19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Musí život autora souznít s jeho dílem?

oblíbeného autora. Teď už raději jejich životopisy nečte. Jak to, že se chová jinak, když píše taková krásná díla?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 2.9.2022 15:28

Souznění života a díla ? Napada mě Karel Čapek.

K. Křivan 2.9.2022 15:27

Karl Marx. Měl služku, která pracovala za stravu a postel, a v té ji rabínův nezdárný syn šukal. Když ji oplodnil, tak se k levobočkovi nechtél znát. Chlastal nejlepší červené víno a kouřil doutníky. Ale hubu měl plnou proletářů. Krásné "souznění" života s dílem ;-D

M. Pivoda 2.9.2022 13:59

Závěr úvahy: "... Ale raději nepátrejte, kdo byl ten, kdo to napsal. Také se přece raději nepídíte po tom, jak a z čeho v přípravně připravují rybí salát. Uchráníte se tak od deziluze."

Doporučení: Piďte!

M. Valenta 2.9.2022 13:05

Škoda, že morální troska Zeman nic nenapsal, mohlo to být solidní čtení.

J. Jurax 2.9.2022 12:16

Musí život autora souznít s jeho dílem? Nemusí. Proč taky?

Tak mne napadá, zda i život autora software nebo obložení koupelny musí souznít s jeho dílem ... :-)

R. Dubravský 2.9.2022 11:55

Na toto téma napsal Paul Johnson pěknou knihu. Jmenuje se Intelektuálové.

P. Adámek 2.9.2022 11:01

Pokud si správně vybavuji, tak největší odborník 18. století na výchovu dětí, J.J. Rousseau, dal všechny své (nemanželské) děti do sirotčince.

Z. Lapil 2.9.2022 10:09

Nesouhlas. S autorem i komentáři. Žijete na růžovém obláčku. Umění potřebuje solidní základ, něco jako létající koberec.

Totiž - koukám, že tady snad nikdo, včetně pana Hlubučka, nečetl Poeovo povídání o tom, jak psal Havrana. Nikdo neslyšel o Bachovi, který psal vysloveně na smlouvu. O Mozartovi a vlastně všech skladatelích jeho doby, kteří psali fakticky na kšeft (viz historka o mokrých notách; viz historie o neznámém objednateli Requiem).

Tady snad není nikdo, kdo by v dobách mládeneckých napsal báseň své vyvolené? Ano, začít psát lze skrze emoce, ale než začnete dokončovat, musíte vědět CO a KOMU píšete. Nesmí se u toho začít nudit, nesmí ji (píšeme slečně) ji to vyděsit; i ty nemravnosti píšeme jinak slečně - začátečnici a jinak po prázdninách plných vášní, ať pod stanem nebo na Havaji.

A kdo někdy hrál na kytaru u ohně, dobře ví, že hraje divadlo pro lidi, ne emoce pro sebe.

I ten Villon, takto básník, o emotivnosti jehož balad se nepochybuje, má ty balady VELMI formální: tři osmi až dvanáctiřádkové sloky, přičemž poslední verš je vždy stejný a pozor - stejné jsou i rýmy (http://www.sesity.net/elektronicka-knihovna/basne.pdf). Podobně Shakespeare a jeho sonety. Dvaapadesát SONETŮ, tedy přísně formálních skladeb, ne nějakých výlevů emocí.

Koneckonců i ty ženský nosej tenhle kus plavek nahoře a tenhle dole a kdyby si to některá dala obráceně, bude možná za emotivní, ale za emočně labilní krávu. Pravda - je-li účelem tohoto činu sezvat puberťáky ze širokého okolí, může to mít smysl, jejž někteří mohou označit za umělecký.

