

V zemi jako je EU možná nehrozí válka se sousedy, o to více válka občanská.

Z. Lapil 14.11.2017 12:10

Národní státy jako příčina válek jsou nesmysl

Přinejmenším jako (skoro) jediná příčina. Jestli mi ve škole nelhali úplně, tak se válčilo už v době, kdy národní státy byly skryty v daleké budoucnosti.

Autorka má tedy pravdu, jen si myslím, že ne úplně přesně argumentuje. Jeden z hlavních účastníků Velké války Rakousko-Uhersko fakt nebylo národním státem a i to Německo žila, odhaduji, tak třetina lidí, kteří pamatovali Bavorsko, Prusko, Sasko... Předpokládám, že pro první nástřel lze nahlédnout do seznamu spolkových zemí.

Myslím si, že (komu? čemu?) tvrzení "Pán rozhodne a ubohý lid musí jít válčit" sice nelze dost dobře oponovat, ale zdaleka není pravdou úplnou.

T. Kočí 14.11.2017 11:00

dobrý článek

Nejsmutnější na tom, že obě války nic nevyřešily, spíš naopak.

Jak pravil jeden lidožroutský náčelník: proč tolik lidí zabili,když je nesnědí.

A. Alda 14.11.2017 11:00

Národní státy jsou naopak nadějí na mír.

Pokud má každý národ svůj stát a pokud v žádném státě nežije cizí národ (nikoli jedinci, ale jako homogenní národní skupina na národnostně vymezitelném teritoriu), není důvod k válce. Mnohonárodní státy vyvolávají války, aby do své říše včlenily další národ. Mononacionální státy vyvolávají války, aby k sobě připojili území sousedů, obývané jejich národem. Pokud ale národní stát zahrnuje celé území národem obývané a nezahrnuje žádné území obývané národem sousedícím, důvod k válce není. Takový stát si totiž nepotřebuje způsobovat komplikace tím, že by ovládl území jiného národa s jiným jazykem.

P. Rada 14.11.2017 11:37

Re: Národní státy jsou naopak nadějí na mír?

To se zásadně mýlíte už s několika důvodů najednou.

Předně zkuste definovat co je to národ a kdo k němu patří a kdo už nikoliv. Vágnost a zároven lpění na takovém pojmu navozuje vnitřní třídění podle umělého kriteria např. árijců, hugenotů, ... a může vést k válce občanské ba světové. To se přeci stalo opakovaně v naprosto odlišných teritoriích.

Další podobně závažný zádrhel tkví v tom, že extenzivní růst na bohatých zdrojích či jen na jednostraně působící inovační technologii, pravidelně přes vedlejší účinky vede např. k následnému vyčerpávání domácích surovin či přetížení prostředí. kdysi při kočovném způsobu postačíli vypást či vylovit oblast a přesun znamenal ziziko střetu j jinými podobně smýšlejícími. Rychlé tempo čerpání jakýchkoliv zdrojů navíc upřednostní jak jen místní ekonomiku tak i vojenskou nerovnováhu.

Oba tyto dva aspekty vedou ke konfliktnosti a ta může být jak motorem osidlování doposud nedostupného a tedy pozitivním (zejména v počátcích vývoje) - tak také spouštěčem ničivé války a to zas spíše v éře přelidněnosti.

Nadějí na mír je proto když už tak spíše ustálený společenský systém a nikoliv dynamicky se měnící jakkoliv si to osazenstvo té momentálně extenzivně rostoucí společnosti nechce připustit. Východiskem je pak spíše intenzivní vývojová změna umožnující obsadit životem doposud nevyužívaný prostor.

J. Schwarz 14.11.2017 12:27

Re: Národní státy jsou naopak nadějí na mír?

A co z toho plyne pro nás? Máme hledat "životem dosud nevyužívaný prostor", bránit svůj prostor proti těm, co by ho chtěli využívat nebo reztignovat s tím, že přetlak "životaschopnějších" - čti "rychleji se množících" je přirozený? V šumu humanistických žvástů ale zaniká, že minimálně stejně "přirozená" je obrana vlastního teritoria všemi prostředky.

P. Rada 14.11.2017 13:47

Re: Národní státy jsou naopak nadějí na mír?

Možná máte pravdu, že mé naděje na to, že se lidstvo jednou vznese ke hvězdám byly nepodloženým "humanistickým žvástem".

Opak této naděje je ale bezaděj kdy se kolébka Země, už jen s doposud známých astronomických příčin rozpínání Slunce jednou nutně stane ohnivým hrobem.

