7.3.2021 | Svátek má Tomáš


Diskuse k článku

ÚVAHA: Krize člověka a světa

Občasné kalamity, vymírání ryb, vysychající toky, usychající lesy, mýcené pralesy, všedusící agrokombináty nás neustále negativně upozorňují, že krizovost naší situace roste.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 24.10.2020 9:32

To je tím, že nelétají tolik letadla, až začnou, bude se vám na zahradě prášit.

D. Polanský 24.10.2020 9:31

Ale není zlé mít i být. Mnohým se to daří.

D. Polanský 24.10.2020 9:29

Na podzim roku 2020 a SARS-CoV-2 opět nemilosrdně udeřil. Mám nedobrý pocit, že nám příroda tím vysílá určitý signál, přesněji varování. Sděluje nám, že Země je malá a nás lidí je zde již nějak moc, že jsou zde miliony a miliony rodin, které nedokážou své děti uživit, že je mají, jenom aby je měli, popřípadě čistě z důvodů ekonomických, a ne pro nezbytné zachování rodu a hlavně pro radost. To je s výjimkou člověka stav v přírodě zcela nepřirozený. Je možné, že pokud tohle varování neuposlechneme, příroda vyšle další signál, ovšem ten bude jistě ničivější než SARS-CoV-2.

J. Pokoutný 24.10.2020 9:21

Řekněte to Mayům, kteří již kolem roku 500 AD vykáceli pralesy Střední Ameriky, aby si uvařili kukuřici, postavili silnice a vesnice a města. A také etnikům, které prováděla totéž před 16.stol. v Amazonii. Nebo australským negritům, kteří zřejmě vyhubili megafaunu v Austrálii.

Š. Hašek 24.10.2020 9:13

Předpokládám, že jste inspirativně překopal svoje životní plány, chod domácnosti po stránce energeticko automobilové a zítra v 6:30 zahájíte činnost. Třebaa bez elektřiny.

Zavolejte Gretě, ta Vám pošle manuál.

A pozor, ti naši předkové, co žili ještě "v souladu s Gretou" si pejsky nefotografovali (jako Vy). Občas je taky upekli, třeba s medvědím česnekem. Políčka s paličákem ještě neměli.

Pokud si děláte srandu (tutově neděláte), pak se Vám omlouvám.

Š. Hašek 24.10.2020 9:05

Tě noha!!!

Začnu se zbavovat svého velikášského přístupu k faktu, že moji předkové byli tak drzí a vykáceli lesy v Evropě.

A největšími gaunery byli nějaký Watt, potom Diesel! Ti dva začali genocidu vycvičených koní a promyšleně zasviňovat matičku Zemi.

Tuším něco, že k obědu žena dělá velkopanské, klimanebezpečné hovězí .....

Tak bacha na tu krizi! Krize nebude z přírody, krize přijde od "politického člověka".

Mám ze zahrady zablácené boty, to bude asi suchem.

J. Pankovic 24.10.2020 8:42

Kdepak, pane Nevrklo. "Správné" je přeci zlikvidovat ty nesprávně smýšlející jako první :-), takové pokusy tady už byly;-(

J. Nevrkla 24.10.2020 8:24

Tolik blabolu v jednom článku. Aby ten autorův ideál nastal, bylo by třeba hodně zredukovat počet lidí na zemi. Kolik by jich chtěl zlikvidovat? A jakým způsobem? Že by šel příkladem?

J. Pankovic 24.10.2020 8:21

Takže znakem "prohlášenêho konzervativního pravicàka" jsou metafyzickê bláboly :-) To si musím zapamatovat !!

P. Rada 24.10.2020 8:01

To co dlouze popsal autor vystihuje už dříve vypozorovaná polarita světonázorů. Např. E. Fromm, který se odvolával na Junga ... formuloval teze biofilie versus nekrofilie.

http://www.teksty.wz.cz/fromm-lidske_srdce/03-laska.html

V roce 1976 pak na základě těchto principů popsal problematiku smyslu života. Česky 1992 "Mít nebo být". Přes všecha tato moudrá slova se přesto lidstvo ubíralo především konzumním a tedy nekrofilním smerem s cílem co nejvíce "mít".

https://www.databazeknih.cz/knihy/mit-nebo-byt-78462

Analogicky ale lidověji popsal životní polaritu Tolkien ve světoznámého románu "Pán prstenů". Hobiti nenápadně "BYLI" a vyznačovali se radostí ze života i odolností vůči moci kouzelných předmětů - které naopak daleko snadněji až do válečných konfliktů veštvali společenstva která bažila MÍT moc skrze kouzelné předměty. Konzumního materiálna ale máme nyní vesměs dostatek a hnáni vlezlou reklamou bažíme vlastnit další a další ... - zároven ale přestáváme BÝT.

P. Jirkovský 24.10.2020 7:33

Asi to není text pro NP, pro uživatele světa není jednoduchý přijmout východiska a akceptovat závěry úvahy. Ale to nemění nic na tom, že je to úvaha skvělá a mimořádně inspirativní.

J. Huml 24.10.2020 4:39

No, pan autor je prohlaseny pravicak, konzervativec, naprosto presvedceny o nutnosti lidstva zit a jednat v souladu a respektu prirodnich cyklu. Chobot? Pankovic se tedy hlasi do te zprofanovane levice a progresivismu? Vyzyvate Boha, jehoz jmeno berete nadarmo, chobote? To je nejaky druh rusismu? Chobot je dlouhy nos, chobot je tedy Pankovic.

J. Pankovic 24.10.2020 0:48

Bože, to je ale chobot !!