F. Navrátil 2.9.2022 11:51

Pane Lapile, četl jsem esej o básnickém principu, ve které Poe vysvětluje vznik básně Havran jako předem promyšlené logické a racionální konstrukce. Bohužel existují i komentáře literárních kritiků, kteří autorův komentář považují za jeho výmysl, kterým ex post hledá smysl a logiku v expresionistické temné básni, charkteristický pro alkoholika a drogově závislého.

Z. Lapil 2.9.2022 13:22

Možné je všecko, neboť lidská mysl je nevyzpytatelná, ale mluvil jste někdy s opilcem? Ten není schopen souvislé myšlenky.

Dost mě zajímá, jak to přijde, že něco se lidem líbí a něco ne. V podstatě jde o několik málo zásad, ale bez démonka, který vám sedí někde za krkem (mně vzadu v lebce) a který vás čistě technicky kontroluje a napovídá vám, nemáte (já nemám) šanci. Podotýkám, že mám zkušenost - naprosto amatérskou - s tvorbou, interpretací i kritikou. Hudební a básnickou; umělecké prózy nejsem schopen vůbec a výtvarničit neumím tak, aby se mi to líbilo.

Krásně je to vidět ve fotografii. Přečtěte si, pokud to neznáte, zásady pro začínající fotografy. Dozvíte se něco o zlatém řezu, liniích a o tom, že to, co fotíte, má být v některém z mála vhodných prostorů a že se nemají tlouct barvy, a to je vlastně všechno. Dodržte to, a ta fotka NEBUDE BLBÁ. Jasně, Saudka to z vás neudělá, ale když pak dáte babičce k vánocům kalendář s vnoučaty, tak příbuzní nebudou říkat "to je roztomilý", ale "to je pěkný".

Pokud podobné zásady chcete nedodržet, MUSÍTE vědět, co a proč děláte, a s tím vám vír emocí, ne-li podpořený alkoholem nebo něčím podobným, obvykle nepomůže.

F. Navrátil 2.9.2022 13:48

V roce 1969 jsem slavil Silvestra v Kyjově a v hospodě jsem narazil na ožralého, špinavého, zarostlého vandráka oblečeného v pytlovité hazuce. Hospodský mu načepoval džbán piva a on beze slova odešel. Později jsem se dověděl, že to byl malíř a fotograf Miroslav Tichý. V Kyjově byl považován za šmíráka, který to maskuje focením doma vyrobeným foťákem. Dnes se jeho fotografie prodávají za 250 tis. korun za kus a je považován za našeho předního uměleckého fotografa.

M. Koutný 2.9.2022 15:38

Závratná cena za rozmazané fotky tohoto "umělce", ve skutečnosti nadrženého šmíráka, je jedním z důkazů úpadku naší civilizace.

Z. Lapil 2.9.2022 21:35

Věřím, že i on má svého démona, který ho imelecky drží nad vodou. My máme v hospodě takového muzikanta - ten nemá v mozku lautr nic, kromě té kytary.

J. Schovánek 2.9.2022 9:54

No, pokud chce moralizovat, tak asi ano.

R. Voráček 2.9.2022 8:34

bohužel je pro mne příkladem nesouznění díla a autora pan Zdeněk Svěrák. Autor a spoluautor díla které bude na trvalo zakotveno v české kultuře obdobně jako dílo Voskovce a Wericha. Autor díla které spojuje v česku lidi všech názorů se pak přidá k nátlakové partě milionářů a na Letné ze sebe dělá šaška. Škoda takové dílo a takový člověk.

P. Dvořák 2.9.2022 9:01

"Všechno co jsem napsal, se lidem líbilo, tak jim půjdu něco říct i na Letnou." :-)

Z. Lapil 2.9.2022 9:24

Námitka: ve Svěrákově díle nevidím ani zbla politiky. Proto nemůže být v rozporu jeho politický názor a jeho dílo. Počítám, že kdyby šel demostrovat za Babiše, tak by jiní psali něco podobného.

Něco jiného by bylo, kdyby Rotschild napsal Kapitál místo Marxe.