Antropologickým faltem doposud ale je, že druh homo se sám vnitřně vyvíjí oproti okolí neobyčejně rychle a jen za několik desítek generací by mohl být něčím jiným a možná i životaschopnějším. Pokud ovšem pro svůj vývoj získá potřebný biologický čas.

Pro nás by s toho mohla plynout výzva získat čas, odložit rozbroje a šetřit tak prostředky pro extrémě náročnou ale asi jedinou dlouhodobě nadějnou cestu.

A. Alda 14.11.2017 14:48

Vy jste buď hlupák, nebo lump.

Buď nevíte, jak lžete, anebo lžete zcela vědomě.

O národech se mluví již v předantické litaratuře, sama Bible je národů plná. A definicí národa je mnoho a všechny mají společné to, že jde o lidi jednoho jazyka, jedné kultury a společného mýtu o svém původu. Není žádný větší problém rozlišit mezi Čechem a Slovákem, tím spíše mezi národy sobě tisíckrát vzdálenějšími.

P. Rada 14.11.2017 21:35

Re: Hlupák, nebo lump???

Podsouváte mi pane A.A. hlouposti nebo alespon lumpárny ale bez dokladů jen na základě doměnek.

Lumpárnou v takovém případě asi bude i to, že se ve svých argumentech stotožnuji s Koukolíkem. Kdyby si totiž toto dovolil říci F.K. za dřívější totality mohl by se dočkat podobné reakce jak já od Vás.

Nejsteli ale hlupák sám - poslechněte si jak on - se kterým se v tomtostotožnuji - definuje národ a co pokládá za ohrožení jeho bezpečnosti:

http://www.rozhlas.cz/leonardo/prednasky/_zprava/povaha-zmeny-co-nas-zrejme-nemine-2--1212407

J. Kanioková 14.11.2017 22:27

Pane Aldo... souhlas..

u nás doma byla výchova k vlastenectví naprosto základní hodnotou !

Mám dodnes po rodičích "obraz" hymnu.

P. Rada 16.11.2017 5:25

Re: Pane Aldo... souhlas..

Nemám snad už iluze o důsledcích výchovy k typu tzv. vlastenectví uměle postavenému na odlišnosti jazykové, barvy pleti nebo i jen víry specificky jiné oproti okolí.

IS nebo nacistické německo takovéto typ výchovy dovedli až do extrému který snad není třeba dál popisovat.

To co by ale mělo být komentováno jsou tolerované podvůdky až tunely uvnitř naší společnosti které dnes vedou k extrémnímu rozevírání ekonomických nůžek, nárůstů vnitřní konfliktnosti až rozpadu národního cítění ve zdravém slova smyslu. Takže pokud např fotovoltaický tunel, velká privatizace, čapí hnízda ... budou tolerována a náprava takovýchto křivd/tenzí na národním okolí nahrazována jiným typem vzájemné loupeže - národ se i v čedkém dolíku nejspíš rozpadne.

Je přitom docela možné, že konkrétněji Vaši rodiče praktikovali výchovné prvky vedoucí k hodnotám, které dlohodobě vnitřeně stmelují jakoukoli společnost na jakémkoli území a vytvářejí s ní národ/vlastence dlouhodobě životaschopného typu. Zejména prvky vzájemné úcky, kooperativnosti zakožené na altruismu při trestání -viz Koukolík:

.."národ tvoří dostatečný podíl lidí schopných altruisticky trestat"...

M. Prokop 14.11.2017 13:03

A řekl to někdo Rusům?

"Takový stát si totiž nepotřebuje způsobovat komplikace tím, že by ovládl území jiného národa s jiným jazykem."

A. Alda 14.11.2017 14:45

Však Rusko není národnostní stát,

ale stát multinacionální. A právě proto se chová tak, jak se chová.

M. Prokop 14.11.2017 16:03

Re: Však Rusko není národnostní stát,

Kdepak, to není multinacionálností, to je kombinací paranoi, mesiášství a imperialismu.

T. Kočí 14.11.2017 10:54

jen nepatrný přípodotek

moskvič 413 nebyl, snad 412.

M. Valenta 14.11.2017 10:15

Národní státy opravdu nejsou příčinou,

Příčinou současné mizérie jsou státy hrající si na národní státy, s vystresovaným obyvatelstvem, jemuž politikové neustále dokola otloukají o hlavu: "jsme malí, nic neovlivníme, všichni nás chtějí napálit," a místo opravdových vzorů mají sportovce. ČAU.

