28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ÚVAHA: Moje sestra demokracie

Naše Demokracie je jen o pár měsíců starší než já. Ráda proto říkám, že jsme spolu vyrůstaly a já po jejím boku prožila celý svůj dosavadní život. Zatímco však dřív byla mou neodlučnou kamarádkou, v posledních letech se mi začala víc a víc vzdalovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 3.12.2018 12:26

Souhlas s autorkou článku, její příměry průběhu jejího

Souhlas s autorkou článku, její příměry průběhu jejího života a života naší demokracie po roce 1989 jsou nejen vtipné, ale i pravdivé - bohužel..

On už Masaryk řekl - jak jinak než moudře - " Tož, demokracii již máme, ted' ještě nějaké ty demokraty..."

Š. Hašek 3.12.2018 16:33

Re: Souhlas s autorkou článku, její příměry průběhu jejího

Ale i demokraty máme! Malinko bude problémek v tom, že se tak nazývají (jen) oni sami mezi sebou.

A. Alda 3.12.2018 11:40

Autorka je opravdu a zcela nefalšovaně blbá.

Ani mí prapraprarodiče nezažili vznik české (rakouské z jedné strany a pruské z druhé strany) demokracie, a autorka ji považuje za svou sestru.

Š. Hašek 3.12.2018 11:45

Re: Autorka je opravdu a zcela nefalšovaně blbá.

Je mladá.

Když mě dvacetiletý student "poučuje" o letech1968, 1989, ......... vždy pookřeji. Pookřeji, protože je rázem....... tak nějak "veselo".

P. Flener 3.12.2018 11:13

Demokracie je dávno za zenitem

Vše někdy začíná a někdy končí - tak to bylo i se všemi společenskými systémy v historii. Dnešní naše demokracie byla nejvíce nadějná při jejím vzniku v r.1918,občan do ní vkládal naděje i když přežíval desetiletí komunismu. Po r. 89 však byl její vývoj zcela jiný, než veřejnost očekávala. K moci se dostali lidé s podobnými psychopatickými charaktery, jako měli vládci za Rakouska-Uherska, za doby Hitlera i během komunistické diktatury. Je to zřejmě zákonitost se kterou nikdo nehne. Nikdo nebude nikdy o demokracii pečovat lépe, aby se nezvrtla, vše půjde ve starých kolejích -povaha člověka je téměř neměnná. Jen nevíme co dnešní umírající demokracii nahradí. Evidentně ne žádná revoluce, ale jen rychlejší evoluce. Demokracie se bude měnit tak, že politické elity budou více pod kontrolou občanů, budou odvolatelné, přestanou se chovat jako nedotknutelní nabobové rozhodující o svých bonusech, o jejich výhodách budou stále více rozhodovat občané a ne oni sami atd... Jiná cesta není, nebo vlastně je, ale to je jen 3. světová válka, která by zase udělala na čas pořádek a dala lidem novou (ale zase stejně marnou) naději.....

J. Ptáček 3.12.2018 11:00

Já si už vybral

Jak správně říkáte, demokracie začala být zlá, podezíravá, arogantní, neférová. Protikladem demokracie je totalita (nebo třeba diktatura). Naše československá totalita byla přece jen mírnější, než totalita nacistická nebo sovětská. Ale přece jenom: 248 nevinných popravených našich občanů, asi 4500 umučených k smrti (včetně otroků v uranových dolech), zhruba 150 zabitých při odchodu do jiné země, kde chtěli raději žít, 250.000 lidí ve věznicích s různými tresty, kolem 400.000 občanů emigrovalo atd. Vůbec neobhajuji současný stav, ale přece jenom, když si mám vybrat...

A to jsem měl už skoro 50 let, když se vaše sestřička narodila.

K. Janyška 3.12.2018 10:41

DEMARCHIE.

Znovu a znovu se ukazuje jakým omylem je používaný model tzv. liberální většinové demokracie. Přivádí k moci i zločince a lidi všelijak nehodné. Nemohu v této souvislosti neuvést to, že Babiš měl v roce 2013 majetek 40 miliard a dnes, po 4 letém ministrování financí, má 88 miliard. Čert prostě kálí, až mi z té slušnosti je zle, na větší hromadu, jak se říká, když se mu dokonce pomůže, tak ještě víc..

Proto mistr Hayek navrhuje demarchii, která zařídí institucionálně a institucionální vládu jediného práva pravého, práva evolučního, soukromého, které řídí lidský svět ve skutečnosti a které máme všichni v myslích odmalička, kdy jsme ho nasáli od rodičů a okolí. Má výhradně zákazový charakter.

Není pravda, že má platit - lid si to přeje, ať to má. Lid je totiž obří skupina v této věci nevzdělanců, která neví o soustavě používané demokracie nic, vůbec nic. Zato je plně řízen a to 24 hodin denně, právě právem soukromým.

Demarchie je popsána plně v Hayekově světovém majstrštyku Právo, zákonodárství a svoboda a spočívá v tom, že Senát je navolený coby zástupce ročníků, ne politických stran. Ty by měly do Senátu zákaz vstupu stejně jako dnes ho mají jednotlivci do sněmovny. Dosáhlo by se tak potřebného mentálního obsazení, coby vyhledavače tzv. práva právníků v mnohdy až zločinných blafech, které mu pošle sněmovna. Senát by měl samozřejmě vyšší kompetence, než ona a systému by prakticky vládl.

K. Janyška 3.12.2018 10:41

Re: DEMARCHIE.