F. Navrátil 2.9.2022 8:00

Domnívám se, že znalost životních peripetiích autora pomáhá lépe chápat jeho dílo. Jaké emoce, radosti, úzkosti a běsy vedly jeho rozum a ruce.

P. Dvořák 2.9.2022 9:05

Ne.

Myslíte, že Alexander Dumas se někde šermoval, Daniel Defoe žil s Pátkem na ostrově, Burroughs žil mezi opicemi, Neff na cizích planetách a Rowlingová v Bradavicích?

F. Navrátil 2.9.2022 9:17

Dílo není otiskem svého autora, naopak obvykle v rozporu s jeho životním příběhem. Dumase ani nenapadlo šermovat, protože si založil továrnu na romány, ve které mu specialisté chrlili jedno finančně úspěšné dílo za druhým. Defoe, který si přisvojil falešný šlechický titul (De Foe) byl zkrachovalým obchodníkem, který se z nouze vrhl na žurnalistiku, provozoval obchod s informacemi, využíval své grafomanské schopnosti zejména při sepisování politických pamfletů a moralistických spisků. Zemřel v ústraní pronásledován lichváři. Defoe na Robinsonovi ukazuje typ svobodného jedince ztělesňujícího morálku západní civilizace v ideálním slova smyslu. Tedy to, co sám ve společnosti postrádal.

P. Dvořák 2.9.2022 9:41

Takže " Jaké emoce, radosti, úzkosti a běsy vedly jeho rozum a ruce" ? Věta o Defoe(ovi?) je jak vystřižená z kdysi nacyklostylovaných odpovědí k maturitám. :-)

Pokud to hodně zobecním, tak jakékoliv počínání má někde nějaký původ. Proto bych právě v umění nehledal zbytečné složitosti, ale mnohdy třeba jen momentální nápad, který autor rozvíjel, aniž by to měl původně v úmyslu.

P. Dvořák 2.9.2022 9:47

P.S. To co jste napsal v příspěvku F. Navrátil 2.9.2022 8:00 zcela určitě platilo v případě, kdy člověk úmyslně položil dlaň na stěnu jeskyně a prskal na ni barevnou hlinku. Výsledek byla barevně poprskaná jeskyně a ruka, což jsme za pár desítek tisíc let pojali jako praumění.

F. Navrátil 2.9.2022 11:55

Kdyby byl Defoe úspěšným obchodníkem a jeho obchod nezkrachoval, nenapsal by Robinsona. Kdyby se nemusel skrývat před lichváři a kombinovat, jak uživit svoji početnou rodinu, nikdy by nesnil o volném a nezávislém životě uprostřed přírody.

D. Stirsky 2.9.2022 5:40

Umění je o emocích: Tato věta celý článek zkazila. Nejodpornějsí floskule polistopadové doby. :-)

R. Langer 2.9.2022 7:07

Hm, a o čem tedy je podle vás umění? O materialistickém realismu? 8-o ;-D

M. Koutný 2.9.2022 8:30

Především je od slova UMĚT. Bohužel jsou v poslední době stále více vynášeni neumětelové, ze kterých tryská hlavně jedna emoce - potřeba převádět svou domnělou genialitu.

P. Dvořák 2.9.2022 9:06

Umět co? Třeba navrhnout židli, na které se nedá sedět, ale vyhraje na výstavě designu?

M. Koutný 2.9.2022 10:57

Nejsme v rozporu, právě tohle jsem měl na mysli.

P. Adámek 2.9.2022 11:05

A já jsem mysle, že Vám (podobně jako mně) vadí vazba že je něco "o něčem" (v pořádku je to jenom u knih, divadelních her, filmů apod.).

B. Liborek 2.9.2022 4:03

Dobrý den, pane Hlubučku, od Vás si i ty dvě stránky rád přečtu. Děkuji za povedený článek a přeji hezký den. B.:-)