25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Mnichov 1938 a Kyjev 2022

Příští rok uplyne 85 let od podepsání Mnichovské dohody, kterou v těchto dnech připomíná třetí vydání knihy historika Jana Tesaře s názvem Mnichovský komplex z roku 1989.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 22.4.2022 10:30

Rusové ne, to máte pravdu, Rusáci však ano. Viz Gruzie, Afganistán, Sýrie, Ukrajina a pod.

J. Nevrkla 22.4.2022 11:05

Rusi byli v Osetii, podle rady Evropy bylo právo na jejich straně, nikoliv na straně Ukrajinců. V Sýrii byli na rozdíl od Ameriky na pozvání oficiální Afghánské vlády. V Afghánistánu byl ještě za éry Sovětského svazu, včetně Ukrajinců.

Američani byli v posledním čtvrtstoletí v Srbsku, Libyi, Sýrii, Iráku, Afghánistánu, Jemenu, Somálsku, a to jim z těchto zemí žádné nebezpečí nehrozilo.

P. Čech 22.4.2022 11:34

Rusové světu vládnout nechtějí, v tom máte pravdu. Ne tak již Rusáci. Ti vládnout světu chtějí a dnes a denně to dokazují (Afganistán, Gruzie, Sýrie, Libye, Ukrajina a pod). Stejně jako to dělají dnes a denně USA. Francie a Německo také vládnou 25 státům v Evropě. Zásadním a základním problémem je dělení světa na sféry vlivu t.zv. velmocí.

F. Navrátil 22.4.2022 8:39

Bojovala by Ukrajina, kdyby se NATO dohodlo s Ruskem o rozdělení státu na Novorusko a centrální Halič? A kdyby NATO sdělilo Ukrajině, že v případě, že na tuto dohodu nepřistoupí, tak ji bude považovat za narušitele světového míru a aktivně podpoří požadavky Ruska? V tom je rozdíl mezi Ukrajinou a Československem.

J. Karza 22.4.2022 9:04

R^

J. Karza 22.4.2022 8:02

Československá republika měla na konci 30. let velmi slabou mezinárodní podporu. Mezi evropskými velmocemi se vůbec neuvažovalo o nějakém politickém kompromisu, ke kterému by Československo a Německo mohly dospět jednáním. Mnichov rychle a jednoznačně přinutil ČSR odstoupit pohraniční území ve prospěch Německa.

Na rozdíl od ČSR v r. 1938 Ukrajina má nekritickou podporu ze strany Západu, který ji využívá k omezování vlivu Ruska na jeho předpolí.

Ukrajina měla po dobu 8 dlouhých let možnost využít ke znovuzískání kontroly nad vzbouřeneckými územími politických prostředků v rámci rozhovorů Minsk 1, 2.

K. Novák 22.4.2022 9:08

Stejně tak probíhaly rozhovory se sudet.Němci, kteří stále zvyšovali své požadavky, stejně jako Rusové na Ukrajině. Starý, osvědčený scénář!!;-D

J. Karza 22.4.2022 9:13

Ne. Žádná obdoba Minských rozhovorů s mezinárodní účastí tehdy neprobíhala. Tím méně po dobu 8 let.

R. Meišner 22.4.2022 7:57

autore, už mnoho skutečných odborníků na vojenství dávno vysvětlilo, že kdybychom tehdy bojovali, jako národ bychom úplně zanikli. --ale to byste pak nemohl klást svoje otázky, víte? 8-o

J. Lukavsky 22.4.2022 7:47

"Kolik tu bylo koncem 30. let skutečných odpůrců nacismu?" Pokud vím tak mobilizace proběhla ukázkově a Češi byli ochotni bojovat. I můj táta nastoupil do armády. Prezident Beneš ale reálně vyhodnotil, že vojensky to není reálné, opevnění nebyla dokončena a k Hitlerovi se okamžitě přidají Poláci - Těšínsko a Maďaři - jižní Slovensko a Rakušáci - ?. Ale hlavně byli bychom ti kteří zabili šanci mírového vyrovnání v celé Evropě. To, že Hitler lhal, že mu stačí Sudety (kde vraždíme Němce) víme až teď, otázka je co věděly tajné služby a vlády již tenkrát. Ukrajinci, stejně jako tenkrát Poláci neváží, ale bojují, jako ti Řekové u Thermopyl. Ale zase Mnichovská dohoda byla silným důvodem pro který byla obnovena Československá republika v původních hranicích, tedy skoro, Zakarpatskou ukrajinu pohltil Stalin. Dneska je každej chytrej jako stádo vopic, ale Benešovi nebylo co závidět. Nakonec ale volil politicky správně, vrátil se jako prezident zpátky a Hitler se zastřelil. J.L. end