Ve spořádaném lidském světě totiž platí: Zatímco se nám zdá, že jsme ve svých životech vedeni svými zájmy, není tomu tak. Plně nás ovládá, pokud nejsme krimonogenní nebo mentálně postižení, mínění o tom co je správné. A tímto míněním důsledky z plnění našich zájmů nejprve testujeme a pak se teprve rozhodneme o jejich realizaci. A správa věcí veřejných, které dnes říkáme demokracie, musí této vazbě odpovída a být její analogií.

Samozřejmě, tato 400 stránková publikace věc popisuje do takové hloubky a souvislostí, že je velmi složité se v ní vyznat.

Š. Hašek 3.12.2018 10:04

Mládí ..... no ...

F. Navrátil 3.12.2018 10:01

Pavlík Morozov z Hodonína

Sestřička Demokracie alespoň nepomlouvá a nebonzuje svoji mladší sestřičku.

M. Šejna 3.12.2018 9:35

tohle je hodně pitomý článek, ten se bude líbit

komsomolka od Svobodných ani netuší, jaké je v Česku daňové zatížení. Letos jsme museli na stát pracovat 142 dní. Je to sice hodně, ale v roce 2010 to bylo 168 dní. Zdá se tedy , že její setřička demokracie nás zatěžuje daněmi stále méně. Při zrození sestřičky demokracie to bylo ještě horší (progresivní daň ze mzdy končící na 45%, DPH 23% atd.)

Komsomolka od Svobodných si stěžuje, že máme trestně stíhaného premiéra. Co je jí sakra do toho? Má snád kvůli tomu Svobodná komsomolka omezenou svoji svobodu? Má snad kvůli tomu vyšší daně? Má snad kvůli tomu dražší nákupy? Mám pocit, že tato komsomolka je ani ne tak Svobodná, jako Pravdo-Lásková.

Jediné, co v Česku začíná být problém, je přesun mnoha pravomocí z centra státu na místní samosprávy. Stát tady totálně selhal, protože umožnil samosprávám pořadně prudit a obtěžovat občany. Modré zóny ve městech nevymyslel stát, ale místní zastupitelstva. Stavební řízení zpomaluje nikoli stát, ale úředníci místní samosprávy. Místní obecní vyhlášky se množí, jak hmyz.

Š. Hašek 3.12.2018 11:00

Re: tohle je hodně pitomý článek, ten se bude líbit

Vidím to dosti podobně .....

Jsou ale horší než Svobodní ......

B. Rameš 3.12.2018 11:42

Re: tohle je hodně pitomý článek, ten se bude líbit

Je zábavné, když někdo jako vy nadává jinému do komsomolců. Ale jinak - neříkám to často, ale jste fakt vůl.

M. Šejna 3.12.2018 12:20

pane Rameši

hlavně že jste tu svou polemiku se mnou vyfutroval hromadou protiarumentů.

A. Nový 3.12.2018 14:08

Stavební zákoy nevymyslely samosprávy

Stavební řízení zpomaluje nikoli stát, ale úředníci místní samosprávy.

Socbolševiku Šejno, kdybyste nebyl hňup, tak byste věděl, že stavební zákony jsou tak blbě koncipované, že umožňují kde co. Proto si samosprávy dovolují blbnout. A vůbec nejlepší je, že Praha má v podstatě vlastní stavební zákony.

M. Šejna 3.12.2018 15:01

fašistický demete Nový 840

píšu jasně, že stát totálně selhal, když umožnil samosprávám prudit a obtěžovat občany (včetně stavebního řízení).

Kdybyste nebyl natvrdlej fašista, tak byste si tohoto mého textu všiml, demente.

A. Nový 3.12.2018 17:11

Re: fašistický demete Nový 840

Socbolševiku Šeno, kdybyste nebyl hňup tak byste věděl, že stát neselhal. Stát totiž žádné zákony nepíše. Ty stavební zákony napsali lidé kteří tomu rozumí na zadání, jenže pak přišli vám ne nepodobní dementi a v parlamentu je upravili k obrazu svému a pak schválili. A co horšího, stále je novelizují tak, že už se v těch zákonech nevyzná ani prase.

P.S.

Sranda je, že na Slovensku nechali zákony v podstatě ve stejném znění jaké platily za minulého režimu Československu, jen "vyškrtali" kydy o socialismu a vyměnili staré normy za nové platné normy.

K. Janyška 3.12.2018 9:26

Jen doufám, že nejste také tak mylná a nesmyslmá, jako ona.

Vždyť je to totalita většin vůči jednotlivci. Tedy totalita stejná, jako jiné totality.

Proto musíme bezpodmínečně přejít k demarchii, kde vládne jediné právo pravé, právo soukromé, úplně všemu. I nástroji ke správě věcí veřejných, kterému se dnes říká demokracie... Dzp.

P. Gábriš 3.12.2018 7:41

pěkné nekonvenční srovnání,

upřímné, ale bohužel "hlas volajícího na poušti".

D. Polanský 3.12.2018 6:55

Vcelku lze souhlasit,

nakonec nic nového, všichni to tak nějak cítíme. Jenomže to platí pro ty, co nejsou součástí státního aparátu, jakmile jsou, vidí že jinak. Nakonec, co si budeme povídat, podívejte se na robustní nárůst platů státních zaměstnanců, jejich neustále zvyšující se počet. Nakonec ani v Hodoníně na radnici úředníků jistě není málo. A jejich počet se jistě postupně zvětšuje a platy jim rostou. Takže jenom kvantita, nárůst kvality neočekávám.