4.3.2021 | Svátek má Stela


ÚVAHA: Lidé si nejsou rovni!

1.11.2011

Už je to oficiálně potvrzeno

Co svět světem stojí, vždycky existovali lidé, kteří byli přesvědčeni, že si lidé nejsou rovni. Povětšinou bylo toto jejich přesvědčení doprovázeno přesvědčením, že ONI patří mezi ty cennější a hodnotnější, a ti bezcenní a podřadní jsou TI DRUZÍ. Jednou se dělili podle vzhledu, národnosti, urozenosti, jindy podle bohatství, politické příslušnosti nebo otázky víry či nevíry. Kvůli tomuto přesvědčení se na zemi moc a moc bojovalo.

Před dvěma tisíciletími se narodil člověk, který učil, že všichni lidé, ač mohou mít různou cenu a váhu ekonomickou, politickou nebo třeba morální, mají stejnou cenu JAKO LIDÉ, protože jsou dětmi stejného (božského) Otce. Jeho současníky to moc neoslovilo, a tak ho nechali umučit. Přesto však se tenhle názor začal pomalu prosazovat (stále se kvůli lidské nerovnosti moc a moc bojovalo), až se v současnosti stal názorem celosvětově oficiálním (i když se kvůli jeho neuznávání pořád bojuje). Tedy, ne že by mu všichni věřili, ale aspoň to všichni nahlas politicky korektně říkali a tvářili se, že ho považují za správný. Jistě, bylo to jen navenek, vevnitř byla spousta lidí dále přesvědčena, že si lidé rovni nejsou. Übermensch si nedále myslel, že je více než untermensch, synové bohyně Amaterasu věřili, že jsou nadřazeni nejaponcům, Židé věřili, že jsou víc než gójim (pronárody), Hutuové věřili v méněcennost Tutsiů a Tutsiové v podřazenost Hutuů. Višnuista se vždy považoval za víc než Šivaista, protestant za spasenějšího než katolík a muslim za nadřazenějšího nevěřícím, ale alespoň navenek to nedávali tak znát. Naopak, pravidlo o stejné hodnotě lidí se dostalo i do kruhů úplně zločineckých, takže například i Don Corleone uznával, že zabijí-li mu pistolnici Dona Vittorelliho dva muže, je správné, když on jim v rámci vendety zabije také jen dva. Prostě – alespoň někdo se choval podle toho, že všichni lidé mají stejnou cenu.

Tak to, co jsem právě napsal, mělo platnost ještě v polovině října. Ještě tehdy platilo to, že byla známka rasismu říci: Lidství a život příslušníků jednoho národa mají větší cenu než lidství a život lidí z národa jiného! Jenže to již neplatí. Všechny velké, občanské, politické, morální i církevní kapacity celého tohoto světa, ba i všichni velcí humanisté dospěli k názoru, že to není pravda. OSN, Amnesty International, president USA Barack Husajn Obama, presidenti SSSR Gorbačov a Jelcin, i Putin a Medvěděv, Svatý Otec v Římě i nejblaženější patriarcha v Konstantinopoli (Istanbul, Turecko), ropní i neropní šejkové včetně rozsáhlé rodiny Saúdů, zástupy imámů i rabínů celého světa, velcí mužové z Fora 2000, presidenti Havel i Klaus, humanisté Pehe, Halík i Bělohradský, političtí protivníci Abů Mazen a Benjamín Netanjahu, ti všichni to schválili: Život některého člověka má větší cenu než život člověka jiného jenom proto, že jsou jiné národnosti!

Ano, je to tak. Za souhlasu a dokonce potlesku všech těch autorit by vyměněn jeden voják základní služby, řidič tanku, za 1 027 jiných lidí, mnohdy vyššího postavení, lepšího vzdělání, vlivnějších a mocnějších. Proč? Protože on je Žid a oni Arabové a muslimové a protože život jednoho Žida má pro svět mnohem větší cenu, než život tisíce arabských muslimů. A tato věta není rasistická, protože s ní souhlasí i Arabové (když si sami takový poměr stanovili a prosadili).

Ano, je to tak. I pro naši zemi a pro celou euroamerickou zónu by bylo větším přínosem, kdyby se k nám přistěhoval jeden obyčejný Žid než celý tisíc "nejlepších" arabských muslimů. Bohužel to ještě všichni nevidí.

Možná se někdo zeptá, proč píši tento článek až dneska a ne minulý týden, kdy k události došlo. Je to proto, že jsem včera četl zprávu, že IDF (izraelská armáda) ostřelovala Pásmo Gazy jako odvetu za raketový útok na své území. Chtěl bych tedy upozornit všechny, kteří jásali, když byl Gilad Šalit vyměněn za tisíc dvacet sedm teroristů: počítejte i teď stejný poměr, počítejte ztráty také v poměru 1 / 1 027, a pokud IDF za jednoho svého padlého vojáka zabije 1 027 Arabů, tak napište, že ztráty byly rovnocené – 1/1. To by bylo od vás fér!

P.S.: Víte, kdy bude na Blízkém východě mír? Až bude láska Arabů k jejich vlastním dětem větší, než jejich nenávist k Izraelcům.

autor je starokatolický knězStaňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.