P. Beneš 22.4.2022 8:32

"Dneska je každej chytrej jako stádo vopic, ale Benešovi nebylo co závidět. Nakonec ale volil politicky správně, vrátil se jako prezident zpátky a Hitler se zastřelil."

Souhlasím, že pokus o obranu by nejspíš dobře nedopadl. Na druhou stranu si důsledky Benešova rozhodnutí v sobě jako Češi neseme dodnes, v podobě neúcty k vlastnímu státu, národu i jazyku. jednou jsme se vzdali a vzdáváme se pořád. Jsme ochotni vyměnit naši čest za plné břicho. Podívejte se na Poláky - ti za svou zemi bojovali, prohráli, odskákali to mnohem hůře, než my, ale jsou na to dnes hrdí.

A k tomu návratu Beneše coby prezidenta - o pár let později předal svěřenou zem do rukou komunistů, potažmo SSSR. A znovu tím porušil tehdy platnou ústavu.

J. Hrdlička 22.4.2022 17:13

Mohl byste mi říci, kam na tyhle plačtivé závěry chodíte? Pokud vím, tak třeba v současné krizi se chováme stejně jako Poláci, nechytračíme jako Němci nebo Maďaři.

Jenže vy netušíte ani takový základní fakt, že Poláci na rozdíl od nás měli slíbenou podporu velmocí a s tím do války šli.:-/

J. Brei 22.4.2022 7:37

Proč pan Hvížďala tak lká nad tím, že jsme se nebránili? Jestliže jsou Češi takové zrůdy, jak píše, tak je přeci dobře, že nebránily velkému Německému národu, aby týrané menšiny vyrval z českého jha.

P. Dvořák 22.4.2022 7:06

Také nechápu, proč jsme v r. 1938 nebojovali, když nám především Anglie a Francie, ale vlastně celá Evropa nabízela dodávky tanků, protitankových a protiletadlových děl (rakety nebyly), ručních zbraní, munice, přileb . . . .

J. Krejčí 22.4.2022 7:03

Jen počty. Ukrajina má 44 mil obyvatel a mnohem větší prostor než měla ČSR. Rusko asi 145 mil. Tehdy Slováci by stáli proti Maďarsku, Sudetští Němci až na vyjímky by dezertovali a zbývalo sedm mil Čechů proti 70 milionům Němcům. Letectvo při vší úctě k pilotům byly dvojplošníky, až na snad stovku lepších avií. Bez velmocí by to byl marný boj a a česká letadla by v boji s meseršmity rychle zmizela z oblohy.Byl bych rád, kdybysme se o odpor aspoň pokusili, jenže blbá Evropa nás měla za štváče.

R. Vacek 22.4.2022 6:49

My jsme nebojovali, protože jsme měli rozum. Malý stát - navíc bez podpory okolí (Poláci se těšili, že si zaberou území, aby měli společnou hranici s Maďarskem), by byl poražen, země zpustošená a spousta lidí mrtvých - možná v koncentračních táborech.

Proto jsou malé země (Švýcarsko, Rakousko) neutrální a své neutrality využívají.

A proč Ukrajina bojuje? Protože má v zádech USA. A co to pro Ukrajinu a její obyvatele znamená, dobře vidíme.

K. A. 22.4.2022 6:18

Ukrajinu nikdo nenutil, aby se vzdala čtvrtiny území v zájmu zachování evropského míru. Hvížďala ovšem nemá pravdu, že stát nepodporovali Slováci, až na výjimky ho podporovali. Zahraničního odboje se také zúčastnili v nemenší míře než Češi. Že jsme podceňovali německé demokraty je taky trochu nonsens, ve 30. letech je volilo jen 10 % Němců. S tím se nedalo nic dělat. Bohužel už se nedovíme, kolik Němců bylo na straně ČSR, ale byli takoví a nebylo jich patrně málo.