P. Rada 14.11.2017 11:06

Re: Národní státy opravdu nejsou příčinou,

Pokud by to tak pravidelně bylo, nespomalovali by v extenzivitě i ti největší a neměli by s vývojetěžkou hlavu dokonce renomovaní experti.:

http://www.freeglobe.cz/Articles/25274-svetova-ekonomika-na-kraji-propasti-nejvetsi-bublina-historie-praskne-v-roce-2017.aspx

http://www.kurzy.cz/tema/4315350.html

M. Valenta 14.11.2017 11:45

Re: Národní státy opravdu nejsou příčinou,

Na mysli jsem měl především mizérii hodnotovou.

M. Prokop 14.11.2017 17:34

Re: Národní státy opravdu nejsou příčinou,

Jo, multikulti a politická korektnost hodnoty decimuje.

J. Kanioková 14.11.2017 22:29

"hrající si na národní státy" ..???

Jste pitomec !

J. Chaloupka 14.11.2017 9:45

Škoda, že podobné zájezdy nepodnikají

tzv. migranti, zejména z Afriky, aby viděli, že to, jak žijeme, nebylo zadarmo.

B. Carina 14.11.2017 8:52

Paní Kozumplíková,

památník a hřbitov u Verdunu jsem navštívil koncem devadesátých let. To pole křížů na mě zapůsobilo, ale co mě opravdu "dostalo do kolen", byl hrob neznámých vojínů, kteří byli hlínou zapsány ve svých zákopech.

Dělostřelecké bombardování bylo tak intenzivní, že samotná hlína, kterou šrapnely vyvrhovaly do okolí po dopadu stačila k tomu, aby nebohé může za živa pohřbyla v zákopech. Dodnes jsou vidět špičky jejich bajonetů.

P. Rada 14.11.2017 9:22

Re:

Je rozhodně dobře, že takováto mementa si kultura ponechává jako výstrahu dalším generacím.

Ta dnešní generace nic takového nezažila a to, že se v Evropě už víc jak půlstoletí prakticky neválčilo a zejména se vznikem EU (která má sice ještě daleko k ideálu) především pokleslo zbývající vnitřní válečné napětí, leckdo žel pozapomíná.

J. Lukavsky 14.11.2017 8:45

dobyvatelé - do čela!

"Chtěli to kdysi v 19. a 20. století ambiciózní jedinci, kteří byli přesvědčeni, že jejich ambice nemá žádná omezení." Řekl bych, že jádro pudla bylo (a pořád je) v tom, že ti ambiciózní jedinci své spoluobčany do bitvy a na smrt posílají. Sami zůstanou v bezpečném krytu a pokud možno dosti daleko. Kdyby, jako dříve své vojáky do útoku museli vést tak by ty války skončily dosti rychle. Ono posílat na smrt druhé je tak snadné.

P. Rada 14.11.2017 9:06

Re: dobyvatelé - do čela?

Nikoliv vojevůdci ale spíše převaděči všech nárdností toho o posílání na smrt dnes vědí nejvíce. Zejména pak ti kteří migranty neúrodou, válkami či jen propagandou k cestě podněcují, nalodují na jakákoliv plavidla, cpou do kamionů...

Takto "vydělané" peníze pak tolerujeme i my spolu s neobvykle bohatými dotyčnými kteří k nám přicházejí také, ale už bezpečně letecky a navíc přímo do honosných residencí které jim zde někteří s těch co přečkali strstiplnější cestu staví, jako bídně placení dělníci.

Mocensky posedlé, jejich majetky a peníze přeci "v dobré víře" tolerujeme jak projev globalizace a bez ohledu na národnosti - resp mrtvé v pozadí, kteří nejsou na prvý pohled vidět tak jak padnoucí oblek či cifra na účtu.

Dobyvatelé totiž dnes už mnohdy přicházejí podstatně sofistikovaněji - i když právě jaksi v "čele".

A. Alda 14.11.2017 11:18

Poslední evropský panovník,

který skutečně táhl v čele svých vojsk, byl Starý Fritz, Friedrich II. der Große.

Ani Napoleon coby císař netáhl v čele svých vojsk, ale za nimi - i když v bitvách míval svůj stand (odtud "standarta") skutečně na bojišti. Ale Fridrich Druhý byl skutečně poslední, kdo na svém koni cválal vstříc nepřítele v čele své jízdy.

J. Schwarz 14.11.2017 12:32

Re: Poslední evropský panovník,

Pak ale "Starý Fritz" nevelel armádě, ale pouze a jen svému jízdnímu oddílu.

A. Alda 14.11.2017 14:50

No a s tím dobyl Slezsko.

Ten jeho "jízdní oddíl" byla holt celá pruská armáda.