Bohužel ta servilita se nás drží. Jsme servilní vůči Bruselu, vůči Ukrajincům. Nikde jinde se v MHD kvůli cizincům nepíše anglicky, ostatní státy komunikují s občany ve státním jazyce, jen my máme sčítání lidu ve vietnamštině, ukrajinštině apod.

J. Jirka 22.4.2022 8:44

> Slováci, až na výjimky ho (stát) podporovali. <

Slováci tu podporu státu dokázali založením samostatného Slovenského štátu (14.3.1939), kterýmžto počinem de facto právně zaniklo Československo a umožnili tak Hitlerovi učinit momentálně bezprizorné Čechy a Moravu německým protektorátem.

M. Boháček 22.4.2022 14:05

Pán Jirka, dovzdelajte sa. Na Slovensku väčšinovo nebol záujem na oddelení sa od ČR. Ale keď ČSR prišla o Sudety a teda obranu proti Nemecku, zradili ju spojenci a slovenskí politickí predstavitelia dostali na výber samostatnosť, alebo zabranie Maďarskom, tak mali asi tak na výber, ako Beneš v Mníchove.

I. Lyčka 22.4.2022 2:30

Jestli není rozdíl mezi námi a Ukrajinou taky v tom, že na nás se Evropa vykašlala na rozdíl od Ukrajiny, která teď dostává určitou pomoc.

J. Lancik 22.4.2022 1:02

Pise pan Hvizdala:"Za svuj stat povazovali Ceskoslovenkou Republiku pouze Cesi". Nema pravdu, pan Hvizdala asi nevi, ze stejne tak se citili i Moravaci, Rusini, Slonzaci a velka cast Slovaku. Tento fakt je panem Hvizdalou ignorovan!

K. A. 22.4.2022 6:11

Moraváci a Slezané jsou Češi, jestli se budeme takhle rozdělovat, tak se nám to vymstí. Češi nejsou jenom obyvatelé Čech, ale všichni, kdo mluví Česky.

J. Karza 22.4.2022 7:51

Velkočeský šovinismus. Komunisté zlikvidovali zemské uspořádání a národnost svedli ke státní příslušnosti.

J. Lancik 22.4.2022 15:53

".Cesi jsou vsichni kdo mluvi cesky" Je to Vas nazor pane K.A., mate vsak problem, aby se to stalo skutecnosti museli by se Moravaci a Slonzaci takto sami citit. Ja si naopak myslim, ze to co se nam vymstilo neni svobodne usporadani zemi Slezka, Moravy a Cech, je to tuhy centralizmus tehdejsi i soucane doby, daleko horsi nez byl za stareho Rakouska.Toho nebyt, Ceskoslovensko existovalo bez velkych problemu dodnes!

V. Vlk St 22.4.2022 0:48

Hvížďalo, oni magore a co desetitisíce našich vojáků ve Svobodově sboru, čeští vojáci bojující v Tobruku, v Sýrii, ve Francouzské cizinecké legii (se souhlasem čs. vlády). Naši pověst ve světě snižují lidi jako vy

M. Grundmann 22.4.2022 0:43

Hlavní rozdíl mezi námi v roce 1938 a dnešní Ukrajinou je hlavně v tom, že jsme tehdy udělali vše, abychom se válce vyhnuli. Rozdíl je také v tom, že naše strategická situace byla beznadějná.

Obě situace mají jeden bod společný : jedná se širší konflikt mezi někým jiným.

S. Sedlák 22.4.2022 0:33

Je tady ještě jeden aspekt. Kupodivu se u nás najde vždy plno kolaborantů, kteří rádi vymění plné pupky a levnější energie za postavení se zu. Jdou dokonce tak daleko, že tento svůj postoj vydávají za odvahu.

T. Kohout 22.4.2022 1:49

Jasně, "Live free or die", jak mají v New Hamphsiru.

J. Hrdlička 22.4.2022 18:28

A to jako myslíte, že v jiných zemích je to jinak? Že tam žádní kolaboranti nejsou nebo že jejich méně?

H. Rybnická 22.4.2022 0:27

Vynikající pane autore, chapeau.